REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop ojcowski i macierzyński dla rodziców adopcyjnych - zmiany

Urlopy dla rodziców adopcyjnych - zmiany.
Urlopy dla rodziców adopcyjnych - zmiany.

REKLAMA

REKLAMA

Urlopy dla rodziców adopcyjnych czekają zmiany. Będą nowe zasady korzystania z urlopu ojcowskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Co się zmieni?

Zmiany w urlopach dla rodziców adopcyjnych

Trwają prace nad Projektem ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw (UD135) będącym elementem poprawy organizacji procedur adopcyjnych. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowelizacja przewiduje ważne zmiany dotyczące urlopu ojcowskiego oraz urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, które należą do uprawnień rodziców adopcyjnych. Ma na celu zwiększenie liczby adopcji dzieci starszych.

Autopromocja

Urlop ojcowski po adopcji

Kodeks pracy reguluje urlop ojcowski w art. 1823. Zgodnie z § 1 pracownik – ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni. Ustawa kodeksowa określa ponadto termin, do którego można skorzystać z tego uprawnienia. Co do zasady z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia (do 2 lat). Jednak inna jest reguła w przypadku rodziców adopcyjnych. Ostatecznym terminem jest upływ 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka - jednak nie może być to termin późniejszy niż dzień ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Wyjątek stanowi dziecko, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. W takim przypadku urlop ojcowski można wykorzystać maksymalnie do ukończenia przez nie 10. roku życia.

Tymczasem omawiany projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz niektórych innych ustaw wprowadza do Kodeksu pracy nowe brzmienie powyższego przepisu. Zgodnie z nowelizacją pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, jednak nie dłużej niż do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Adoptowane dziecko ma 17 lat. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym ojcu adopcyjnemu nie przysługuje urlop ojcowski. Po wprowadzeniu nowych przepisów ojciec adopcyjny wychowujący dziecko będzie mógł skorzystać z 2 tygodni urlopu do ukończenia przez dziecko 18 lat (mimo że nie minęło jeszcze 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie). 18 lat dziecka to bowiem maksymalny wiek przewidziany nowymi przepisami.

Co warto wiedzieć o urlopie ojcowskim?

Urlop ojcowski można wykorzystać jednorazowo - będzie to 14 kolejnych dni kalendarzowych. Drugą możliwością jest podzielenie go na 2 części, z których każda ma po 7 dni. Aby otrzymać urlop, należy złożyć pisemny wniosek nie później niż na 7 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Jeśli pracownik poprawnie dopełni formalności, pracodawca zobowiązany jest do uwzględnienia wniosku, a więc akceptacji. Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub dzieci albo zagraniczny akt urodzenia dziecka lub dzieci (akceptuje się również kopie tych dokumentów);
 2. kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka (w przypadku przysposobionego/adoptowanego dziecka)
 3. oświadczenie pracownika zawierające informację o tym, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części;
 4. kopię prawomocnej decyzji o odroczeniu obowiązku szkolnego (tylko jeśli wniosek dotyczy dziecka, wobec którego podjęto taką decyzję).

Więcej informacji na temat urlopu ojcowskiego znajdziesz w artykule: Urlop ojcowski w 2020 r. - wymiar, termin, wniosek, dokumenty

Urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego po adopcji

Natomiast urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego reguluje art. 183 Kodeksu pracy. W świetle jego § 1 pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza (nie dotyczy to rodziny zastępczej zawodowej), ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w wymiarze:

 1. 20 tygodni (przyjęcie 1 dziecka),
 2. 31 tygodni (jednoczesne przyjęcie 2 dzieci),
 3. 33 tygodni (jednoczesne przyjęcie 3 dzieci),
 4. 35 tygodni (jednoczesne przyjęcie 4 dzieci),
 5. 37 tygodni (jednoczesne przyjęcie 5 i więcej dzieci)

Aktualnie urlop ten można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 7. roku życia. Natomiast w przypadku dziecka, w stosunku do którego wydano decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia 10. roku życia. Jeśli adoptowane jest dziecko np. w wieku 6 lat i 8 miesięcy, a więc do ukończenia 7. roku życia zostają tylko 4 miesiące, pracownik lub pracownica ma zagwarantowany urlop w wymiarze 9 tygodni. Jest to więc minimalny urlop gwarantowany w art. 183 § 3 Kodeksu pracy.

Przepisy projektowanej ustawy wprowadzają w tym miejscu zmianę polegającą na wydłużeniu czasu na wykorzystanie tego urlopu. Maksymalnym terminem ma być ukończenie przez dziecko 18. roku życia.

Co warto wiedzieć o urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego?

Do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego stosuje się przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego. Aby go uzyskać, należy złożyć pisemny wniosek, który pracodawca jest zobowiązany uwzględnić. Za czas urlopu przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, a więc zwykle będzie to 100% wynagrodzenia pracownika/pracownicy.

Więcej informacji na temat urlopu macierzyńskiego znajdziesz w artykule: Urlop macierzyński 2020 – ile trwa, bliźniaki, trojaczki

Wydłużenie czasu na wykorzystanie urlopów dla rodziców adopcyjnych

Jaki jest cel wydłużenia czasu na wykorzystanie urlopów dla rodziców adopcyjnych? Zwiększenie liczby adopcji dzieci starszych poprzez zapewnienie możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego w przypadku adopcji także dzieci starszych niż 7-letnich. Okres urlopów ma pomóc w wyrównywaniu opóźnień emocjonalnych adoptowanego dziecka. Początkowy czas w nowym miejscu to ciężki okres dla jednej i drugiej strony. Starsze dzieci, które już więcej rozumieją, nie mogą zostać pozostawione same sobie. Potrzebują czasu, by zaaklimatyzować się w rodzinie. Powinna być im w tym czasie zapewniona stała opieka. Tylko obecność rodziców adopcyjnych pozwoli na nawiązanie się więzi rodzinnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  REKLAMA

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  REKLAMA