REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski 2022 - zmiany, do kiedy
Urlop ojcowski 2022 - zmiany, do kiedy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego od sierpnia 2022 roku? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu dla ojca nowo narodzonego dziecka. Do kiedy ojcowie będą mogli wziąć urlop?

Krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego 2022

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie w sierpniu 2022 roku, przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie ojciec ma 24 miesiące od urodzenia dziecka na wykorzystanie 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Po zmianach w KP czas ten będzie krótszy o połowę.

Autopromocja

Zgodnie z projektem zmian w Kodeksie pracy art. 182§ 1 otrzymuje nowe brzmienie:

W celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

1) do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo

2) do upływu 12. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny wniosek o urlop ojcowski 2022

Kolejna zmiana, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku, wiąże się z elektronizacją akt pracowniczych i ogólnym postępem technologicznym, który został przyspieszony m.in. przez pandemię covid-19. W Kodeksie pracy dodaje się możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, co jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku pracy zdalnej. Także w odniesieniu do wniosku o urlop ojcowski lub jego część projektodawca w art. 182§ 2 zmienia brzmienie pierwszego zdania:

Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, składany przez pracownika – ojca, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Dotychczasowe brzmienie określa obowiązek złożenia pisemnego wniosku. Zmiana ta nie wynika z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych, lecz ma za zadanie likwiduję obciążeń biurokratycznych.

Urlop ojcowski - inne zmiany

Dalej w § 3, który wymienia przepisy odpowiednio stosowane do urlopu ojcowskiego, skreślono art. 50 § 5 (przepis ten ma być uchylony) oraz art. 177 (proponowane nowe brzmienie przepisu wprost wymienia urlop ojcowski):

Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 45 § 3 (orzeczenia sądu pracy w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę), art. 47 (wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy za czas pozostawania bez pracy), art. 50 § 5 (odszkodowanie w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny lub określony), art. 57 § 2 (wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pracownika przywróconego do pracy po bezprawnym rozwiązaniu umowy) , art. 163 § 3 (plan urlopów), art. 165 pkt 4 (obowiązek przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego), art. 166 pkt 4 (udzielenie niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego), art. 177 (ochrona pracownicza w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego), art. 181 (wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej) i art. 1831 § 1 (zasady udzielania urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).

Skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego - dyrektywa UE

Skrócenie czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest podyktowane wymogami unijnymi. Art. 4 pkt 1 dyrektywy 2019/1158 traktuje o tym, że ojcowie w zakresie przewidzianym przez prawo krajowe mają prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 10 dni roboczych z tytułu narodzin dziecka. Liczba dni urlopu ojcowskiego się zgadza, ponieważ polski Kodeks pracy mówi o 2 tygodniach, co daje 10 dni roboczych i 4 dni weekendowe. Zgodnie z dyrektywą urlop ojcowski ściśle wiąże się z narodzinami dziecka, a więc powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka. Celem urlopu dla ojca jest sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Paweł
  2022-06-22 10:45:01
  Dzień dobry, czy już wiadomo, czy skrócenie czasu na wykorzystania urlopu ojcowskiego z 2 lat do 1 roku będzie dotyczyło dzieci urodzonych od daty wejścia w życie zmiany (2 sierpnia 2022), czy też urodzonych wcześniej? Moje dziecko urodziło się w kwietniu 2021, czy mogę wykorzystać urlop ojcowski do kwietnia 2023, czy do 2 sierpnia 2022? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Wojciu
  2022-07-11 14:44:21
  Co z urlopem ojców dzieci urodzonych przed wejściem w życie Ustawy, czyli przed 1 sierpnia 2022? W Projekcie z dnia 3 czerwca 2022 r. Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, czytamy: "Art. 36. Pracownik – ojciec, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wychowuje dziecko do ukończenia przez nie: a) 24. miesiąca życia albo b) 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia i nie upłynęło 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka – ma prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w dotychczasowych przepisach". W uzasadnieniu do tego konkretnego artykułu czytamy dalej: "Oznacza to, że każdy pracownik, który w dniu wejścia w życie ustawy nie wykorzystał pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego i wychowuje dziecko w wieku do 24. miesiąca życia albo nie upłynęło jeszcze 24 miesiące od uprawomocnienia się postanowienia sądu o adopcji dziecka, które nie ukończyło jeszcze 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego ‒ 10. roku życia – może skorzystać z tego urlopu na dotychczasowych zasadach. Natomiast nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego będą miały zastosowanie do pracowników, których dzieci urodziły się począwszy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy". Podsumowując - po staremu. Dla nich nic się nie zmienia, nadal mają 24 miesiące na wykorzystanie swoich 2 tygodni ojcowskiego.
  0
 • Adam
  2022-06-21 20:45:11
  Czy ktoś mógłby wyjaśnić co w przpadku gdy dziecko urodzilo się np 15 sierpnia 2020 roku? Czy w zwiazku ze zmiana prawa jezeli ojciec nie wykorzysta urlopu do 1 sierpnia to urlop przepadnie bo minelo 2 lata?
  0
 • Paweł
  2022-06-30 10:59:34
  Dzień dobry, czy już wiadomo, czy skrócenie czasu na wykorzystania urlopu ojcowskiego z 2 lat do 1 roku będzie dotyczyło dzieci urodzonych od daty wejścia w życie zmiany (2 sierpnia 2022), czy też urodzonych wcześniej? Moje dziecko urodziło się w kwietniu 2021, czy mogę wykorzystać urlop ojcowski do kwietnia 2023, czy do 2 sierpnia 2022? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • marek
  2022-07-26 14:49:08
  Kiedy wchdzi życie okres 12msc? Przykładowo jeśli dziecko urodziło się 6 sierpnia 2021 to znaczy że do 6.08.2022 mam czas na wykorzystanie urlopu, mimo że nowelizacja jest nie podpisana? Prawo niby nie działa wstecz.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

REKLAMA

Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

REKLAMA

Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

REKLAMA