Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę

Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
Shutterstock
Do zakończenia stosunku pracy może dojść przez rozwiązanie umowy o pracę przez jedną ze stron (pracownika lub pracodawcę) z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Ile trwa okres wypowiedzenia? Czy pracownik ma prawo wykorzystać urlop w okresie wypowiedzenia? Czy może ma obowiązek z niego skorzystać?

Kodeks pracy przewiduje możliwość rozwiązania umowy o pracę zarówno na okres próbny, na czas określony, jak i na czas nieokreślony.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny

Zgodnie z art. 34 Kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny zależy od czasu, na jaki została zawarta i wynosi:

 • 3 dni robocze, w przypadku umowy nie przekraczającej 2 tygodnie,
 • 1 tydzień, jeśli okres próbny przekracza 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeśli umowa na okres próbny wynosi 3 miesiące.

PRZYKŁAD 1

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny wynoszący 2 tygodnie składa wypowiedzenie umowy w dniu 25 kwietnia 2022 r. (poniedziałek). Okres wypowiedzenia liczony jest od dnia następnego, tj. 26 kwietnia 2022 r. (wtorek) i kończy się 28 kwietnia 2022 r.

PRZYKŁAD 2

Pracownik zatrudniony na umowę na okres próbny trwający 3 miesiące otrzymał wypowiedzenie umowy w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wówczas okres wypowiedzenia liczy się od pierwszej niedzieli następującej po otrzymaniu wypowiedzenia, w tym przypadku 17 kwietnia 2022 r., natomiast kończy się upływie 2 tygodni, a jego ostatni dzień wypada w sobotę 30 kwietnia 2022 r.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i nieokreślony

Okres wypowiedzenia w przypadku umowy zawartej na czas określony oraz na czas nieokreślony jest uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy. Wynosi on:

 • 2 tygodnie, jeśli zatrudnienie pracownika nie przekracza 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej pół roku,
 • 3 miesiące, jeśli okres zatrudnienia przekracza 3 lata.

PRZYKŁAD 3

Pracownik z dwuletnim stażem pracy składa wypowiedzenie umowy w dniu 15 maja 2022 r. Wówczas okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc i jest liczony od pierwszego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, w którym złożono wypowiedzenie. Okres wypowiedzenia trwa od 1 czerwca 2022 r. do 30 czerwca 2022 r.

Jak obliczyć urlop przy wypowiedzeniu umowy o pracę

Zgodnie z art. 1551 Kodeksu pracy jeśli pracownik rozwiązał stosunek pracy w trakcie roku kalendarzowego, będzie mu przysługiwał odpowiednio krótszy urlop. Będzie on liczony proporcjonalnie do okresu przepracowanego u danego pracodawcy w roku kalendarzowym, w którym ustało zatrudnienie

PRZYKŁAD 4

Pracownik z rocznym stażem pracy, któremu przysługuje 20 dni urlopu wypoczynkowego wypowiada umowę o pracę w dniu 15 maja 2022 r. Stosunek pracy ustaje z ostatnim dniem czerwca. Do tej pory pracownik nie wykorzystał ani jednego dnia urlopu. W związku z powyższym z dniem 30 czerwca 2022 r. przysługuje mu 10 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni urlopu: 12 miesięcy w roku x 6 miesięcy zatrudnienia).

Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia urlop wypoczynkowy udzielany jest bez wniosku pracownika. Oznacza to, że pracodawca ma prawo wysłać pracownika na urlop za rok bieżący liczony proporcjonalnie oraz za rok poprzedni. W tym przypadku pracownik nie musi wyrazić zgody na udzielenie mu urlopu ani na termin, w którym urlop ma być wykorzystany.

Czy pracodawca może odmówić urlopu w okresie wypowiedzenia

Pracownik może złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy w trakcie wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli jednak termin urlopu nie był wcześniej ustalony w planach urlopowych, od woli pracodawcy zależy, czy pracownik będzie mógł w okresie wypowiedzenia wykorzystać zaległy i bieżący urlop wypoczynkowy. Oznacza to, że pracownik nie może żądać, aby pracodawca udzielił mu urlopu w okresie wypowiedzenia.

WAŻNE:

Jeśli pracownikowi nie uda się wykorzystać urlopu wypoczynkowego (bieżącego, jak i zaległego), pracodawca ma obowiązek wypłacić mu za ten okres ekwiwalent pieniężny. Jeśli natomiast pracownik wykorzystał cały przysługujący mu w danym roku urlop wypoczynkowy przed ustaniem stosunku pracy, nowy pracodawca naliczy mu urlop wypoczynkowy w czasie proporcjonalnie krótszym.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2022
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Jdjdjsjkdjdhrurhudurjdkjskkkdjkkkskdyfj qhkakaksk
  2022-06-16 17:09:25
  Hfjdjjdhddhdhhdhidhhdudhduhhgfhhhyyhfujfjduhufurrjrrjrjdjdjdjdhjrgdjdhhdjdhhdjdjdjhdjdhrjryrudbhdbbcnfjhcgxjgdjsjhsdhjdhdidgriehududhydsndhsnsjgjdhdhhśhdhdudyydududusjsydjshdjdhxujhdhdjdhdudjegdkdgwjdhdusjshdhufhsgfhjdjdjsjsnhdjsjsjdhjsjjsjsnsjjsjsjzjshdjjnzjzhdhfhjfhxuxhfufhdufjfhfudjdhckjfhjdjskmn😜😐🤗😐😶🤗😶🤗😐😶🤗🤗😶😇😜😏🤨😶🤗😶🤗😐😐🤗😶🤗😶😐😌🤗😶😌😶😐🤗🤪😶😇 jak hfjxjxjjfjdkdkjsjsklj hi ppk kół plhhxhfhchdhfjjdhwhdhfhdndjfhfndh🥰😜😜bnxbnfjnnfisjjsdhjdhdjj 😘😚😂😭😭🤣😭😂😗😅😆😄😘😜😡😟😠🤨😡🤬😠🥺🤬🤨😟😠😛😋😐😋😝😋😜🙃😶😶😌🧐😐🤗😒😒😶😐😏😶😏😐😌😐😌😐😑😐😌😐😏😶😏😶😏😐😌😶😌😶😋😐😌😐😶😋😶
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Świadczenia emerytalno-rentowe
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od dnia:
1 stycznia
1 marca
1 czerwca
1 września
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpieczeństwo osobiste pracowników socjalnych
Pracownicy socjalni podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych nierzadko narażeni są na niebezpieczeństwo. Mają więc prawo do szkoleń podnoszących poziom bezpieczeństwa osobistego, które omówimy w niniejszym artykule. Odpowiemy także na pytanie, czy pracownik socjalny może korzystać z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym.
Czy pracownik może wykorzystać czas wolny za nadgodziny w następnym okresie rozliczeniowym
Pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny. Chce jednak wykorzystać czas wolny w przyszłym okresie rozliczeniowym. Czy pracodawca może udzielić wolne za nadgodziny w innym okresie rozliczeniowym?
Czy przy zmianie wymiaru urlopu wypoczynkowego należy też zmienić informację o warunkach zatrudnienia
Pracownikowi zmienił się wymiar przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Czy w tej sytuacji należy zaktualizować wręczoną mu przy zatrudnieniu informację o warunkach zatrudnienia? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?
Samopoczucie pracowników a reorganizacja pracy
Ostatnia ewolucja modelu pracy wywołała znaczną rewolucję w jej organizacji. Jesteśmy w centrum nieplanowanej i nieoczekiwanej transformacji, która nie tylko zmienia podejście do niej, ale wprowadza też nowy model współpracy.
Służba wojskowa sposobem na unikanie zwolnień z pracy
Część zatrudnionych wykorzystuje nowe przepisy o służbie wojskowej, by zyskać ochronę przed rozwiązaniem umowy o pracę. Ułatwiają to nieprecyzyjne regulacje.
Pracownicy skarżą się na upały
Mnożą się skargi na pracę w upale. Niektórzy piszą, że pracują w „nagrzanych, blaszanych puszkach”
Polacy popierają strajkujące grupy zawodowe. Aż 61% wierzy w skuteczność protestu. Wyniki badania
Badanie przeprowadzone przez serwis InterviewMe wykazało, że 78% Polaków popiera strajki jako formę protestu w pracy. Jednocześnie 61% badanych wierzy w to, że strajki mogą być skuteczne.
Obowiązki pracodawców w czasie upałów
Skrócenie czasu pracy pracowników, wprowadzenie dodatkowych przerw w pracy, zapewnienie klimatyzacji w pomieszczeniach - to niektóre z działań, jakie powinien podjąć pracodawca w celu poprawienia warunków pracy w czasie upałów.
Minister Maląg o kontroli trzeźwości pracowników
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała: W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków.
10 kroków do sukcesu w procesie rekrutacyjnym
Czy wiesz, że proces rekrutacji zaczyna się na długo przed bezpośrednimi spotkaniami z kandydatami? Zanim do nich dojdzie menedżer podejmuje szereg działań we współpracy z rekruterem, których celem jest osiągnięcie pożądanego efektu: zatrudnienie osoby, która najlepiej odnajdzie się w zespole i poradzi sobie z zadaniami. Czy są wśród nich tak zwane „must have”? Odpowiedź jest prosta: oczywiście!
Czy pracownikowi odchodzącemu na emeryturę przysługuje dofinansowanie do wypoczynku, tzw. wczasów pod gruszą
Nasz pracownik przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym do 23 maja 2022 r. Następnie od 24 maja do 31 maja 2022 r. będzie korzystał z urlopu wypoczynkowego. Jego umowa o pracę zostanie rozwiązana z 31 maja 2022 r. w związku z przejściem pracownika na emeryturę. Za niewykorzystany urlop firma wypłaci pracownikowi ekwiwalent. W firmie istnieje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, z którego wypłacane są tzw. wczasy pod gruszą. Czy pracownik nie otrzyma tego świadczenia z uwagi na niewykorzystanie urlopu w wymiarze 14 kolejnych dni? - pyta Czytelnik z Radomia.
Czy można powierzyć obowiązki nieobecnego pracownika osobie zatrudnionej na innym stanowisku
Jesteśmy małą firmą zatrudniającą osoby na pojedynczych stanowiskach (jedna księgowa, jedna kadrowa, jeden magazynier itp.). Czy w przypadku urlopu magazyniera jego obowiązki można powierzyć osobie zatrudnionej na stanowisku kadrowej? Osoba ta kilka lat temu prowadziła magazyn w ramach dodatkowych obowiązków, za które otrzymywała dodatek specjalny. W tej chwili w jej zakresie obowiązków nie ma informacji o prowadzeniu magazynu.
Najważniejsi są właściwi ludzie. Podejście systemowe w doborze kluczowych pracowników
Dobór personelu to jeden z kluczowych procesów nie tylko w obszarze HR, ale przede wszystkim w budowaniu efektywności organizacji. Nie jest bowiem prawdą, że ludzie są najważniejsi w organizacji, prawdą jest, że najważniejsi są właściwi ludzie. W procesie rekrutacji zwraca się szczególną uwagę na kompetencje kandydatów, zakładając, że wysokie kompetencje oznaczają wysoką energię działania, a co za tym idzie – wysoką efektywność i skuteczność zawodową. Doświadczenia ostatnich lat funkcjonowania w środowiskach VUCA i BANI pokazują, że proces doboru oparty na kompetencjach staje się niewystarczający i często mało skuteczny w odnajdowaniu właściwych osób pasujących do roli w organizacji i kultury organizacyjnej.
KRUS: 40. Międzynarodowe Kolokwium Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie
Przewodnicząca Międzynarodowej Sekcji ISSA ds. Prewencji w Rolnictwie zaprasza do udziału w Kolokwium Sekcji w dniach 22-23 września 2022 r. w Rzymie.
Praca zdalna – przepisy i technologia
Jeszcze w te wakacje mogą wejść w życie przepisy dotyczące pracy zdalnej, na które pracodawcy czekają od początku pandemii. Jakie najważniejsze kwestie zostaną uregulowane i czy w dużym stopniu wpłyną na dotychczasowe zasady pracy zdalnej – opowiada Maciej Kabaciński, Szef Pionu HR firmy Quercus, specjalizującej się we wdrożeniach SAP w obszarze HR.
Migracja danych kadrowo-płacowych ze starego systemu do nowego
Wraz z rozwojem firmy może pojawić się potrzeba przeniesienie się z dotychczas używanego oprogramowania kadrowo-płacowego na system bardziej zaawansowany i dający więcej możliwości automatyzacji procesów w obszarze kadr i płac. Co w takim przypadku z bazą pracowników i pozostałymi danymi zgromadzonymi w systemie często na przestrzeni wielu lat? Czy przeniesienie danych ze starego systemu do nowego jest możliwe?
90 mln zł od ZUS na poprawę bezpieczeństwa pracy
Trwa nabór wniosków w konkursie ZUS dla firm na dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Budżet konkursu wynosi 90 mln zł. Wnioski o dofinansowania można składać do 8 lipca – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Zmiany w Kodeksie pracy: kontrola trzeźwości pracownika
Jedną z planowanych zmian w Kodeksie pracy jest umożliwienie pracodawcom prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników. Jakie rozwiązania zaproponował Rząd w projekcie ustawy?
Osadzeni pracują
"Prawie każdy osadzony, który może wykonywać pracę, na którego nie są nałożone kary i obostrzenia, pracuje" - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. Poziom zatrudnienia osadzonych osiągnął w ubiegłym tygodniu rekordowy poziom 88 proc.
Dekada z PUE
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE) to pierwszy w Polsce e-urząd. Umożliwia dostęp online do wielu usług ZUS, jest źródłem informacji i daje możliwość samodzielnego tworzenia dokumentów.
Analiza potrzeb pracowników jako baza pod wdrożenie nowego modelu pracy w firmie
Komentarz Doroty Osieckiej, Partner w Colliers i Dyrektor platformy Colliers Define.
Plan urlopów - czy gwarantuje dotrzymanie terminu?
Czy zatwierdzony przez pracodawcę plan urlopów jest dla pracownika gwarancją jego otrzymania? Co z przesunięciem terminu urlopu?
Webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian”
Zapraszamy na praktyczne webinarium „Nowe prawo pracy 2022 – przygotuj się do zmian” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 4 lipca 2022 roku. Polecamy!
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudnionych w ramach uproszczonej procedury
Ponad ćwierć miliona obywateli Ukrainy zatrudniono w ramach uproszczonej procedury. Usprawniło to proces zatrudniania.
Zasady pracy zdalnej - Sejm nad nimi debatuje
Sejm debatuje nad zasadami pracy zdalnej. Co nowego w Kodeksie pracy?