Kategorie

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Julia Bartoszek
Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Co do zasady świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłaty należy dokonać, nie czekając na wniosek pracownika.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach można wypłacić świadczenie w terminie późniejszym, gdy pracodawca w momencie rozpoczęcia urlopu nie wiedział, że pracownik będzie korzystał z 14 dni odpoczynku. W takiej sytuacji wypłata musi nastąpić w dniu, w którym pracodawca dowiedział się o dłuższym wypoczynku swojego podwładnego.

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe >>

Reklama

Przykład
Pracownik złożył wniosek urlopowy na okres 2–6 sierpnia 2010 r. 6 sierpnia złożył wniosek o przedłużenie urlopu do 13 sierpnia. W związku z tym okazało się, że pracownik był na urlopie przez ustawowe 14 dni. W takim wypadku pracodawca zobowiązany jest wypłacić świadczenie urlopowe z dniem 6 sierpnia, gdyż wtedy dowiedział się o tym, że urlop pracownika spełnia ustawowe wymagania.

Co do zasady świadczenie urlopowe wypłaca się pracownikowi tylko raz w roku. Pracodawca może jednak ustalić, że wypłaca to świadczenie każdorazowo, kiedy w danym roku pracownik skorzysta z 14 kolejnych dni urlopu.

Przykład
Pracodawca ustalił, że pracownicy będą mieli prawo do świadczenia urlopowego każdorazowo, gdy będą wykorzystywali 14 dni urlopu. W związku z tym jeden z pracowników zaplanował urlop w dniach od 16 do 27 sierpnia (10 dni roboczych, 14 dni wraz z weekendami). Następnie postanowił, że zawnioskuje o urlop w dniach od 1 do 10 września. Mimo iż pracodawca postanowił, że świadczenie może być wypłacane kilka razy w roku, to wciąż obowiązuje zasada co najmniej 14-dniowego urlopu. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do świadczenia tylko za urlop od 16 do 27 sierpnia.

Zmiana pracodawcy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku skutkuje tym, że pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego. W takiej sytuacji, jeżeli obaj pracodawcy zdecydowali się na wypłatę świadczenia, jest ono wymagalne u obu pracodawców, jeśli urlop u każdego z nich pozwala na 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek. W związku z tym zarówno nowy, jak i stary pracodawca będą musieli je wypłacić co najmniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika.


Przykład
Pracownik był zatrudniony u pracodawcy A do 16 kwietnia 2010 r. W związku z tym ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym w wysokości 4/12 z 26 dni (jego staż pracy jest dłuższy niż 10 lat), tj. 8,67, po zaokrągleniu 9 dni urlopu. Pracownik dysponuje jeszcze urlopem zaległym w wymiarze 4 dni. W związku z tym zawnioskował o urlop w okresie od 1 do 16 kwietnia. Ponieważ pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, musiał je wypłacić pracownikowi najpóźniej 31 marca.

Pracownik od 4 maja 2010 r. podjął kolejną pracę. W związku z tym u pracodawcy B przysługuje mu urlop w wymiarze 8/12 z 26, tj. 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. Ponieważ w sumie liczba dni wolnych od pracodawcy A i pracodawcy B przekroczyłaby dopuszczalną liczbę 26 dni, pracownikowi u pracodawcy B należy się 17 dni urlopu.

Pracownik zawnioskował o urlop od 16 do 27 sierpnia 2010 r. Ponieważ pracodawca B również wypłaca świadczenie urlopowe, to mimo że pracownik już raz w tym roku otrzymał świadczenie, to w zakładzie B będzie również miał do niego prawo.

Rodzaj umowy

Na prawo do świadczenia urlopowego, a tym bardziej na termin wypłaty świadczenia, nie ma wpływu rodzaj umowy o pracę. W związku z tym pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczenia, ma obowiązek wypłacić go pracownikowi zatrudnionemu zarówno na podstawie umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Natomiast obowiązek wypłaty świadczenia jest ściśle związany z byciem pracownikiem. W związku z tym świadczenia nie wypłaca się osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.

Dopłaty do wypoczynku >>

Konsekwencje niewypłacenia świadczenia urlopowego

Niewypłacenie świadczenia lub opóźnienie w jego wypłacie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Ponadto pracownik, któremu pracodawca nie wypłacił świadczenia, może domagać się jego wypłaty przez wystąpienie z roszczeniem o wypłatę należnego mu świadczenia. Dzieje się tak, gdyż świadczenie urlopowe, w przeciwieństwie np. do dopłaty do wypoczynku z zfśs, ma charakter roszczeniowy, tzn. pracownik po spełnieniu określonych przesłanek (14-dniowy urlop) ma do niego prawo i w razie gdy pracodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku wypłaty świadczenia, pracownik może się go domagać na drodze sądowej.

WAŻNE!
Roszczenie o wypłatę świadczenia urlopowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca opóźnia się z wypłatą świadczenia, pracownik może domagać się ustawowych odsetek. Ponieważ terminem wypłaty świadczenia jest co najmniej dzień poprzedzający rozpoczęcie korzystania z urlopu, w razie zwłoki pracownik może dochodzić wypłaty odsetek od dnia rozpoczęcia 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Poszerzaj swoją wiedzę, korzystając z naszego programu
INFORLEX Książki dla Firm
INFORLEX Książki dla Firm
Tylko teraz
598,00 zł
798,00
Przejdź do sklepu
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?