REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony 2021 - jak liczyć?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. - jak liczyć?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. - jak liczyć?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021

Zarówno pracodawca jak i pracownik może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W 2021 r. nie zmieniają się przepisy dotyczące długości okresu wypowiedzenia przy umowach zawartych na czas określony. Uzależniony jest od długości okresy zatrudnienia i wynosi:

REKLAMA

  • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
  • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
  • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Warto dodać, że do okresu zatrudnienia ustalanego w celu ustalenia długości okresu wypowiedzenia wlicza się także okres pracy u poprzedniego pracodawcy, jeśli doszło do przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę w myśl art. 231 KP. Dotyczy to także innych przypadków, gdy z mocy prawa nowy pracodawca staje się następcą prawnym w stosunkach pracy poprzedniego.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Umowa o pracę zawarta na 1 rok

Zgodnie z powyższym wyliczeniem umowa zawarta na 1 rok uprawnia do okresu wypowiedzenia o długości 1 miesiąca. Należy pamiętać, że okres wypowiedzenia liczonego w miesiącach zaczyna biec dopiero z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożone zostało wypowiedzenie. Najlepiej zrobić to więc na koniec miesiąca. Wówczas już z 1. dniem kolejnego zaczyna się okres wypowiedzenia.

Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?

REKLAMA

Zasady liczenia długości okresu wypowiedzenia są jasne. Mamy okres wypowiedzenia oznaczony w tygodniach lub miesiącach. W przypadku dłuższych okresów wypowiedzenia liczonych w miesiącach bieg okresy wypowiedzenia rozpoczyna się pierwszego dnia miesiąca następującego po złożeniu wypowiedzenia i kończy się ostatniego dnia miesiąca niezależnie od tego ile miesiąc ma dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pani Alicja pracowała 5 lat w jednej firmie. Postanowiła, że chce zmienić swoje życie i złożyła wypowiedzenie umowy 12 stycznia 2021 r. Kiedy skończy się okres wypowiedzenia Pani Alicji? Otóż staż pracy pracownicy uzasadnia zastosowanie 3-miesięcznego okresu zatrudnienia. W związku z tym bieg wypowiedzenia rozpoczyna się 1 lutego 2021 r. i kończy 30 kwietnia 2021 r., ponieważ jest to ostatni dzień miesiąca.

Natomiast okresy wypowiedzenia liczone w tygodniach upływają zawsze w sobotę. Jest to pierwsza sobota następująca po 2 tygodniach, licząc od dnia złożenia wypowiedzenia.

Pan Paweł pracował w danej firmie 5 miesięcy. Nie spełniła ona jego oczekiwań i 16 lutego 2021 r. złożył dokument z wypowiedzeniem umowy. Przysługują mu 2 tygodnie wypowiedzenia. 16 lutego to wtorek. 2 tygodnie licząc od wtorku, minął 2 marca (wtorek). Okres wypowiedzenia upłynie jednak dopiero w sobotę 6 marca 2021 r.

Czy trzeba uzasadniać wypowiedzenie umowy na czas określony?

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa pracy nie ma obowiązku uzasadniania przez pracodawcę wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas określony. Podanie przyczyny rozwiązania umowy konieczne jest w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony oraz w razie rozwiązania jej bez wypowiedzenia.

Art. 33 Kodeksu pracy

Od 22 lutego 2016 r. art. 33 Kodeksu pracy został uchylony. Do tej daty właśnie w tym miejscu kp była określona długość okresu wypowiedzenia przy umowach terminowych, a więc zawieranych na czas określony. Przepis ten przewidywał możliwość ustalenia przez strony okresu wypowiedzenia, ale tylko w przypadku umów zawieranych na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Co do zasady więc przy umowach na czas określony nie było okresów wypowiedzenia. Strony mogły jednak postanowić wspólnie, że w stosunku do ich umowy (wymóg konieczny – umowa dłuższa niż 6 miesięcy) taki okres będzie mógł być zastosowany.

Aktualnie długość okresy wypowiedzenia umowy terminowej została zrównana z okresem wypowiedzenia umowy bezterminowej. Ustawodawca łącznie reguluje to w art. 36 Kodeksu pracy.

Upadłość lub likwidacja a długość okresu wypowiedzenia

Wypowiedzenie umowy o pracę może nastąpić z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może skrócić okres 3-miesięcznego wypowiedzenia. Po dokonaniu skrócenia okres ten nie może być jednak krótszy niż 1 miesiąc. Za pozostałą część okresu wypowiedzenia pracownikowi przysługuje odszkodowanie (art. 361 KP). Co więcej, ten okres pozostawania bez pracy (o jaki skrócono wypowiedzenie) wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia

Kiedy nie można wypowiedzieć umowy?

Pracodawca powinien wiedzieć, kiedy nie może wypowiedzieć umowy o pracę. Oto przykłady:

  • pracownikowi brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego (jeśli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku),
  • pracownik przebywa na urlopie,
  • pracownik jest nieobecny w pracy, lecz ta nieobecność jest usprawiedliwiona i nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Dodatkowe uprawnienia w czasie wypowiedzenia

REKLAMA

Na co pracownik może liczyć w okresie wypowiedzenia? Otóż Kodeks pracy przewiduje możliwość zwolnienia pracownika przez pracodawcę z obowiązku świadczenia pracy do upływu okresu wypowiedzenia (art. 362). Co istotne dla pracownika, za ten czas zachowuje on prawo do wynagrodzenia. Jest to stosowane często wówczas, gdy pracownik przechodzi do konkurencji i pracodawca chce wyłączyć go z bieżących prac i planowania strategii firmy.

Kolejnym uprawnieniem pracownika jest zwolnienie na poszukiwanie pracy (art. 37 KP). Pracownik musi przebywać na co najmniej 2-tygodniowym wypowiedzeniu. Za ten czas, podobnie jak przy zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, zachowuje wynagrodzenie. Wymiar zwolnienia na poszukiwanie pracy zgodnie z Kodeksem pracy wynosi:

  1. 2 dni robocze – 2-tygodniowy i 1-miesięczny okres wypowiedzenia.
  2. 3 dni robocze – 3-miesięczne wypowiedzenie (również w razie skrócenia tego wypowiedzenia na podstawie art. 361 § 1 KP).

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA