| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenia > Rozliczanie wynagrodzeń > Nowe kwoty stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli od września br.

Nowe kwoty stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli od września br.

Od 1 września br. wzrosną minimalne stawki wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli. Zmiana ich wysokości jest konsekwencją nowych uregulowań w zakresie kwoty bazowej dla nauczycieli.

Nowe kwoty minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli zostały wprowadzone rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lipca 2010 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym.

Od 2008 r. wysokość wynagrodzeń nauczycieli jest ustalana w odniesieniu do kwoty bazowej dla nauczycieli, określanej corocznie w ustawie budżetowej. W 2010 r. zostały określone dwie kwoty bazowe dla nauczycieli (art. 15 ust. 2 ustawy budżetowej):

  • od 1 stycznia 2010 r. do 31 sierpnia 2010 r. – 2286,75 zł,
  • od 1 września 2010 r. – 2446,82 zł.

Wartość kwoty bazowej obowiązującej od 1 września br. (2446,82 zł) gwarantuje podwyżkę minimalnych wynagrodzeń nauczycieli od tego miesiąca o 7%. Oznacza to, że stosunek minimalnego wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego został zachowany na takim poziomie jak w 2009 r. (zamiast wcześniej projektowanych dwóch podwyżek po 5% od 1 stycznia i od 1 września).

W dalszym ciągu średnie wynagrodzenie nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego pozostaje bez zmian i wynosi:

  • dla nauczyciela stażysty – 100% kwoty bazowej,
  • dla nauczyciela kontraktowego – 111% kwoty bazowej,
  • dla nauczyciela mianowanego – 144% kwoty bazowej,
  • dla nauczyciela dyplomowanego – 184% kwoty bazowej (art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela).

Nauczyciele mają prawo do wyższego wynagrodzenia od września br. Wyrównanie wynagrodzenia za wrzesień musi nastąpić najpóźniej do końca tego miesiąca.

WAŻNE!

Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli ma nastąpić najpóźniej do 30 września z wyrównaniem od 1 września 2010 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 14 lipca 2010 r. zmieniło wysokość kwot minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz przez organy administracji rządowej, jak również nauczycieli zatrudnionych w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisjach egzaminacyjnych. Oprócz wynagrodzeń zasadniczych wzrosną również te składniki wynagrodzenia nauczyciela, które stanowią procent od tego wynagrodzenia, tj. dodatek za staż pracy, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe czy doraźne zastępstwa.

Minimalne stawki wynagrodzeń określonych w rozporządzeniu są jednakowe zarówno dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, jak i przez organy administracji rządowej.

O ile wzrosną indywidualne wynagrodzenia

Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela zależy od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz wymiaru zajęć obowiązkowych.

Minister w rozporządzeniu ustalił minimalne stawki wynagrodzeń nauczycieli, różnicując ich wysokość w ten sposób, że inna jest stawka dla nauczyciela, który ma stopień nauczyciela stażysty, kontraktowego, mianowanego czy dyplomowanego. Różną wysokość stawek wynagrodzenia będą mieć również nauczyciele posiadający ten sam stopień awansu zawodowego, ale legitymujący się tytułem zawodowym magistra, licencjata czy dyplomem kolegium nauczycielskiego lub innym. Na wysokość tych stawek ma wpływ także to, czy nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »