REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
Shutterstock

REKLAMA

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy o pracę zarówno na okres próbny, na czas określony, jak i na czas nieokreślony.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny zależy od czasu, na jaki została zawarta i wynosi:

 • 3 dni robocze, w przypadku umowy nie przekraczającej 2 tygodnie,
 • 1 tydzień, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeśli umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące.

PRZYKŁAD 1

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny wynoszący 2 tygodnie składa wypowiedzenie umowy w dniu 25 kwietnia 2022 r. (poniedziałek). Okres wypowiedzenia liczony jest od dnia następnego, tj. 26 kwietnia 2022 r. (wtorek) i kończy się 28 kwietnia 2022 r.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

PRZYKŁAD 2

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny trwający 3 miesiące otrzymał wypowiedzenie umowy w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wówczas okres wypowiedzenia liczy się od pierwszej niedzieli następującej po otrzymaniu wypowiedzenia, w tym przypadku 17 kwietnia 2022 r., natomiast kończy się upływie 2 tygodni, a jego ostatni dzień wypada w sobotę 30 kwietnia 2022 r.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

Okres wypowiedzenia w przypadku umowy zawartej na czas określony oraz na czas nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy. Wynosi on:

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
 • 2 tygodnie, jeśli zatrudnienie pracownika nie przekracza 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej pół roku,
 • 3 miesiące, jeśli okres zatrudnienia przekracza 3 lata.

PRZYKŁAD 3

Pracownik z dwuletnim stażem pracy składa wypowiedzenie umowy w dniu 15 maja 2022 r. Wówczas okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc i jest liczony od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia trwa od 1 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jak obliczyć urlop przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Zgodnie z art. 1551 Kodeksu pracy jeśli pracownik rozwiązał stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego, będzie mu przysługiwał odpowiednio krótszy urlop. Będzie on liczony proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku kalendarzowym, w którym ustało zatrudnienie. 

PRZYKŁAD 4

Pracownik z rocznym stażem pracy, któremu przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego wypowiada umowę o pracę w dniu 15 maja 2022 r. Stosunek pracy ustaje z ostatnim dniem czerwca. Do tej pory pracownik nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. W związku z powyższym z dniem 30 czerwca 2022 r. przysługuje mu 10 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni urlopu: 12 miesięcy w roku x 6 miesięcy zatrudnienia).

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia urlop wypoczynkowy udzielany jest bez wniosku pracownika. Oznacza to, że pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop za rok bieżący liczony proporcjonalnie oraz za rok poprzedni. W tym przypadku pracownik nie musi wyrazić zgody na udzielenie mu urlopu ani na termin, w którym urlop ma być wykorzystany.

Czy pracodawca może odmówić urlopu w okresie wypowiedzenia

Pracownik może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak termin urlopu nie był wcześniej ustalony w planach urlopowych, od woli pracodawcy zależy, czy pracownik będzie mógł w okresie wypowiedzenia wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracownik nie może żądać, aby pracodawca udzielił mu urlopu w okresie wypowiedzenia.

WAŻNE:

Jeśli pracownikowi nie uda się wykorzystać urlopu wypoczynkowego (bieżącego, jak i zaległego), pracodawca ma obowiązek wypłacić mu za ten okres ekwiwalent pieniężny. Jeśli natomiast pracownik wykorzystał cały przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy przed ustaniem stosunku pracy, nowy pracodawca naliczy mu urlop wypoczynkowy w czasie proporcjonalnie krótszym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • I
  2022-11-06 18:58:02
  OMG
  0
 • XD
  2023-02-21 14:00:09
  Zawsze można iść do psychiatry i powiedzieć że się go zabije jak nie da ci pół roku l4
  0
 • Wrrrr
  2023-02-21 14:03:14
  Boże jak ja nienawidzę mojej pracy
  0
 • Jdjdjsjkdjdhrurhudurjdkjskkkdjkkkskdyfj qhkakaksk
  2022-06-16 17:09:25
  Hfjdjjdhddhdhhdhidhhdudhduhhgfhhhyyhfujfjduhufurrjrrjrjdjdjdjdhjrgdjdhhdjdhhdjdjdjhdjdhrjryrudbhdbbcnfjhcgxjgdjsjhsdhjdhdidgriehududhydsndhsnsjgjdhdhhśhdhdudyydududusjsydjshdjdhxujhdhdjdhdudjegdkdgwjdhdusjshdhufhsgfhjdjdjsjsnhdjsjsjdhjsjjsjsnsjjsjsjzjshdjjnzjzhdhfhjfhxuxhfufhdufjfhfudjdhckjfhjdjskmn😜😐🤗😐😶🤗😶🤗😐😶🤗🤗😶😇😜😏🤨😶🤗😶🤗😐😐🤗😶🤗😶😐😌🤗😶😌😶😐🤗🤪😶😇 jak hfjxjxjjfjdkdkjsjsklj hi ppk kół plhhxhfhchdhfjjdhwhdhfhdndjfhfndh🥰😜😜bnxbnfjnnfisjjsdhjdhdjj 😘😚😂😭😭🤣😭😂😗😅😆😄😘😜😡😟😠🤨😡🤬😠🥺🤬🤨😟😠😛😋😐😋😝😋😜🙃😶😶😌🧐😐🤗😒😒😶😐😏😶😏😐😌😐😌😐😑😐😌😐😏😶😏😶😏😐😌😶😌😶😋😐😌😐😶😋😶
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kurs dla pracowników administracji publicznej

Kursy dla pracowników administracji publicznej dają możliwość rozwoju osobistego i zawodowego. Właśnie trwa rekrutacja w ramach kolejnego projektu. Czym jest Young Leaders’ Program 2024-2026 i jakie umiejętności można nabyć? 

Wzrost zatrudnienia w fotowoltaice słonecznej

Pomimo kryzysów gospodarczych, inflacji, wojny i globalnych problemów współczesnego świata - da się zauważyć dynamiczny rozwój sektora zielonej energii. Raport MOP oraz organizacji IRENA pokazuje, że liczba miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej prawie podwoiła się w ciągu ostatniej dekady, do 13,7 mln w 2022 r.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

Dzień chłopaka w pracy

30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

REKLAMA

Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Dobrostan pracowników - wellbeing

Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

REKLAMA

Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA