REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy o pracę zarówno na okres próbny, na czas określony, jak i na czas nieokreślony.

Autopromocja

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny zależy od czasu, na jaki została zawarta i wynosi:

 • 3 dni robocze, w przypadku umowy nie przekraczającej 2 tygodnie,
 • 1 tydzień, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeśli umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące.

PRZYKŁAD 1

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny wynoszący 2 tygodnie składa wypowiedzenie umowy w dniu 25 kwietnia 2022 r. (poniedziałek). Okres wypowiedzenia liczony jest od dnia następnego, tj. 26 kwietnia 2022 r. (wtorek) i kończy się 28 kwietnia 2022 r.

PRZYKŁAD 2

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny trwający 3 miesiące otrzymał wypowiedzenie umowy w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wówczas okres wypowiedzenia liczy się od pierwszej niedzieli następującej po otrzymaniu wypowiedzenia, w tym przypadku 17 kwietnia 2022 r., natomiast kończy się upływie 2 tygodni, a jego ostatni dzień wypada w sobotę 30 kwietnia 2022 r.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

Okres wypowiedzenia w przypadku umowy zawartej na czas określony oraz na czas nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy. Wynosi on:

 • 2 tygodnie, jeśli zatrudnienie pracownika nie przekracza 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej pół roku,
 • 3 miesiące, jeśli okres zatrudnienia przekracza 3 lata.

PRZYKŁAD 3

Pracownik z dwuletnim stażem pracy składa wypowiedzenie umowy w dniu 15 maja 2022 r. Wówczas okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc i jest liczony od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia trwa od 1 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

Jak obliczyć urlop przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Zgodnie z art. 1551 Kodeksu pracy jeśli pracownik rozwiązał stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego, będzie mu przysługiwał odpowiednio krótszy urlop. Będzie on liczony proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku kalendarzowym, w którym ustało zatrudnienie. 

PRZYKŁAD 4

Pracownik z rocznym stażem pracy, któremu przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego wypowiada umowę o pracę w dniu 15 maja 2022 r. Stosunek pracy ustaje z ostatnim dniem czerwca. Do tej pory pracownik nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. W związku z powyższym z dniem 30 czerwca 2022 r. przysługuje mu 10 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni urlopu: 12 miesięcy w roku x 6 miesięcy zatrudnienia).

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia urlop wypoczynkowy udzielany jest bez wniosku pracownika. Oznacza to, że pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop za rok bieżący liczony proporcjonalnie oraz za rok poprzedni. W tym przypadku pracownik nie musi wyrazić zgody na udzielenie mu urlopu ani na termin, w którym urlop ma być wykorzystany.

Czy pracodawca może odmówić urlopu w okresie wypowiedzenia

Pracownik może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak termin urlopu nie był wcześniej ustalony w planach urlopowych, od woli pracodawcy zależy, czy pracownik będzie mógł w okresie wypowiedzenia wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracownik nie może żądać, aby pracodawca udzielił mu urlopu w okresie wypowiedzenia.

WAŻNE:

Jeśli pracownikowi nie uda się wykorzystać urlopu wypoczynkowego (bieżącego, jak i zaległego), pracodawca ma obowiązek wypłacić mu za ten okres ekwiwalent pieniężny. Jeśli natomiast pracownik wykorzystał cały przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy przed ustaniem stosunku pracy, nowy pracodawca naliczy mu urlop wypoczynkowy w czasie proporcjonalnie krótszym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • I
  2022-11-06 18:58:02
  OMG
  0
 • XD
  2023-02-21 14:00:09
  Zawsze można iść do psychiatry i powiedzieć że się go zabije jak nie da ci pół roku l4
  0
 • Wrrrr
  2023-02-21 14:03:14
  Boże jak ja nienawidzę mojej pracy
  0
 • Jdjdjsjkdjdhrurhudurjdkjskkkdjkkkskdyfj qhkakaksk
  2022-06-16 17:09:25
  Hfjdjjdhddhdhhdhidhhdudhduhhgfhhhyyhfujfjduhufurrjrrjrjdjdjdjdhjrgdjdhhdjdhhdjdjdjhdjdhrjryrudbhdbbcnfjhcgxjgdjsjhsdhjdhdidgriehududhydsndhsnsjgjdhdhhśhdhdudyydududusjsydjshdjdhxujhdhdjdhdudjegdkdgwjdhdusjshdhufhsgfhjdjdjsjsnhdjsjsjdhjsjjsjsnsjjsjsjzjshdjjnzjzhdhfhjfhxuxhfufhdufjfhfudjdhckjfhjdjskmn😜😐🤗😐😶🤗😶🤗😐😶🤗🤗😶😇😜😏🤨😶🤗😶🤗😐😐🤗😶🤗😶😐😌🤗😶😌😶😐🤗🤪😶😇 jak hfjxjxjjfjdkdkjsjsklj hi ppk kół plhhxhfhchdhfjjdhwhdhfhdndjfhfndh🥰😜😜bnxbnfjnnfisjjsdhjdhdjj 😘😚😂😭😭🤣😭😂😗😅😆😄😘😜😡😟😠🤨😡🤬😠🥺🤬🤨😟😠😛😋😐😋😝😋😜🙃😶😶😌🧐😐🤗😒😒😶😐😏😶😏😐😌😐😌😐😑😐😌😐😏😶😏😶😏😐😌😶😌😶😋😐😌😐😶😋😶
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia

Skrócony tydzień pracy i praca zdalna. To tylko niektóre to tylko niektóre rozwiązania dla rodziców - pracowników dzieci do 8. roku życia. Co jeszcze może rodzic - pracownik? 

Do kodeksu pracy wchodzą: toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, ołów, kadm, rtęć [nowelizacja]

Pracodawcy muszą eliminować z miejsca pracy i procesów pracowniczych toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. Będą prowadzili odpowiednie zapisy w rejestrach dotyczących tych substancji.

Duże zmiany w składce zdrowotnej. Ten komentarz eksperta nie spodoba się rządzącym

Fundacja Ośrodek Rozwoju opublikowała niedawno komentarz na temat zmian w składce zdrowotnej. Eksperci FOR podkreślają, że te zmiany mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie finansów publicznych.

Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

REKLAMA

Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

REKLAMA

Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 k.p o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

REKLAMA