reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak udzielić urlopu na żądanie

Jak udzielić urlopu na żądanie

Urlop na żądanie jest szczególnym rodzajem urlopu wypoczynkowego, który przysługuje w wymiarze 4 dni na każdy rok kalendarzowy. Dni urlopu na żądanie nie zwiększają wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi, a dni niewykorzystane nie przechodzą na następny rok kalendarzowy.

żądanie jest urlopem mieszczącym się w ramach urlopu wypoczynkowego, do którego odnoszą się odmienne zasady wykorzystywania. Ta część urlopu musi być udzielona pracownikowi na każde jego żądanie, które może być wyrażone na piśmie lub zgłoszone ustnie – osobiście pracodawcy, ale także np. telefonicznie, faksem, pocztą elektroniczną itp.

Czy urlop na żądanie będzie krótszy >>

Pracownik może zażądać udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia i nie musi podawać przyczyny uzasadniającej żądanie. Czterech dni urlopu nie należy obejmować planem urlopów, gdyż termin ich wykorzystania nie podlega wcześniejszemu ustaleniu z pracodawcą.

Pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie jednorazowo albo pojedynczo.

Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>

Do urlopu udzielanego na żądanie nie stosuje się zasady proporcjonalności. Oznacza to, że nie ma znaczenia kiedy ustaje stosunek pracy, czy w połowie czy pod koniec roku kalendarzowego, pracownik może zawsze zażądać udzielenia 4 dni tego urlopu. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonym w art. 1672 kodeksu pracy nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy. 

Nowelizacja kodeksu pracy - dostęp do urlopów ojcowskich >>

Jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie w pełnym wymiarze 4 dni, to pozostałe dni nie zwiększają wymiaru urlopu na żądanie w kolejnym roku kalendarzowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Echaust-Przybytniak

Deputy Legal Director, RK RODO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama