Jak udzielić urlopu na żądanie
REKLAMA
żądanie jest urlopem mieszczącym się w ramach urlopu wypoczynkowego, do którego odnoszą się odmienne zasady wykorzystywania. Ta część urlopu musi być udzielona pracownikowi na każde jego żądanie, które może być wyrażone na piśmie lub zgłoszone ustnie – osobiście pracodawcy, ale także np. telefonicznie, faksem, pocztą elektroniczną itp.
REKLAMA
Czy urlop na żądanie będzie krótszy >>
Pracownik może zażądać udzielenia urlopu najpóźniej w dniu jego rozpoczęcia i nie musi podawać przyczyny uzasadniającej żądanie. Czterech dni urlopu nie należy obejmować planem urlopów, gdyż termin ich wykorzystania nie podlega wcześniejszemu ustaleniu z pracodawcą.
Pracownik może wykorzystać 4 dni urlopu na żądanie jednorazowo albo pojedynczo.
Świadectwo pracy i badania lekarskie pracowników - nowelizacja kodeksu pracy >>
Do urlopu udzielanego na żądanie nie stosuje się zasady proporcjonalności. Oznacza to, że nie ma znaczenia kiedy ustaje stosunek pracy, czy w połowie czy pod koniec roku kalendarzowego, pracownik może zawsze zażądać udzielenia 4 dni tego urlopu. Łączny wymiar urlopu wykorzystanego przez pracownika na zasadach i w trybie określonym w art. 1672 kodeksu pracy nie może przekroczyć w roku kalendarzowym 4 dni, niezależnie od liczby pracodawców, z którymi pracownik pozostaje w danym roku w kolejnych stosunkach pracy.
Nowelizacja kodeksu pracy - dostęp do urlopów ojcowskich >>
Jeżeli pracownik nie wykorzysta w danym roku kalendarzowym urlopu na żądanie w pełnym wymiarze 4 dni, to pozostałe dni nie zwiększają wymiaru urlopu na żądanie w kolejnym roku kalendarzowym.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat