Kategorie

Wysokość świadczenia urlopowego

Julia Bartoszek
Wysokość świadczenia urlopowego nie może być wyższa od odpisu na zfśs. O rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca musi poinformować pracowników do końca stycznia danego roku w sposób u niego przyjęty.

Pracodawca ma swobodę co do ustalania wysokości wypłacanego świadczenia urlopowego. Warunkiem jest jednak, aby nie przekroczyło ono wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika.

WAŻNE!
Ustalając wysokość świadczenia urlopowego, należy również wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, w jakim zatrudniony jest pracownik.

Ustalenie wysokości wynagrodzenia

Reklama

Odpis na zfśs i wysokość świadczenia urlopowego trzeba ustalać co roku. Podstawę do obliczenia wysokości świadczenia urlopowego stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia świadczenia urlopowego ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego nie później niż do 20 lutego każdego roku. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2009 r. wyniosło 2716,71 zł, a w drugim półroczu 2009 r. – 2794,25 zł. Ponieważ przeciętne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2009 r. było wyższe niż z całego 2009 r., to ono stanowi podstawę wyliczeń.

W 2010 r. pracodawca wypłaci więc świadczenie urlopowe w wysokości nie większej niż:

 • 1047,84 zł brutto – na jednego pracownika zatrudnionego na cały etat w normalnych warunkach pracy (jest to 37,5% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
 • 1397,13 zł brutto – na jednego pracownika zatrudnionego na cały etat, wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych (jest to 50% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
 • 139,71 zł brutto – na jednego pracownika młodocianego w I roku nauki (jest to 5% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
 • 167,66 zł brutto – na jednego pracownika młodocianego w II roku nauki (jest to 6% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
 • 195,60 zł brutto – na jednego pracownika młodocianego w III roku nauki (jest to 7% ww. przeciętnego wynagrodzenia).

Wysokość świadczenia urlopowego dla pracowników młodocianych nie jest uzależniona od wymiaru ich czasu pracy.

Na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, odpis podstawowy (świadczenie urlopowe) można zwiększyć o 6,25% ww. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (37,5% + 6,25% = 43,75%), czyli do kwoty 1222,48 zł.

Termin wypłaty świadczenia urlopowego >>

Rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego

Sposób rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych w danym zakładzie na dzień 1 stycznia danego roku. Jeżeli z początkiem roku w firmie zatrudnionych jest mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, pracodawca może wybrać, czy chce tworzyć zfśs lub wypłacać świadczenie urlopowe albo może zrezygnować z obu tych opcji.

Niemniej jednak, jeżeli pracodawca wypłacał świadczenie urlopowe, a teraz chce z niego zrezygnować musi podjąć taką decyzję we właściwej formie.

Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego i nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest zobowiązany do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego przekazuje pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego (do końca stycznia) w sposób przyjęty w zakładzie.


Natomiast gdy w zakładzie pracy zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników (bez przeliczania na etaty) i obowiązuje układ zbiorowy pracy, postanowienia w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego należy zawrzeć w układzie zbiorowym. W przypadku braku układu zbiorowego informację o rezygnacji należy umieścić w regulaminie wynagradzania.

Przykład

Reklama

Pracodawca w prywatnej firmie zatrudnia 20 pracowników, w tym 17 na cały etat i 3 na 1/2 etatu. Czy musi utworzyć fundusz socjalny lub wypłacać świadczenie urlopowe?
W przeliczeniu na pełne etaty firma zatrudnia 18,5 pracownika. W związku z tym w styczniu pracodawca może wybrać, czy chce utworzyć fundusz socjalny, czy wypłacać świadczenie urlopowe.

Rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego wiąże się z zachowaniem odpowiedniej formy. Gdyby pracodawca był objęty układem zbiorowym – rezygnacja musi nastąpić w tym układzie. Jeśli nie ma układu – prawidłowym dokumentem będzie regulamin wynagradzania.

WAŻNE!
Jeżeli pracodawca należy do tzw. sektora prywatnego i zatrudnia na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego. W takiej sytuacji nie można jednak zastąpić go świadczeniem urlopowym.

Pracodawcy zobowiązani do tworzenia funduszu, którzy zdecydują o rezygnacji z jego tworzenia na rzecz wypłaty świadczenia urlopowego, muszą mieć świadomość, że świadczenie to nie będzie wypłacane na podstawie ustawy o zfśs. Oznacza to, że należy od niego odprowadzić składki na ZUS.

Świadczenie urlopowe - krąg osób uprawnionych >>

Decyzja o rezygnacji lub kontynuowaniu wypłacania świadczenia urlopowego powinna zostać podjęta w styczniu na podstawie stanu zatrudnienia w dniu 1 stycznia danego roku. Zwiększenie lub zmniejszenie liczby zatrudnionych osób w trakcie roku nie powoduje, że pracodawca będzie musiał ponownie decydować o tworzeniu lub rezygnacji z funduszu.

WAŻNE!
Kwoty wypłaconych świadczeń urlopowych stanowią koszty w działalności pracodawcy.

Składki ZUS i podatek

Co do zasady świadczenie urlopowe nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne pracowników. Trzeba je będzie jednak zapłacić, jeżeli wysokość świadczenia przekroczy kwoty odpisu podstawowego na zfśs.

Świadczenie urlopowe jest natomiast opodatkowane. Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien dokonać potrącenia ze świadczenia urlopowego pracownika zaliczki na ten podatek. Świadczenie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Jest to przychód pracownika ze stosunku pracy. W miesiącu wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek pobrać od pracownika zaliczkę na podatek.

Podstawa prawna:

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?