REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r.

Kraje zapewniające wysokiej jakości miejsca pracy i skuteczną ochronę socjalną oraz inwestujące w kapitał ludzki okazują się być bardziej odporne na kryzys gospodarczy. Tak brzmi jedno z ustaleń przeglądu „Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie” z 2014 r., w którym przeanalizowano skutki recesji. W przeglądzie podkreślono również konieczność inwestowania w kształtowanie i utrzymanie odpowiednich umiejętności pracowników w celu poprawy wydajności. Mowa jest w nim również o wyzwaniu, jakim jest przywrócenie spójności między państwami członkowskimi.

REKLAMA

Autopromocja

W ramach przeglądu przeanalizowano doświadczenia z recesji. Z analizy wyciągnięto wniosek, że negatywny wpływ na zatrudnienie i dochody był mniejszy w krajach o bardziej otwartym rynku pracy cechującym się mniejszą segmentacją oraz o wyższych inwestycjach w programy uczenia się przez całe życie. W krajach tych zasiłki zazwyczaj obejmują wielu bezrobotnych, a ponadto są powiązane z aktywizacją zawodową i dostosowane do cyklu gospodarczego.

Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: „Tworzenie miejsc pracy jest naszym najpilniejszym zadaniem, a skutki kryzysu sprawiają, że jest ono jeszcze trudniejsze.Przegląd wskazuje na konieczność wdrożenia reform strukturalnych, jak również środków wspierających konsumpcję i popyt.Potrzebne są dalsze inwestycje w ludzi, by zapewnić Europejczykom lepsze warunki kształcenia i szkolenia oraz zwiększyć ich aktywność na rynku pracy.Ofensywa inwestycyjna zaproponowana przez Komisję pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera umożliwi wprowadzenie rzeczywistych i znacznych zmian w tych kluczowych obszarach”.

Czas na rozliczenie: PITY 2015 z płytą CD

W przeglądzie zauważa się, że państwa członkowskie stopniowo przechodzą na model inwestycji społecznych, który wspiera potencjał ludzki przez całe życie oraz promuje szersze uczestnictwo w rynku pracy. Ostatnie reformy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia kobiet i osób starszych pomogły w utrzymaniu wskaźników aktywności zawodowej w Europie. Potwierdza to potrzebę kontynuowania reform rynku pracy i konieczność modernizacji ochrony socjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na FORUM

Wyższe kwalifikacje i lepsze miejsca pracy

W związku ze starzeniem się unijnego społeczeństwa i spadkiem liczby ludności w UE inwestycje w kapitał ludzki mają kluczowe znaczenie dla wspierania wydajności i zapewnienia przyszłego wzrostu gospodarczego sprzyjającego tworzeniu miejsc pracy i włączeniu społecznemu. W przeglądzie podkreślono, że skuteczne inwestycje w kapitał ludzki wymagają nie tylko edukacji i szkoleń zapewniających odpowiednie umiejętności, lecz również odpowiednich warunków umożliwiających pracownikom utrzymanie, podnoszenie oraz korzystanie ze zdobytych kwalifikacji w trakcie całego życia zawodowego. Dlatego potrzebne są odpowiednie strategie polityczne, które zapobiegałyby marnowaniu kapitału ludzkiego na skutek bierności zawodowej lub niepełnego wykorzystania potencjału zatrudnienia osób.

Z drugiej strony wzrostowi podaży wykwalifikowanych pracowników musi towarzyszyć zwiększenie podaży wysokiej jakości miejsc pracy. Dzięki temu wzrośnie wydajność siły roboczej. W odniesieniu do przyszłych wyzwań i możliwości w przeglądzie stwierdza się, że zachodzące zmiany związane z postępem technologicznym, globalizacją, zmianami demograficznymi i ekologizacją gospodarki powinny oferować możliwości tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Jednocześnie jednak mogą one prowadzić do większej polaryzacji wynagrodzeń i sprawić, że pewne umiejętności i miejsca pracy staną się zbędne. Potrzebne są zatem aktywne strategie polityczne wspierające programy uczenia się przez całe życie, pomoc w poszukiwaniu pracy i dialog społeczny, które pozwolą przewidzieć i wdrożyć potrzebne innowacje.

Program Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020

Przywrócenie spójności

W przeglądzie podkreślono również, że kolejnym ważnym zadaniem po latach kryzysu jest przywrócenie spójności społeczno-gospodarczej, w szczególności w odniesieniu do południowych i peryferyjnych państw członkowskich UE 15. O rozbieżnościach wywołanych kryzysem decyduje nie tylko rozmiar wstrząsu gospodarczego, lecz także zaburzenia równowagi strukturalnej, które w najbardziej dotkniętych krajach pojawiły się jeszcze przed kryzysem. Mowa tu o ich słabej wydajności, braku inwestycji w kapitał ludzki, słabościach sektora bankowego, bańkach spekulacyjnych na rynku nieruchomości oraz niewydolności systemów pomocy społecznej. Przeprowadzony przegląd stanowi wkład do debaty na temat optymalnych sposobów przywrócenia spójności, pogłębienia unii gospodarczej i walutowej oraz umocnienia jej wymiaru społecznego.

Przegląd dotyczący zatrudnienia i kwestii społecznych w Europie

REKLAMA

Jest to czwarta edycja corocznego przeglądu „Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie”, w którym Komisja przedstawia najnowsze tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz dzieli się refleksją na temat przyszłych wyzwań i możliwych rozwiązań politycznych. Z jego pomocą Komisja wywiązuje się również z zapisanego w Traktacie zobowiązania do przedstawiania sprawozdań na temat sytuacji społecznej w UE.

Przegląd bazuje na rzetelnej pracy analitycznej służb Komisji w oparciu o najnowsze dostępne dane i literaturę, a jego główne ustalenia stanowią podstawę inicjatyw Komisji w dziedzinie zatrudnienia i polityki społecznej.

Wysokość wynagrodzeń w strefie euro w 2015 r.

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatrudnianie cudzoziemców: Czy cudzoziemcy będą zatrudniani tylko na podstawie umowy o pracę?

Zdaniem MRiT zatrudnianie cudzoziemców wyłącznie na podstawie umowy o pracę może negatywnie wpływać na rynek pracy w Polsce, gdyż obejmuje większą ochroną prawną cudzoziemców niż obywateli polskich. Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP został skierowany na Komitet Stały Rady Ministrów.

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni?

Idą zmiany dla dawców krwi. Ile może być wolnego: jeden, dwa czy trzy dni? Petycja w sprawie nowelizacji ustawy o publicznej służbie krwi czeka na rozpatrzenie przez sejmową Komisję do Spraw Petycji. Zakłada ona dwie ważne dla krwiodawców i pracodawców zmiany.

Zmiany w składkach zdrowotnych przedsiębiorców od 2026 r.

Od 2026 r. rząd wprowadzi kolejne rozwiązania, które obniżą wysokość składki zdrowotnej dla większości przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Od 2025 r. będzie niższa składka zdrowotna od przedsiębiorców

Od 2025 r. część przedsiębiorców zapłaci niższą składkę, a przychody ze sprzedaży środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej. Takie rozwiązania zakłada autopoprawka do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Narzędzia cyfrowe pozwalają osiągnąć lepszy work-life balance

Wprowadzanie nowych rozwiązań technologicznych w zakresie HR umożliwia firmie  usprawnienie wielu procesów. Natomiast z punktu widzenia pracownika daje lepiej organizować swoją pracę, realizować zadania oraz umożliwia znalezienie czasu na rozwój osobisty – uważa Dorota Dublanka, dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR. 

Do 30 listopada trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej. Dodatek wynosi 100 zł miesięcznie

Do 30 listopada 2024 r. trwa nabór wniosków o dodatek do energii elektrycznej dla osób korzystających z koncentratora tlenu lub respiratora. Można uzyskać dodatek w wysokości 100 zł miesięcznie.

Święty Mikołaj zarobi najwięcej. Jakiego wynagrodzenia może oczekiwać w Boże Narodzenie 2024 r.?

Przedświąteczne szaleństwo nabiera tempa. W tym okresie najwięcej zarobi Święty Mikołaj. Stawki dla Mikołajów są wyższe, gdy pracują na wigiliach firmowych i domowych zgromadzeniach, mniej zarobią w galeriach handlowych.

REKLAMA

Staż pracy: W rządzie głos o ograniczeniach dla pracowników. Miała być korzystna nowelizacja Kodeksu pracy

Od 1 stycznia 2026 r. ma wejść w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która pozwoli na nowo przeliczyć pracownikom staż pracy. Już pojawiają się propozycje ograniczenia korzyści wynikających z przeliczenia stażu pracy. Autorem ograniczeń jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, które występuje przeciwko zwiększeniu kosztów dla przedsiębiorców (i w dużym stopniu urzędów) np. co do wypłaty nagród jubileuszowych czy urlopów wypoczynkowych w wymiarze 26 dni.

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną

3 600 zł dofinansowania do pensji. Tyle może dostać pracodawca zatrudniający osobę niepełnosprawną. Jak uzyskać dofinansowanie? Od czego zależna jest wysokość dofinansowania? Czy każdy pracodawca otrzyma dofinansowanie?

REKLAMA