REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych od 2016 r.

REKLAMA

REKLAMA

Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych zostanie wprowadzona w 2016 r. Na początek karta ma obejmować transport i kulturę, ale przewiduje się również włączenie takich dziedzin życia jak studia czy zatrudnienie.

W Polsce i w 16 innych krajach UE w przyszłym roku wprowadzona zostanie Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych - zapowiedziała we wtorek unijna komisarz Marianne Thyssen, odpowiedzialna za zatrudnienie, sprawy społeczne, umiejętności i mobilność pracowników.

REKLAMA

Autopromocja

„W UE jest aż 80 milionów osób z jakąś formą niepełnosprawności, to co szósty obywatel. Trzeba zagwarantować, że każdy będzie miał te sama prawa. (…) Swoboda do przemieszczania się jest podstawowym prawem Europejczyków i musimy zagwarantować taką możliwość także niepełnosprawnym” - zwróciła uwagę unijna komisarz podczas odbywającej się w europarlamencie międzynarodowej konferencji pod hasłem: "W stronę Europy bez barier - Europejska Karta Osób Niepełnosprawnych”.

Jak podkreśliła, grupa ekspercka wykazała, że różnie wygląda uznawanie niepełnosprawności i różne są jej kryteria w poszczególnych krajach członkowskich. „Inspirujemy się Europejską Kartą Parkingową, która powstała jeszcze w 1998 r. i można o nią występować w swoim kraju, a korzystać w całej UE” - powiedziała Thyssen odnosząc się do karty, która uprawnia do korzystania z miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w Unii.

Rekomendowany produkt: Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Na kartę z funduszy unijnych przeznaczono 1,5 miliona euro, która pozwoli na korzystanie ze swobód przysługujących niepełnosprawnym. Istotne jest to, że przybyszom z innych krajów unijnych będą przysługiwać te same prawa; póki co będzie to dotyczyć głównie takich rozwiązań jak zniżki dla niepełnosprawnych i ich opiekunów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Bo chodzi o uczestnictwo w życiu społecznym i ekonomicznym nie tylko w swoim kraju, ale też w innych krajach UE” – podsumowała Thyssen.

Ale - jak stwierdziła - by osiągnąć „Europę bez barier” do 2020 r., jest jeszcze wiele do zrobienia, bo zatrudnionych jest niecała jedna czwarta niepełnosprawnych, niewiele więcej może się poszczycić dyplomem wyższej uczelni (27 proc.), a niecała połowa (ok.48 proc.) ukończyła szkołę średnią.

„A przecież są pieniądze w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zarówno na zatrudnienie jak i włączenie społeczne” - zauważyła komisarz.

Międzynarodową konferencję, na której we wtorek dyskutowano o znoszeniu barier i zwiększaniu mobilności osób niepełnosprawnych zorganizował polski europoseł PO Marek Plura wraz z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

„Legitymacja będzie miała zastosowanie dla udogodnień oferowanych w danym państwie członkowskim, do którego podróżujemy, a także dla zniżek dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna, m.in. w muzeum, czy teatrze, w transporcie, także publicznym. Da ona prawo np. do skorzystania ze specjalnej rampy kolejowej, czy tłumacza języka migowego, jeśli akurat takie udogodnienia są w ofercie w danym miejscu” – powiedział PAP Plura, współprzewodniczący intergrupy ds. niepełnosprawności, działającej na rzecz poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych.

Osoby, których niepełnosprawność nie jest tak widoczna jak np. w przypadku osób na wózkach inwalidzkich, mają czasem utrudniony dostęp do udogodnień w innych krajach członkowskich.

Póki co kompetencje UE w dziedzinie ochrony osób niepełnosprawnych są ograniczone, nie ma nawet wzajemnego uznawania niepełnosprawności przez kraje członkowskie. To właśnie ma zmienić karta, gdyż pozwoli na korzystanie ze swobód, którymi cieszą się niepełnosprawni, podczas podróży do innego kraju członkowskiego.

„Działy, które ma objąć karta, jak transport czy kultura, to za mało, trzeba zająć się jeszcze innymi, takimi jak studia czy zatrudnienie” - postulował współprzewodniczący grupy ds. niepełnosprawności węgierski eurodeputowany Adam Kosa.

Jak ustalać i rozliczać czas pracy pracownika niepełnosprawnego?

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński zaprezentował z kolei udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Polsce, takie jak np. prawo do korzystania z tłumacza języka migowego w urzędzie czy w innych okolicznościach, zmiany w systemie edukacji i transportu.

„Największa jednak zmiana to zmiana świadomości i to jest najważniejsze” podkreślił Kosiński. Chodzi o to, by np. „tak zaprojektować budynek, by główne wejście było dla każdego – wtedy będziemy mieć społeczeństwo równych szans” – podsumował.

Marie-Yvonne Prevot ze Szkocko-Europejskiego Partnerstwa zwróciła uwagę na projekt pilotażowy w Szkocji i na badania z 2013 r., które wykazały, że niepełnosprawni jako turyści wnieśli do budżetu 2 miliardy euro.

„Ta karta jest ważna, byśmy czuli we wszystkich krajach UE jak u siebie w domu. Ja nie chcę wyjeżdżać i oglądać z okien hotelu atrakcji, tylko korzystać z oferowanych propozycji” - zaznaczyła Gunta Anca, wiceprzewodnicząca Europejskiego Forum Niepełnosprawności.

„Ten dokument jest tak istotny, bo daje możliwość osobom niepełnosprawnym bycia pełnoprawnym obywatelem UE i uczestnikiem wspólnego rynku” - powiedział Plura. „To ważne dla całego społeczeństwa, ale też i dla biznesu, bo integracja osób niepełnosprawnych jest inwestycją i społeczną i gospodarczą” - podsumował polski europoseł.

Uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Z Brukseli Renata Bancarzewska

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA

PKD 2025: lista zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności [TABELA]

Zmiany w PKD od stycznia 2025 r. – przedsiębiorcy mają 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Katalog kodów został zmodyfikowany i rozszerzony o nowe rodzaje działalności. Artykuł zawiera listę nowych kodów PKD oraz klucze przejścia PKD 2027 na PKD 2025.

Pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia. Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

Pracownik wykonuje swoją pracę w celu uzyskania umówionego wynagrodzenia. Co jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia? Czy zatrudniony może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia? Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, jakie są przepisy.

Świadczenie rehabilitacyjne 2025 i 2026 r. [dla kogo, wysokość świadczenia, okres pobierania, wniosek]

Pracownik może pobierać zasiłek chorobowy tylko przez określony czas. Możliwa jest sytuacja, gdy osoba otrzymująca zasiłek nie wróci do pracy z powodu przedłużającej się choroby. W takim przypadku może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres niezbędny do uzyskania zdolności do pracy.

Mobbing 2025: zmiana przepisów i nowe obowiązki pracodawców [Projekt ustawy]

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące mobbingu w miejscu pracy funkcjonują od 21 lat. W 2025 r. będą trwały prace nad zmianą przepisów i wprowadzeniem nowych obowiązków pracodawców w celu zwiększenia ochrony pracowników. Pracodawcy będą musieli m.in. określić zasady przeciwdziałania mobbingowi. Planowana jest również podwyżka minimalnego progu zadośćuczynienia za mobbing.

REKLAMA

Umowy cywilnoprawne 2025: oskładkowanie umów [Fakty i mity]

Oskładkowania umów cywilnoprawnych w 2025 roku nie będzie. Przesunięto je co najmniej o rok. Pojawiło się jednak wiele nieprawdziwych informacji na ten temat. Poniższy artykuł zawiera 11 faktów i mitów dotyczących ozusowania umów. Sprawdź, co jest prawdą, co półprawdą, a co informacją zupełnie nieprawdziwą.

Pracownicy odchodzą z pracy ze względu na pracę zmianową. Ogromny problem firm produkcyjnych

Nadmierna rotacja pracowników to ogromny problem firm produkcyjnych w Polsce. Pracownicy odchodzą z pracy m.in. ze względu na pracę zmianową. Z jakimi problemami borykają się pracodawcy w branży produkcyjnej? Jak mogą je rozwiązać?

REKLAMA