| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Czy można zwiększyć poniżej pełnego wymiaru czasu pracy obniżony etat pracownicy uprawnionej do urlopu wychowawczego

Pracownica uprawniona do urlopu wychowawczego pół roku temu uzyskała naszą zgodę na obniżenie wymiaru czasu pracy do 1/2 etatu. Ostatnio złożyła wniosek o zwiększenie jej wymiaru czasu pracy do 3/4 etatu. Czy możemy nie uwzględnić wniosku pracownicy?

Powinni Państwo uwzględnić wniosek pracownicy. Ma ona bowiem prawo do ponownego złożenia wniosku w sprawie podwyższenia dotychczasowego wymiaru czasu pracy, który i tak będzie niższy niż pełny wymiar czasu pracy.

UZASADNIENIE

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy na wskazany przez siebie okres (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Wniosek pracownik składa na 2 tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (art. 1867 § 2 Kodeksu pracy). Obniżenie wymiaru czasu pracy zazwyczaj powoduje również proporcjonalne obniżenie do wymiaru etatu wynagrodzenia pracownika.

Zakładając, że Państwa pracownica jest jeszcze uprawniona do urlopu wychowawczego, może ona zmieniać swoją decyzję w sprawie wymiaru czasu pracy praktycznie w każdym okresie. Państwo natomiast każdy taki wniosek powinni uwzględnić.

Zagrożenie

Pracownica ma prawo sama decydować o tym, ile razy będzie składała wniosek o zmianę wymiaru czasu pracy, jeżeli nie będzie on niższy niż połowa wymiaru.

Wymiar czasu pracy ma być jednak niższy niż pełny etat, ale nie może być niższy niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (art. 1867 § 1 Kodeksu pracy). Mimo że 3/4 etatu, o które prosi pracownica, stanowi większy wymiar czasu pracy od dotychczasowego, to nie przekracza ustawowej granicy 1/2 etatu.

Pracodawca nie może zwolnić pracownika od dnia złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, jednak nie dłużej niż przez okres 12 miesięcy (art. 1868 § 1 Kodeksu pracy). Zakaz wypowiedzenia lub rozwiązania stosunku pracy nie obowiązuje wówczas, gdy rozwiązanie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz z powodu zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn ekonomicznych. Dotyczy to tylko pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników (art. 5 ust. 1 i art. 10 ust. 2 ustawy o zwolnieniach grupowych). Pracodawca może także rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem korzystającym z obniżonego wymiaru etatu w czasie, kiedy jest on uprawniony do urlopu wychowawczego, w trybie natychmiastowym z winy pracownika.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »