REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

W ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego przedsiębiorstwa i organizacje zobowiązują się do udostępnienia 140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi.

Bruksela, 22 czerwiec 2015

REKLAMA

REKLAMA

Walka z bezrobociem młodzieży jest absolutnym priorytetem Komisji Europejskiej. Wysokiej jakości przyuczanie do zawodu pomaga młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności i kluczowych kompetencji koniecznych do znalezienia dobrej pracy. Ponad czterdzieści przedsiębiorstw i innych organizacji przyłączyło się dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego, koordynowanego przez Komisję Europejską, oraz zobowiązało się do zapewnienia większej liczby ofert przyuczania do zawodu o lepszej jakości. Przedsiębiorstwa udostępnią w sumie 140 000 miejsc na przyuczanie do zawodu i ofert szkoleń dla młodych ludzi. Komisja Europejska jest zdecydowana zwiększać dostępność i jakość oraz poprawiać wizerunek przyuczania do zawodu.

Sprawę skomentowała Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników: „Gorąco witam nowych partnerów, którzy dołączyli dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.Pomaganie młodym ludziom w uzyskaniu dobrej pracy jest na głównym miejscu wśród moich priorytetów. Wspólnie stworzymy dla młodych ludzi nowe możliwości zdobywania umiejętności i doświadczenia potrzebnych na rynku pracy. Liczę na to, że za tym przykładem pójdzie jeszcze więcej przedsiębiorstw i innych organizacji.”.

Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Nowe deklaracje zobowiązań podpisano w Rydze w trakcie spotkania ministrów odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe z europejskimi partnerami społecznymi i Komisją Europejską, zorganizowanego przez prezydencję łotewską. Do głównych deklaracji zobowiązań należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Do 2017 r. Adecco zapewni szkolenia w miejscu pracy w swoim głównym przedsiębiorstwie lub u jednego ze swoich partnerów dla 5 tys. młodych ludzi;
  • Do 2018 r. AXA stworzy możliwości zatrudnienia dla 20 tys. młodych ludzi obejmujące 10 tys. stałych umów o pracę na czas określony i 10 tys. ofert płatnego przyuczania do zawodu lub płatnych staży;
  • BMW rozszerzy bazę szkolenia zawodowego na poziomie międzynarodowym, m.in. poprzez stworzenie dostosowanego do potrzeb dwutorowego kształcenia programu obejmującego praktyczne szkolenie w Niemczech i zdobywanie kwalifikacji w Hiszpanii. BMW przyjmie 1,5 tys. nowych uczniów rocznie.
  • Safran rozwinie bazę miejsc przyuczania do zawodu w swoich europejskich spółkach zależnych i będzie wspierał programy mobilności międzynarodowej. Safran przyjmie 2-3 tys. uczniów rocznie.
  • W tym roku Capita zaoferuje młodym ludziom ponad 500 miejsc na przyuczanie do zawodu oraz będzie współpracować z innymi znaczącymi pracodawcami w tym celu, m.in. poprzez rekrutację i szkolenie 400 uczniów do służby cywilnej i ponad 600 uczniów do banków.
  • CSR Europe będzie wspierać przedsiębiorstwa należące do jego sieci w kontekście jakości ich programów staży i przyuczania do zawodu, co do końca 2017 r. stworzy okazję dla 50 tys. młodych ludzi do skorzystania z wysokiej jakości szkoleń.

Zadaj pytanie na FORUM

Inne przedsiębiorstwa, które przystąpiły do sojuszu, to Bertelsmann, Saica i Verallia Saint-Gobain.

Europejscy partnerzy społeczni przedstawili nowe deklaracje zobowiązań w sektorze budowlanym, chemicznym, handlu i edukacji. Pięć nowych deklaracji pochodzi od krajowych organizacji związkowych nauczycieli, a jedna od francuskiego związku zawodowego w sektorze energetycznym. Inne ważne deklaracje zobowiązań pochodzą od rządu szkockiego, Europejskiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych na rzecz Uczenia się przez Całe Życie, ośrodka analitycznego Fundacji Bertelsmanna.

Ci nowi członkowie dołączają do istniejących członków i rządów skupionych w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.

Kontekst

Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego zainaugurowano w dniu 2 lipca 2013 r. w Lipsku (Niemcy) w drodze wspólnej deklaracji między prezydencją UE, Komisją i europejskimi partnerami społecznymi. Deklaracji tej towarzyszą deklaracja Rady i indywidualne zobowiązania dotyczące kolejnych kroków w celu zwiększenia liczby miejsc, jakości i dostępności przyuczania do zawodu w państwach UE.

Minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego od 1 czerwca 2015 r.

REKLAMA

W celu promowania programów i inicjatyw przyuczania do zawodu w całej Europie sojusz łączy organy publiczne, izby handlowe, przemysłowe i rzemieślnicze, przedsiębiorstwa, partnerów społecznych, placówki edukacyjne, regiony, organizacje młodzieżowe i organizacje nienastawione na zysk, ośrodki analityczne i instytuty badawcze.

Wraz z Włochami i Czechami, które dołączyły dzisiaj, 26 państw członkowskich UE przedstawiło już krajowe zobowiązania. Jako najnowszych członków sojusz przyjął dzisiaj również państwa EFTA: Norwegię i Szwajcarię oraz kraje kandydujące: Albanię, Czarnogórę i Turcję.

Od 2013 r. firmy i inni partnerzy złożyli w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego łącznie 84 deklaracje zobowiązań.

Źródło: europa.eu

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA