Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?
REKLAMA
REKLAMA
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021
Zarówno pracodawca jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W 2021 r. nie zmieniają się przepisy dotyczące długości okresu wypowiedzenia przy umowach zawartych na czas określony. Uzależniony jest od długości okresy zatrudnienia i wynosi:
REKLAMA
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Warto dodać, że do okresu zatrudnienia ustalanego w celu ustalenia długości okresu wypowiedzenia wlicza się także okres pracy u poprzedniego pracodawcy, jeśli doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w myśl art. 231 KP. Dotyczy to także innych przypadków, gdy z mocy prawa nowy pracodawca staje się następcą prawnym w stosunkach pracy poprzedniego.
Umowa o pracę zawarta na 1 rok
Zgodnie z powyższym wyliczeniem umowa zawarta na 1 rok uprawnia do okresu wypowiedzenia o długości 1 miesiąca. Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia liczonego w miesiącach zaczyna biec dopiero z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Najlepiej zrobić to więc na koniec miesiąca. Wówczas już z 1. dniem kolejnego zaczyna się okres wypowiedzenia.
Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?
Zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia są jasne. Mamy okres wypowiedzenia oznaczony w tygodniach lub miesiącach. W przypadku dłuższych okresów wypowiedzenia liczonych w miesiącach bieg okresy wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wypowiedzenia i kończy się ostatniego dnia miesiąca niezależnie od tego ile miesiąc ma dni.
Pani Alicja pracowała 5 lat w jednej firmie. Postanowiła, że chce zmienić swoje życie i złożyła wypowiedzenie umowy 12 stycznia 2021 r. Kiedy skończy się okres wypowiedzenia Pani Alicji? Otóż staż pracy pracownicy uzasadnia zastosowanie 3-miesięcznego okresu zatrudnienia. W związku z tym bieg wypowiedzenia rozpoczyna się 1 lutego 2021 r. i kończy 30 kwietnia 2021 r., ponieważ jest to ostatni dzień miesiąca.
Natomiast okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają zawsze w sobotę. Jest to pierwsza sobota następująca po 2 tygodniach, licząc od dnia złożenia wypowiedzenia.
Pan Paweł pracował w danej firmie 5 miesięcy. Nie spełniła ona jego oczekiwań i 16 lutego 2021 r. złożył dokument z wypowiedzeniem umowy. Przysługują mu 2 tygodnie wypowiedzenia. 16 lutego to wtorek. 2 tygodnie licząc od wtorku, minął 2 marca (wtorek). Okres wypowiedzenia upłynie jednak dopiero w sobotę 6 marca 2021 r.
Czy trzeba uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony?
Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa pracy nie ma obowiązku uzasadniania przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony. Podanie przyczyny rozwiązania umowy konieczne jest w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony oraz w razie rozwiązania jej bez wypowiedzenia.
Art. 33 Kodeksu pracy
Od 22 lutego 2016 r. art. 33 Kodeksu pracy został uchylony. Do tej daty właśnie w tym miejscu kp była określona długość okresu wypowiedzenia przy umowach terminowych, a więc zawieranych na czas określony. Przepis ten przewidywał możliwość ustalenia przez strony okresu wypowiedzenia, ale tylko w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Co do zasady więc przy umowach na czas określony nie było okresów wypowiedzenia. Strony mogły jednak postanowić wspólnie, że w stosunku do ich umowy (wymóg konieczny – umowa dłuższa niż 6 miesięcy) taki okres będzie mógł być zastosowany.
Aktualnie długość okresy wypowiedzenia umowy terminowej została zrównana z okresem wypowiedzenia umowy bezterminowej. Ustawodawca łącznie reguluje to w art. 36 Kodeksu pracy.
Upadłość lub likwidacja a długość okresu wypowiedzenia
Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia. Po dokonaniu skrócenia okres ten nie może być jednak krótszy niż 1 miesiąc. Za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie (art. 361 KP). Co więcej, ten okres pozostawania bez pracy (o jaki skrócono wypowiedzenie) wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia
Kiedy nie można wypowiedzieć umowy?
Pracodawca powinien wiedzieć, kiedy nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Oto przykłady:
- pracownikowi brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku),
- pracownik przebywa na urlopie,
- pracownik jest nieobecny w pracy, lecz ta nieobecność jest usprawiedliwiona i nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.
Dodatkowe uprawnienia w czasie wypowiedzenia
REKLAMA
Na co pracownik może liczyć w okresie wypowiedzenia? Otóż Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 362). Co istotne dla pracownika, za ten czas zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Jest to stosowane często wówczas, gdy pracownik przechodzi do konkurencji i pracodawca chce wyłączyć go z bieżących prac i planowania strategii firmy.
Kolejnym uprawnieniem pracownika jest zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37 KP). Pracownik musi przebywać na co najmniej 2-tygodniowym wypowiedzeniu. Za ten czas, podobnie jak przy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje wynagrodzenie. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zgodnie z Kodeksem pracy wynosi:
- 2 dni robocze – 2-tygodniowy i 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
- 3 dni robocze – 3-miesięczne wypowiedzenie (również w razie skrócenia tego wypowiedzenia na podstawie art. 361 § 1 KP).
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA