REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. - jak liczyć?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. - jak liczyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021

Zarówno pracodawca jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W 2021 r. nie zmieniają się przepisy dotyczące długości okresu wypowiedzenia przy umowach zawartych na czas określony. Uzależniony jest od długości okresy zatrudnienia i wynosi:

REKLAMA

Autopromocja
  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Warto dodać, że do okresu zatrudnienia ustalanego w celu ustalenia długości okresu wypowiedzenia wlicza się także okres pracy u poprzedniego pracodawcy, jeśli doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w myśl art. 231 KP. Dotyczy to także innych przypadków, gdy z mocy prawa nowy pracodawca staje się następcą prawnym w stosunkach pracy poprzedniego.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Umowa o pracę zawarta na 1 rok

Zgodnie z powyższym wyliczeniem umowa zawarta na 1 rok uprawnia do okresu wypowiedzenia o długości 1 miesiąca. Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia liczonego w miesiącach zaczyna biec dopiero z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Najlepiej zrobić to więc na koniec miesiąca. Wówczas już z 1. dniem kolejnego zaczyna się okres wypowiedzenia.

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?

Zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia są jasne. Mamy okres wypowiedzenia oznaczony w tygodniach lub miesiącach. W przypadku dłuższych okresów wypowiedzenia liczonych w miesiącach bieg okresy wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wypowiedzenia i kończy się ostatniego dnia miesiąca niezależnie od tego ile miesiąc ma dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pani Alicja pracowała 5 lat w jednej firmie. Postanowiła, że chce zmienić swoje życie i złożyła wypowiedzenie umowy 12 stycznia 2021 r. Kiedy skończy się okres wypowiedzenia Pani Alicji? Otóż staż pracy pracownicy uzasadnia zastosowanie 3-miesięcznego okresu zatrudnienia. W związku z tym bieg wypowiedzenia rozpoczyna się 1 lutego 2021 r. i kończy 30 kwietnia 2021 r., ponieważ jest to ostatni dzień miesiąca.

Natomiast okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają zawsze w sobotę. Jest to pierwsza sobota następująca po 2 tygodniach, licząc od dnia złożenia wypowiedzenia.

Pan Paweł pracował w danej firmie 5 miesięcy. Nie spełniła ona jego oczekiwań i 16 lutego 2021 r. złożył dokument z wypowiedzeniem umowy. Przysługują mu 2 tygodnie wypowiedzenia. 16 lutego to wtorek. 2 tygodnie licząc od wtorku, minął 2 marca (wtorek). Okres wypowiedzenia upłynie jednak dopiero w sobotę 6 marca 2021 r.

Czy trzeba uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa pracy nie ma obowiązku uzasadniania przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony. Podanie przyczyny rozwiązania umowy konieczne jest w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony oraz w razie rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Art. 33 Kodeksu pracy

Od 22 lutego 2016 r. art. 33 Kodeksu pracy został uchylony. Do tej daty właśnie w tym miejscu kp była określona długość okresu wypowiedzenia przy umowach terminowych, a więc zawieranych na czas określony. Przepis ten przewidywał możliwość ustalenia przez strony okresu wypowiedzenia, ale tylko w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Co do zasady więc przy umowach na czas określony nie było okresów wypowiedzenia. Strony mogły jednak postanowić wspólnie, że w stosunku do ich umowy (wymóg konieczny – umowa dłuższa niż 6 miesięcy) taki okres będzie mógł być zastosowany.

Aktualnie długość okresy wypowiedzenia umowy terminowej została zrównana z okresem wypowiedzenia umowy bezterminowej. Ustawodawca łącznie reguluje to w art. 36 Kodeksu pracy.

Upadłość lub likwidacja a długość okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia. Po dokonaniu skrócenia okres ten nie może być jednak krótszy niż 1 miesiąc. Za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie (art. 361 KP). Co więcej, ten okres pozostawania bez pracy (o jaki skrócono wypowiedzenie) wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia

Kiedy nie można wypowiedzieć umowy?

Pracodawca powinien wiedzieć, kiedy nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Oto przykłady:

  • pracownikowi brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku),
  • pracownik przebywa na urlopie,
  • pracownik jest nieobecny w pracy, lecz ta nieobecność jest usprawiedliwiona i nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Dodatkowe uprawnienia w czasie wypowiedzenia

REKLAMA

Na co pracownik może liczyć w okresie wypowiedzenia? Otóż Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 362). Co istotne dla pracownika, za ten czas zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Jest to stosowane często wówczas, gdy pracownik przechodzi do konkurencji i pracodawca chce wyłączyć go z bieżących prac i planowania strategii firmy.

Kolejnym uprawnieniem pracownika jest zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37 KP). Pracownik musi przebywać na co najmniej 2-tygodniowym wypowiedzeniu. Za ten czas, podobnie jak przy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje wynagrodzenie. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zgodnie z Kodeksem pracy wynosi:

  1. 2 dni robocze – 2-tygodniowy i 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
  2. 3 dni robocze – 3-miesięczne wypowiedzenie (również w razie skrócenia tego wypowiedzenia na podstawie art. 361 § 1 KP).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy mogę wziąć urlop na okresie próbnym? Umowa od 1 stycznia 2025 [GIP]

Pytanie: Po wielu latach pracy zmieniłem pracodawcę. Zgodnie ze stażem pracy miałem prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Umowę na okres próbny zawarłem od 1 stycznia 2025 roku na trzy miesiące. Ile dni urlopu mi przysługuje? Kiedy mogę wziąć urlop u nowego pracodawcy?

Mały ZUS Plus a przerwa - interpretacja Rzecznika MŚP poparta wyrokami sądów

Mały ZUS Plus - ile przerwy? Spór trwający ponad rok pomiędzy Rzecznikiem MŚP i ZUSem rozstrzygają sądy. Zdaniem Rzecznika MŚP przedsiębiorca po 2 latach może znowu skorzystać z Małego ZUSu. Natomiast ZUS uważa, że po 3 latach. Jak orzekają sądy?

Dla kogo renta rodzinna w 2025 r. i w jakiej wysokości

Renta rodzinna to comiesięczne świadczenie wypłacane najbliższym krewnym osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać rentę rodzinną? Jest to istotne zagadnienie, bowiem posiadanie prawa do renty rodzinnej jest niezbędne do uzyskania nowego świadczenia – renty wdowiej.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 i 2026

W bieżącym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 4666 zł brutto dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy. Od przyszłego roku radykalnie zmieni się sposób obliczania minimalnej pensji. Trwają bowiem prace nad nową ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

REKLAMA

Nawet 5000 zł na wózek inwalidzki w 2025 r. Dla kogo i kiedy?

W 2025 r. można uzyskać spore dofinansowanie na wyroby medyczne. Można ubiegać się o dodatkowe pieniądze na okulary, na protezy czy nawet na wózek inwalidzki.

Świadczenie specjalne na 2025 r. [dla kogo, kiedy, od kogo i ile]

Świadczenie specjalne będzie również przyznawane w 2025 r. Ma ono szczególny tryb, ale wciąż wiele osób je otrzymuje. Najpóźniej do 31 stycznia 2025 r., poznamy oficjalną rządową informacje na temat tego, jakie świadczenia specjalne były przyznane za 2024 r. Zatem: dla kogo, kiedy, od kogo i ile?

ZUS zmienia zasady doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

REKLAMA

Trzynastka. Ile trzeba przepracować? Kiedy nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA