REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji - efekty w 2013 i 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Prawie 30 tys. pracowników skorzystało z Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji w 2013 i 2014 r. EFG pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji.

W latach 2013–2014 Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji (EFG) pomógł w znalezieniu nowej pracy łącznie 26 610 pracownikom zwolnionym w wyniku kryzysu gospodarczego i skutków globalizacji. Według przyjętego dziś sprawozdania, w okresie tym z EFG przeznaczono ponad 114,4 mln euro na wsparcie pracowników w 13 państwach członkowskich (Austria, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Rumunia i Hiszpania), w okresie przejściowym i w poszukiwaniu nowych możliwości pracy. Ze środków krajowych na te cele przeznaczono dodatkowo 94,1 mln euro.

REKLAMA

Autopromocja

Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników, tak skomentowała sprawozdanie: „W okresie, gdy środki publiczne są ograniczone, EFG zapewnia pożądane wsparcie pracownikom zwolnionym zbiorowo w wyniku globalizacji lub kryzysu. Dostosowana do osobistej sytuacji i ukierunkowana pomoc umożliwiła przejście do nowego zatrudnienia niektórych pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, co doprowadziło do imponującej stopy ponownego zatrudnienia w wysokości prawie 50 proc.”.

W sprawozdaniu dotyczącym EFG przedstawiono przegląd wniosków o pomoc złożonych w latach 2013–2014 oraz wyniki dostępne dla kilku przypadków, co do których w latach 2013–2014 otrzymano sprawozdania końcowe. Według tych danych połowa pracowników (7 656 z 15 245), którzy skorzystali ze środków EFG, znalazła nową pracę lub rozpoczęła własną działalność. W tym samym czasie dodatkowe 667 osób kształciło się lub szkoliło, aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Państwa członkowskie poinformowały, że sytuacja osobista, szanse na zatrudnienie i poczucie własnej wartości pracowników objętych wsparciem uległy wyraźnej poprawie dzięki pomocy z EFG i oferowanym usługom.

Zobacz produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Wyniki w zakresie powrotu do aktywności zawodowej dają powody do optymizmu, zważywszy na obecną trudną sytuację na rynku pracy w większości państw członkowskich oraz mając na uwadze fakt, że EFG udziela wsparcia pracownikom w szczególnie trudnych sytuacjach. Wiele środków dotyczy masowych zwolnień, które dotykają konkretne terytorium, na którym zazwyczaj już panuje wysokie bezrobocie. Należy również pamiętać, że objęci wsparciem pracownicy to zazwyczaj pracownicy o niskich kwalifikacjach lub należący do grup mniej uprzywilejowanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Kontekst

REKLAMA

Bardziej otwarty handel z resztą świata przynosi ogólne korzyści pod względem wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, ale może to być okupione likwidacją miejsc pracy, zwłaszcza we wrażliwych sektorach gospodarki i wśród pracowników o niskich kwalifikacjach. Dlatego Komisja zaproponowała najpierw stworzenie specjalnego funduszu pomocy w dostosowaniu do skutków globalizacji. Od momentu jego uruchomienia w 2007 r. do EFG wpłynęło 136 wniosków. Dotyczyły one około 550 mln euro wsparcia dla ponad 128 331 pracowników.

Fundusz pozwala finansować konkretne środki mające pomóc zwalnianym pracownikom w zwiększaniu swoich szans na rynku pracy i znajdowaniu nowych możliwości zatrudnienia. Zaletą EFG jest możliwość wykorzystania go do finansowania środków dostosowanych do specyficznej sytuacji każdego pracownika. Tego rodzaju środki obejmują następujące działania:

  • intensywną, zindywidualizowaną pomoc w poszukiwaniu pracy;
  • różnego rodzaju szkolenia zawodowe, środki służące podnoszeniu kwalifikacji i przekwalifikowaniu;
  • zachęty i dodatki o charakterze czasowym, na okres trwania aktywnych środków;
  • wsparcie dla nowo powstających przedsiębiorstw;
  • doradztwo i wsparcie w czasie trwania całego procesu.

Dając wyraz solidarności wewnątrz UE, działalność Funduszu będzie kontynuowana w latach 2014–2020, a jego funkcjonowanie będzie dalej usprawniane. W nowym okresie zakres Funduszu został rozszerzony i obejmuje pracowników zwolnionych w wyniku kryzysu gospodarczego, jak i pracowników zatrudnionych na czas określony i osoby samozatrudnione. Do końca 2017 r. EFG będzie również obejmował, w drodze odstępstwa, młodzież, która nie pracuje, nie kształci się, ani nie szkoli (tzw. młodzież NEET), zamieszkałą w regionach kwalifikujących się w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, w liczbie nieprzekraczającej liczby zwolnionych pracowników objętych pomocą.

Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji umożliwia państwom członkowskim intensywniejsze działania na obszarach dotkniętych zwolnieniami – pod względem liczby osób, którym udziela się wsparcia, zakresu, czasu trwania i jakości pomocy – niż byłoby to możliwe bez finansowania ze środków funduszu. Dzięki środkom unijnym państwa członkowskie mogą bardziej elastycznie reagować i włączać do pakietów proponowanych środków wysoko zindywidualizowane działania, a tym samym poświęcać więcej uwagi specyficznym grupom społecznym (osobom w wieku powyżej 50 lat, osobom wywodzącym się ze środowisk imigranckich, osobom niepełnosprawnym lub osobom posiadającym jedynie podstawowe wykształcenie i umiejętności).

Tworzenie miejsc pracy - budżet UE na 2016 r.

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zacznij od siebie. Czy liderzy są przygotowani do pracy z nowymi generacjami pracowników?

Według danych GUS osoby urodzone po 1995 r. stanowią dziś ok. 20 proc. pracujących Polaków, co przekłada się na grupę 4,5 mln osób. Szacunki wskazują, że do końca przyszłego roku Zetki będą stanowiły około 27 proc. światowej populacji pracowników. Czy w związku z tym nowe pokolenia wciąż będą budziły obawy menedżerów, a może staną się szansą na redefinicję nieco przestarzałych polityk personalnych?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ?

Dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r. Czy minimalne wynagrodzenie ma na to wpływ? Kiedy przysługuje dodatek za pracę w porze nocnej? Jak obliczyć dodatek za pracę w nocy? Sprawdź, jak będzie kształtował się dodatek za pracę w nocy od 1 stycznia 2025 r.

Umowy zlecenia i o dzieło będą oskładkowane. Kiedy zmiany wejdą w życie?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że przygotowało już projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowe przepisy przewidują objęcie obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi wszystkich umów cywilnoprawnych, w tym umów-zleceń i o dzieło. Potrzebny czas na wdrożenie tej zmiany szacuję na trzy–sześć miesięcy – zapowiada Sławomir Wasielewski, członek zarządu odpowiedzialny za Pion IT w ZUS.

5000 wniosków na godzinę. Zainteresowanie programem Aktywny Rodzic bije rekordy!

Od 1 października 2024 r. rodzice dzieci do lat trzech mogą składać wnioski o świadczenia w ramach programu Aktywny Rodzic. Program cieszy się dużym zainteresowaniem - średnio składanych jest 5 tys. wniosków na godzinę. 

REKLAMA

W 2024 r. wrócą jeszcze niedziele handlowe, a co z handlem w 2025 r.? Kiedy jest niedziela handlowa w październiku?

Wracają niedziele handlowe, prawdopodobnie jeszcze w 2024 r., ale nie w całej Polsce. Regulacja będzie obowiązywała na terenach, na których ogłoszono stan klęski żywiołowej. Z drugiej strony w Sejmie jest też inny projekt dot. rozszerzenia handlu w niedzielę w 2025 r. Szczegóły poniżej.

Praca w branży fintech. Jakie umiejętności są potrzebne? Jakie wynagrodzenia można otrzymać?

Fintech to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie, w tym również w Polsce. Nowe technologie coraz bardziej przejmują kontrolę nad zarządzaniem finansami i pojawia się wiele nowych możliwości zawodowych. Jakie umiejętności i kompetencje są potrzebne, aby rozpocząć karierę w fintech? Ile można zarobić w tej branży? 

SN: Kto dostaje podwyżkę przez staż pracy? Ty masz 6 lat. Kolega 15 lat. Koleżanka 10 lat stażu. Jaka pensja? Co z urlopem?

Staż pracy, to źródło konfliktów w firmach. Pracownik ma 6 lat stażu pracy i zarabia miesięcznie 1000 zł mniej od starszego pracownika (15 lat stażu). Ale obaj wykonują te same czynności. Jest tu dyskryminacja, czy nie? Albo odwrotna sytuacja. Pracownik ma staż pracy o np. 8 lat więcej od kolegów (na tym samym stanowisku pracy). Ale zarabia tyle samo co oni. Co zrobi sąd z pozwami pracowników domagających się wyrównania pensji?

1 października ruszył program Aktywny Rodzic. W ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50000 wniosków o świadczenie

Rodzice dzieci w wieku do trzech lat mogą składać wnioski na jedno z trzech świadczeń z programu Aktywny Rodzic: Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu. Nabór wniosków ruszył 1 października 2024 r. i w ciągu kilku godzin do ZUS wpłynęło 50 tys. wniosków o świadczenie.

REKLAMA

Benefity pozapłacowe jako kluczowy element employer brandingu. Dlaczego warto inwestować w świadczenia dla pracowników?

W dynamicznie zmieniającym się rynku pracy, pracodawcy poszukują skutecznych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie najlepszych talentów. W obliczu rosnącej konkurencji, nie wystarcza już tylko atrakcyjne wynagrodzenie – kluczowym elementem strategii employer brandingu stają się benefity pozapłacowe. Te dodatkowe świadczenia wpływają na satysfakcję, zaangażowanie oraz lojalność pracowników, a także przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku firmy. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie benefity warto oferować oraz jakie korzyści wynikają z ich implementacji.

Już można składać wnioski do ZUS. Nowe świadczenia od 500 zł do 1900 zł

Ruszył program Aktywny Rodzic. Jest to program wsparcia finansowego dla rodziców dzieci do lat 3. Od 1 października można składać do ZUS wnioski o nowe świadczenia.

REKLAMA