REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Julia Bartoszek

REKLAMA

Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Co do zasady świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłaty należy dokonać, nie czekając na wniosek pracownika.

Autopromocja

Tylko w wyjątkowych sytuacjach można wypłacić świadczenie w terminie późniejszym, gdy pracodawca w momencie rozpoczęcia urlopu nie wiedział, że pracownik będzie korzystał z 14 dni odpoczynku. W takiej sytuacji wypłata musi nastąpić w dniu, w którym pracodawca dowiedział się o dłuższym wypoczynku swojego podwładnego.

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe >>

Przykład
Pracownik złożył wniosek urlopowy na okres 2–6 sierpnia 2010 r. 6 sierpnia złożył wniosek o przedłużenie urlopu do 13 sierpnia. W związku z tym okazało się, że pracownik był na urlopie przez ustawowe 14 dni. W takim wypadku pracodawca zobowiązany jest wypłacić świadczenie urlopowe z dniem 6 sierpnia, gdyż wtedy dowiedział się o tym, że urlop pracownika spełnia ustawowe wymagania.

Co do zasady świadczenie urlopowe wypłaca się pracownikowi tylko raz w roku. Pracodawca może jednak ustalić, że wypłaca to świadczenie każdorazowo, kiedy w danym roku pracownik skorzysta z 14 kolejnych dni urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
Pracodawca ustalił, że pracownicy będą mieli prawo do świadczenia urlopowego każdorazowo, gdy będą wykorzystywali 14 dni urlopu. W związku z tym jeden z pracowników zaplanował urlop w dniach od 16 do 27 sierpnia (10 dni roboczych, 14 dni wraz z weekendami). Następnie postanowił, że zawnioskuje o urlop w dniach od 1 do 10 września. Mimo iż pracodawca postanowił, że świadczenie może być wypłacane kilka razy w roku, to wciąż obowiązuje zasada co najmniej 14-dniowego urlopu. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do świadczenia tylko za urlop od 16 do 27 sierpnia.

Zmiana pracodawcy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku skutkuje tym, że pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego. W takiej sytuacji, jeżeli obaj pracodawcy zdecydowali się na wypłatę świadczenia, jest ono wymagalne u obu pracodawców, jeśli urlop u każdego z nich pozwala na 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek. W związku z tym zarówno nowy, jak i stary pracodawca będą musieli je wypłacić co najmniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika.


Przykład
Pracownik był zatrudniony u pracodawcy A do 16 kwietnia 2010 r. W związku z tym ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym w wysokości 4/12 z 26 dni (jego staż pracy jest dłuższy niż 10 lat), tj. 8,67, po zaokrągleniu 9 dni urlopu. Pracownik dysponuje jeszcze urlopem zaległym w wymiarze 4 dni. W związku z tym zawnioskował o urlop w okresie od 1 do 16 kwietnia. Ponieważ pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, musiał je wypłacić pracownikowi najpóźniej 31 marca.

Pracownik od 4 maja 2010 r. podjął kolejną pracę. W związku z tym u pracodawcy B przysługuje mu urlop w wymiarze 8/12 z 26, tj. 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. Ponieważ w sumie liczba dni wolnych od pracodawcy A i pracodawcy B przekroczyłaby dopuszczalną liczbę 26 dni, pracownikowi u pracodawcy B należy się 17 dni urlopu.

Pracownik zawnioskował o urlop od 16 do 27 sierpnia 2010 r. Ponieważ pracodawca B również wypłaca świadczenie urlopowe, to mimo że pracownik już raz w tym roku otrzymał świadczenie, to w zakładzie B będzie również miał do niego prawo.

Rodzaj umowy

Na prawo do świadczenia urlopowego, a tym bardziej na termin wypłaty świadczenia, nie ma wpływu rodzaj umowy o pracę. W związku z tym pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczenia, ma obowiązek wypłacić go pracownikowi zatrudnionemu zarówno na podstawie umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Natomiast obowiązek wypłaty świadczenia jest ściśle związany z byciem pracownikiem. W związku z tym świadczenia nie wypłaca się osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.

Dopłaty do wypoczynku >>

Konsekwencje niewypłacenia świadczenia urlopowego

Niewypłacenie świadczenia lub opóźnienie w jego wypłacie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Ponadto pracownik, któremu pracodawca nie wypłacił świadczenia, może domagać się jego wypłaty przez wystąpienie z roszczeniem o wypłatę należnego mu świadczenia. Dzieje się tak, gdyż świadczenie urlopowe, w przeciwieństwie np. do dopłaty do wypoczynku z zfśs, ma charakter roszczeniowy, tzn. pracownik po spełnieniu określonych przesłanek (14-dniowy urlop) ma do niego prawo i w razie gdy pracodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku wypłaty świadczenia, pracownik może się go domagać na drodze sądowej.

WAŻNE!
Roszczenie o wypłatę świadczenia urlopowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca opóźnia się z wypłatą świadczenia, pracownik może domagać się ustawowych odsetek. Ponieważ terminem wypłaty świadczenia jest co najmniej dzień poprzedzający rozpoczęcie korzystania z urlopu, w razie zwłoki pracownik może dochodzić wypłaty odsetek od dnia rozpoczęcia 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA