Czy należy się ekwiwalent za urlop po przejściu na emeryturę?
REKLAMA
REKLAMA
Pracownik nie może zrzec się ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, pomimo że przepisy nie zakazują tego wyraźnie. Jest on surogatem urlopu wypoczynkowego, podstawową przesłanką nabycia prawa do ekwiwalentu jest bowiem istnienie prawa do urlopu pracownika, a więc roszczenie o ekwiwalent nie może być odmiennie traktowane. Nadto ekwiwalent pieniężny przysługujący pracownikowi za niewykorzystany urlop wypoczynkowy podlega ochronie w takim samym zakresie jak wynagrodzenie za pracę.
REKLAMA
Przeczytaj również: Jak obliczyć urlop pracownika powracającego do pracy?
Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w dacie rozwiązania stosunku pracy (wygaśnięcia lub rozwiązania). Wysokość ekwiwalentu oblicza się zatem na podstawie wynagrodzenia z okresu poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, także wówczas, gdy ekwiwalent przysługuje pracownikowi za urlopy zaległe, a więc należne za poprzednie lata pracy.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy i niewykorzystania z tego powodu urlopu wypoczynkowego nabytego w pełnym wymiarze pracownikowi przysługuje od dotychczasowego pracodawcy ekwiwalent pieniężny odpowiadający urlopowi w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku, w którym rozwiązano stosunek pracy, także w sytuacji, gdy nastąpiło to w związku z nabyciem przez pracownika uprawnień emerytalnych. Dotyczy to tylko ekwiwalentu za urlop przysługujący w roku rozwiązania stosunku pracy. Jeżeli pracownik nie wykorzystał urlopu w latach poprzednich, to ma prawo do ekwiwalentu za te urlopy, wobec których roszczenie nie uległo przedawnieniu.
Polecamy serwis: Wypowiedzenie
Podsumowując należy wskazać, że pracownik, który nabył prawo do świadczeń emerytalnych i nie zdążył wykorzystać całego urlopu wypoczynkowego (nie ma też możliwości jego wykorzystania w okresie wypowiedzenia umowy), ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat