| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Jak naliczać urlop wypoczynkowy nauczycielom pracującym w placówkach nieferyjnych

Nasze szkolne schronisko młodzieżowe zatrudnia wychowawców na 1/2 etatu. Pracownicy pracują zgodnie z harmonogramem również w soboty i niedziele. Mają oni prawo do 35 dni urlopu wypoczynkowego ze względu na zatrudnienie w placówce nieferyjnej. Ile faktycznie dni urlopu należy się wychowawcom, którzy pracują na 1/2 etatu? Czy urlopu należy udzielać również na soboty i niedziele, które są dla nich dniami pracy? Jaki wymiar urlopu przysługuje pracownikowi za okres pracy od 1 września 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r.?

Wychowawcy zatrudnieni w wymiarze 1/2 etatu są uprawnieni do 18 dni urlopu wypoczynkowego rocznie, co odpowiada 144 godzinom. Pracodawca udziela urlopu na dni pracy zgodnie z rozkładem czasu pracy, w tym również na sobotę i niedzielę. W przypadku zatrudnienia pracownika od 1 września danego roku, będzie mu przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym, czyli 6 dni za 2009 r. i 12 dni za 2010 r.

UZASADNIENIE

Nauczycielom placówek nieferyjnych przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych niezależnie od stażu pracy i poziomu wykształcenia (art. 64 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy nie jest taki sam jak pełnoetatowca. Obliczamy go w następujący sposób:

Krok 1

Do podstawy obliczenia wymiaru urlopu niepełnoetatowca przyjmujemy wymiar określony dla pracownika pełnozatrudnionego, a więc w przypadku nauczycieli placówek nieferyjnych 35 dni roboczych.

Krok 2

Następnie ten wymiar urlopu zmniejszamy proporcjonalnie do wymiaru etatu pracownika (35 dni x 1/2 etatu).

Krok 3

Niepełny dzień urlopu zaokrąglamy w górę do pełnego dnia (art. 154 § 2 Kodeksu pracy), czyli 35 dni urlopu x 1/2 etatu = 17,5, a po zaokrągleniu 18 dni urlopu.

W przypadku nauczycieli należy zwrócić uwagę na różnicę między wymiarem czasu pracy a wymiarem zajęć (pensum). Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień, a pensum (obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć) stanowi jedynie część całego czasu pracy (art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela). Wymiar czasu pracy nauczyciela zatrudnionego na 1/2 etatu będzie zatem wynosił 20 godzin tygodniowo. Samo pensum nie może być więc podstawą do obliczenia wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pracodawca udziela bowiem urlopu wypoczynkowego pracownikowi na dni, które są dla niego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a nie z rozkładem tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych (pensum). Przy rozliczaniu urlopu należy więc wziąć pod uwagę łączny wymiar czasu pracy nauczyciela. Jeżeli pracownik ma zaplanowaną pracę w sobotę lub niedzielę, to urlopu należy mu udzielić na te dni.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

People

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »