REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski 2021 – wniosek, ile płatny, dokumenty

Urlop ojcowski w 2021 roku – wniosek, ile płatny, dokumenty
Urlop ojcowski w 2021 roku – wniosek, ile płatny, dokumenty
shutterstock

REKLAMA

Urlop ojcowski w 2021 roku przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Ile to dni roboczych? Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek i dołączyć odpowiednie dokumenty. Ile płatny jest urlop dla ojca?

Urlop ojcowski 2021 - Kodeks pracy

Przepisy prawne dotyczące urlopu ojcowskiego zawiera Kodeks pracy. Jest to jedno z uprawnień rodzicielskich przysługujące wyłącznie ojcu dziecka. Nie ma przymusu korzystania z urlopu. Jeśli uprawniony nie skorzysta ze swojego prawa w przewidzianym terminie, po prostu urlop mu przepadnie.

W art. 1823 § 1 KP czytamy, że do urlopu uprawniony jest pracownik ojciec wychowujący dziecko (także pracownik, który przysposobił/adoptował dziecko). Może z niego skorzystać tylko w określonym czasie od urodzenia się dziecka:

 • do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia bądź
 • do upływu 24. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).

Dziecko urodziło się 4 listopada 2019 r. Ostatnim dniem na wykorzystanie urlopu ojcowskiego będzie więc 3 listopada 2021 r. Najpóźniejszym terminem na skorzystanie z tego uprawnienia będzie 21 października 2021 – 3 listopada 2021 r. (gdy pracownikowi został pełny wymiar urlopu) lub 28 października 2021 r. – 3 listopada 2021 r. (gdy pracownikowi został już tylko tydzień urlopu).

Warto zaznaczyć, że w okresie urlopu ojcowskiego pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dni roboczych urlopu ojcowskiego przysługuje w 2021 r.?

Wymiar urlopu dla ojca wynosi 2 tygodnie. Czy jest to 14 dni roboczych czy kalendarzowych? Otóż do urlopu ojcowskiego stosuje się art. 1831 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Odpowiedź jest więc jasna – 2 tygodnie urlopu ojcowskiego to 14 dni kalendarzowych.

Urlop ojcowski zawsze wynosi 2 tygodnie, niezależnie od tego ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie.

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Kup książkę:

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2023

Urlop można wykorzystać na dwa sposoby – jednorazowo 14 dni bądź dwukrotnie po 7 dni. Przy 5-dniowym tygodniu pracy, gdy zgodnie z harmonogramem czasu pracy pracownik przychodzi do pracy od poniedziałku do piątku, będzie to więc 10 dni roboczych i 4 dni weekendowe.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Autopromocja

Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.

Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.

Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Urlop ojcowski - ile płatny?

Pracownicy ojcowie często sprawdzają, ile płatny jest urlop ojcowski. I tu jest dobra informacja – za czas opieki ojcowskiej przysługuje 100% wynagrodzenia pracownika. Dokładniej, będzie to zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Oblicza się go ze średniej wysokości wynagrodzenia otrzymanego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu.

Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika. Należy złożyć go w formie pisemnej w terminie nie późniejszym niż 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Ważną informacją jest to, że pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika, oczywiście jeśli zostanie on złożony zgodnie z przepisami prawa pracy.

Pracownik złożył pisemny wniosek o urlop ojcowski na 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. Pracodawca może uwzględnić jego wniosek, ale nie musi. Pracownik nie dotrzymał terminu złożenia wniosku.

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

W świetle § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać następujące elementy:

 1. imię i nazwisko pracownika;
 2. wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski:

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski >>>

Jakie dokumenty do wniosku o urlop ojcowski?

Przepisy rozporządzenia wymagają dołączenia do wniosku o urlop ojcowski następujących dokumentów:

 1. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub dzieci (akceptuje się również kopie tych dokumentów);
 2. kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku przysposobionego/adoptowanego dziecka)
 3. oświadczenie pracownika zawierające informację o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
 4. kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (tylko jeśli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję).

Urlop ojcowski a zmiany pracy

Zdarza się, że w okresie przysługiwania prawa do urlopu ojcowskiego, pracownik zmienia pracę. Co wówczas staje się z tym urlopem? Czy „przechodzi” do drugiej pracy? Tak. Zmieniając pracodawcę, nie traci się prawa do urlopu. Można wykorzystać go w różnych firmach - jeden tydzień w dotychczasowej firmie i 1 tydzień w nowej.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński - różnice

Urlop ojcowski i tacierzyński to dwa odmienne uprawnienia. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie ojcu dziecka. Jego wymiar wynosi 2 tygodnie. Tymczasem urlop tacierzyński to po prostu część urlopu macierzyńskiego wykorzystywana przez ojca. Kodeks pracy nie zawiera definicji „urlopu tacierzyńskiego”, jest to potoczne sformułowanie. Dopuszcza się bowiem wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka, jednak co do zasady pierwsze 14 tygodni po porodzie musi wykorzystać matka. Urlop tacierzyński może więc być dużo dłuższy od ojcowskiego. Przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Przy wykorzystaniu 14 tygodni urlopu przez matkę, na urlop tacierzyński zostaje 6 tygodni.

Więcej informacji na ten temat >>>

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberbezpieczeństwo. Co dziesiąty pracownik używa tego samego hasła ponad piętnaście razy

  84% firm korzysta z menedżerów haseł, ale mimo to 54% pracowników zapisuje je również w plikach tekstowych na komputerze. Co więcej, prawie 90% używa tego samego hasła wielokrotnie. Hakerzy atakują nie tylko duże firmy. 58% ataków dotyka firmy zatrudniające mniej niż tysiąc pracowników.

  Szukasz pracy w Łodzi i okolicach? Zobacz aktualne oferty!

  Praca w Łodzi. Stopa bezrobocia w Łódzkiem jest na poziomie 5,5 proc., zaś w samej Łodzi – 4,5 proc. Gdzie obecnie brakuje pracowników? Jakie benefity oferują firmy, aby zachęcić do pracy właśnie u nich? 

  Kto obiecuje pracownikom najwyższe zarobki? Który komitet wyborczy?

  Większość ogólnopolskich komitetów wyborczych w swoich programach przedstawia propozycje dotyczące polskiego systemu podatkowego. Eksperci sprawdzili, ile zarobiliby pracownicy, gdyby w życie weszły zmiany proponowane przez komitety wyborcze PiS, KO, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

  Cyfryzacja. Sześć na dziesięć polskich firm używa elektronicznych dokumentów, ale większość nie rezygnuje z papieru

  Polskie firmy coraz częściej wdrażają nowoczesne rozwiązania usprawniające ich pracę, ale cyfryzacja biznesu w większości przypadków nadal nie obejmuje całej organizacji. 59 proc. firm wykorzystuje w codziennej pracy elektroniczny obieg dokumentów, jednak tylko 27 proc. scyfryzowało wszystkie obszary swojej działalności. 54 proc. ankietowanych nie widzi potrzeby wdrażania elektronicznego obiegu dokumentów, 28 proc. wskazuje na zbyt wysokie koszty działania, a 17 proc. na niewystarczające wewnętrzne zasoby IT. 

  REKLAMA

  Praca cudzoziemców. MRiPS o niedoborach kadrowych i napływie cudzoziemców na rynek pracy

  Nasz rynek pracy od lat boryka się z niedoborami kadrowymi i dlatego napływ cudzoziemców nie powoduje wzrostu bezrobocia wśród Polaków – podało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W ostatnich tygodniach pojawiło się wiele przekłamań dotyczących pracy cudzoziemców w Polsce, które uderzają przede wszystkim w uczciwych pracodawców. Kłamliwa i pozbawiona merytoryki narracja opozycji powoduje – twierdzi resort Marleny Maląg – że wiele branż dotknie problem braku pracowników.

  Czy za studenta płaci się składki na ZUS

  Studenci szukają pracy nie tylko w wakacje, które właśnie kończą, ale i w trakcie roku akademickiego. Studenci do ukończenia 26. roku życia są chętnie zatrudniani na podstawie umowy zlecenia. Wiąże się to ze sporymi oszczędnościami dla zleceniodawcy. Jakimi? Odpowiadamy. 

  Polacy nie boją się utraty pracy?

  Polacy nie boją się utraty pracy? CBOS poinformowało, że we wrześniu wzrosło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. Kto czuje się najbardziej stabilnie?  

  SoDA Conference 2023: Jakie wyzwania czekają polski sektor IT w 2024 roku

  Nowe wyzwania i pojawiające się możliwości to „stałe” elementy w niezwykle zmiennym świecie biznesu, a sektor technologiczny nie jest w tym odosobniony. Po stronie wyzwań należy wskazać przede wszystkim czynniki ekonomiczne i geopolityczne, ale również wspomniana AI, budząca też obawy wśród pracowników. W jaki optymalny sposób wykorzystać nowe możliwości, jakie daje nam technologia i zminimalizować wpływ czynników negatywnych na rozwój polskiego IT? Jak adaptować się do zmian? Gdzie szukać nowych możliwości na zbudowanie solidnego i konkurencyjnego biznesu IT? Te oraz wiele innych tematów będzie omawianych już na początku października, podczas zbliżającej się SoDA Conference 2023.

  REKLAMA

  Działalność gospodarcza a rynek pracy: Jak przedsiębiorczość wpływa na zatrudnienie

  Rynek pracy i działalność gospodarcza są nierozerwalnie związane ze sobą. Przedsiębiorcy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu miejsc pracy, stymulowaniu wzrostu gospodarczego i kształtowaniu struktury rynku pracy. 

  Płaca godziwa

  Płaca godziwa, znana również jako sprawiedliwa płaca, jest jednym z kluczowych elementów rynku pracy i sprawiedliwości społecznej. To pojęcie odnosi się do wynagrodzenia, które jest uczciwe, adekwatne i zapewnia pracownikom godne warunki życia. 

  REKLAMA