reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ubezpieczenie wypadkowe osób pobierających stypendium

Ubezpieczenie wypadkowe osób pobierających stypendium

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych weszła w życie 1 lutego br. Od tego dnia obowiązek ubezpieczenia wypadkowego dotyczy osób pobierających stypendium w okresie odbywania studiów podyplomowych.

Osoby pobierające stypendium na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w okresie odbywania studiów podyplomowych zostały objęte ubezpieczeniem wypadkowym.

Informacja ZUS - składki na ubezpieczenia społeczne, FGŚP i FP w 2011 r. >>

Jest to efekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, która weszła w życie 1 lutego br. Zatem od tego dnia osoby te podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Wobec osób, do których mają zastosowanie znowelizowane przepisy, właściwy jest kod tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się cyframi "09 20". Kod ten powinien być stosowany również przy składaniu dokumentów rozliczeniowych za te osoby począwszy od 1 lutego 2011 r.

Ubezpieczenie zdrowotne - najniższa podstawa wymiaru składki oraz składka w 2011 r. >>

Jednakże do osób, którym do dnia wejścia w życie nowelizacji przyznano dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych, stosuje się przepisy dotychczasowe. Tym samym osoby te nadal nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu. W przypadku tych osób na dokumentach ubezpieczeniowych powinien być więc stosowany kod tytułu ubezpieczenia rozpoczynający się cyframi "09 10".

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama