Krótszy czas na wykorzystanie urlopu ojcowskiego
REKLAMA
REKLAMA
Krótszy czas na skorzystanie z urlopu ojcowskiego 2022
Nowelizacja Kodeksu pracy, która ma wejść w życie w sierpniu 2022 roku, przewiduje skrócenie okresu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie ojciec ma 24 miesiące od urodzenia dziecka na wykorzystanie 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Po zmianach w KP czas ten będzie krótszy o połowę.
REKLAMA
Zgodnie z projektem zmian w Kodeksie pracy art. 1823 § 1 otrzymuje nowe brzmienie:
„W celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
2) do upływu 12. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.”
Elektroniczny wniosek o urlop ojcowski 2022
Kolejna zmiana, która ma wejść w życie jeszcze w 2022 roku, wiąże się z elektronizacją akt pracowniczych i ogólnym postępem technologicznym, który został przyspieszony m.in. przez pandemię covid-19. W Kodeksie pracy dodaje się możliwość składania wniosków w formie elektronicznej, co jest najprostszym rozwiązaniem w przypadku pracy zdalnej. Także w odniesieniu do wniosku o urlop ojcowski lub jego część projektodawca w art. 1823 § 2 zmienia brzmienie pierwszego zdania:
„Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek, w postaci papierowej lub elektronicznej, składany przez pracownika – ojca, w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.”
Dotychczasowe brzmienie określa obowiązek złożenia pisemnego wniosku. Zmiana ta nie wynika z konieczności wdrożenia dyrektyw unijnych, lecz ma za zadanie likwiduję obciążeń biurokratycznych.
Urlop ojcowski - inne zmiany
Dalej w § 3, który wymienia przepisy odpowiednio stosowane do urlopu ojcowskiego, skreślono art. 50 § 5 (przepis ten ma być uchylony) oraz art. 177 (proponowane nowe brzmienie przepisu wprost wymienia urlop ojcowski):
Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 45 § 3 (orzeczenia sądu pracy w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę), art. 47 (wynagrodzenie pracownika przywróconego do pracy za czas pozostawania bez pracy), art. 50 § 5 (odszkodowanie w razie bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny lub określony), art. 57 § 2 (wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy pracownika przywróconego do pracy po bezprawnym rozwiązaniu umowy) , art. 163 § 3 (plan urlopów), art. 165 pkt 4 (obowiązek przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego), art. 166 pkt 4 (udzielenie niewykorzystanej części urlopu wypoczynkowego), art. 177 (ochrona pracownicza w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego), art. 181 (wykorzystanie urlopu macierzyńskiego w razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej) i art. 1831 § 1 (zasady udzielania urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego).
Skrócenie czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego - dyrektywa UE
Skrócenie czasu na wykorzystanie urlopu ojcowskiego jest podyktowane wymogami unijnymi. Art. 4 pkt 1 dyrektywy 2019/1158 traktuje o tym, że ojcowie w zakresie przewidzianym przez prawo krajowe mają prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 10 dni roboczych z tytułu narodzin dziecka. Liczba dni urlopu ojcowskiego się zgadza, ponieważ polski Kodeks pracy mówi o 2 tygodniach, co daje 10 dni roboczych i 4 dni weekendowe. Zgodnie z dyrektywą urlop ojcowski ściśle wiąże się z narodzinami dziecka, a więc powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka. Celem urlopu dla ojca jest sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat