REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi

REKLAMA

REKLAMA

W ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego przedsiębiorstwa i organizacje zobowiązują się do udostępnienia 140 tys. miejsc na przyuczanie do zawodu dla młodych ludzi.

Bruksela, 22 czerwiec 2015

REKLAMA

Autopromocja

Walka z bezrobociem młodzieży jest absolutnym priorytetem Komisji Europejskiej. Wysokiej jakości przyuczanie do zawodu pomaga młodym ludziom w zdobywaniu umiejętności i kluczowych kompetencji koniecznych do znalezienia dobrej pracy. Ponad czterdzieści przedsiębiorstw i innych organizacji przyłączyło się dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego, koordynowanego przez Komisję Europejską, oraz zobowiązało się do zapewnienia większej liczby ofert przyuczania do zawodu o lepszej jakości. Przedsiębiorstwa udostępnią w sumie 140 000 miejsc na przyuczanie do zawodu i ofert szkoleń dla młodych ludzi. Komisja Europejska jest zdecydowana zwiększać dostępność i jakość oraz poprawiać wizerunek przyuczania do zawodu.

Sprawę skomentowała Marianne Thyssen, unijna komisarz odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników: „Gorąco witam nowych partnerów, którzy dołączyli dzisiaj do europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.Pomaganie młodym ludziom w uzyskaniu dobrej pracy jest na głównym miejscu wśród moich priorytetów. Wspólnie stworzymy dla młodych ludzi nowe możliwości zdobywania umiejętności i doświadczenia potrzebnych na rynku pracy. Liczę na to, że za tym przykładem pójdzie jeszcze więcej przedsiębiorstw i innych organizacji.”.

Redakcja poleca produkt: Zatrudnianie i zwalnianie pracowników – praktyczny poradnik

Nowe deklaracje zobowiązań podpisano w Rydze w trakcie spotkania ministrów odpowiedzialnych za kształcenie i szkolenie zawodowe z europejskimi partnerami społecznymi i Komisją Europejską, zorganizowanego przez prezydencję łotewską. Do głównych deklaracji zobowiązań należą:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • Do 2017 r. Adecco zapewni szkolenia w miejscu pracy w swoim głównym przedsiębiorstwie lub u jednego ze swoich partnerów dla 5 tys. młodych ludzi;
  • Do 2018 r. AXA stworzy możliwości zatrudnienia dla 20 tys. młodych ludzi obejmujące 10 tys. stałych umów o pracę na czas określony i 10 tys. ofert płatnego przyuczania do zawodu lub płatnych staży;
  • BMW rozszerzy bazę szkolenia zawodowego na poziomie międzynarodowym, m.in. poprzez stworzenie dostosowanego do potrzeb dwutorowego kształcenia programu obejmującego praktyczne szkolenie w Niemczech i zdobywanie kwalifikacji w Hiszpanii. BMW przyjmie 1,5 tys. nowych uczniów rocznie.
  • Safran rozwinie bazę miejsc przyuczania do zawodu w swoich europejskich spółkach zależnych i będzie wspierał programy mobilności międzynarodowej. Safran przyjmie 2-3 tys. uczniów rocznie.
  • W tym roku Capita zaoferuje młodym ludziom ponad 500 miejsc na przyuczanie do zawodu oraz będzie współpracować z innymi znaczącymi pracodawcami w tym celu, m.in. poprzez rekrutację i szkolenie 400 uczniów do służby cywilnej i ponad 600 uczniów do banków.
  • CSR Europe będzie wspierać przedsiębiorstwa należące do jego sieci w kontekście jakości ich programów staży i przyuczania do zawodu, co do końca 2017 r. stworzy okazję dla 50 tys. młodych ludzi do skorzystania z wysokiej jakości szkoleń.

Zadaj pytanie na FORUM

Inne przedsiębiorstwa, które przystąpiły do sojuszu, to Bertelsmann, Saica i Verallia Saint-Gobain.

Europejscy partnerzy społeczni przedstawili nowe deklaracje zobowiązań w sektorze budowlanym, chemicznym, handlu i edukacji. Pięć nowych deklaracji pochodzi od krajowych organizacji związkowych nauczycieli, a jedna od francuskiego związku zawodowego w sektorze energetycznym. Inne ważne deklaracje zobowiązań pochodzą od rządu szkockiego, Europejskiego Stowarzyszenia Władz Lokalnych i Regionalnych na rzecz Uczenia się przez Całe Życie, ośrodka analitycznego Fundacji Bertelsmanna.

Ci nowi członkowie dołączają do istniejących członków i rządów skupionych w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego.

Kontekst

Europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego zainaugurowano w dniu 2 lipca 2013 r. w Lipsku (Niemcy) w drodze wspólnej deklaracji między prezydencją UE, Komisją i europejskimi partnerami społecznymi. Deklaracji tej towarzyszą deklaracja Rady i indywidualne zobowiązania dotyczące kolejnych kroków w celu zwiększenia liczby miejsc, jakości i dostępności przyuczania do zawodu w państwach UE.

Minimalne wynagrodzenie pracownika młodocianego od 1 czerwca 2015 r.

REKLAMA

W celu promowania programów i inicjatyw przyuczania do zawodu w całej Europie sojusz łączy organy publiczne, izby handlowe, przemysłowe i rzemieślnicze, przedsiębiorstwa, partnerów społecznych, placówki edukacyjne, regiony, organizacje młodzieżowe i organizacje nienastawione na zysk, ośrodki analityczne i instytuty badawcze.

Wraz z Włochami i Czechami, które dołączyły dzisiaj, 26 państw członkowskich UE przedstawiło już krajowe zobowiązania. Jako najnowszych członków sojusz przyjął dzisiaj również państwa EFTA: Norwegię i Szwajcarię oraz kraje kandydujące: Albanię, Czarnogórę i Turcję.

Od 2013 r. firmy i inni partnerzy złożyli w ramach europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego łącznie 84 deklaracje zobowiązań.

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA