REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Urlop rodzicielski, Unia Europejska

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe przepisy dla pracujących rodziców od 2016 r.

Nowe przepisy dla pracujących rodziców mogą zacząć obowiązywać od początku 2016 r. Senackie komisje nie zaproponowały żadnych poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, która pomaga pracującym rodzicom łączyć pracę z życiem rodzinnym.

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych?

Przewodniczący OPZZ domaga się wyższego zasiłku dla bezrobotnych. Miałby wynosić 1057 zł netto (poziom minimum socjalnego). Celem podwyższenia kwoty zasiłku ma być wywiązanie się ze zobowiązań wynikających z Europejskiej Karty Społecznej.

Polski pracownik jednym z najgorzej zarabiających w UE

Polski pracownik jest jednym z najgorzej zarabiających pracowników w całej Unii Europejskiej. Średnie polskie wynagrodzenie wynosi 865 euro. W Luksemburgu, w którym ta średnia wypada najlepiej, wynosi 4663 euro. Dla porównania średnie wynagrodzenie Czechów to 970 euro, a Greków 1541 euro.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

REKLAMA

Projekt ustawy o pracy na morzu w Sejmie

Rządowy projekt ustawy o pracy na morzu jest przedmiotem prac Sejmu na 97. posiedzeniu. Powstał w celu wykonania prawa Unii Europejskiej. Określa warunki pracy na morzy na statkach przeznaczonych lub używanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Nowością jest możliwość zgłoszenia skargi przez marynarza na warunki pracy i życia na statku.

Urlop i zasiłek dla samotnych ojców podpisany przez Prezydenta

Urlop i zasiłek z tytułu urodzenia się dziecka będzie przysługiwał także samotnym ojcom. Nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa została podpisana przez Prezydenta.

Dyrektywa w sprawie urlopu macierzyńskiego?

Komisja Europejska złożyła wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie urlopu macierzyńskiego w 2008 r., a Parlament Europejski przedstawił swoje stanowisko w pierwszym czytaniu w 2010 r. Od tamtego czasu w tej sprawie nie nastąpił żaden postęp. 1 lipca 2015 r. KE wycofała zablokowany wniosek w sprawie urlopu macierzyńskiego i otwiera tym samym drogę do nowego podejścia.

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych od 2016 r.

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych zostanie wprowadzona w 2016 r. Na początek karta ma obejmować transport i kulturę, ale przewiduje się również włączenie takich dziedzin życia jak studia czy zatrudnienie.

REKLAMA

PO WER 2014-2020 na Śląsku

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER) ma na celu wsparcie ludzi młodych na rynku pracy. Na Śląsku na realizację programu przeznacza się około 201 mln euro. Należy zaznaczyć, że w województwie śląskim bez pracy pozostawało prawie 25 tys. osób do 24. roku życia, a pomiędzy 25. a 34. rokiem życia - było ich ok. 50 tys.

Warunki pracy na morzu

Warunki pracy na morzu w Polsce zostaną dostosowane do Konwencji o pracy na morzu. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pracy na morzu przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju. Projekt wprowadza za Konwencją minimalne, międzynarodowo ujednolicone standardy pracy i życia marynarzy na statkach morskich, zapewniające ochronę warunków pracy oraz przestrzeganie praw człowieka i obywatela.

140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi

W ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego przedsiębiorstwa i organizacje zobowiązują się do udostępnienia 140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi.

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego - wzór

Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego można złożyć pisemnie w terminie do 14 dni po porodzie (łącznie z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński) bądź najpóźniej na 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu rodzicielskiego. Jakie informacje powinny znaleźć się we wniosku? Przedstawiamy wzór dokumentu.

Górnicy poza powszechnym systemem emerytalnym

Górnicy, pomimo wskazań Komisji Europejskiej, nie zostaną włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Polska wniosła o usunięcie z projektu zaleceń KE sformułowania o pełnym włączeniu górników do powszechnego systemu emerytalnego

Przyspieszenie płatności zaliczkowych na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Rada Europejska stwierdziła, ze promowanie zatrudnienia młodzieży powinno stanowić priorytet. Powstała więc Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Na ten cel przeznaczono budżet o wartości 3,2 mld euro do rozdysponowania wśród państw członkowskich w latach 2014–2020, który nie wymaga współfinansowania na poziomie krajowym. Uznano, że należy ustalić wyższą stawkę płatności zaliczkowych na poczet szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych o wartości 3,2 mld euro w 2015 r., aby umożliwić szybkie uruchomienie funduszy. Zwiększone płatności zaliczkowe będą opiewać na kwotę ponad 1 mld euro (30% szczególnej alokacji) zamiast początkowej wartości na poziomie 1–1,5% szczególnej alokacji.

Urlop wypoczynkowy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim

Urlop wypoczynkowy może być wykorzystany przez pracownika bezpośrednio po zakończonym urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu wypoczynkowego zarówno pracownicy oraz pracownikowi jeśli zwrócą się do niego z odpowiednim wnioskiem.

Urlopy rodzicielskie dla samotnych ojców

Urlopy rodzicielskie będą dostępne także dla samotnych ojców. Sejm przyjął nowelizację przepisów, która przewiduje korzystanie z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w przypadku śmierci matki, porzucenia przez nią dziecka albo innej sytuacji niemożności sprawowania opieki nad dzieckiem przez matkę.

Sukces wprowadzenia urlopów rodzicielskich

Urlopy rodzicielskie wydłużyły czas wolny od pracy na opiekę nad dzieckiem po porodzie z 26 do 52 tygodni. W praktyce pierwszy, tak ważny, rok życia dziecka matka bądź rodzice na zmianę spędzają z nowym członkiem rodziny. W 2014 r. z płatnych urlopów rodzicielskich skorzystało 316 tys. osób.

Nowe rozwiązania prorodzinne

Nowe rozwiązania prorodzinne to m.in. Karta Dużej Rodziny, dłuższe urlopy dla rodziców, darmowe podręczniki szkolne, dofinansowanie do zakupu mieszkania, ulgi podatkowe dla rodzin, dofinansowanie zatrudnienia niani. Co jeszcze zmieni się na korzyść rodzin w 2016 roku?

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców - pierwsze czytanie w Sejmie

Zmiany w Kodeksie pracy dotyczące rodziców były tematem pierwszego czytania podczas pierwszego dnia 91 posiedzenia Sejmu. Zakłada uproszczenie i uelastycznienie urlopów rodzicielskich oraz ułatwienie korzystania z elastycznych form czasu pracy. Projekt trafi do dalszych prac w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

Duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich

Zapowiadają się duże zmiany w uprawnieniach rodzicielskich. Przewiduje się połączenie dodatkowego urlopu macierzyńskiego z urlopem rodzicielskim. Urlop rodzicielski będzie można wykorzystać w 4 częściach. Projekt nowelizacji zakłada również możliwość skorzystania z 16 tygodni w późniejszym okresie. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego

Czy choroba w trakcie urlopu macierzyńskiego przerywa trwający urlop macierzyński? Za czas choroby kobieta otrzyma zasiłek macierzyński czy zasiłek chorobowy?

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - PIP

Czy łączenie urlopu rodzicielskiego z pracą ma wpływ na zmniejszenie wymiaru urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi? Na to pytanie uzyskaliśmy odpowiedź od Państwowej Inspekcji Pracy.

Duże zmiany w prawach rodzicielskich

Zmiany w prawach rodzicielskich zapowiada projekt ustawy rodzinnej, który został skierowany do Sejmu. Ustawa ma na celu ułatwienie rodzicom łączenia życia prywatnego z zawodowym. Wprowadza m.in. dłuższy okres łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, obowiązek uwzględnienia wniosku o zmianę organizacji czasu pracy i możliwość skorzystania z pozostałej części urlopu rodzicielskiego w przypadku powrotu do pracy przed ukończeniem przez dziecko 1. roku życia.

Roczny urlop macierzyński - uprawnienie pracownicy-matki

Pojęcie "roczny urlop macierzyński" jako uprawnienie pracownicy-matki nie istnieje w przepisach prawa pracy. Kobieta może przez 364 dni pobierać zasiłek macierzyński, jeśli po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego zdecyduje się na dodatkowy urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dopiero te trzy rodzaje urlopu po zsumowaniu wynoszą prawie rok.

Praca na urlopie rodzicielskim a wymiar urlopu wypoczynkowego - MPiPS

Praca na urlopie rodzicielskim budzi pewne kontrowersje dotyczące przysługującego pracownikowi wymiaru urlopu wypoczynkowego. Czy pracownik nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu, czy tylko do jego części? Oto stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Urlopy dla rodziców - plany

Coraz więcej osób korzysta z urlopów dla rodziców. Więcej ojców decyduje się na wykorzystanie urlopu ojcowskiego. Nowy urlop rodzicielski także cieszy się coraz większą popularnością. MPiPS planuje wprowadzić świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł na miesiąc. Jakie zmiany mogą zostać wprowadzone?

Praca w Holandii - rozliczanie podatków

Osoby , które w 2014 r. pracowały w Holandii, mają czas na rozliczenie się do dnia 1 maja 2015 r. Z początkiem 2014 r. weszły w życie nowelizacje ustaw. Warto wiedzieć, co zmieniło się w rozliczaniu podatków w Holandii.

Zasiłek macierzyński 2015

Zasiłek macierzyński w 2015 r. osiąga wysokość rzędu 60%, 80% i 100% podstawy wymiaru zasiłku. Jego konkretna wysokość zależy od trybu złożenia wniosku bądź wniosków o kolejne urlopy związane z urodzeniem dziecka.

Swobodny przepływ osób między Polską a Szwajcarią

Odbyły się rozmowy polsko szwajcarskie dotyczące swobodnego przepływu osób. Rada Federalna Szwajcarii wystąpi z inicjatywą renegocjacji umowy między UE a Szwajcarią o swobodnym przepływie osób.

Gwarancje dla młodzieży - rezultaty

Unijny program "Gwarancje dla młodzieży" polega na ułatwianiu młodym ludziom wejście na rynek pracy. Państwa członkowskie zobowiązały się zadbać o to, aby w ciągu czterech miesięcy od opuszczenia szkoły lub utraty pracy młodzi ludzie do 25 roku życia mogli znaleźć dobrą pracę dostosowaną do ich wykształcenia, umiejętności i doświadczenia albo zdobyć wykształcenie, umiejętności.

Zmiany w urlopach rodzicielskich - ocena projektu nowelizacji

Prezydent przedstawił projekt ustawy dotyczącej zmian w urlopach rodzicielskich. Ustawa wprowadza m.in. wprowadzenie maksymalnego wieku dziecka uprawniającego matkę do korzystania z płatnych przerw w czasie pracy na karmienie, wydłużenie terminu na złożenie wniosku o urlop rodzicielski i wychowawczy. Które zmiany są akceptowane, a które krytykowane przez Konfederację Lewiata?

Ustawa o płacy minimalnej w Niemczech

Przyjęta przez rząd federalny interpretacja obowiązującej od 1 stycznia ustawy o płacy minimalnej godzi w swobodny przepływ usług w Unii Europejskiej. W szczególności przepisy te uderzają w polskich przewoźników drogowych.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r. wzrosła w stosunku do ubiegłego roku, pomimo tego iż na łownych rynkach wschodzących pojawia się odczuwalny spadek płac. W Europie odnotowuje się wyższe podwyżki niż przed rokiem. Co je spowodowało?

Nowe rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców

W lutym 2015 r. ma trafić do Sejmu projekt zmian w prawie pracy, który przewiduje nowe, szczególne rozwiązania w Kodeksie pracy dla pracujących rodziców. Rodzice będą mieli możliwość ubiegania się o elastyczne formy organizacji czasu pracy. Zakłada się również prawo do łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą aż do 64 tygodni. Jakie jeszcze zmiany mogą zostać wprowadzone?

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski

Urlop macierzyński a urlop rodzicielski - czym się różnią? Często pojęcia urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego są ze sobą utożsamiane. W rzeczywistości różnic pomiędzy nimi jest wiele, m.in. urlopy wynoszą inną liczbę tygodni, jak też i przysługują na różnych warunkach. Warto na ten temat wiedzieć więcej.

Ile najdłużej może trwać urlop macierzyński?

Kobiety często pytają, ile najdłużej może trwać urlop macierzyński. Zazwyczaj długość urlopu macierzyńskiego utożsamiają z 12 miesiącami. Wszystko to za sprawą szeroko omawianych zmian o rocznym urlopie rodzicielskim, przez niektórych nazywanym rocznym urlopem macierzyńskim. W rzeczywistości macierzyński w podstawowym wymiarze trwa 20 tygodni, a mianem roczny można określać nie urlop a zasiłek macierzyński.

Przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Projekt zmian w przepisach dotyczących urlopów rodzicielskich to dobry znak w kierunku równouprawnienia kobiet i mężczyzn w zakresie korzystania z tego typu urlopów. Jak przepisy o urlopach rodzicielskich dyskryminują ojców?

Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje, aby nie bać się o zły wpływ rocznych urlopów dla matek na ich sytuację na rynku pracy. Bez bezpieczeństwa demograficznego nie ma bowiem szans na rozwój gospodarczy.

Uproszczenie procedur dot. urlopów rodzicielskich

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nowelizację ustawy, która wprowadziła roczne urlopy dla rodziców. Szef resortu Władysław Kosiniak-Kamysz pytany o kierunki projektowanej noweli, wskazuje na uproszczenie procedur i promocję urlopów wśród ojców.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Urlop rodzicielski będzie dostępny także dla samotnych ojców. Rząd przyjął projekt ustawy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Jak będzie obliczany zasiłek macierzyński?

Program Erasmus szansą na zatrudnienie i mobilnośc zawodową

Program Erasmus jako program wymiany studentów został zbadany pod kątem efektywności. Wyniki badania potwierdzają, że unijny program zwiększa możliwości zatrudnienia i mobilność zawodową.

Praca przymusowa - nowy protokół MOP do wdrożenia

Komisja wzywa kraje UE do wdrożenia nowego protokołu MOP o pracy przymusowej. Ratyfikacja protokołu MOP oznacza m.in. zgodę na zapobieganie stosowania pracy przymusowej, w szczególności w kontekście handlu ludźmi.

Urodzenie dziecka – jaki urlop?

Kobiety zatrudnione na umowę o pracę, po urodzeniu dziecka, mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów urlopów – macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, z czego jedynie wychowawczy jest bezpłatny. Urlopem macierzyńskim, rodzicielskim i wychowawczym rodzice mogą się podzielić. Poza tym ojcu przysługuje urlop tacierzyński i urlop ojcowski. Ile trwają poszczególne urlopy i kiedy z nich skorzystać?

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Od 17 czerwca 2013 r. obowiązuje nowy rodzaj urlopu z tytułu urodzenia dziecka - urlop rodzicielski. Jest on przedłużeniem urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z urlopu tego mogą skorzystać zarówno rodzice biologiczni, jak i adopcyjni. Kiedy należy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Urodzenie kolejnego dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego

W przypadku urodzenia dziecka w trakcie urlopu rodzicielskiego, urlop ten zostanie przerwany i z dniem porodu rozpocznie się urlop macierzyński. Czy kobieta, która urodzi kolejne dziecko w trakcie urlopu rodzicielskiego będzie mogła ponownie z niego skorzystać? Czy w takiej sytuacji będzie miała prawo do urlopu rodzicielskiego w tym roku na drugie dziecko?

Wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej

Kiedy można uznać, że osoba normalnie wykonuje pracę w dwóch lub w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej? Do jakich procedur trzeba się zastosować? Jak wygląda sytuacja osoby pracującej na własny rachunek? Odpowiedzi związanych z wykonywanie pracy w dwóch lub w kilku państwach członkowskich znajdziesz w poniższym artykule.

Delegowanie pracowników w ustawodawstwie Unii Europejskiej

Na czym polega delegowanie? Na jaki okres można wydelegować pracownika i jakiemu ustawodawstwu w tym czasie podlega? Poniższy artykuł wyjaśni proces delegacji w ustawodawstwie unijnym.

Urlop wypoczynkowy po urlopie rodzicielskim

Jakie są zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego po rodzicielskim? Zmiany w okresie trwania urlopu macierzyńskiego oraz nowe uprawnienia rodzicielskie spowodowały, że czas opieki rodzicielskiej pracownika znacznie się wydłużył. Pomimo i tak długiej absencji w pracy wielu rodziców decyduje się na przedłużenie urlopu rodzicielskiego urlopem wypoczynkowym w celu wydłużenia czasu spędzanego ze swoim dzieckiem.

Nowy europejski paszport umiejętności

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

REKLAMA