REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wysokość świadczenia urlopowego

Julia Bartoszek

REKLAMA

Wysokość świadczenia urlopowego nie może być wyższa od odpisu na zfśs. O rezygnacji z wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca musi poinformować pracowników do końca stycznia danego roku w sposób u niego przyjęty.

Pracodawca ma swobodę co do ustalania wysokości wypłacanego świadczenia urlopowego. Warunkiem jest jednak, aby nie przekroczyło ono wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika.

Autopromocja

WAŻNE!
Ustalając wysokość świadczenia urlopowego, należy również wziąć pod uwagę wymiar czasu pracy, w jakim zatrudniony jest pracownik.

Ustalenie wysokości wynagrodzenia

Odpis na zfśs i wysokość świadczenia urlopowego trzeba ustalać co roku. Podstawę do obliczenia wysokości świadczenia urlopowego stanowi przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczenia świadczenia urlopowego ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego nie później niż do 20 lutego każdego roku. Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz chorobowe, w 2009 r. wyniosło 2716,71 zł, a w drugim półroczu 2009 r. – 2794,25 zł. Ponieważ przeciętne wynagrodzenie z drugiego półrocza 2009 r. było wyższe niż z całego 2009 r., to ono stanowi podstawę wyliczeń.

W 2010 r. pracodawca wypłaci więc świadczenie urlopowe w wysokości nie większej niż:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 1047,84 zł brutto – na jednego pracownika zatrudnionego na cały etat w normalnych warunkach pracy (jest to 37,5% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
  • 1397,13 zł brutto – na jednego pracownika zatrudnionego na cały etat, wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych (jest to 50% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
  • 139,71 zł brutto – na jednego pracownika młodocianego w I roku nauki (jest to 5% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
  • 167,66 zł brutto – na jednego pracownika młodocianego w II roku nauki (jest to 6% ww. przeciętnego wynagrodzenia),
  • 195,60 zł brutto – na jednego pracownika młodocianego w III roku nauki (jest to 7% ww. przeciętnego wynagrodzenia).

Wysokość świadczenia urlopowego dla pracowników młodocianych nie jest uzależniona od wymiaru ich czasu pracy.

Na każdą zatrudnioną osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, odpis podstawowy (świadczenie urlopowe) można zwiększyć o 6,25% ww. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego (37,5% + 6,25% = 43,75%), czyli do kwoty 1222,48 zł.

Termin wypłaty świadczenia urlopowego >>

Rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego

Sposób rezygnacji z wypłacania świadczenia urlopowego jest uzależniony od liczby osób zatrudnionych w danym zakładzie na dzień 1 stycznia danego roku. Jeżeli z początkiem roku w firmie zatrudnionych jest mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, pracodawca może wybrać, czy chce tworzyć zfśs lub wypłacać świadczenie urlopowe albo może zrezygnować z obu tych opcji.

Niemniej jednak, jeżeli pracodawca wypłacał świadczenie urlopowe, a teraz chce z niego zrezygnować musi podjąć taką decyzję we właściwej formie.

Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego i nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest zobowiązany do wydania regulaminu wynagradzania, informacje w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego przekazuje pracownikom w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego (do końca stycznia) w sposób przyjęty w zakładzie.


Natomiast gdy w zakładzie pracy zatrudnionych jest co najmniej 20 pracowników (bez przeliczania na etaty) i obowiązuje układ zbiorowy pracy, postanowienia w sprawie niewypłacania świadczenia urlopowego należy zawrzeć w układzie zbiorowym. W przypadku braku układu zbiorowego informację o rezygnacji należy umieścić w regulaminie wynagradzania.

Przykład

Pracodawca w prywatnej firmie zatrudnia 20 pracowników, w tym 17 na cały etat i 3 na 1/2 etatu. Czy musi utworzyć fundusz socjalny lub wypłacać świadczenie urlopowe?
W przeliczeniu na pełne etaty firma zatrudnia 18,5 pracownika. W związku z tym w styczniu pracodawca może wybrać, czy chce utworzyć fundusz socjalny, czy wypłacać świadczenie urlopowe.

Rezygnacja z wypłaty świadczenia urlopowego wiąże się z zachowaniem odpowiedniej formy. Gdyby pracodawca był objęty układem zbiorowym – rezygnacja musi nastąpić w tym układzie. Jeśli nie ma układu – prawidłowym dokumentem będzie regulamin wynagradzania.

WAŻNE!
Jeżeli pracodawca należy do tzw. sektora prywatnego i zatrudnia na dzień 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, może zrezygnować z tworzenia funduszu socjalnego. W takiej sytuacji nie można jednak zastąpić go świadczeniem urlopowym.

Pracodawcy zobowiązani do tworzenia funduszu, którzy zdecydują o rezygnacji z jego tworzenia na rzecz wypłaty świadczenia urlopowego, muszą mieć świadomość, że świadczenie to nie będzie wypłacane na podstawie ustawy o zfśs. Oznacza to, że należy od niego odprowadzić składki na ZUS.

Świadczenie urlopowe - krąg osób uprawnionych >>

Decyzja o rezygnacji lub kontynuowaniu wypłacania świadczenia urlopowego powinna zostać podjęta w styczniu na podstawie stanu zatrudnienia w dniu 1 stycznia danego roku. Zwiększenie lub zmniejszenie liczby zatrudnionych osób w trakcie roku nie powoduje, że pracodawca będzie musiał ponownie decydować o tworzeniu lub rezygnacji z funduszu.

WAŻNE!
Kwoty wypłaconych świadczeń urlopowych stanowią koszty w działalności pracodawcy.

Składki ZUS i podatek

Co do zasady świadczenie urlopowe nie podlega składkom na ubezpieczenia społeczne pracowników. Trzeba je będzie jednak zapłacić, jeżeli wysokość świadczenia przekroczy kwoty odpisu podstawowego na zfśs.

Świadczenie urlopowe jest natomiast opodatkowane. Pracodawca jako płatnik podatku dochodowego od osób fizycznych powinien dokonać potrącenia ze świadczenia urlopowego pracownika zaliczki na ten podatek. Świadczenie stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy. Jest to przychód pracownika ze stosunku pracy. W miesiącu wypłaty świadczenia urlopowego pracodawca ma obowiązek pobrać od pracownika zaliczkę na podatek.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nadchodzi jawność wynagrodzeń, jak ma wyglądać w praktyce, jak firma powinna się przystosować do dyrektywy płacowej

Dyrektywa o jawności płac najczęściej kojarzy się z obowiązkiem podawania kandydatom do pracy wysokości wynagrodzeń lub widełek płacowych. Jest to tylko jeden z obowiązków, i to tych łatwiejszych do spełnienia. Znacznie poważniejszym zadaniem będzie raportowanie danych o wynagrodzeniach i luce płacowej do wskazanego organu.

Dni ustawowo wolne od pracy w drugiej połowie 2024 r.

Jakie dni ustawowo wolne od pracy czekają nas w drugiej połowie 2024 r.? Jak to wpłynie na możliwość zorganizowania dłuższego odpoczynku?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu

Kolejny długi weekend już naprawdę blisko! Boże Ciało 2024 - kiedy? Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Kto nie dostanie urlopu? Kto pracuje w święta? Czy pracodawca może odwołać z Urlopu? Czy pracownik może odmówić stawienia się w pracy?

Nowy obowiązek dla pracodawców. Przepisy o sygnalistach przyjęte

Ustawa o ochronie sygnalistów ma zapewnić odpowiedni poziom ochrony osób zgłaszających naruszenie prawa UE. Nowe przepisy nałożą nowe obowiązki na pracodawcę. Którzy pracodawcy będą objęci tymi przepisami?

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy podczas upałów. W tych sytuacjach możesz pracować krócej

To oczywiste, że praca w upale jest trudna. Wysokie temperatury mogą mieć wpływ nie tylko na wydajność pracowników, ale i bezpieczeństwo. Jakie działania powinien podjąć pracodawca, żeby zapewnić odpowiednie warunki pracy podczas upałów? Na co mogą liczyć pracownicy?

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r.

Minimalna stawka godzinowa na umowach cywilnoprawnych od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. - ile wynosi? Okazuje się, że według danych GUS i ZUS w 2024 r. w Polsce minimalną płacę pobiera aż około 3,6 mln. osób.

Nieoceniona rola działów HR w nowoczesnych organizacjach biznesowych

W złożonym ekosystemie dzisiejszego biznesu działy HR są często niedocenianymi, cichymi współtwórcami sukcesu, pracującymi niejako za kulisami, by zapewnić sprawne funkcjonowanie organizacji. Od zatrudniania i szkolenia po zarządzanie konfliktami i wspieranie pozytywnej kultury pracy działy personalne odgrywają kluczową rolę w pielęgnowaniu rozwoju kapitału ludzkiego. Jaką zatem konkretną wartość wnoszą te działy do organizacji?

ZUS: Wkrótce zmienią się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Kiedy zawieszenie świadczenia?

Nowe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów zaczną obowiązywać od czerwca 2024 r. Dolny próg wzrośnie o niemal 425 zł. Drugi, wyższy limit zwiększy się o blisko 790 zł.

REKLAMA

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 2 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Czy w Boże Ciało idzie się do pracy

Co to jest za święto Boże Ciało? Kiedy wyapda Boże Ciało? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy w Boże Ciało idzie się do pracy? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Komu przysługuje rekompensata za pracę w Boże Ciało?

REKLAMA