reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > „Odkupienie” zaległego urlopu wypoczynkowego

„Odkupienie” zaległego urlopu wypoczynkowego

Jedną z zasad unijnego prawa socjalnego jest prawo pracownika do corocznego nieprzerwanego płatnego urlopu.

Prawo do corocznego płatnego urlopu określono w art. 7 dyrektywy 2003/88/WE dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (zwanej dalej dyrektywą). Nakłada ona na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia każdemu pracownikowi corocznego urlopu w wymiarze co najmniej 4 tygodni. Natomiast minimalny okres corocznego płatnego urlopu nie może być zastąpiony wypłatą ekwiwalentu pieniężnego, z wyjątkiem przypadku gdy stosunek pracy ulega rozwiązaniu (art. 7 ust. 2 dyrektywy).

W prawie polskim wskazane powyżej regulacje dyrektywy odzwierciedla art. 152, 161 oraz 171 § 1 k.p. Z przepisów tych wynika gwarancja prawa pracownika do corocznego nieprzerwanego płatnego urlopu wypoczynkowego. Gwarancji tej odpowiada zakaz zrzekania się przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego (art. 152 § 2 k.p.) oraz obowiązek pracodawcy udzielania urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 161 k.p.).

Niewykorzystanie urlopu w odpowiednim czasie

W praktyce częste są jednak przypadki, kiedy pracownik z przyczyn go dotyczących (np. choroba, korzystanie z urlopu wychowawczego, macierzyńskiego) albo też z przyczyn dotyczących pracodawcy (np. pracodawca wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi nie udziela urlopu wypoczynkowego w danym roku kalendarzowym) nie wykorzysta przysługującego mu urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Wówczas pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany urlop najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku (art. 168 k.p.). Rozwiązanie takie jest zgodne z postanowieniami dyrektywy.

Warto w tym miejscu przytoczyć wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 6 kwietnia 2006 r. w sprawie Federatie Nederlandse Vakbeweging przeciwko Staat der Nederlanden (C–124/05). W orzeczeniu tym Trybunał zaznaczył, że „pozytywne oddziaływanie urlopu na bezpieczeństwo i zdrowie pracownika wywiera w pełni skutek, gdy jest on wykorzystywany w roku, w którym jest on przewidziany”. Jednocześnie jednak uznał, że „czas wypoczynku nie traci swego znaczenia, gdy jest wykorzystywany w trakcie roku następnego” (pkt 30 wyroku).

„Odkupywanie” urlopu w wyroku TS

Główny problem, który we wskazanej powyżej sprawie rozstrzygał Trybunał, nie dotyczył jednak możliwości przesunięcia terminu wykorzystania urlopu wypoczynkowego na następny – w stosunku do roku nabycia prawa do urlopu – rok kalendarzowy. Trybunał przede wszystkim oceniał zgodność z prawem unijnym „odkupywania” od pracownika dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama