REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od 26 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące zasiłków. Zmiany wynikają z ostatniej nowelizacji Kodeksu pracy.
Okazuje się, że na nowelizacji przepisów dotyczących praw pracowniczych i ubezpieczonych zyskają nie tylko pracownicy ale i rolnicy. Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe uprawnienia w KP, w szczególności w zakresie kwestii związanych z rodzicielstwem. Jakie ma to znaczenie dla rolników rodziców? Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński dla rolnika? W jakiej wysokości przysługuje zasiłek dla rolnika będącego ojcem?
Prezydent RP w dniu 23 marca 2023 r. podpisał ustawę z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks Pracy oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa). Ustawa wprowadza bardzo ważne zmiany w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zmianami, dalej: KP). Jakie uprawnienia zyskają pracownicy, a jakie obowiązki będą mieli pracodawcy już od kwietnia 2023 r.?
Urlop macierzyński można przerwać. Mama dziecka, która jest na macierzyńskim może to zrobić, jeśli dziecko lub ona sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ojciec dziecka ma prawo do przejęcia pozostałej części tego urlopu pod warunkiem, że sama mama wykorzystała już 8 tygodni z przysługujących jej 14.
REKLAMA
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy wdrażającą unijną dyrektywę dotyczącą tzw. work-life balance i tzw. dyrektywę rodzicielską. Uwzględnił w niej część poprawek wniesionych przez Senat.
Kodeks pracy - Senat wprowadził poprawki do noweli Kodeksu pracy, która wdraża unijną dyrektywę "work-life balance". Nowelizacja wprowadza m.in. prawo do urlopu z powodu siły wyższej oraz prawo do urlopu opiekuńczego.
Nowelizacja Kodeksu pracy. Dziś Senat zbiera się na dwudniowe posiedzenie; izba zajmie się nowelą Kodeksu pracy, która dotyczy m.in., urlopów i czasu pracy, w tym urlopu rodzicielskiego, a także ustawą o świadczeniu pieniężnym dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie.
Macierzyństwo a praca. W jaki sposób to pogodzić? Czy mamy chcą wracać po macierzyńskim na rynek pracy? Zobacz GALERIĘ!
REKLAMA
Czy przysługuje urlop ojcowski pomimo zgonu dziecka? Czy urlop macierzyński przysługuje kobietom, które poroniły? Czy poronienie a urodzenie martwego dziecka to pojęcia tożsame? L4 czy zasiłek z ZUS przy poronieniu albo przy urodzeniu martwego dziecka?
Czy zawarcie umowy o pracę w ciąży jest zgodne z prawem? Czy krótko po zawarciu umowy można przejść na zwolnienie lekarskie? Czy ZUS może uznać taką umowę zawartą dla pozoru i żądać zwrotu pobranego zasiłku macierzyńskiego? Podobną sprawą zajął się ostatnio Sąd Okręgowy w Kaliszu.
Rezygnacja z części urlopu macierzyńskiego powinna być zawarta we wniosku złożonym pracodawcy w formie pisemnej. Należy przy tym pamiętać, że matka ma obowiązek wykorzystania pierwszych 14-tygodni urlopu. Pobierz wzór wniosku w sprawie rezygnacji z pozostałej części urlopu macierzyńskiego. Jakie dokumenty należy dołączyć?
REKLAMA