REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski 2021 – wniosek, ile płatny, dokumenty

Urlop ojcowski w 2021 roku – wniosek, ile płatny, dokumenty
Urlop ojcowski w 2021 roku – wniosek, ile płatny, dokumenty
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop ojcowski w 2021 roku przysługuje w wymiarze 2 tygodni. Ile to dni roboczych? Aby go otrzymać, należy złożyć wniosek i dołączyć odpowiednie dokumenty. Ile płatny jest urlop dla ojca?

Urlop ojcowski 2021 - Kodeks pracy

Przepisy prawne dotyczące urlopu ojcowskiego zawiera Kodeks pracy. Jest to jedno z uprawnień rodzicielskich przysługujące wyłącznie ojcu dziecka. Nie ma przymusu korzystania z urlopu. Jeśli uprawniony nie skorzysta ze swojego prawa w przewidzianym terminie, po prostu urlop mu przepadnie.

Autopromocja

W art. 1823 § 1 KP czytamy, że do urlopu uprawniony jest pracownik ojciec wychowujący dziecko (także pracownik, który przysposobił/adoptował dziecko). Może z niego skorzystać tylko w określonym czasie od urodzenia się dziecka:

 • do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia bądź
 • do upływu 24. miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).

Dziecko urodziło się 4 listopada 2019 r. Ostatnim dniem na wykorzystanie urlopu ojcowskiego będzie więc 3 listopada 2021 r. Najpóźniejszym terminem na skorzystanie z tego uprawnienia będzie 21 października 2021 – 3 listopada 2021 r. (gdy pracownikowi został pełny wymiar urlopu) lub 28 października 2021 r. – 3 listopada 2021 r. (gdy pracownikowi został już tylko tydzień urlopu).

Warto zaznaczyć, że w okresie urlopu ojcowskiego pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę.

Polecamy: Uprawnienia rodziców w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile dni roboczych urlopu ojcowskiego przysługuje w 2021 r.?

Wymiar urlopu dla ojca wynosi 2 tygodnie. Czy jest to 14 dni roboczych czy kalendarzowych? Otóż do urlopu ojcowskiego stosuje się art. 1831 § 1 Kodeksu pracy, zgodnie z którym tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym. Odpowiedź jest więc jasna – 2 tygodnie urlopu ojcowskiego to 14 dni kalendarzowych.

Urlop ojcowski zawsze wynosi 2 tygodnie, niezależnie od tego ile dzieci urodziło się przy jednym porodzie.

Urlop można wykorzystać na dwa sposoby – jednorazowo 14 dni bądź dwukrotnie po 7 dni. Przy 5-dniowym tygodniu pracy, gdy zgodnie z harmonogramem czasu pracy pracownik przychodzi do pracy od poniedziałku do piątku, będzie to więc 10 dni roboczych i 4 dni weekendowe.

Polecamy: Kodeks pracy 2021. Praktyczny komentarz z przykładami

Urlop ojcowski - ile płatny?

Pracownicy ojcowie często sprawdzają, ile płatny jest urlop ojcowski. I tu jest dobra informacja – za czas opieki ojcowskiej przysługuje 100% wynagrodzenia pracownika. Dokładniej, będzie to zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Oblicza się go ze średniej wysokości wynagrodzenia otrzymanego z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu.

Jak złożyć wniosek o urlop ojcowski?

Urlop ojcowski udzielany jest na wniosek pracownika. Należy złożyć go w formie pisemnej w terminie nie późniejszym niż 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Ważną informacją jest to, że pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika, oczywiście jeśli zostanie on złożony zgodnie z przepisami prawa pracy.

Pracownik złożył pisemny wniosek o urlop ojcowski na 3 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia tego urlopu. Pracodawca może uwzględnić jego wniosek, ale nie musi. Pracownik nie dotrzymał terminu złożenia wniosku.

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

W świetle § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać następujące elementy:

 1. imię i nazwisko pracownika;
 2. wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski:

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

Wniosek o urlop ojcowski - wzór

Pobierz wzór wniosku o urlop ojcowski >>>

Jakie dokumenty do wniosku o urlop ojcowski?

Przepisy rozporządzenia wymagają dołączenia do wniosku o urlop ojcowski następujących dokumentów:

 1. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub dzieci (akceptuje się również kopie tych dokumentów);
 2. kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku przysposobionego/adoptowanego dziecka)
 3. oświadczenie pracownika zawierające informację o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
 4. kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (tylko jeśli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję).

Urlop ojcowski a zmiany pracy

Zdarza się, że w okresie przysługiwania prawa do urlopu ojcowskiego, pracownik zmienia pracę. Co wówczas staje się z tym urlopem? Czy „przechodzi” do drugiej pracy? Tak. Zmieniając pracodawcę, nie traci się prawa do urlopu. Można wykorzystać go w różnych firmach - jeden tydzień w dotychczasowej firmie i 1 tydzień w nowej.

Urlop ojcowski a urlop tacierzyński - różnice

Urlop ojcowski i tacierzyński to dwa odmienne uprawnienia. Urlop ojcowski przysługuje wyłącznie ojcu dziecka. Jego wymiar wynosi 2 tygodnie. Tymczasem urlop tacierzyński to po prostu część urlopu macierzyńskiego wykorzystywana przez ojca. Kodeks pracy nie zawiera definicji „urlopu tacierzyńskiego”, jest to potoczne sformułowanie. Dopuszcza się bowiem wykorzystywanie urlopu macierzyńskiego przez ojca dziecka, jednak co do zasady pierwsze 14 tygodni po porodzie musi wykorzystać matka. Urlop tacierzyński może więc być dużo dłuższy od ojcowskiego. Przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Przy wykorzystaniu 14 tygodni urlopu przez matkę, na urlop tacierzyński zostaje 6 tygodni.

Więcej informacji na ten temat >>>

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dziennik Ustaw rok 2015 poz. 2243)

Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 870)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA