reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy

Pracuję w przedszkolu w charakterze nauczyciela przez 5 dni w tygodniu. Chciałabym skorzystać z urlopu wypoczynkowego w wymiarze 4 dni. Jak prawidłowo należy udzielić mi tego urlopu?

Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym w placówkach oświatowych, w których organizacji pracy nie są przewidziane ferie szkolne, określa art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.), a w sprawach w niej nieuregulowanych – Kodeks pracy.

Nauczycielom zatrudnionym w placówkach nieferyjnych przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni roboczych (art. 64 ustawy Karta Nauczyciela). Pozostałe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego nauczycielom zatrudnionym w tych placówkach określa art. 152–173 k.p.

Należy pamiętać, że nauczyciela zatrudnionego w placówce nieferyjnej w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązuje 40-godzinny tygodniowy wymiar czasu pracy, zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela.

W ramach czasu pracy oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel zobowiązany jest realizować m.in. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze prowadzone bezpośrednio z uczniami (tzw. pensum) oraz inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły, ze szczególnym uwzględnieniem zajęć edukacyjnych, opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i zainteresowania uczniów. Ponadto nauczyciel jest zobowiązany do realizowania – w tak ustalonym czasie pracy – zajęć i czynności związanych z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.

Urlop wypoczynkowy udzielany jest nauczycielowi w dni, które są dla niego dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a nie z rozkładem tygodniowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Tak więc przysługujący urlop wypoczynkowy przeliczamy na godziny, gdzie jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Wymiar urlopu nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze w placówce nieferyjnej po przeliczeniu na godziny wynosi 280 godzin (35 dni x 8 godzin).

Udzielając urlopu wypoczynkowego z puli godzinowej urlopu danego pracownika, odliczamy wymiar czasu pracy, jaki miał do przepracowania w danym dniu, bez względu na liczbę godzin dydaktycznych (pensum).

Nauczycielowi pracującemu 5 razy w tygodniu, w przypadku korzystania z urlopu wypoczynkowego przez 4 dni, od całorocznego wymiaru – 280 godzin odlicza się 32 (8 x 4) godziny. Nie można więc nauczycielowi udzielić tyle godzin urlopu, ile w tym dniu realizuje zgodnie z obowiązującym pensum, w tym przypadku 22 godziny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama