| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie - przegląd 2014 r.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r. to już czwarta edycja corocznego przeglądu, który zawiera zachodzące zmiany i tendencje w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych oraz wskazuje przyszłe wyzwania i możliwe rozwiązania polityczne.

Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie w 2014 r.

Kraje zapewniające wysokiej jakości miejsca pracy i skuteczną ochronę socjalną oraz inwestujące w kapitał ludzki okazują się być bardziej odporne na kryzys gospodarczy. Tak brzmi jedno z ustaleń przeglądu „Zatrudnienie i kwestie społeczne w Europie” z 2014 r., w którym przeanalizowano skutki recesji. W przeglądzie podkreślono również konieczność inwestowania w kształtowanie i utrzymanie odpowiednich umiejętności pracowników w celu poprawy wydajności. Mowa jest w nim również o wyzwaniu, jakim jest przywrócenie spójności między państwami członkowskimi.

W ramach przeglądu przeanalizowano doświadczenia z recesji. Z analizy wyciągnięto wniosek, że negatywny wpływ na zatrudnienie i dochody był mniejszy w krajach o bardziej otwartym rynku pracy cechującym się mniejszą segmentacją oraz o wyższych inwestycjach w programy uczenia się przez całe życie. W krajach tych zasiłki zazwyczaj obejmują wielu bezrobotnych, a ponadto są powiązane z aktywizacją zawodową i dostosowane do cyklu gospodarczego.

Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, powiedziała: „Tworzenie miejsc pracy jest naszym najpilniejszym zadaniem, a skutki kryzysu sprawiają, że jest ono jeszcze trudniejsze.Przegląd wskazuje na konieczność wdrożenia reform strukturalnych, jak również środków wspierających konsumpcję i popyt.Potrzebne są dalsze inwestycje w ludzi, by zapewnić Europejczykom lepsze warunki kształcenia i szkolenia oraz zwiększyć ich aktywność na rynku pracy.Ofensywa inwestycyjna zaproponowana przez Komisję pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera umożliwi wprowadzenie rzeczywistych i znacznych zmian w tych kluczowych obszarach”.

Czas na rozliczenie: PITY 2015 z płytą CD

W przeglądzie zauważa się, że państwa członkowskie stopniowo przechodzą na model inwestycji społecznych, który wspiera potencjał ludzki przez całe życie oraz promuje szersze uczestnictwo w rynku pracy. Ostatnie reformy zmierzające do zwiększenia zatrudnienia kobiet i osób starszych pomogły w utrzymaniu wskaźników aktywności zawodowej w Europie. Potwierdza to potrzebę kontynuowania reform rynku pracy i konieczność modernizacji ochrony socjalnej.

Zadaj pytanie na FORUM

Wyższe kwalifikacje i lepsze miejsca pracy

W związku ze starzeniem się unijnego społeczeństwa i spadkiem liczby ludności w UE inwestycje w kapitał ludzki mają kluczowe znaczenie dla wspierania wydajności i zapewnienia przyszłego wzrostu gospodarczego sprzyjającego tworzeniu miejsc pracy i włączeniu społecznemu. W przeglądzie podkreślono, że skuteczne inwestycje w kapitał ludzki wymagają nie tylko edukacji i szkoleń zapewniających odpowiednie umiejętności, lecz również odpowiednich warunków umożliwiających pracownikom utrzymanie, podnoszenie oraz korzystanie ze zdobytych kwalifikacji w trakcie całego życia zawodowego. Dlatego potrzebne są odpowiednie strategie polityczne, które zapobiegałyby marnowaniu kapitału ludzkiego na skutek bierności zawodowej lub niepełnego wykorzystania potencjału zatrudnienia osób.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Gniezdzia

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »