W Polsce i w 16 innych krajach UE w przyszłym roku wprowadzona zostanie Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych - zapowiedziała we wtorek unijna komisarz Marianne Thyssen, odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników.
„W UE jest aż 80 milionów osób z jakąś formą niepełnosprawności, to co szósty obywatel. Trzeba zagwarantować, że każdy będzie miał te sama prawa. (…) Swoboda do przemieszczania się jest podstawowym prawem Europejczyków i musimy zagwarantować taką możliwość także niepełnosprawnym” - zwróciła uwagę unijna komisarz podczas odbywającej się w europarlamencie międzynarodowej konferencji pod hasłem: "W stronę Europy bez barier - Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych”.
reklama
reklama
Jak podkreśliła, grupa ekspercka wykazała, że różnie wygląda uznawanie niepełnosprawności i różne są jej kryteria w poszczególnych krajach członkowskich. „Inspirujemy się Europejską Kartą Parkingową, która powstała jeszcze w 1998 r. i można o nią występować w swoim kraju, a korzystać w całej UE” - powiedziała Thyssen odnosząc się do karty, która uprawnia do korzystania z miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w Unii.
Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Na kartę z funduszy unijnych przeznaczono 1,5 miliona euro, która pozwoli na korzystanie ze swobód przysługujących niepełnosprawnym. Istotne jest to, że przybyszom z innych krajów unijnych będą przysługiwać te same prawa; póki co będzie to dotyczyć głównie takich rozwiązań jak zniżki dla niepełnosprawnych i ich opiekunów.
„Bo chodzi o uczestnictwo w życiu społecznym i ekonomicznym nie tylko w swoim kraju, ale też w innych krajach UE” – podsumowała Thyssen.
Ale - jak stwierdziła - by osiągnąć „Europę bez barier” do 2020 r., jest jeszcze wiele do zrobienia, bo zatrudnionych jest niecała jedna czwarta niepełnosprawnych, niewiele więcej może się poszczycić dyplomem wyższej uczelni (27 proc.), a niecała połowa (ok.48 proc.) ukończyła szkołę średnią.
„A przecież są pieniądze w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zarówno na zatrudnienie jak i włączenie społeczne” - zauważyła komisarz.
Międzynarodową konferencję, na której we wtorek dyskutowano o znoszeniu barier i zwiększaniu mobilności osób niepełnosprawnych zorganizował polski europoseł PO Marek Plura wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Porozmawiaj o tym na FORUM