REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy europejski paszport umiejętności

REKLAMA

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

Nowy europejski paszport umiejętności

Komisja Europejska zainaugurowała dziś europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej, narzędzie opracowane w celu ułatwienia kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami w sektorze turystyki przyjazdowej w Europie. Paszport umiejętności pozwala pracownikom i pracodawcom w pokonywaniu barier językowych oraz w porównywaniu umiejętności pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej, co ułatwia ich rekrutację. Paszport umiejętności, umieszczony na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. W przyszłości paszport zostanie rozszerzony na inne sektory.

Autopromocja

László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział: „Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest istotnym narzędziem praktycznym, które służy promowaniu mobilności europejskich pracowników, zwłaszcza osób młodych, w sektorze, który charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego. Inicjatywa ta jest również dobrym przykładem rezultatów, jakie przynosi prowadzony na szczeblu europejskim dialog społeczny między organizacjami pracowników i pracodawców. Z nadzieją oczekujemy rozszerzenia tej współpracy na inne sektory rynku pracy.”

Polecamy również: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Paszport umiejętności jest inicjatywą Komisji prowadzoną we współpracy z organizacjami pracowników i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej: stowarzyszeniem reprezentującym hotele, restauracje, kawiarnie i podobne przedsiębiorstwa w Europie (HOTREC) oraz Europejską Federacją Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki (EFFAT).

W paszporcie umiejętności pracownicy mogą w przystępny sposób rejestrować wszystkie umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie kształcenia, szkolenia i dotychczasowej pracy. Paszport stanowi uzupełnienie tradycyjnego życiorysu i pozwala pracodawcom na sprawne pokonanie barier językowych oraz znalezienie wykwalifikowanych pracowników potrzebnych do zapełnienia wakatów. W związku z tym paszport ułatwia lepsze dostosowanie podaży i popytu na rynku pracy w branży turystyki przyjazdowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest pierwszym z serii paszportów ukierunkowanych na te sektory europejskiej gospodarki, które charakteryzują się wysoką mobilnością pracowników. Komisja zaangażowała się we wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy, która jest jednym ze sposobów na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia. Komisja będzie w dalszym ciągu współpracować ze swoimi partnerami, dążąc do rozszerzenia europejskiego paszportu umiejętności i wspierania innych sektorów w Europie, w których odnotowuje się wysoką mobilność.

Zobacz także: Więcej osób nadal emigruje w celach zarobkowych niż wraca do kraju

Kontekst

W kwietniu 2014 r. w UE bez pracy pozostawało ponad 5 mln młodych ludzi poniżej 25 lat, zaś ogólna stopa bezrobocia młodzieży wynosiła 22,5%. Tym samym jeszcze bardziej istotne staje się wsparcie dla sektorów, które nieustannie zapewniają młodym ludziom możliwości, takich jak sektor turystyki, w tym turystyki przyjazdowej.

A opublikowane pod koniec roku 2013 badanie obejmujące całą Europę pokazało, że sektor turystyki przyjazdowej odgrywa decydującą rolę w zwalczaniu bezrobocia młodzieży i jest kluczowy dla sytuacji na rynku pracy i dla wzrostu gospodarczego oraz dla utrzymania dobrej sytuacji w innych sektorach. Powyższe ustalenia są poparte danymi statystycznymi dotyczącymi rynku pracy, które dowodzą, że zatrudnienie w sektorze turystyki przyjazdowej rosło w latach 2000–2010 o 2,9% w skali roku, co przelicza się na 2,5 mln miejsc pracy. Średnia stopa wzrostu wyniosła natomiast 0,7 %.

Komisja Europejska pragnie wesprzeć inaugurację paszportu umiejętności i organizuje w tym celu, wraz z HOTREC, EFFAT i EURES, tydzień tematyczny dotyczący europejskiego paszportu umiejętności, który odbędzie się w dniach 23–27 czerwca 2014 r. Będzie on zorganizowany z udziałem mediów społecznościowych organizacji partnerskich i przy zaangażowaniu osób poszukujących pracy i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej w całej Europie. Ma on przybliżyć im właściwości nowego narzędzia.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zwolnienie lekarskie na urlopie

  Co się dzieje, kiedy pracownik zachoruje w trakcie urlopu? Czy zwolnienie lekarskie przerywa urlop wypoczynkowy? Jak choroba pracownika wpływa na urlop macierzyński, rodzicielski, ojcowski, wychowawczy i bezpłatny?

  Kiedy można wziąć urlop w nowej pracy?

  Zmiana pracodawcy w trakcie roku powoduje wątpliwości dotyczące urlopu wypoczynkowego. Po jakim czasie można wziąć urlop w nowej pracy? Od czego zależy, kiedy można skorzystać z urlopu na żądanie?
   

  Wigilia 2023 bez handlu. Które niedziele grudnia będą handlowe. Senat przyjął nowelę dotyczącą handlu w niedziele

  Gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię – to główne założenie ustawy zgłoszonej przez Polskę 2050. Sejm uchwalił ustawę w środę 29 listopada, Senat przyjął ją bez poprawek w czwartek 30 listopada. W 2023 r. niedziele handlowe przed świętami wypadają 10 i 17 grudnia. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

  Czy 3 grudnia to niedziela handlowa

  Które niedziele grudnia 2023  r. będą niedzielami handlowymi – wciąż trwają nad tym prace legislacyjne w Sejmie i Senacie. Łatwiej odpowiedzieć na pytanie, czy 3 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Świąteczne prezenty firmowe a skutki podatkowe

  Prezenty firmowe a skutki podatkowe – w świątecznym czasie nie zapominaj o fiskusie! Koniec roku to tradycyjnie okres, w którym firmy wyrażają wdzięczność swoim pracownikom i partnerom biznesowym. Jak rozliczyć podatek za świąteczne prezenty?

  Zatrudnianie cudzoziemców – Kto ma prawo do pracy w Polsce, jakie obowiązki ma pracodawca

  Pandemia koronawirusa przyczyniła się do tymczasowych zmian w kwestii zatrudniania cudzoziemców – w tym możliwości przedłużenia terminu na złożenie wniosku o zezwolenie pobytowe. Okres ich ważności zakończył się 31 lipca 2023 r. Tym samym do obowiązku pracodawcy należy zweryfikowanie dokumentów posiadanych przez zagranicznych pracowników dotyczących ich pobytu, pod względem legalności i ważności. O co jeszcze należy zadbać przy zatrudnianiu cudzoziemców? 

  Czy w 2024 roku korzystniej będzie wziąć zwolnienie z powodu działania siły wyższej, urlop na żądanie a może urlop opiekuńczy?

  Każde z tych rozwiązań jest do dyspozycji pracownika gdy musi pilnie – lub w miarę pilnie, np. z wyprzedzeniem co najmniej jednodniowym – skorzystać z przerwy w świadczeniu pracy, by zająć się pilnymi sprawami rodzinnymi. Na początku roku arsenał służących do tego dostępnych narzędzi jest teraz dość szeroki, można więc wybierać. Oceniając najkorzystniejsze rozwiązanie warto jednak mieć na względzie choćby: czy i jak za takie wolne jest płacone i jak np. wpływa ono na staż pracy.

  Sprawozdanie o zatrudnieniu w UE na 2024

  Wspólne sprawozdanie o zatrudnieniu Komisji Europejskiej i Rady monitoruje sytuację w zakresie zatrudnienia w Unii oraz wdrażanie wytycznych dotyczących zatrudnienia. W związku z konfliktami zbrojnymi, skutkami pandemii Covid-19, rosnącą inflacją i dużymi zmianami gospodarczymi, zachodzącymi na unijnym i światowym rynku pracy - wyzwania na 2024 r. są ogromne. Unijne sprawozdanie zawiera roczny przegląd najważniejszych zmian w dziedzinie zatrudnienia i spraw społecznych w UE, co ważne jest pierwszym, w którym przedstawiono postępy w realizacji unijnych i krajowych celów w zakresie zatrudnienia, umiejętności i spraw społecznych na 2030 r.

  REKLAMA

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  REKLAMA