Świadczenia przedemerytalne - dzisiaj weszły w życie nowe przepisy
REKLAMA
Nowelizacja zakłada, że świadczenie przedemerytalne ulega zmniejszeniu, jeżeli kwota przychodu przekracza miesięcznie kwotę 25 proc. przeciętnego wynagrodzenia, nie przekracza jednak kwoty 70 proc. tego wynagrodzenia.
REKLAMA
Rozliczenie przychodu następuje po zakończeniu roku rozliczeniowego, ustalonego od dnia 1 marca każdego roku do ostatniego dnia lutego następnego roku. Świadczeniobiorca może wybrać rozliczenie roczne lub miesięczne. Zależne to jest od tego, która forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.
Nowelizacja ustawy o świadczeniach przedemerytalnych >>
W celu dokonania rozliczenia rocznego organ rentowy ustala łączną kwotę przychodu osiągniętą przez świadczeniobiorcę w okresie roku rozliczeniowego i porównuje ją z roczną dopuszczalną kwotą przychodu oraz roczną graniczną kwotą przychodu.
W celu dokonania rozliczenia miesięcznego organ rentowy ustala kwoty przychodu osiągnięte przez świadczeniobiorcę w okresie kolejnych miesięcy roku rozliczeniowego i porównuje je z kwotami przychodu: dopuszczalną i graniczną. Następnie:
- ustala kwoty nienależnie pobranych świadczeń i dochodzi ich zwrotu na zasadach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, jeżeli kwota wypłaconych świadczeń była wyższa od kwoty wynikającej z rozliczenia;
- dokonuje zwrotu kwoty świadczenia, jeżeli kwota wypłaconych świadczeń była niższa od kwoty wynikającej z rozliczenia.
Zmiana przepisów o świadczeniach przedemerytalnych >>
O świadczenie przedemerytalne mogą ubiegać się osoby, które nie ze swojej winy utraciły pracę, mają długi staż ubezpieczeniowy, ale nie spełniają jeszcze warunków do uzyskania emerytury. Muszą mieć co najmniej: 55 lat - kobieta i 60 lat - mężczyzna.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat