REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy europejski paszport umiejętności

REKLAMA

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

Nowy europejski paszport umiejętności

Komisja Europejska zainaugurowała dziś europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej, narzędzie opracowane w celu ułatwienia kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami w sektorze turystyki przyjazdowej w Europie. Paszport umiejętności pozwala pracownikom i pracodawcom w pokonywaniu barier językowych oraz w porównywaniu umiejętności pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej, co ułatwia ich rekrutację. Paszport umiejętności, umieszczony na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. W przyszłości paszport zostanie rozszerzony na inne sektory.

REKLAMA

Autopromocja

László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział: „Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest istotnym narzędziem praktycznym, które służy promowaniu mobilności europejskich pracowników, zwłaszcza osób młodych, w sektorze, który charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego. Inicjatywa ta jest również dobrym przykładem rezultatów, jakie przynosi prowadzony na szczeblu europejskim dialog społeczny między organizacjami pracowników i pracodawców. Z nadzieją oczekujemy rozszerzenia tej współpracy na inne sektory rynku pracy.”

Polecamy również: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Paszport umiejętności jest inicjatywą Komisji prowadzoną we współpracy z organizacjami pracowników i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej: stowarzyszeniem reprezentującym hotele, restauracje, kawiarnie i podobne przedsiębiorstwa w Europie (HOTREC) oraz Europejską Federacją Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki (EFFAT).

W paszporcie umiejętności pracownicy mogą w przystępny sposób rejestrować wszystkie umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie kształcenia, szkolenia i dotychczasowej pracy. Paszport stanowi uzupełnienie tradycyjnego życiorysu i pozwala pracodawcom na sprawne pokonanie barier językowych oraz znalezienie wykwalifikowanych pracowników potrzebnych do zapełnienia wakatów. W związku z tym paszport ułatwia lepsze dostosowanie podaży i popytu na rynku pracy w branży turystyki przyjazdowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest pierwszym z serii paszportów ukierunkowanych na te sektory europejskiej gospodarki, które charakteryzują się wysoką mobilnością pracowników. Komisja zaangażowała się we wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy, która jest jednym ze sposobów na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia. Komisja będzie w dalszym ciągu współpracować ze swoimi partnerami, dążąc do rozszerzenia europejskiego paszportu umiejętności i wspierania innych sektorów w Europie, w których odnotowuje się wysoką mobilność.

Zobacz także: Więcej osób nadal emigruje w celach zarobkowych niż wraca do kraju

Kontekst

REKLAMA

W kwietniu 2014 r. w UE bez pracy pozostawało ponad 5 mln młodych ludzi poniżej 25 lat, zaś ogólna stopa bezrobocia młodzieży wynosiła 22,5%. Tym samym jeszcze bardziej istotne staje się wsparcie dla sektorów, które nieustannie zapewniają młodym ludziom możliwości, takich jak sektor turystyki, w tym turystyki przyjazdowej.

A opublikowane pod koniec roku 2013 badanie obejmujące całą Europę pokazało, że sektor turystyki przyjazdowej odgrywa decydującą rolę w zwalczaniu bezrobocia młodzieży i jest kluczowy dla sytuacji na rynku pracy i dla wzrostu gospodarczego oraz dla utrzymania dobrej sytuacji w innych sektorach. Powyższe ustalenia są poparte danymi statystycznymi dotyczącymi rynku pracy, które dowodzą, że zatrudnienie w sektorze turystyki przyjazdowej rosło w latach 2000–2010 o 2,9% w skali roku, co przelicza się na 2,5 mln miejsc pracy. Średnia stopa wzrostu wyniosła natomiast 0,7 %.

Komisja Europejska pragnie wesprzeć inaugurację paszportu umiejętności i organizuje w tym celu, wraz z HOTREC, EFFAT i EURES, tydzień tematyczny dotyczący europejskiego paszportu umiejętności, który odbędzie się w dniach 23–27 czerwca 2014 r. Będzie on zorganizowany z udziałem mediów społecznościowych organizacji partnerskich i przy zaangażowaniu osób poszukujących pracy i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej w całej Europie. Ma on przybliżyć im właściwości nowego narzędzia.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA