REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin wypłaty świadczenia urlopowego

Julia Bartoszek

REKLAMA

Termin na wypłacenie świadczenia urlopowego został ściśle określony w przepisach prawa pracy. Wypłata powinna nastąpić w przeddzień rozpoczęcia urlopu.

Co do zasady świadczenie urlopowe należy wypłacić nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłaty należy dokonać, nie czekając na wniosek pracownika.

Autopromocja

Tylko w wyjątkowych sytuacjach można wypłacić świadczenie w terminie późniejszym, gdy pracodawca w momencie rozpoczęcia urlopu nie wiedział, że pracownik będzie korzystał z 14 dni odpoczynku. W takiej sytuacji wypłata musi nastąpić w dniu, w którym pracodawca dowiedział się o dłuższym wypoczynku swojego podwładnego.

Którzy pracodawcy mogą wypłacać świadczenia urlopowe >>

Przykład
Pracownik złożył wniosek urlopowy na okres 2–6 sierpnia 2010 r. 6 sierpnia złożył wniosek o przedłużenie urlopu do 13 sierpnia. W związku z tym okazało się, że pracownik był na urlopie przez ustawowe 14 dni. W takim wypadku pracodawca zobowiązany jest wypłacić świadczenie urlopowe z dniem 6 sierpnia, gdyż wtedy dowiedział się o tym, że urlop pracownika spełnia ustawowe wymagania.

Co do zasady świadczenie urlopowe wypłaca się pracownikowi tylko raz w roku. Pracodawca może jednak ustalić, że wypłaca to świadczenie każdorazowo, kiedy w danym roku pracownik skorzysta z 14 kolejnych dni urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład
Pracodawca ustalił, że pracownicy będą mieli prawo do świadczenia urlopowego każdorazowo, gdy będą wykorzystywali 14 dni urlopu. W związku z tym jeden z pracowników zaplanował urlop w dniach od 16 do 27 sierpnia (10 dni roboczych, 14 dni wraz z weekendami). Następnie postanowił, że zawnioskuje o urlop w dniach od 1 do 10 września. Mimo iż pracodawca postanowił, że świadczenie może być wypłacane kilka razy w roku, to wciąż obowiązuje zasada co najmniej 14-dniowego urlopu. W związku z tym pracownik będzie miał prawo do świadczenia tylko za urlop od 16 do 27 sierpnia.

Zmiana pracodawcy

Zmiana pracodawcy w ciągu roku skutkuje tym, że pracownik ma prawo do urlopu proporcjonalnego. W takiej sytuacji, jeżeli obaj pracodawcy zdecydowali się na wypłatę świadczenia, jest ono wymagalne u obu pracodawców, jeśli urlop u każdego z nich pozwala na 14-dniowy nieprzerwany wypoczynek. W związku z tym zarówno nowy, jak i stary pracodawca będą musieli je wypłacić co najmniej w dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego przez pracownika.


Przykład
Pracownik był zatrudniony u pracodawcy A do 16 kwietnia 2010 r. W związku z tym ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym w wysokości 4/12 z 26 dni (jego staż pracy jest dłuższy niż 10 lat), tj. 8,67, po zaokrągleniu 9 dni urlopu. Pracownik dysponuje jeszcze urlopem zaległym w wymiarze 4 dni. W związku z tym zawnioskował o urlop w okresie od 1 do 16 kwietnia. Ponieważ pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, musiał je wypłacić pracownikowi najpóźniej 31 marca.

Pracownik od 4 maja 2010 r. podjął kolejną pracę. W związku z tym u pracodawcy B przysługuje mu urlop w wymiarze 8/12 z 26, tj. 17,33, po zaokrągleniu 18 dni. Ponieważ w sumie liczba dni wolnych od pracodawcy A i pracodawcy B przekroczyłaby dopuszczalną liczbę 26 dni, pracownikowi u pracodawcy B należy się 17 dni urlopu.

Pracownik zawnioskował o urlop od 16 do 27 sierpnia 2010 r. Ponieważ pracodawca B również wypłaca świadczenie urlopowe, to mimo że pracownik już raz w tym roku otrzymał świadczenie, to w zakładzie B będzie również miał do niego prawo.

Rodzaj umowy

Na prawo do świadczenia urlopowego, a tym bardziej na termin wypłaty świadczenia, nie ma wpływu rodzaj umowy o pracę. W związku z tym pracodawca, który zdecyduje się na wypłatę świadczenia, ma obowiązek wypłacić go pracownikowi zatrudnionemu zarówno na podstawie umowy na czas nieokreślony, jak i na czas określony. Natomiast obowiązek wypłaty świadczenia jest ściśle związany z byciem pracownikiem. W związku z tym świadczenia nie wypłaca się osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.

Dopłaty do wypoczynku >>

Konsekwencje niewypłacenia świadczenia urlopowego

Niewypłacenie świadczenia lub opóźnienie w jego wypłacie to wykroczenie przeciwko prawom pracownika zagrożone karą grzywny od 1000 do 30 000 zł.

Ponadto pracownik, któremu pracodawca nie wypłacił świadczenia, może domagać się jego wypłaty przez wystąpienie z roszczeniem o wypłatę należnego mu świadczenia. Dzieje się tak, gdyż świadczenie urlopowe, w przeciwieństwie np. do dopłaty do wypoczynku z zfśs, ma charakter roszczeniowy, tzn. pracownik po spełnieniu określonych przesłanek (14-dniowy urlop) ma do niego prawo i w razie gdy pracodawca nie wywiąże się ze swojego obowiązku wypłaty świadczenia, pracownik może się go domagać na drodze sądowej.

WAŻNE!
Roszczenie o wypłatę świadczenia urlopowego przedawnia się z upływem 3 lat od dnia wymagalności.

Natomiast w sytuacji, gdy pracodawca opóźnia się z wypłatą świadczenia, pracownik może domagać się ustawowych odsetek. Ponieważ terminem wypłaty świadczenia jest co najmniej dzień poprzedzający rozpoczęcie korzystania z urlopu, w razie zwłoki pracownik może dochodzić wypłaty odsetek od dnia rozpoczęcia 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia grupowe: Zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy 2024 – tabela

Wymiar czasu pracy w 2024 roku – tabela przedstawia miesięczny wymiar czasu pracy, 3-miesięczny wymiar czasu pracy, 4-miesięczny wymiar czasu pracy i roczny wymiar czasu pracy. Sprawdź czas pracy dla każdego okresu rozliczeniowego w 2024 r.

Praca w niedziele i święta: niedziela handlowa 28.04.2024 i pracująca majówka

Już w ten weekend można zrobić zakupy przed majówką. Niedziela 28.04.2024 r. to niedziela handlowa! Dużo osób będzie więc pracowało w najbliższą niedziele. Sporo osób będzie też pracowało w samą majówkę 1 i 3 maja. Święto, świętem - ale są grupy zawodowe, które muszą być ciągłej w dyspozycji. Jaka jest rekompensata za pracę w niedziele i święta?

Wiosną rośnie ryzyko zakażenia. Na tę chorobę nie ma leku. Jak się chronić?

Nadejście wiosny oznacza niebezpieczeństwo związane z kleszczami i kleszczowym zapaleniem mózgu. Dostępny jest tylko jeden sposób ochrony przed tą chorobą.

Ile można dorobić do renty rodzinnej w 2024 roku?

Ile można dorobić do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu w 2024 roku? Czy jest limit zarobku przy umowie zlecenie studenta do 26 roku życia?

REKLAMA

Szefowa Służby Cywilnej zachęca do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym na urzędnika. Zgłoszenia do 31 maja 2024 r.

Anita Noskowska-Piątkowska, Szef Służby Cywilnej, zachęca pracowników korpusu służby cywilnej do udziału w postępowaniu kwalifikacyjnym. Uzyskanie statusu urzędnika służby cywilnej umożliwi im uzyskanie m.in. lepszego wynagrodzenia i ochronę zatrudnienia.

Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA