REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy, Akty prawne

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składki emerytalne będą waloryzowane na podstawie wzrostu PKB

Część składek, które zamiast do OFE mają trafić na indywidualne subkonta w ZUS będzie waloryzowana prawdopodobnie na podstawie nominalnego tempa wzrostu PKB - powiedział w Senacie we wtorek, 11 stycznia, minister finansów Jacek Rostowski.

Jak zarządzać i do kiedy sporządzić plan urlopów pracowników?

Początek roku to czas m.in. na opracowaniem rocznych planów urlopowych. Kiedy sporządzać plan urlopów? Co wpisać do planu urlopów? Na te i inne pytania związane z planami urlopów podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Kto jest uprawniony do otrzymania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop po zmarłym pracowniku?

Na podstawie jakich przepisów prawa wypłaca się ekwiwalent pieniężny po zmarłym pracowniku? Przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy należy sięgnąć do przepisów Kodeksu pracy oraz ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Przedawnienie roszczenia o urlop wypoczynkowy

REKLAMA

Współczynnik ekwiwalentowy w 2011 roku

Najwyższy czas na sporządzenie planu urlopów na 2011 r.

Początek stycznia to ostatni moment na sporządzanie planu urlopów. Pracownik już od 1 stycznia ma prawo skorzystać z całego przysługującego mu urlopu. Pracodawca powinien zatem wiedzieć, kiedy pracownik chce wykorzystać urlop wypoczynkowy.

Jak święto Trzech Króli wpłynie na czas pracy w 2011 r.

W 2011 r. 6 stycznia po raz pierwszy jest dniem wolnym od pracy, a za 1 stycznia, który wypada w sobotę, pracodawca nie odda już pracownikowi dnia wolnego. Są to najważniejsze zmiany, jakie zaszły w czasie pracy w wyniku nowelizacji Kodeksu pracy.

Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 roku

Od początku 2011 roku weszło w życie wiele nowych aktów prawnych. Niektóre z nich mogą mieć duże znaczenie dla osób zajmujących się prawem pracy.

REKLAMA

Zmiany w dofinansowaniu zatrudnienia niepełnosprawnych w 2011 roku

Zmniejszenie od lipca dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, a zwiększenie - niepełnosprawnych w stopniu znacznym przewiduje nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych, która weszła w życie w sobotę, 1 stycznia.

Święto Trzech Króli będzie zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego

Standardy i warunki prowadzenia usług rynku pracy - nowe rozporządzenie

Dzisiaj, 29 grudnia 2010 r., weszło w życie rozporządzenie w sprawie standardów i warunków prowadzenia usług rynku pracy.

Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?

Urlop bezpłatny jest to zwolnienie pracownika przez pracodawcę od obowiązku świadczenia pracy, w czasie którego pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Pomimo, iż w okresie takiego urlopu pracownik przestaje świadczyć pracę, a pracodawca wypłacać wynagrodzenie, to jednak stosunek pracy nie ustaje, a ulega zawieszeniu.

Organizacje pracodawców

Prawo pracy przyznaje prawo do wspólnego działania nie tylko pracownikom zrzeszającym się w związki zawodowe, ale również pracodawcom przez zrzeszanie się w organizacjach pracodawców.

Roczny limit godzin nadliczbowych

Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy.

Urlop ojcowski - prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy

Prezydent podpisał ustawę z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy. Nowelizacja zmienia przepisy regulujące prawo pracownika–ojca wychowującego dziecko do urlopu ojcowskiego.

Nowe stawki VAT - jak zorganizować pracę w dniach 1–2 stycznia 2011 roku

Ograniczenie karania pracodawców - nowelizacja ustawy o PIP

Pracodawcy RP popierają projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, ograniczający nadmierne karanie pracodawców. Projekt zakłada szereg zmian dotyczących trybu prowadzenia kontroli i uprawnień dla inspektora PIP.

Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika

Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.

Jak obliczyć ekwiwalent i wynagrodzenie urlopowe przy zmianie etatu w trakcie miesiąca

Jeden z naszych pracowników złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Według jakich zasad wyliczyć dla niego wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy i pieniężny ekwiwalent za niewykorzystany urlop, jeżeli w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru ww. świadczeń, pracownik otrzymywał oprócz stałych również zmienne składniki wynagrodzenia i pracował w różnych wymiarach czasu pracy? Zmiana wymiaru czasu pracy wiązała się ze zmianą stałego wynagrodzenia.

Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa

W czwartek, 16 grudnia, Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa.

Jak rząd realizuje politykę prorodzinną

Rząd realizuje politykę prorodzinną w miarę możliwości finansowych; resort pracy chce podniesienia progów dochodowych w przyszłym roku - mówił w czwartek, 16 grudnia, w Sejmie wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.

Nowelizacja kodeksu pracy zostanie zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego

Zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowelizacji kodeksu pracy odbierającej wolne dni za święta przypadające w soboty zapowiedziała Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność".

Uprawnienia dla pracowników-ojców - nowelizacja kodeksu pracy

Możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego dla ojców adoptujących dziecko do 7. roku życia przewiduje nowelizacja kodeksu pracy. Senat nie wprowadził poprawek do tej nowelizacji.

Zasiłek pogrzebowy będzie obniżony w 2011 roku

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową, która m.in. od marca 2011 r. obniża zasiłek pogrzebowy z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys.

Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?

Pakiet zdrowotny skierowany do podkomisji sejmowych

Kluczowe ustawy z rządowego pakietu zdrowotnego zostały we wtorek, 14 grudnia, skierowane do prac w dwóch sejmowych podkomisjach. Zajmą się one m.in. ustawami dotyczącymi przekształceń szpitali w spółki, refundacji leków oraz kształcenia lekarzy.

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Jak przygotować plan urlopów

Plany urlopów są sporządzane w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania zakładu pracy przez cały rok. Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego po wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Od 6 grudnia br. posiadanie dziecka przez osobę uprawnioną do alimentów nie ma wpływu na uprawnienie do świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W tym dniu wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

Wynagrodzenie urlopowe oddelegowanego pracownika

W naszym zakładzie pracy zatrudniamy pracownika, który na podstawie porozumienia zmieniającego został przeniesiony do pracy za granicą na okres od 1 stycznia do 31 października 2010 r. W tym okresie nie korzystał z urlopu taryfowego. Z dniem 1 listopada 2010 r. powrócił do kraju. Zarówno w kraju, jak i zagranicą pobierał wynagrodzenie w stawce miesięcznej. Po powrocie do kraju od 2 listopada udał się na urlop wypoczynkowy. W jakiej walucie powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop, skoro zgodnie z porozumieniem otrzymuje wynagrodzenie za pracę w polskich złotych?

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Czy w 2011 r. ulga prorodzinna i ulga na internet zostaną zlikwidowane?

Projekt ustawy o finansach publicznych nie przewiduje zapisu, z którego wynikałaby likwidacja ulg prorodzinnej i na internet. Rząd wycofał się z tych propozycji - powiedziała w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister pracy Jolanta Fedak.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy dot. osób niepełnosprawnych w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Obliczenie urlopu pracownika niepełnosprawnego - porada

W jaki sposób należy wyliczyć wymiar urlopu za 2009 rok w przypadku, gdy pracownik z 35-letnim stażem pracy zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności być zatrudniony w wymiarze ¾ etatu i świadczył pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a jego dobowy wymiar czasu pracy wynosił 5 godz. 15 min.?  31 lipca 2009 r. została rozwiązana umowa o pracę z tym pracownikiem.

Umowa-zlecenie podczas urlopu

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Urlop dla niepełnosprawnego pracownika

Pracownik zatrudniony w naszej firmie na 1/2 etatu na początku października dostarczył orzeczenie o zaliczeniu go do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Orzeczenie to zostało wydane 31 sierpnia 2010 r. Kiedy ten pracownik nabędzie prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego? Czy w związku z tym, że jest zatrudniony na część etatu, wymiar tego urlopu powinien zostać proporcjonalnie obniżony?

Jak liczyć okres zwolnienia z opłacania składek na FP i FGŚP, gdy pracownica po urlopie macierzyńskim korzysta z urlopu wypoczynkowego

Naszej pracownicy, która jest zatrudniona na pełny etat, 22 października br. skończył się urlop macierzyński. Od 23 października korzysta z urlopu wypoczynkowego. Do pracy wróci dopiero w grudniu br. Jaką datę należy traktować jako powrót pracownicy z urlopu macierzyńskiego? Od kiedy jesteśmy zwolnieni z obowiązku opłacania za nią składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

Ustawa wprowadzająca święto Trzech Króli jest opublikowana w Dzienniku Ustaw

Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji niepełnosprawnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek, 29 listopada, nowelizację ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, która zmniejsza dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim, a zwiększa - dla niepełnosprawnych w stopniu znacznym.

Prezydent podpisał ustawę dot. wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych to jedno z głównych założeń znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, którą w piątek, 26 listopada, podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Nowelizacja Kodeksu pracy - szerszy dostęp do urlopów ojcowskich

Ojcowie adopcyjni będą mogli skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia - zakłada przedłożona przez rząd nowelizacja Kodeksu pracy, którą w czwartek, 25 listopada, jednogłośnie przyjął Sejm.

Będą finansowe rekompensaty za nadliczbowy czas pracy

Jak obliczyć urlop przy zmianie etatu? – porada

Pracownikowi zatrudnionemu na 1/2 etatu zwiększono od 1 marca 2010 r. wymiar czasu pracy na 3/4 etatu. Jak należy prawidłowo obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego tego pracownika. Jak postąpić w odwrotnej sytuacji, tj. gdy pracownik był zatrudniony w większym wymiarze czasu pracy, a następnie ten wymiar został zmniejszony? Pracownik ma prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego.

Kiedy trzecia umowa przekształca się w umowę na czas nieokreślony

Podmiotami, które nadal korzystają z przepisów Kodeksu pracy dotyczących umów terminowych, są pracodawcy sfery budżetowej i samorządowej. Muszą oni zatem pamiętać o przekształceniu z mocy prawa trzeciej umowy na czas określony w umowę bezterminową.

Czy będzie wolne w święto Trzech Króli - apel o skierowanie ustawy do TK

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział, że zbada pod kątem zgodności z konstytucją ustawę ustanawiająca święto Trzech Króli dniem wolnym. Nie wykluczył, że w razie wątpliwości, skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Senat - nowelizacja ustawy o zatrudnieniu niepełnosprawnych bez poprawek

Nielegalność "przymusowego" urlopu wypoczynkowego

REKLAMA