REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop rodzicielski 2022

Urlop rodzicielski 2022 - zmiany, urlop dla ojca, ile trwa, ile płatny
Urlop rodzicielski 2022 - zmiany, urlop dla ojca, ile trwa, ile płatny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Urlop rodzicielski w 2022 roku - ile trwa i ile jest płatny? Jakie zmiany w 2022 roku wprowadzi Kodeks pracy? Po zmianach 9 tygodni urlopu rodzicielskiego ma być tylko dla ojca dziecka.

Urlop rodzicielski – co to jest?

Po pierwsze, urlop rodzicielski to nie to samo co urlop macierzyński. Urlop rodzicielski to urlop przysługujący po urlopie macierzyńskim. Aby z niego skorzystać, należy wykorzystać w całości urlop macierzyński. Urlop macierzyński wynosi:

Autopromocja
 • 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka,
 • 31 tygodnie przy bliźniakach,
 • 33 tygodnie przy trójce dzieci,
 • 35 tygodni przy czwórce dzieci,
 • 37 tygodni przy piątce i większej liczbie dzieci.

Po tym czasie można skorzystać z urlopu rodzicielskiego. W praktyce kobiety wykorzystują urlop macierzyński i bezpośrednio po nim pełny wymiar urlopu rodzicielskiego, co daje w sumie 52 tygodnie urlopu, a więc praktycznie rok. Czy urlop rodzicielski jest obowiązkowy? Nie. To uprawnienie rodzicielskie, z którego można skorzystać, ale nie trzeba.

Urlop rodzicielski uregulowany jest w art. 1791 i art. 1821c-g Kodeksu pracy.

Ile trwa urlop rodzicielski?

Zgodnie z aktualnym stanem prawnym urlop rodzicielski może mieć dwa wymiary. Ile wynosi przy urodzeniu jednego dziecka w czasie jednego porodu? Urlop rodzicielski trwa 32 tygodnie. Natomiast przy bliźniakach i większej liczbie dzieci urlop będzie dłuższy o 2 tygodnie czyli wyniesie 34 tygodnie. Ile to dni? To odpowiednio 224 i 238 dni wolnego od pracy na opiekę nad dzieckiem lub dziećmi.

Co istotne, z urlopu rodzicielskiego w jednym czasie mogą korzystać dwie osoby – matka i ojciec dziecka. Wówczas ich łączny wymiar nie może przekroczyć 32 tygodni (maksymalnie po 16 tygodni na osobę).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Urlop rodzicielski – do ilu lat dziecka?

Urlop rodzicielski jest limitowany do określonego wieku dziecka. Do kiedy można wykorzystać urlop? Zgodnie z Kodeksem pracy rodzice mogą skorzystać z tego uprawnienia i wykorzystać urlop rodzicielski nie później niż do 6 roku życia dziecka.

Czy urlop rodzicielski jest płatny?

Za urlop rodzicielski nie otrzymuje się wynagrodzenia. Podczas tego urlopu przysługuje zasiłek macierzyński. Kto płaci za urlop rodzicielski? Zasiłek macierzyński wypłaca co miesiąc ZUS. Jeśli pracownica złoży do 21 dni po porodzie wniosek o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze wykorzystywany bezpośrednio po macierzyńskim, będzie otrzymywała uśrednioną wysokość zasiłku przez cały rok - 80% podstawy wymiaru. Jeśli wniosek o urlop rodzicielski złoży później (do 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu), zasiłek za pierwsze 6 tygodni rodzicielskiego wyniesie 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za pozostały okres już tylko 60%. Za cały okres urlopu macierzyńskiego (20 tygodni) również będzie pobierała 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawa wymiaru zasiłku to średnie wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy pracy. Przy stałym wynagrodzeniu będzie to więc odpowiednio 100%, 80%, 60% pensji.

Urlop rodzicielski w częściach

Czy można podzielić urlop rodzicielski? Czy dopuszcza się możliwość dzielenia go pomiędzy rodzicami? Tak. Urlop rodzicielski może być wykorzystany w całości lub w maksymalnie 4 częściach (bezpośrednio jedna po drugiej) i mogą być one dzielone między rodzicami dziecka. Co więcej, można rozpocząć jego korzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim albo później.

Ponadto, maksymalnie 16 tygodni urlopu może być udzielonych w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu. Liczba wykorzystanych w ten sposób części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Ustawodawca zastrzega, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni. Wyjątki stanowią następujące sytuacje:

1) pierwsza część urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:

 • urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni,
 • przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1, na wychowanie dziecka w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10 roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie;

2) sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Każdorazowo przed korzystaniem z części urlopu rodzicielskiego należy złożyć pisemny wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w całości albo w części. Składa się go do pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z części urlopu.

Czy można przerwać urlop rodzicielski?

Jednym z często zadawanych pytań na temat urlopu rodzicielskiego jest pytanie o to, czy można skrócić lub przerwać urlop. Tak. Prawo pracy dopuszcza taką możliwość. W każdym czasie można rozmyślić się i powrócić do pracy za zgodą pracodawcy. Należy w tym celu złożyć pisemny wniosek o rezygnacji z korzystania z urlopu rodzicielskiego w całości albo w części i powrotu do pracy. Taki wniosek składa się pracodawcy w terminie nie krótszym niż 21 dni przed przystąpieniem do pracy.

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór

Urlopu rodzicielskiego udziela się na wniosek pracownicy lub pracownika. Wniosek można złożyć do 21 dni po porodzie – to tzw. wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Wówczas za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (łącznie 52 tygodnie) przysługuje uśredniony zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru. Drugą opcją jest złożenie wniosku o urlop rodzicielski lub część urlopu rodzicielskiego na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia urlopu. Pracodawca ma obowiązek przyjęcia takich wniosków.

Urlop rodzicielski – zmiany 2022

Urlop rodzicielski w 2022 roku czekają ważne zmiany. Kodeks pracy ma zostać znowelizowany w celu dostosowania prawa polskiego do dyrektywy unijnej work-life balance. Zgodnie z projektowanymi przepisami urlop rodzicielski będzie dłuższy o 9 tygodni, które są nieprzenoszalne. Oznacza to, że z 9 tygodni będzie mógł skorzystać tylko drugi z rodziców dziecka. Nie można zrzec się tego uprawnienia na rzecz drugiego rodzica. Nowe przepisy mają na celu włączenie w proces wychowania dziecka ojców, którzy bardzo rzadko korzystają z urlopów po urodzeniu dziecka. Po drugie, ma to wyrównać szanse matkom na rynku pracy. Łączny wymiar urlopu rodzicielskiego od sierpnia 2022 roku miałby wynosić 41 (przy urodzeniu jednego dziecka) lub 43 tygodnie (przy urodzeniu bliźniąt lub większej liczby dzieci).

Co więcej, prawo do urlopu rodzicielskiego nie będzie już uzależnione od pozostawania matki dziecka pod ubezpieczeniem w dniu porodu.

Kolejną zmianą ma być ustalenie wysokości zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu rodzicielskiego na stałym poziomie 70% podstawy wymiaru. Jeśli jednak pracownica złoży przez wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze bezpośrednio po macierzyńskim do 21 dni po porodzie, wówczas zasiłek macierzyński za czas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wyniesie 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Gdy ojciec dziecka wykorzysta nieprzenoszalną część urlopu rodzicielskiego czyli 9 tygodni, zawsze będzie mu przysługiwał zasiłek w wysokości 70% podstawy wymiaru.

Urlop rodzicielski dla ojca 2022

Te gwarantowane 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, których nie da się przenieść na drugiego rodzica, nazywane jest urlopem rodzicielskim dla ojca. Jest to faktyczny cel nowej regulacji. Ojciec może skorzystać z większego wymiaru urlopu rodzicielskiego, ale zawsze 9 tygodni przysługiwało będzie matce. Maksymalna długość urlopu rodzicielskiego, którą może wykorzystać jedna osoba to 32 lub 34 tygodnie (w zależności od liczby dzieci). Jeśli drugi rodzic nie skorzysta ze swojej puli 9 tygodni urlopowych, przepada.

Urlop rodzicielski - od kiedy nowe przepisy?

Dyrektywa work-life balance ma dostać wdrożona do 2 sierpnia 2022 roku. Spodziewane zmiany w urlopie rodzicielskim powinny więc wejść w życie do tego czasu.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 1320)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • KAsia
  2022-03-13 15:25:20
  Ja rodzę w czerwcu i będę pobierała 80% . Czy od sierpnia zostanie mi podniesione do 81,5% czy zostanę na 80%?
  0
 • JG
  2022-07-12 11:13:00
  Witam, urodziłam w marcu. Jestem jeszcze na urlopie macierzyńskim a bezpośrednio po nim przechodzę na urlop rodzicielski. Do tej pory dostawałam 80%. Czy od sierpnia zostanie ta kwota powiększona do tych 81,5%? Czy dostanę jakieś wyrównanie od marca?
  0
 • Rafciu
  2022-03-09 13:53:02
  Kiedy nowe przepisy wchodzą w życie?
  0
 • Mika
  2022-07-02 19:30:49
  Witam. Urodziłam w styczniu. Jestem 20tyg na urlopie macierzyńskim i 17tygodni na rodzicielskim (z pozostałej części rodzicielskiego rezygnuje). Jak płatne?
  0
 • Anna
  2023-01-13 16:42:31
  Witam. Jestem na urlopie macierzyńskim. Później planuję być przez 16 tygodni na rodzicielskim, a drugie 16 tygodni planuje mój mąż. W jakiej wysokości będzie płatny urlop rodzicielski dla nas obojga.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

REKLAMA

Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

REKLAMA

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

REKLAMA