REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urlop przymusowy i urlop bez zgody pracodawcy - porada

Magdalena Golińska
aplikant radcowski
Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu za dany rok, do końca tego roku.
Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu za dany rok, do końca tego roku.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ogólnie przyjętą zasadą jest to, że urlop wypoczynkowy jest ustalany pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, bądź poprzez plan urlopów, bądź poprzez wnioski urlopowe pracownika. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że pracownik będzie musiał skorzystać z urlopu wtedy, kiedy poleci mu to pracodawca.

Niemniej jednak należy pamiętać, że „ostatnie słowo” zawsze należy do pracodawcy. Może on bowiem nie wyrazić zgody na zaproponowany przez pracownika termin urlopu, jeżeli – w jego ocenie – zakłócałoby to normalne funkcjonowanie zakładu pracy.

Autopromocja

Pan Jacek prowadzi firmę przewozową, w której zatrudnia 20 kierowców. W pierwszej połowie lipca aż 10 z nich złożyło wnioski urlopowe. W związku z tym, że brak połowy kierowców miałby istotny wpływ na terminowość realizowanych zleceń, Pan Jacek zgodził się na urlop tylko dla 7 pracowników. Pozostali będą musieli wykorzystać urlop w innym terminie.

Samowolne rozpoczęcie urlopu przez pracownika

Sytuacja, kiedy pracownik sam decyduje o rozpoczęciu swojego urlopu, ograniczając się jedynie do złożenia wniosku urlopowego, czy też zawiadomienia pracodawcy o planowanym terminie urlopu, nie jest niestety zgodna z prawem. W zależności od charakteru i skutków takiej decyzji dla pracodawcy, może to stanowić poważne naruszenie obowiązków pracowniczych. Ich konsekwencją może być natomiast zarówno kara porządkowa, jak i wypowiedzenie umowy czy rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. Reasumując należy podkreślić, że pracownik nie może sam podjąć decyzji o rozpoczęciu urlopu, nawet jeżeli mu on przysługuje.

Przeczytaj koniecznie: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Urlop przymusowy

Co do zasady pracodawca jest zobowiązany udzielić urlopu za dany rok, do końca tego roku. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że z różnych przyczyn (również na wniosek pracownika) całość urlopu nie zostanie wykorzystana w danym roku kalendarzowym. Kodeks pracy stanowi wówczas, że zaległy urlop musi być wykorzystany do końca pierwszego kwartału roku następnego. Od zasady tej nie ma żadnych wyjątków, jeżeli zatem pracownik posiada dni zaległego urlopu, pracodawca może – nawet bez jego zgody – wysłać go na przymusowy urlop.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Urlop na wypowiedzeniu

Innym przykładem przymusowego urlopu, jest okres wypowiedzenia umowy. Przepisy Kodeksu pracy stanowią bowiem, że pracownik musi w okresie wypowiedzenia wykorzystać przysługujący mu u danego pracodawcy urlop wypoczynkowy, a dopiero jeżeli jego wymiar jest dłuższy niż okres wypowiedzenia, pracownik ma prawo starać się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop. W tym wypadku pracodawca nie musi porozumieć się z pracownikiem w kwestii udzielenia urlopu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Święta w Niemczech 2024

  Święta w Niemczech – kiedy wypadają w 2024 roku? Niemcy mają od 9 do 13 świąt w roku kalendarzowym w zależności od landu. Kiedy wypadają poszczególne święta w niemieckich landach (np. Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Saksonia czy Turyngia).

  Do 29 lutego 2024 r. należy przekazać do ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta lub rencisty

  Płatnicy składek, tj. pracodawcy, zleceniodawcy są zobowiązani do przekazania do ZUS do końca lutego 2024 r. zaświadczenia o przychodzie emeryta lub rencisty uzyskanego w 2023 r. Osoby prowadzące działalność składają oświadczenie o uzyskanym przychodzie.

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 3 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 - sprawdź dla kogo

  Aż albo tylko: 234 zł miesięcznie składki zdrowotnej od 1 kwietnia 2024 r. Na taką kwotę wpływ ma przeciętne miesięczne wynagrodzenie ogłoszone w sektorze przedsiębiorstw, w czwartym kwartale 2023 r., które wynosiło 7 767,85 zł. Poniżej szczegóły. 

  REKLAMA

  Chociaż trwają strajki rolników Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r.

  Polscy rolnicy strajkują, a władze przedłużają Ukraińcom legalny pobyt w Polsce, m.in. celem pracy dla polskich rolników. Ukraińcy mogą pracować jako pomocnicy rolników w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Dlaczego? Ponieważ wydłużono legalny pobyt obywateli Ukrainy w Polsce do 30 czerwca2024 r. Gdyby nie to kolejne wydłużenie Ukraińcy mogliby legalnie przebywać w Polsce tylko do 4 marca 2024 r.

  Dokumentacja pracownicza musi być odpowiednio przechowywana. Za niedopełnienie obowiązków pracodawca zapłaci 30000 zł grzywny

  Dokumentacja pracownicza musi być prowadzona i przechowywana zgodnie z przepisami Kodeksu pracy. Pracodawca ma obowiązek przechowywać dokumentację co do zasady przez co najmniej 10 lat po odejściu pracownika z pracy. Za niedopełnienie obowiązków związanych z przechowywaniem dokumentacji pracowniczej grozi pracodawcy kara grzywny.

  Służba bhp. Kiedy pracodawca może samodzielnie wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?

  Służba bezpieczeństwa i higieny pracy pełni funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bhp. W niektórych sytuacjach zadania służby bhp może wypełniać sam pracodawca. Dzięki temu nie musi wyznaczać do tego pracownika lub zatrudniać specjalisty spoza zakładu pracy.

  Bezrobocie w styczniu 2024 r. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,1 proc. do 5,4 proc. Przybyło prawie 49 tys. bezrobotnych: bez pracy było ponad 837 tys. osób

  Stopa bezrobocia rejestrowanego w styczniu 2024 r. wyniosła 5,4 proc. To o 0,3 pkt. proc. więcej niż w ostatnim miesiącu 2023 r., ale 0,1 pkt. proc. mniej niż w styczniu 2023 r. Liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do grudnia o 48,9 tys. i wyniosła w styczniu 837,1 tys. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny.

  REKLAMA

  Nierówne traktowanie w miejscu pracy. Ile pracodawca musi zapłacić za dyskryminację

  Równe traktowanie pracowników jest podstawową zasadą prawa pracy. Kodeks pracy zakazuje wszelkiej dyskryminacji w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jakie są przesłanki dyskryminacji oraz kiedy pracownik ma prawo ubiegać się o odszkodowanie. 

  Wellbeing pracowników. Jeden ze sposobów na zadowolenie z pracy

  Po pandemii COVID-19 wielu pracodawców uruchomiło programy wspierające pracowników w radzeniu sobie z obciążeniami psychicznymi. Wellbeing, czyli dobrostan pracowników, stał się jednym z filarów nowoczesnej kultury organizacyjnej.

  REKLAMA