REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy europejski paszport umiejętności

REKLAMA

Dzięki nowemu europejskiemu paszportowi umiejętności nabór pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej będzie ułatwiony. Narzędzie to usprawni kontakty między osobami poszukującymi pracy a pracodawcami w Europie.

Nowy europejski paszport umiejętności

Komisja Europejska zainaugurowała dziś europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej, narzędzie opracowane w celu ułatwienia kontaktów między osobami poszukującymi pracy i pracodawcami w sektorze turystyki przyjazdowej w Europie. Paszport umiejętności pozwala pracownikom i pracodawcom w pokonywaniu barier językowych oraz w porównywaniu umiejętności pracowników w sektorze turystyki przyjazdowej, co ułatwia ich rekrutację. Paszport umiejętności, umieszczony na Europejskim Portalu Mobilności Zawodowej EURES, jest dostępny we wszystkich językach urzędowych UE. W przyszłości paszport zostanie rozszerzony na inne sektory.

Autopromocja

László Andor, komisarz UE ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego, powiedział: „Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest istotnym narzędziem praktycznym, które służy promowaniu mobilności europejskich pracowników, zwłaszcza osób młodych, w sektorze, który charakteryzuje się wysokim potencjałem wzrostu gospodarczego. Inicjatywa ta jest również dobrym przykładem rezultatów, jakie przynosi prowadzony na szczeblu europejskim dialog społeczny między organizacjami pracowników i pracodawców. Z nadzieją oczekujemy rozszerzenia tej współpracy na inne sektory rynku pracy.”

Polecamy również: Płaca minimalna w całej Unii Europejskiej

Paszport umiejętności jest inicjatywą Komisji prowadzoną we współpracy z organizacjami pracowników i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej: stowarzyszeniem reprezentującym hotele, restauracje, kawiarnie i podobne przedsiębiorstwa w Europie (HOTREC) oraz Europejską Federacją Związków Zawodowych w sektorach żywności, rolnictwa i turystyki (EFFAT).

W paszporcie umiejętności pracownicy mogą w przystępny sposób rejestrować wszystkie umiejętności i kompetencje zdobyte w trakcie kształcenia, szkolenia i dotychczasowej pracy. Paszport stanowi uzupełnienie tradycyjnego życiorysu i pozwala pracodawcom na sprawne pokonanie barier językowych oraz znalezienie wykwalifikowanych pracowników potrzebnych do zapełnienia wakatów. W związku z tym paszport ułatwia lepsze dostosowanie podaży i popytu na rynku pracy w branży turystyki przyjazdowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Europejski paszport umiejętności w sektorze turystyki przyjazdowej jest pierwszym z serii paszportów ukierunkowanych na te sektory europejskiej gospodarki, które charakteryzują się wysoką mobilnością pracowników. Komisja zaangażowała się we wspieranie mobilności na europejskim rynku pracy, która jest jednym ze sposobów na poprawę sytuacji w zakresie zatrudnienia. Komisja będzie w dalszym ciągu współpracować ze swoimi partnerami, dążąc do rozszerzenia europejskiego paszportu umiejętności i wspierania innych sektorów w Europie, w których odnotowuje się wysoką mobilność.

Zobacz także: Więcej osób nadal emigruje w celach zarobkowych niż wraca do kraju

Kontekst

W kwietniu 2014 r. w UE bez pracy pozostawało ponad 5 mln młodych ludzi poniżej 25 lat, zaś ogólna stopa bezrobocia młodzieży wynosiła 22,5%. Tym samym jeszcze bardziej istotne staje się wsparcie dla sektorów, które nieustannie zapewniają młodym ludziom możliwości, takich jak sektor turystyki, w tym turystyki przyjazdowej.

A opublikowane pod koniec roku 2013 badanie obejmujące całą Europę pokazało, że sektor turystyki przyjazdowej odgrywa decydującą rolę w zwalczaniu bezrobocia młodzieży i jest kluczowy dla sytuacji na rynku pracy i dla wzrostu gospodarczego oraz dla utrzymania dobrej sytuacji w innych sektorach. Powyższe ustalenia są poparte danymi statystycznymi dotyczącymi rynku pracy, które dowodzą, że zatrudnienie w sektorze turystyki przyjazdowej rosło w latach 2000–2010 o 2,9% w skali roku, co przelicza się na 2,5 mln miejsc pracy. Średnia stopa wzrostu wyniosła natomiast 0,7 %.

Komisja Europejska pragnie wesprzeć inaugurację paszportu umiejętności i organizuje w tym celu, wraz z HOTREC, EFFAT i EURES, tydzień tematyczny dotyczący europejskiego paszportu umiejętności, który odbędzie się w dniach 23–27 czerwca 2014 r. Będzie on zorganizowany z udziałem mediów społecznościowych organizacji partnerskich i przy zaangażowaniu osób poszukujących pracy i pracodawców w sektorze turystyki przyjazdowej w całej Europie. Ma on przybliżyć im właściwości nowego narzędzia.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: europa.eu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

REKLAMA