REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski 2022 - ile dni, ile płatny

Urlop ojcowski 2022 - ile dni i komu przysługuje, ile płatny, kto płaci, wniosek, dokumenty
Urlop ojcowski 2022 - ile dni i komu przysługuje, ile płatny, kto płaci, wniosek, dokumenty
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski w 2022 roku przysługuje w niezmienionym wymiarze. Ile dni można wykorzystać? Jakie dokumenty należy złożyć? Ile jest płatny i kto płaci za urlop ojcowski?

Urlop ojcowski – Kodeks pracy, co to jest?

Co to jest urlop ojcowski? Czy to urlop okolicznościowy? Nie. To jedno z uprawnień rodzicielskich na gruncie prawa pracy. Jest on ściśle związany ze stosunkiem pracy oraz z posiadaniem i wychowywaniem dziecka. Kodeks pracy reguluje urlop ojcowski w art. 1823. Natomiast urlop okolicznościowy to inne uprawnienie, które przepisy prawa pracy przyznają w szczególnych okolicznościach, jak ślub, narodziny dziecka czy pogrzeb osoby bliskiej. Ojciec dziecka, które przyszło na świat, może skorzystać zarówno z urlopu ojcowskiego jak i urlopu okolicznościowego z tytułu urodzenia się dziecka.

REKLAMA

Autopromocja

Więcej o urlopie okolicznościowym: Urodzenie dziecka - 2 dni urlopu okolicznościowego tylko dla ojca

Czy pracownik wychowujący dziecko może wykorzystać urlop ojcowski w okresie, gdy matka dziecka nie pracuje np. przebywa na urlopie macierzyńskim? Tak. Te dwa uprawnienia są od siebie niezależne. Matka dziecka i ojciec dziecka mogą równocześnie korzystać z urlopu macierzyńskiego i urlopu ojcowskiego.

Komu przysługuje urlop ojcowski?

Po pierwsze, urlop ojcowski to urlop, który przysługuje tylko ojcu nowo narodzonego dziecka. Nie można przenieść go na matkę dziecka. Niewykorzystany urlop przez ojca przepada. Dotyczy to także ojców adopcyjnych.

Po drugie, urlop ojcowski przysługuje tylko osobom pozostającym w stosunku pracy, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, mianowania, wyboru, powołania i spółdzielczej umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie, aby skorzystać z płatnego urlopu ojcowskiego (zasiłek macierzyński z ZUS), należy opłacać składki na ubezpieczenie chorobowe.

Po czwarte, nie ma obowiązku bycia w związku małżeńskim z matką dziecka, aby móc skorzystać z urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski należy się więc także bez ślubu rodziców dziecka.

Co więcej, ojciec dziecka musi brać udział w wychowywaniu dziecka. Jest to warunek niezbędny do otrzymania urlopu. Uprawnienie to nie przysługuje ojcu, który został pozbawiony praw rodzicielskich albo mieszka daleko od dziecka i nie otrzymuje z nim kontaktu.

Urlop ojcowski 2022 – ile dni?

Urlop ojcowski w 2022 roku przysługuje w tym samym wymiarze jak dotychczas. Ile dni urlopu mają ojcowie z tego tytułu? Zgodnie z Kodeksem pracy urlop ojcowski trwa najdłużej 2 tygodnie. Czy to 14 dni roboczych? Czy wlicza się weekendy (soboty i niedziele) do urlopu ojcowskiego? Urlop ojcowski obejmuje także soboty i niedziele, a więc weekendy. Nie jest to więc 14 dni roboczych, a 10 dni roboczych.

Czy urlop ojcowski w przypadku urodzenia się bliźniaków jest dłuższy? Nie. Kodeks pracy nie uzależnia długości urlopu ojcowskiego od liczby urodzonych przy jednym porodzie dzieci. Zawsze będzie to więc 14 dni (2 tygodnie).

Czy urlop ojcowski można podzielić? Tak. Kodeks pracy przewiduje możliwość udzielanie urlopu w całości czyli na 14 następujących po sobie dni albo w dwóch częściach – każda po 7 dni.

Urlop ojcowski - do kiedy trzeba wykorzystać?

Do jakiego wieku dziecka należy skorzystać z tego uprawnienia? Urlop ojcowski trzeba wykorzystać do:

  1. do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia czyli do 2 roku życia albo
  2. do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Przykład

Dziecko urodziło się 15 stycznia 2022 roku. Ostatnim dniem na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest 14 stycznia 2024 rok. Aby skorzystać z pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego, należy rozpocząć jego wykorzystywanie z dniem 1 stycznia 2024 roku i zakończyć 14 stycznia 2024 roku. To najpóźniejszy termin na skorzystanie z 14-dniowego urlopu ojcowskiego.

Wynagrodzenie za urlop ojcowski – kto płaci?

Czy urlop ojcowski jest płatny? Za czas urlopu ojcowskiego przysługuje wynagrodzenie w postaci zasiłku macierzyńskiego z ZUS. Ile wynosi zasiłek macierzyński za urlop ojcowski? Pracownik decydujący się na urlop ojcowski otrzyma za ten czas zasiłek w wysokości 100% podstawy wymiaru. Podstawa wymiaru zasiłku to średnia wynagrodzeń ojca z ostatnich 12 miesięcy kalendarzowych. Przy stałych zarobkach będzie to więc 100% otrzymywanego dotychczas wynagrodzenia.

Wniosek o urlop ojcowski - termin

Aby skorzystać z urlopu ojcowskiego, należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy. Jaki jest termin złożenia wniosku? Pracownik będący ojcem wychowującym dziecko składa wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami w terminie minimum 7 dni przed planowanym dniem rozpoczęcia urlopu. W podanym wyżej przykładzie ostatecznym dniem na złożenie wniosku o urlop ojcowski będzie 24 grudnia 2023 roku (25,26,27,28,29,30, 31 grudnia 2023 roku – 7 dni; data rozpoczęcia urlopu – 1 stycznia 2024 roku).

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu ojcowskiego? Kodeks pracy wprost o tym przesądza - pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Oczywiście dotyczy to sytuacji, kiedy wniosek złożony jest pisemnie i w odpowiednim terminie.

Wniosek o urlop ojcowski – wzór i dokumenty

W § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków wniosek o urlop ojcowski musi zawierać dwa najważniejsze elementy:

  1. imię i nazwisko pracownika oraz
  2. wskazanie okresu, na jaki ma być udzielony urlop ojcowski albo część tego urlopu.

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski >>>

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

Do wniosku o urlop ojcowski załącza się następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub dzieci (akceptuje się również kopie tych dokumentów);
  • kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku przysposobionego/adoptowanego dziecka)
  • oświadczenie pracownika zawierające informację o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
  • kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (tylko jeśli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję).

Urlop ojcowski po angielsku

Zgodnie ze słownikiem polski-angielskim urlop ojcowski po angielsku to paternity leave.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Również w 2025 r. pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy. Opisujemy kto i kiedy podlega ochronie przez rozwiązaniem umowy o pracę w 2025 r.

Świadczenie motywacyjne w 2025 r.: kwota miesięcznie i za ile lat

Co to jest świadczenie motywacyjne? Komu należy się dodatek motywacyjny? Kto nie dostanie dodatku motywacyjnego? Opisujemy jakie będą zasady w 2025 r.

Nadal 3000 zł kary grzywny za niezatrudnienie kandydata na pracownika. Wszystko wskazuje na to, że w 2025 r. będą takie same kary

Również w 2025 r. pracodawcy mają się czego obawiać, bo do inspekcji pracy ciągle trafiają przypadki dyskryminacji przy nawiązywaniu stosunku pracy i rozmowach rekrutacyjnych. Będą kontrole również w 2025 r. Pracodawca może być ukarany karą nawet w wysokości 3000 zł. A wszystko dotyczy tylko kandydatów na pracowników.

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują

Wcześniejsza emerytura nauczycielska od 1 września 2024 - zmiany już obowiązują! Po ilu latach pracy należy się nowa emerytura dla nauczycieli? Ile lat można mieć przechodząc na emeryturę nauczycielską? Kiedy nauczyciel musi złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

REKLAMA

Urlop opiekuńczy. Kto może starać się o dodatkowe 5 dni w 2025 r.?

Co to jest urlop opiekuńczy? Kto może skorzystać z urlopu opiekuńczego? Czy urlop opiekuńczy jest płatny? Ile dni wynosi urlop opiekuńczy? Jak załatwić urlop opiekuńczy?

PFRON wyjaśnia: Dwa kroki w przedłużaniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności [30 września 2024 r.]

Co trzeba zrobić w PFRON, aby dalej ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń lub refundację składek ZUS/KRUS? Są dwa kroki dla dwóch osobnych wariantów. Pierwszy to niepełnosprawny przedsiębiorca (albo rolnik), drugi wariant obejmuje przedsiębiorcę zatrudniającego osoby niepełnosprawne.

Termin udzielenia zaległego urlopu wypoczynkowego. Czy ten termin zawsze mija 30 września?

Pracownik powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w tym roku kalendarzowym, w którym mu przysługuje. Urlop niewykorzystany staje się urlopem zaległym. Termin udzielenia zaległego urlopu mija 30 września następnego roku kalendarzowego. Jednak w pewnych sytuacjach zaległego urlopu pracodawca może udzielić do 31 grudnia następnego roku.

35-godzinny tydzień pracy i 36 dni urlopu wypoczynkowego. Takie przepisy już obowiązują

Trwa narodowa dyskusja nad wprowadzeniem skróconego tygodnia pracy. Jednak już są pracownicy, których obowiązuje 35-godzinny tydzień pracy. Ponadto mają oni prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego w wymiarze nawet 36 dni. O kogo chodzi?

REKLAMA

Dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców dzieci do 3 roku życia! Wnioski już od 1 października 2024 roku

Od dnia 1 października 2024 roku można składać wnioski o dwa nowe świadczenia dla pracujących rodziców małych dzieci. Aktywni rodzice w pracy i aktywnie w żłobku można otrzymać na dziecko od 1 do 3 roku życia. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić?

ZUS: Kolejne terminy wypłaty czternastych emerytur

W piątek, 6 września, ZUS wypłaci kolejną transzę tzw. czternastej emerytury. W całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld zł. W jakich terminach czternaste emerytury otrzymają pozostali świadczeniobiorcy?

REKLAMA