REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Julia Bartoszek
Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Co do zasady świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłaty należy dokonać, nie czekając na wniosek pracownika.

Tylko w wyjątkowych sytuacjach można wypłacić świadczenie w terminie późniejszym, gdy pracodawca w momencie rozpoczęcia urlopu nie wiedział, że pracownik będzie korzystał z 14 dni odpoczynku. W takiej sytuacji wypłata musi nastąpić w dniu, w którym pracodawca dowiedział się o dłuższym wypoczynku swojego podwładnego.

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe >>

Przykład
Pracownik złożył wniosek urlopowy na okres 2–6 sierpnia 2010 r. 6 sierpnia złożył wniosek o przedłużenie urlopu do 13 sierpnia. W związku z tym okazało się, że pracownik był na urlopie przez ustawowe 14 dni. W takim wypadku pracodawca zobowiązany jest wypłacić świadczenie urlopowe z dniem 6 sierpnia, gdyż wtedy dowiedział się o tym, że urlop pracownika spełnia ustawowe wymagania.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Co do zasady świadczenie urlopowe wypłaca się pracownikowi tylko raz w roku. Pracodawca może jednak ustalić, że wypłaca to świadczenie każdorazowo, kiedy w danym roku pracownik skorzysta z 14 kolejnych dni urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
Pracodawca ustalił, że pracownicy będą mieli prawo do świadczenia urlopowego każdorazowo, gdy będą wykorzystywali 14 dni urlopu. W związku z tym jeden z pracowników zaplanował urlop w dniach od 16 do 27 sierpnia (10 dni roboczych, 14 dni wraz z weekendami). Następnie postanowił, że zawnioskuje o urlop w dniach od 1 do 10 września. Mimo iż pracodawca postanowił, że świadczenie może być wypłacane kilka razy w roku, to wciąż obowiązuje zasada co najmniej 14-dniowego urlopu. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do świadczenia tylko za urlop od 16 do 27 sierpnia.

Zmiana pracodawcy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku skutkuje tym, że pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego. W takiej sytuacji, jeżeli obaj pracodawcy zdecydowali się na wypłatę świadczenia, jest ono wymagalne u obu pracodawców, jeśli urlop u każdego z nich pozwala na 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek. W związku z tym zarówno nowy, jak i stary pracodawca będą musieli je wypłacić co najmniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Przykład
Pracownik był zatrudniony u pracodawcy A do 16 kwietnia 2010 r. W związku z tym ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym w wysokości 4/12 z 26 dni (jego staż pracy jest dłuższy niż 10 lat), tj. 8,67, po zaokrągleniu 9 dni urlopu. Pracownik dysponuje jeszcze urlopem zaległym w wymiarze 4 dni. W związku z tym zawnioskował o urlop w okresie od 1 do 16 kwietnia. Ponieważ pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, musiał je wypłacić pracownikowi najpóźniej 31 marca.

Pracownik od 4 maja 2010 r. podjął kolejną pracę. W związku z tym u pracodawcy B przysługuje mu urlop w wymiarze 8/12 z 26, tj. 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. Ponieważ w sumie liczba dni wolnych od pracodawcy A i pracodawcy B przekroczyłaby dopuszczalną liczbę 26 dni, pracownikowi u pracodawcy B należy się 17 dni urlopu.

Pracownik zawnioskował o urlop od 16 do 27 sierpnia 2010 r. Ponieważ pracodawca B również wypłaca świadczenie urlopowe, to mimo że pracownik już raz w tym roku otrzymał świadczenie, to w zakładzie B będzie również miał do niego prawo.

Rodzaj umowy

Na prawo do świadczenia urlopowego, a tym bardziej na termin wypłaty świadczenia, nie ma wpływu rodzaj umowy o pracę. W związku z tym pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczenia, ma obowiązek wypłacić go pracownikowi zatrudnionemu zarówno na podstawie umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Natomiast obowiązek wypłaty świadczenia jest ściśle związany z byciem pracownikiem. W związku z tym świadczenia nie wypłaca się osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dopłaty do wypoczynku >>

Konsekwencje niewypłacenia świadczenia urlopowego

Niewypłacenie świadczenia lub opóźnienie w jego wypłacie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Ponadto pracownik, któremu pracodawca nie wypłacił świadczenia, może domagać się jego wypłaty przez wystąpienie z roszczeniem o wypłatę należnego mu świadczenia. Dzieje się tak, gdyż świadczenie urlopowe, w przeciwieństwie np. do dopłaty do wypoczynku z zfśs, ma charakter roszczeniowy, tzn. pracownik po spełnieniu określonych przesłanek (14-dniowy urlop) ma do niego prawo i w razie gdy pracodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku wypłaty świadczenia, pracownik może się go domagać na drodze sądowej.

WAŻNE!
Roszczenie o wypłatę świadczenia urlopowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca opóźnia się z wypłatą świadczenia, pracownik może domagać się ustawowych odsetek. Ponieważ terminem wypłaty świadczenia jest co najmniej dzień poprzedzający rozpoczęcie korzystania z urlopu, w razie zwłoki pracownik może dochodzić wypłaty odsetek od dnia rozpoczęcia 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezrobocie w UE

  Bezrobocie w UE - ile wynosi? Gdzie jest największe a gdzie najmniejsze bezrobocie w UE? Jaki kraj wypłaci zasiłek dla bezrobotnych, jeśli straci się pracę, przebywając w UE? Czy można przenieść zasiłek dla bezrobotnych do innego kraju UE?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji?

  Wybory i referendum. Za niskie diety dla członków komisji? Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje! Przy jednoczesnych wyborach i referendum członkowie obwodowych komisji wyborczych nie będą mieli jednak tożsamych zadań i nie będą wykonywać tożsamej pracy, jak przy samych wyborach.

  Potrącenie z wynagrodzenia za zgodą pracownika - czy zawsze możliwe?

  Potrącenie z wynagrodzenia niepewnej należności pracodawcy - czy w takiej sytuacji możliwa jest zgoda pracownika?  Jaka jest wolna od potrąceń kwota przy potrąceniu dobrowolnym? W jakiej formie potrącenie z wynagrodzenia?

  7 października 2023 koniec z telepracą!

  7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

  REKLAMA

  W jakiej branży są najwyższe widełki wynagrodzeń?

  W aż 90 proc. ogłoszeń z kategorii finanse oferowane jest zatrudnienie na umowie o pracę. W tej branży też widełki wynagrodzenia są najwyższe. Jak to wygląda w innych branżach? Jakie benefity czekają na przyszłych pracowników? 

  Zaległy urlop do 30 września 2023

  Zaległy urlop do 30 września 2023. Trzeba wiedzieć, że już 30 września 2023 r. ulegnie przedawnieniu niewykorzystany urlop pracownika, który przysługiwał mu za 2019 r.

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023

  OC diagnosty laboratoryjnego od 30 tyś. i od 150 tyś. euro - zmiany od listopada 2023. W skutek zmian do obecnie obowiązujących przepisów zostaną wprowadzone normy odnoszące się do diagnostów laboratoryjnych w zakresie wysokości minimalnej sumy gwarancyjnej w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, dotychczas ich nie było!

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023

  Europejska emerytura w Polsce już od 26 września 2023 - wtedy wchodzi w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o ogólnoeuropejskim indywidualnym produkcie emerytalnym (Dz.U. 2023 poz. 1843). Czy emerytury Polaków się zwiększą dzięki możliwości dodatkowego oszczędzania w ramach OIPE?

  REKLAMA

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy

  Nierówność i niesprawiedliwość społeczna na rynku pracy - to ogromny globalny problem, z którym MOP zmaga się od lat. Chociaż podejmuje działania na rzecz poprawy sytuacji życiowej, socjalnej i ekonomicznej - aktualnie wykluczonych społecznie na świecie jest 4 miliardy osób! Z danych wynika, że 453 miliony osób chciałyby pracować, ale nie mogą znaleźć pracy, a aż 214 milionów ludzi żyje za mniej niż 1,90 USD dziennie.

  Czterodniowy tydzień pracy jest możliwy, ale nie dla wszystkich. Dla których branż?

  Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w perspektywie dekady, jest najbardziej prawdopodobne w branżach nowoczesnych usług, doradztwa, w IT, finansach, czy ubezpieczeniach. Skrócenie zaś tygodnia pracy będzie bardzo trudne, czy wręcz niemożliwe w usługach publicznych, zwłaszcza w służbie zdrowia oraz w wielu sektorach przemysłu, budownictwa i handlu. 

  REKLAMA