REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski 2022 - zmiany, do kiedy
Urlop ojcowski 2022 - zmiany, do kiedy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego od sierpnia 2022 roku? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu dla ojca nowo narodzonego dziecka. Do kiedy ojcowie będą mogli wziąć urlop?

Krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego 2022

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie w sierpniu 2022 roku, przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie ojciec ma 24 miesiące od urodzenia dziecka na wykorzystanie 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Po zmianach w KP czas ten będzie krótszy o połowę.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z projektem zmian w Kodeksie pracy art. 182§ 1 otrzymuje nowe brzmienie:

W celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

1) do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo

2) do upływu 12. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny wniosek o urlop ojcowski 2022

Kolejna zmiana, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku, wiąże się z elektronizacją akt pracowniczych i ogólnym postępem technologicznym, który został przyspieszony m.in. przez pandemię covid-19. W Kodeksie pracy dodaje się możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, co jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku pracy zdalnej. Także w odniesieniu do wniosku o urlop ojcowski lub jego część projektodawca w art. 182§ 2 zmienia brzmienie pierwszego zdania:

Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, składany przez pracownika – ojca, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Dotychczasowe brzmienie określa obowiązek złożenia pisemnego wniosku. Zmiana ta nie wynika z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych, lecz ma za zadanie likwiduję obciążeń biurokratycznych.

Urlop ojcowski - inne zmiany

Dalej w § 3, który wymienia przepisy odpowiednio stosowane do urlopu ojcowskiego, skreślono art. 50 § 5 (przepis ten ma być uchylony) oraz art. 177 (proponowane nowe brzmienie przepisu wprost wymienia urlop ojcowski):

Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 45 § 3 (orzeczenia sądu pracy w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę), art. 47 (wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy za czas pozostawania bez pracy), art. 50 § 5 (odszkodowanie w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny lub określony), art. 57 § 2 (wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pracownika przywróconego do pracy po bezprawnym rozwiązaniu umowy) , art. 163 § 3 (plan urlopów), art. 165 pkt 4 (obowiązek przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego), art. 166 pkt 4 (udzielenie niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego), art. 177 (ochrona pracownicza w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego), art. 181 (wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej) i art. 1831 § 1 (zasady udzielania urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).

Skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego - dyrektywa UE

Skrócenie czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest podyktowane wymogami unijnymi. Art. 4 pkt 1 dyrektywy 2019/1158 traktuje o tym, że ojcowie w zakresie przewidzianym przez prawo krajowe mają prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 10 dni roboczych z tytułu narodzin dziecka. Liczba dni urlopu ojcowskiego się zgadza, ponieważ polski Kodeks pracy mówi o 2 tygodniach, co daje 10 dni roboczych i 4 dni weekendowe. Zgodnie z dyrektywą urlop ojcowski ściśle wiąże się z narodzinami dziecka, a więc powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka. Celem urlopu dla ojca jest sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA