reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlop bezpłatny > Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?

Kiedy urlop bezpłatny zostanie wliczony do stażu pracy?

Urlop bezpłatny jest to zwolnienie pracownika przez pracodawcę od obowiązku świadczenia pracy, w czasie którego pracownik nie otrzymuje wynagrodzenia. Pomimo, iż w okresie takiego urlopu pracownik przestaje świadczyć pracę, a pracodawca wypłacać wynagrodzenie, to jednak stosunek pracy nie ustaje, a ulega zawieszeniu.

Zasadą jest, że urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, okres tego urlopu nie jest traktowany na równi ze stażem pracy pracownika. W okresie tym pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego, ani do nagrody jubileuszowej, nie będzie on liczony przy ustalaniu długości okresu wypowiedzenia ani świadczeń z ubezpieczenia społecznego itd.

Wyjątkiem od tej zasady jest urlop bezpłatny udzielany przez pracodawcę pracownikowi na podstawie art. 1741 § 1 Kodeksu pracy, za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. W doktrynie przyjmuje się, że urlop ten jest szczególnym rodzajem urlopu bezpłatnego, udzielany jest bowiem w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy. Przekazywanie między pracodawcami pracowników w tym trybie daje możliwość uregulowania stanu zatrudnienia - bez konieczności dokonywania zwolnień, a zwłaszcza zwolnień grupowych.

Dowiedz się: Jak obliczyć urlop pracownika powracającego do pracy

Wydawać by się mogło, że urlop ten udzielany jest przede wszystkim w interesie pracodawcy, który unika w ten sposób obowiązku wypłaty odpraw z tytułu zwolnienia pracowników, jednakże uznać go można także za korzystny dla pracownika, bowiem chroni go przed utratą pracy. Nie budzi wątpliwości fakt, że w czasie obu tych urlopów bezpłatnych obowiązki stron stosunku pracy trwają w zawieszeniu. Z uwagi na szczególny cel urlopu udzielonego na tej podstawie, ustawodawca przyznał pracownikowi szczególne uprawnienie wynikające z § 2 tego przepisu, mianowicie okres tego urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy. Jest to wyjątek od ogólnej zasady, że okres urlopu bezpłatnego nie wlicza się do stażu pracy.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Pani Joanna pracowała w fabryce odzieży w przez okres 5 lat. W tym czasie przebywała przez 12 miesięcy na urlopie bezpłatnym udzielonym na jej wniosek, oraz przez 18 miesięcy na urlopie bezpłatnym udzielonym na podstawie powyżej opisanych zasad, na którym to urlopie wykonywała obowiązki sekretarki w innej fabryce, na zlecenie swojego pracodawcy. W dniu 1 stycznia 2010 r. podjęła nową pracę, w firmie kurierskiej, gdzie w regulaminie wynagradzania zostało zapisane, że dla pracowników posiadających 5 lat ogólnego stażu pracy przewidziana jest coroczna nagroda wysokości 5% kwartalnych dochodów. Pani Joanna nie będzie jednak uprawniona do tej nagrody, pomimo, że była zatrudniona przez 5 lat w fabryce. Należy jednak pamiętać, że przez 12 miesięcy przebywała na urlopie bezpłatnym, który nie zostanie zaliczony do ogólnego stażu pracy.



reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasadą jest, że urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy - ale istnieją wyjątki.
Zasadą jest, że urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy - ale istnieją wyjątki.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Irena Kamińska-Radomska

Trener etykiety biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama