| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Konsekwencje niezawarcia dwóch umów bezpośrednio po sobie

Konsekwencje niezawarcia dwóch umów bezpośrednio po sobie

Pracownikowi skończyła się umowa o pracę. Po 2 tygodniach od ustania tamtej umowy pojawiły się jednak plany, aby podpisać z tym samym pracownikiem kolejną umowę. Czy musimy wypłacać mu ekwiwalent za urlop w momencie, gdy chcemy zawrzeć porozumienie w sprawie wykorzystania urlopu w trakcie tej kolejnej umowy?

Tak, ponieważ pracodawca i pracownik mogą jedynie ustalić, że urlop wypoczynkowy niewykorzystany do chwili zakończenia umowy nie będzie rozliczany ekwiwalentem, a pracownik wykorzysta go podczas trwania kolejnej umowy w sytuacji, gdy 2 umowy są zawarte bezpośrednio po sobie.

Przepisy przewidują wyjątek od obowiązku rozliczenia ekwiwalentem pieniężnym urlopu niewykorzystanego do dnia zakończenia stosunku pracy. Pracodawca nie jest zobowiązany do jego wypłaty w sytuacji, gdy obie strony umowy (czyli pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie kolejnego zatrudnienia danej osoby u tego samego pracodawcy. Konieczne jest jednak, aby następny stosunek pracy powstał na podstawie umowy o pracę zawartej bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.

Aby skorzystać z tej możliwości, muszą łącznie wystąpić 2 przesłanki:

  • strony stosunku pracy zgodnie ustalą, że niewykorzystany urlop wypoczynkowy zostanie udzielony w trakcie trwania kolejnego stosunku pracy łączącego te dwa podmioty,
  • następny stosunek pracy powstaje bezpośrednio po zakończeniu aktualnego.

Przepisy nie narzucają obowiązku zawarcia porozumienia w formie pisemnej. Jak najbardziej ważne jest porozumienie zawarte ustnie lub nawet – zgodnie z art. 60 k.c. – samo zachowanie się strony, z którego jasno wynika wola osoby składającej oświadczenie. Zawarcie kolejnej umowy, niedomaganie się przez pracownika wypłaty ekwiwalentu i wydania świadectwa pracy powinno oznaczać, że strony w sposób dorozumiany doszły w tej kwestii do porozumienia. Do celów dowodowych zalecane jest tutaj jednak zachowanie formy pisemnej porozumienia. Ponadto przepisy dotyczące prowadzenia akt osobowych wskazują na to, że w części C akt osobowych należy umieścić dokumenty związane z niewypłaceniem pracownikowi ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Pracodawca nie może jednostronnie narzucić takiego rozwiązania. Nie może być ono zastosowane także wówczas, gdy tylko pracownik będzie nim zainteresowany.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »