Czy na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy
04 paź 2010
Po wejściu w życie 16 lipca br. nowych przepisów dotyczących kształcenia pracowników powstały wątpliwości, czy pracownikom, którzy studiują na studiach podyplomowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Odmienne stanowiska w tej sprawie prezentują specjaliści prawa pracy i resort pracy.
Prawa pracownicy w okresie ciąży
30 wrz 2010
W przypadku pracownicy w ciąży pracodawca może rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem tylko w razie ogłoszenia
upadłości lub likwidacji.
Zmiana regulaminu pracy po powstaniu organizacji związkowej
29 wrz 2010
W naszej placówce powstał związek zawodowy. Domaga się on zlikwidowania dotychczasowego regulaminu pracy i utworzenia nowego, powołując się na konieczność uzgadniania regulaminu z organizacją związkową. Czy musimy uwzględnić żądanie nowego związku?
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych - interpretacja MPiPS
29 wrz 2010
Przepisy dotyczące podnoszenia kwalifikacji zawodowych przez pracowników były przedmiotem interpretacji przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej. Wynika z niej, że największe znaczenie w celu rozpoczęcia szkolenia ma decyzja pracodawcy o skierowaniu na szkolenie bądź o wyrażeniu na nie zgody.
Warunki zatrudnienia obcokrajowca skierowanego do pracy w Polsce
29 wrz 2010
Pracownicy skierowani do pracy w Polsce z państwa będącego członkiem Unii Europejskiej powinni mieć zapewnione warunki zatrudnienia nie mniej korzystne niż wynikające z kodeksu pracy i innych przepisów.
Urlop zdrowotny
24 wrz 2010
Przez okres 5 lat byłam nauczycielem akademickim. Obecnie pracuję od 4 lat w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela języka polskiego. Od 2 lat choruję na gardło i chciałabym ubiegać się o urlop zdrowotny. Pracodawca twierdzi, że nie mam uprawnień. Czy ma rację?
Wynagrodzenie dla pracownika przywróconego do pracy
15 wrz 2010
Pracownik przywrócony do pracy ma prawo do wynagrodzenia za okres, w którym nie wykonywał pracy w związku z niezgodnym z prawem działaniem pracodawcy. Nie zawsze jednak otrzyma on wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.
Czy pracownikowi, który zmienił pracę w trakcie roku, należy udzielić 14 dni kalendarzowych wypoczynku
15 wrz 2010
Zatrudniliśmy pracownika od 1 lipca br. na pełny etat. Przysługuje mu 26 dni urlopu wypoczynkowego, ponieważ posiada 10-letni staż pracy. Pracownik przez pierwsze pół roku 2010 r. pracował u innego pracodawcy. Wykorzystał u niego 13 dni urlopu wypoczynkowego. Czy powinniśmy mu udzielić urlopu wypoczynkowego w taki sposób, aby miał zapewnione 14 dni wypoczynku, mimo że pracownik nie chce ich wykorzystać jednorazowo?
Pozakodeksowa ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę
13 wrz 2010
Ochrona stosunku pracy przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem
przewidziana w przepisach Kodeksu pracy jest uzupełniana przez przepisy
innych ustaw. Regulacje te z reguły odnoszą się do konkretnych grup
pracowników chronionych ze względu na charakter świadczonej pracy czy
pełnione funkcje społeczne lub obywatelskie.
Urlop na żądanie a uprawnienia urlopowe nauczycieli
03 wrz 2010
Jestem nauczycielem akademickim uczelni wyższej już ponad 10 lat. W tym roku akademickim chciałbym skorzystać z 4 dni urlopu na żądanie. Jednak odmówiono mi, uzasadniając to tym, że do nauczycieli akademickich nie stosuje się przepisów Kodeksu pracy w tym zakresie. Czy mogę być pozbawiony tego prawa?
Nowe kwoty stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli od września br.
01 wrz 2010
Od 1 września br. wzrosną minimalne stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Zmiana ich wysokości jest konsekwencją nowych uregulowań w zakresie kwoty bazowej dla nauczycieli.
Rada pracowników
31 sie 2010
Jakie sankcje grożą pracodawcy, gdy nie poinformuje pracowników o prawie wyboru rady pracowników oraz gdy nie zorganizuje do niej wyborów?
Konsekwencje niezawarcia dwóch umów bezpośrednio po sobie
31 sie 2010
Pracownikowi skończyła się umowa o pracę. Po 2 tygodniach od ustania tamtej umowy pojawiły się jednak plany, aby podpisać z tym samym pracownikiem kolejną umowę. Czy musimy wypłacać mu ekwiwalent za urlop w momencie, gdy chcemy zawrzeć porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w trakcie tej kolejnej umowy?
Spożywanie alkoholu w czasie pracy
27 sie 2010
Pracownikowi za picie alkoholu w pracy grożą surowe sankcje, włącznie z
natychmiastowym rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca musi jednak
postępować zgodnie z przepisami obowiązującymi w tym zakresie i
odpowiednio przygotować się na konieczność udowodnienia swoich racji.
Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę
26 sie 2010
Przepisy prawa pracy w sposób uprzywilejowany traktują pewne kategorie
pracowników, stąd wypowiadanie umów o pracę tym pracownikom obwarowane jest
dodatkowymi obostrzeniami.
Wysokość świadczenia urlopowego
19 sie 2010
Wysokość świadczenia urlopowego nie może być wyższa od odpisu na zfśs. O rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca musi poinformować pracowników do końca stycznia danego roku w sposób u niego przyjęty.
Urlop ojcowski - nowelizacja kodeksu pracy
18 sie 2010
Trwają prace nad nowelizacja kodeksu pracy, dzięki której pracownik - ojciec adopcyjny dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu ojcowskiego także po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.
Zalety i wady monitoringu pracowników
17 sie 2010
W uzasadnionych przypadkach monitoring jest przydatny pracodawcy. Jednak musi on pamiętać o granicach kontroli, aby nie narazić się ze strony pracowników na zarzuty bezprawnego działania.
Czy pracownik może żądać odszkodowania z tytułu choroby, której powodem była rozmowa z przełożonymi
13 sie 2010
Choroba wywołana stresem spowodowanym rozmową z pracodawcą lub przełożonym jest podstawą do żądania przez pracownika odszkodowania cywilnoprawnego (postanowienie Sądu Najwyższego z 11 maja 2010 r., II PZP 4/10).
Jak ustalić prawo do zasiłku opiekuńczego
12 sie 2010
Pracownik, który ze względu na konieczność zapewnienia opieki nad dzieckiem nie mógł przyjść do pracy, może starać się o zasiłek opiekuńczy. Taka sytuacja miała miejsce z powodu ostatniej powodzi, która spowodowała zamknięcie niektórych żłobków, przedszkoli i szkół. O zasiłek można się też starać, gdy dziecko zachorowało i wymaga osobistej opieki. Ustalenie uprawnień do zasiłku opiekuńczego często okazuje się trudne w konkretnych sytuacjach, szczególnie w przypadku pracy zmianowej rodziców lub ich niesformalizowanego związku.
Świadczenia z ZFŚS dla byłych pracowników
11 sie 2010
Świadczenia socjalne byli pracownicy otrzymują z ostatniego zakładu pracy, w którym pracowali bezpośrednio przed przejściem na emeryturę.
Ochrona pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego
09 sie 2010
W okresie przebywania na urlopie wychowawczym oraz podczas pracy w zmniejszonym wymiarze czasu pracy połączonym z opieką nad dzieckiem pracownik jest chroniony przed zwolnieniem. Ochrona nie przysługuje np. w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.
Urlopy w różnych systemach czasu pracy
06 sie 2010
Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi corocznie i to w nieprzerwanej formie. Pojęcie „corocznie” oznacza, że pracownik nabywa prawo do kolejnego urlopu wypoczynkowego w przysługującym mu wymiarze z początkiem każdego kolejnego roku kalendarzowego.
Termin wypłaty świadczenia urlopowego
04 sie 2010
Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.
Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych
28 lip 2010
Nasze szkolne schronisko młodzieżowe zatrudnia wychowawców na 1/2 etatu. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem również w soboty i niedziele. Mają oni prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego ze względu na zatrudnienie w placówce nieferyjnej. Ile faktycznie dni urlopu należy się wychowawcom, którzy pracują na 1/2 etatu? Czy urlopu należy udzielać również na soboty i niedziele, które są dla nich dniami pracy? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za okres pracy od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.?
Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego
21 lip 2010
Nasz pracownik ma zaległe 10 dni urlopu wypoczynkowego za 2009 r. Pracownik ten nie chciał pójść na urlop w okresie od stycznia do marca 2010 r., przez co w tym roku ma już do wykorzystania 26 dni urlopu za 2010 r. i 10 dni urlopu zaległego. Czy pracodawca może wysłać pracownika na urlop zaległy nawet bez jego zgody?
Dwa urlopy wypoczynkowe
19 lip 2010
Zatrudniamy pracownika na podstawie dwóch odrębnych umów o pracę. Pierwsza na 3/4 etatu, druga na 1/4 etatu. Wymiar urlopu tego pracownika wynikający z jego ogólnego stażu pracy wynosi 26 dni. Na tej podstawie obliczyliśmy, że jego urlop wypoczynkowy wynosi odpowiednio: 20 dni z pierwszej umowy zawartej na 3/4 etatu oraz 7 dni z drugiej umowy zawartej na 1/4 etatu. Poinformowano go, że w sumie przysługuje mu 27 dni urlopu. Czy pracownikowi można w jednym roku kalendarzowym udzielić 27 dni urlopu wypoczynkowego?
Okresy nieświadczenia pracy wliczane do stażu pracy
19 lip 2010
Staż pracy to okres, w którym pracownik świadczy pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru lub spółdzielczej umowy o pracę. Na zakładowy staż pracy składa się nie tylko czas faktycznego wykonywania pracy, ale również inne okresy, takie jak urlop macierzyński czy wychowawczy.
Jak zostać członkiem związku zawodowego
16 lip 2010
Członkiem związku zawodowego może zostać każdy pracownik po złożeniu odpowiedniej deklaracji. Jednak uchwała o przyjęciu w poczet związkowców jest poprzedzona oceną pracownika, w szczególności dotyczącą przestrzegania przez niego zasad współżycia społecznego i etyki zawodowej.
Urlop wypoczynkowy
13 lip 2010
Pracuję w przedszkolu w charakterze nauczyciela przez 5 dni w tygodniu. Chciałabym skorzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 4 dni. Jak prawidłowo należy udzielić mi tego urlopu?
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy
09 lip 2010
Pracodawca rozwiązał z Januszem Z. umowę o pracę za wypowiedzeniem 31 października 2009 r. Na skutek zaniedbania pracownicy działu kadr świadectwo pracy zostało doręczone 23 lutego 2010 r. Czy w takiej sytuacji Janusz Z. może domagać się odszkodowania, a jeśli tak, to od kogo i w jakiej wysokości?
Prawo do świadczeń ZUS równe dla Polaków w kraju i za granicą
06 lip 2010
Przy ustalaniu prawa do świadczeń z ZUS nie można traktować inaczej osób, które mieszkają w Polsce i tych, które obecnie mieszkają poza nią - wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wliczanie do stażu pracy okresu przepracowanego poza Polską.
Kopia aktu zgonu
01 lip 2010
Niedawno zmarł członek rodziny jednego z naszych pracowników. Chcemy pracownikowi udzielić urlopu okolicznościowego na załatwienie spraw związanych z pogrzebem. Czy w takiej sytuacji pracodawca może żądać kserokopii aktu zgonu do dokumentacji? Jeżeli tak, to dlaczego?
Wakacyjne urlopy dłuższe niż przed rokiem
01 lip 2010
O to, na jak długi okres Polacy zaplanowali wakacje w 2010 r., zapytali analitycy Sedlak & Sedlak, w sondzie przeprowadzonej przez portal rynekpracy.pl na przełomie maja i czerwca.
Zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS
29 cze 2010
Od końca maja, w ciągu każdego tygodnia liczba wystawionych przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu w opłacaniu składek wzrasta średnio o ok. 5 tysięcy. Przez trzy tygodnie czerwca przedsiębiorcy otrzymali już blisko 16 tysięcy zaświadczeń.
Wspólna działalność socjalna pracodawców
25 cze 2010
Ze wspólnie utworzonego funduszu korzystają uprawnieni do świadczeń, a nie pracodawcy. Nie można więc środków ze wspólnego funduszu dzielić między pracodawców zawierających umowę, lecz tylko między pracowników niezależnie od miejsca zatrudnienia.
NFZ przypomina o obowiązku przekazania karty EKUZ
23 cze 2010
W związku z napływającymi do NFZ informacjami od pracowników delegowanych przez polskich pracodawców do krajów członkowskich UE / EFTA, dotyczących nagminnego odmawiania przekazania pracownikowi karty EKUZ uzyskanej przez upoważnionego pracodawcę, Narodowy Fundusz Zdrowia uprzejmie informuje, że karta EKUZ jest osobistą kartą wystawianą na nazwisko posiadacza i może być wydana jedynie osobie, dla której jest wystawiana. Karta potwierdza ubezpieczenie w państwie członkowskim wydającym kartę.
Ekwiwalenty pracownicze
17 cze 2010
Ekwiwalenty pracownicze spełniają jedną podstawową funkcję – rekompensują pracownikom świadczenia, których nie mogli otrzymać w ich pierwotnej postaci. W praktyce najczęściej spotykamy się z ekwiwalentem pieniężnym za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
Brak prawa do odprawy dla pracownika, gdy z jego winy następuje rozwiązanie umowy
16 cze 2010
Zatrudniamy około 50 pracowników. W związku ze zmianą profilu produkcji przeprowadzamy reorganizację oraz niezbędną likwidację stanowisk pracy. Jednocześnie okazało się, że jeden ze zwalnianych pracowników prowadzi wobec firmy działalność konkurencyjną. W związku z tym przyczyną jego zwolnienia będzie nie tylko likwidacja stanowiska pracy, ale także utrata zaufania pracodawcy. Czy w tej sytuacji musimy wypłacić mu odprawę?
Zasady, tryb oraz podstawy udzielania urlopów okolicznościowych
15 cze 2010
Przez potoczną nazwę „urlop okolicznościowy” rozumie się zwolnienie z pracy udzielane przez pracodawcę ze względu na szczególne zdarzenia i okoliczności, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie.
Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego
14 cze 2010
Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy?
Związki zawodowe pracodawców
02 cze 2010
Zakładowa organizacja związkowa może zostać utworzona z inicjatywy pracodawcy przez grupę życzliwych mu osób. Podmiot zatrudniający zyskuje dzięki takiej sytuacji faktyczną kontrolę nad związkiem, czyli organizacją w założeniu pracowniczą.
Uprawnienia pracownicy z tytułu karmienia piersią
01 cze 2010
Zatrudniliśmy na pełny etat pracownicę, która półtora roku temu urodziła dziecko i nadal karmi je piersią. Czy takiej pracownicy przysługują dodatkowe uprawnienia?
Urlop ojcowski dla pracownika, gdy dziecko urodziło się w 2009 r.
27 maja 2010
W naszym zakładzie pracy dwóm pracownikom urodziły się dzieci. Czy urlop ojcowski przysługuje im, jeśli dzieci urodziły się w 2009 r.?
Dla kogo świadczenie przedemerytalne
25 maja 2010
Kwota świadczenia przedemerytalnego od 1 marca 2010 r. wynosi 841,17 zł miesięcznie. Wypłaca się je za miesiąc kalendarzowy w terminie płatności wskazanym w decyzji organu rentowego.
Dodatkowy urlop macierzyński
25 maja 2010
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy ustawy z 6 grudnia 2008 r.
zmieniającej Kodeks pracy. Nowelizacja ta wprowadziła m.in. zapisy dotyczące nowej instytucji,
czyli dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Narodziny bliźniąt - wymiar urlopu okolicznościowego
21 maja 2010
Naszemu pracownikowi urodziły się niedawno bliźnięta. Czy z okazji ich narodzin powinniśmy udzielić temu pracownikowi 2 czy 4 dni urlopu okolicznościowego?
Zasady podnoszenia kwalifikacji zawodowych
20 maja 2010
W Sejmie zakończyły się prace legislacyjne nad przyjęciem nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracowników. Do momentu wejścia w życie ustawy (30 dni od jej ogłoszenia) będą obowiązywały przepisy dotychczasowe lub inne, np. przepisy Kodeksu cywilnego.
Zwolnienie pracownika podczas jego choroby
06 maja 2010
Pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, które może potrwać nawet 2 miesiące. Podczas jego nieobecności wyszło na jaw, że sfałszował kilka istotnych dla firmy dokumentów. Czy w czasie jego choroby możemy z nim rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy?
Czy pracownikowi pracującemu kilkanaście godzin tygodniowo przy komputerze przysługują okulary korygujące?
29 kwi 2010
Pracodawca nie zapewnił pracownikom wykonującym pracę przy monitorach ekranowych okularów korygujących wzrok. Motywował to tym, że pracownicy wykonują pracę, użytkując monitor ekranowy poniżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy. Pracownicy wnieśli skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. W wyniku kontroli inspektor stwierdził, że kilku pracowników pracuje przed monitorem dłużej niż 4 godziny na dobę i nakazał pracodawcy zakupienie okularów pracownikom. Czy pracownikowi, który pracuje przy komputerze kilkanaście godzin tygodniowo, przysługują okulary korygujące?