reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Czy na studiach podyplomowych przysługuje urlop szkoleniowy

Po wejściu w życie 16 lipca br. nowych przepisów dotyczących kształcenia pracowników powstały wątpliwości, czy pracownikom, którzy studiują na studiach podyplomowych z inicjatywy bądź za zgodą pracodawcy, przysługuje 21 dni urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Odmienne stanowiska w tej sprawie prezentują specjaliści prawa pracy i resort pracy.

Zdaniem części specjalistów prawa pracy, w takim przypadku pracodawca nie ma obowiązku udzielania pracownikom urlopu szkoleniowego. Natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uważa, że zatrudnionym przysługują urlopy szkoleniowe na tych studiach podyplomowych, w których organizacji uczelnia przewidziała pracę dyplomową i/lub egzamin dyplomowy (stanowisko Ministerstwa Pracy w sprawie szkoleń pracowników zamieściliśmy w MP nr 15/2010 na str. 9).

Dlaczego jest kwestionowane stanowisko ministerstwa pracy

Pracownikowi, którego pracodawca posłał z własnej inicjatywy albo za swoją zgodą na studia, należy się obowiązkowy urlop szkoleniowy na ostatnim roku tych studiów na przygotowanie pracy dyplomowej oraz na przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego w wymiarze 21 dni roboczych dla danej osoby (art. 1032 § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Według części specjalistów prawa pracy, urlop szkoleniowy nie przysługuje jednak na studiach podyplomowych, ponieważ pojęcie „studia podyplomowe” nie mieści się w pojęciu „studia”, które jest stosowane w tym przypadku w Kodeksie pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy w organizacji danych studiów podyplomowych uczelnia wprowadziła prace dyplomowe i/lub egzamin dyplomowy czy nie.

Jak resort pracy przyznaje w swojej interpretacji, zwroty użyte w nowych przepisach szkoleniowych (obowiązujących od 16 lipca 2010 r.) trzeba tłumaczyć na podstawie przepisów rangi ustawowej lub wydanych na ich podstawie przepisów wykonawczych. Natomiast, na podstawie przepisów o szkolnictwie wyższym, studia oznaczają studia wyższe I stopnia (licencjackie i inżynierskie) oraz studia wyższe II stopnia (magisterskie) kończące się zdobyciem dyplomu ukończenia studiów wyższych potwierdzającego uzyskanie tytułu zawodowego: licencjata, inżyniera, magistra (art. 2 ust. 2 i art. 167 ust. 1 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Studenci tych studiów muszą przygotować prace dyplomowe i zdać egzamin dyplomowy.

WAŻNE!

Zgodnie z przepisami o szkolnictwie wyższym, przez studia należy rozumieć studia wyższe I i II stopnia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Renata Majewska

Niezależny ekspert z zakresu prawa pracy, prawnik, doświadczony szkoleniowiec w dziedzinie prawa pracy, w tym w praktycznym rozliczaniu wynagrodzeń. Autorka licznych artykułów poświęconych praktycznym aspektom stosowania prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Autorka licznych artykułów publikowanych w: Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń, Dzienniku Gazeta Prawna.

Źródło:

INFOR
Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama