REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego

Urlop ojcowski 2022 - zmiany, do kiedy
Urlop ojcowski 2022 - zmiany, do kiedy
Shutterstock

REKLAMA

Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego od sierpnia 2022 roku? Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu dla ojca nowo narodzonego dziecka. Do kiedy ojcowie będą mogli wziąć urlop?

Krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego 2022

Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie w sierpniu 2022 roku, przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie ojciec ma 24 miesiące od urodzenia dziecka na wykorzystanie 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Po zmianach w KP czas ten będzie krótszy o połowę.

Zgodnie z projektem zmian w Kodeksie pracy art. 182§ 1 otrzymuje nowe brzmienie:

W celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:

1) do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

2) do upływu 12. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elektroniczny wniosek o urlop ojcowski 2022

Kolejna zmiana, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku, wiąże się z elektronizacją akt pracowniczych i ogólnym postępem technologicznym, który został przyspieszony m.in. przez pandemię covid-19. W Kodeksie pracy dodaje się możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, co jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku pracy zdalnej. Także w odniesieniu do wniosku o urlop ojcowski lub jego część projektodawca w art. 182§ 2 zmienia brzmienie pierwszego zdania:

Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, składany przez pracownika – ojca, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Dotychczasowe brzmienie określa obowiązek złożenia pisemnego wniosku. Zmiana ta nie wynika z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych, lecz ma za zadanie likwiduję obciążeń biurokratycznych.

Urlop ojcowski - inne zmiany

Dalej w § 3, który wymienia przepisy odpowiednio stosowane do urlopu ojcowskiego, skreślono art. 50 § 5 (przepis ten ma być uchylony) oraz art. 177 (proponowane nowe brzmienie przepisu wprost wymienia urlop ojcowski):

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 45 § 3 (orzeczenia sądu pracy w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę), art. 47 (wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy za czas pozostawania bez pracy), art. 50 § 5 (odszkodowanie w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny lub określony), art. 57 § 2 (wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pracownika przywróconego do pracy po bezprawnym rozwiązaniu umowy) , art. 163 § 3 (plan urlopów), art. 165 pkt 4 (obowiązek przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego), art. 166 pkt 4 (udzielenie niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego), art. 177 (ochrona pracownicza w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego), art. 181 (wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej) i art. 1831 § 1 (zasady udzielania urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).

Skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego - dyrektywa UE

Skrócenie czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest podyktowane wymogami unijnymi. Art. 4 pkt 1 dyrektywy 2019/1158 traktuje o tym, że ojcowie w zakresie przewidzianym przez prawo krajowe mają prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 10 dni roboczych z tytułu narodzin dziecka. Liczba dni urlopu ojcowskiego się zgadza, ponieważ polski Kodeks pracy mówi o 2 tygodniach, co daje 10 dni roboczych i 4 dni weekendowe. Zgodnie z dyrektywą urlop ojcowski ściśle wiąże się z narodzinami dziecka, a więc powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka. Celem urlopu dla ojca jest sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(10)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Paweł
  2022-06-22 10:45:01
  Dzień dobry, czy już wiadomo, czy skrócenie czasu na wykorzystania urlopu ojcowskiego z 2 lat do 1 roku będzie dotyczyło dzieci urodzonych od daty wejścia w życie zmiany (2 sierpnia 2022), czy też urodzonych wcześniej? Moje dziecko urodziło się w kwietniu 2021, czy mogę wykorzystać urlop ojcowski do kwietnia 2023, czy do 2 sierpnia 2022? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • Wojciu
  2022-07-11 14:44:21
  Co z urlopem ojców dzieci urodzonych przed wejściem w życie Ustawy, czyli przed 1 sierpnia 2022? W Projekcie z dnia 3 czerwca 2022 r. Ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, czytamy: "Art. 36. Pracownik – ojciec, który w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy wychowuje dziecko do ukończenia przez nie: a) 24. miesiąca życia albo b) 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia i nie upłynęło 24 miesiące od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie tego dziecka – ma prawo do urlopu ojcowskiego na zasadach określonych w dotychczasowych przepisach". W uzasadnieniu do tego konkretnego artykułu czytamy dalej: "Oznacza to, że każdy pracownik, który w dniu wejścia w życie ustawy nie wykorzystał pełnego wymiaru urlopu ojcowskiego i wychowuje dziecko w wieku do 24. miesiąca życia albo nie upłynęło jeszcze 24 miesiące od uprawomocnienia się postanowienia sądu o adopcji dziecka, które nie ukończyło jeszcze 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego ‒ 10. roku życia – może skorzystać z tego urlopu na dotychczasowych zasadach. Natomiast nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego będą miały zastosowanie do pracowników, których dzieci urodziły się począwszy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy". Podsumowując - po staremu. Dla nich nic się nie zmienia, nadal mają 24 miesiące na wykorzystanie swoich 2 tygodni ojcowskiego.
  0
 • Adam
  2022-06-21 20:45:11
  Czy ktoś mógłby wyjaśnić co w przpadku gdy dziecko urodzilo się np 15 sierpnia 2020 roku? Czy w zwiazku ze zmiana prawa jezeli ojciec nie wykorzysta urlopu do 1 sierpnia to urlop przepadnie bo minelo 2 lata?
  0
 • Paweł
  2022-06-30 10:59:34
  Dzień dobry, czy już wiadomo, czy skrócenie czasu na wykorzystania urlopu ojcowskiego z 2 lat do 1 roku będzie dotyczyło dzieci urodzonych od daty wejścia w życie zmiany (2 sierpnia 2022), czy też urodzonych wcześniej? Moje dziecko urodziło się w kwietniu 2021, czy mogę wykorzystać urlop ojcowski do kwietnia 2023, czy do 2 sierpnia 2022? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  0
  pokażodpowiedzi (2)
 • marek
  2022-07-26 14:49:08
  Kiedy wchdzi życie okres 12msc? Przykładowo jeśli dziecko urodziło się 6 sierpnia 2021 to znaczy że do 6.08.2022 mam czas na wykorzystanie urlopu, mimo że nowelizacja jest nie podpisana? Prawo niby nie działa wstecz.
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaległy urlop do 30 września 2023

Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

REKLAMA

Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

REKLAMA