REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe kwoty stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli od września br.

Beata Skrobisz
DGP

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września br. wzrosną minimalne stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Zmiana ich wysokości jest konsekwencją nowych uregulowań w zakresie kwoty bazowej dla nauczycieli.

Nowe kwoty minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli zostały wprowadzone rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lipca 2010 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym.

Autopromocja

Od 2008 r. wysokość wynagrodzeń nauczycieli jest ustalana w odniesieniu do kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej corocznie w ustawie budżetowej. W 2010 r. zostały określone dwie kwoty bazowe dla nauczycieli (art. 15 ust. 2 ustawy budżetowej):

 • od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2010 r. – 2286,75 zł,
 • od 1 września 2010 r. – 2446,82 zł.

Wartość kwoty bazowej obowiązującej od 1 września br. (2446,82 zł) gwarantuje podwyżkę minimalnych wynagrodzeń nauczycieli od tego miesiąca o 7%. Oznacza to, że stosunek minimalnego wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego został zachowany na takim poziomie jak w 2009 r. (zamiast wcześniej projektowanych dwóch podwyżek po 5% od 1 stycznia i od 1 września).

W dalszym ciągu średnie wynagrodzenie nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego pozostaje bez zmian i wynosi:

 • dla nauczyciela stażysty – 100% kwoty bazowej,
 • dla nauczyciela kontraktowego – 111% kwoty bazowej,
 • dla nauczyciela mianowanego – 144% kwoty bazowej,
 • dla nauczyciela dyplomowanego – 184% kwoty bazowej (art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Nauczyciele mają prawo do wyższego wynagrodzenia od września br. Wyrównanie wynagrodzenia za wrzesień musi nastąpić najpóźniej do końca tego miesiąca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE!

Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli ma nastąpić najpóźniej do 30 września z wyrównaniem od 1 września 2010 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lipca 2010 r. zmieniło wysokość kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przez organy administracji rządowej, jak również nauczycieli zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych. Oprócz wynagrodzeń zasadniczych wzrosną również te składniki wynagrodzenia nauczyciela, które stanowią procent od tego wynagrodzenia, tj. dodatek za staż pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa.

Minimalne stawki wynagrodzeń określonych w rozporządzeniu są jednakowe zarówno dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i przez organy administracji rządowej.

O ile wzrosną indywidualne wynagrodzenia

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależy od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych.

Minister w rozporządzeniu ustalił minimalne stawki wynagrodzeń nauczycieli, różnicując ich wysokość w ten sposób, że inna jest stawka dla nauczyciela, który ma stopień nauczyciela stażysty, kontraktowego, mianowanego czy dyplomowanego. Różną wysokość stawek wynagrodzenia będą mieć również nauczyciele posiadający ten sam stopień awansu zawodowego, ale legitymujący się tytułem zawodowym magistra, licencjata czy dyplomem kolegium nauczycielskiego lub innym. Na wysokość tych stawek ma wpływ także to, czy nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne.


PRZYKŁAD

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym od 1 września br. wyniesie 2039 zł, a nauczyciela dyplomowanego z takimi samymi kwalifikacjami – 2799 zł. Natomiast nauczyciel stażysta, który nie ma wyższego wykształcenia, czyli z najniższymi kwalifikacjami, otrzyma wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 1363 zł.

Ustalając wysokość minimalnego wynagrodzenia, należy przyjąć za podstawę najwyższy posiadany przez nauczyciela poziom wykształcenia. Oznacza to, że np. w przypadku nauczyciela, który posiada stopień magistra fizyki oraz licencjata matematyki, minimalną wysokością wynagrodzenia zasadniczego będzie kwota właściwa dla nauczyciela posiadającego tytuł magistra (nawet, jeśli nauczyciel ten uczy matematyki w związku z ukończeniem licencjatu).

Nauczyciele stanowią jedyną grupę zawodową w sektorze finansów publicznych, której wynagrodzenie systematycznie rośnie w ostatnich latach, bez względu na sytuację ekonomiczną państwa. Można to zauważyć na przykładzie 2009 r., w którym z uwagi na spowolnienie wzrostu gospodarczego wynagrodzenie w gospodarce narodowej uległo obniżeniu, natomiast w tym samym czasie nauczyciele otrzymali dwukrotną 5-procentową podwyżkę. Kolejny wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli, tym razem o 7%, nastąpi od września 2010 r.

Podstawa prawna

 • rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lipca 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym (Dz.U. Nr 131, poz. 885),
 • art. 15 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 2010 z 22 stycznia 2010 r. (Dz.U. Nr 19, poz. 102),
 • art. 30 ust. 3 i 5 Karty Nauczyciela.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA