REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie dla pracownika przywróconego do pracy

Joanna Pysiewicz-Jężak

REKLAMA

Pracownik przywrócony do pracy ma prawo do wynagrodzenia za okres, w którym nie wykonywał pracy w związku z niezgodnym z prawem działaniem pracodawcy. Nie zawsze jednak otrzyma on wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, który przez sąd został przywrócony do pracy i zgłosił gotowość do jej wykonywania, pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Minimalne i maksymalne ramy tego wynagrodzenia określają przepisy Kodeksu pracy, a o konkretnych wysokościach orzeka sąd pracy w wydanym wyroku. Warunkiem uzyskania przez pracownika prawa do tego wynagrodzenia jest zgłoszenie – w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy – gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w ramach przywróconego stosunku pracy. W przypadku uchybienia temu terminowi pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, chyba że przekroczenie nastąpiło z przyczyn niezależnych od podwładnego. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia, wlicza się do okresu zatrudnienia czas pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie.

REKLAMA

Autopromocja

Za jaki okres przysługuje wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia uzależniona została od długości okresu pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, które było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 k.p.). Natomiast pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie i który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc (art. 57 § 1 k.p.).

Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem w wieku przedemerytalnym albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem–ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.

Odmowa przywrócenia do pracy związkowca >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obliczanie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Ustalając wysokość wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy zgodnie z rozporządzeniem z 29 maja 1996 r., które z kolei odsyła do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (zwane dalej rozporządzeniem).


Przy ustalaniu wysokości wynagrodzenia należy ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie (§ 14–17 rozporządzenia) i nie dokonywać działań przewidzianych w § 18 i 19 rozporządzenia (m.in. nie stosuje się współczynnika urlopowego i nie oblicza się wynagrodzenia za 1 dzień). Obliczone zgodnie z ww. przepisami wynagrodzenie mnoży się przez liczbę miesięcy, za które sąd przyznał je pracownikowi.

Przykład

31 grudnia 2009 r. pracodawca rozwiązał z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem z naruszeniem przepisów prawa. Sąd przywrócił tego pracownika do pracy 3 września 2010 r. i przysądził mu 2-miesięczne wynagrodzenie.

Pracownik w okresie zatrudnienia otrzymywał stałe miesięczne wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 3500 zł, 20% dodatek stażowy oraz regulaminowe premie miesięczne w zmiennej wysokości.

Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie z okresu ostatnich 3 miesięcy zatrudnienia pracownika, tj. od października do grudnia 2009 r.

Składniki otrzymywane w stałej stawce miesięcznej uwzględnia się w wysokości należnej w grudniu 2009 r. – 4200 zł (3500 zł + 700 zł).

Zmienne składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc uwzględnia się w przeciętnej wysokości z okresu ostatnich 3 miesięcy pracy pracownika, tj. z okresu od października do grudnia 2009 r.

Pracownik otrzymał premie w następującej wysokości:
600 zł – w październiku, 400 zł – w listopadzie, 300 zł – w grudniu 2009 r.

Należy zsumować premie, które pracownik otrzymał w okresie 3 miesięcy:
600 zł + 400 zł + 300 zł = 1300 zł.
1300 zł : 3 = 433,30 zł – otrzymana kwota to przeciętna premia z okresu od października do grudnia 2009 r.

Następnie sumujemy wynagrodzenie ze stałych i zmiennych składników:
3500 zł + 700 zł + 433,30 zł = 4633,30 zł.

Otrzymana kwota to średnie miesięczne wynagrodzenie.

Sąd zasądził na rzecz pracownika 2-miesięczne odszkodowanie, ustalając wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. Średnie miesięczne wynagrodzenie należy więc pomnożyć przez 2:
4633,30 zł × 2 = 9266,60 zł.

Za czas, kiedy pracownik pozostawał bez pracy pracodawca powinien mu wypłacić wynagrodzenie w wysokości 9266,60 zł.

Kiedy przywrócenie pracownika do pracy może być uznane za niecelowe >>

Pracodawca dokonujący wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy powinien obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy oraz odprowadzić składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

WAŻNE!
Jeżeli w okresie, w którym przywrócony pracownik pozostawał bez pracy, w zakładzie nastąpiły podwyżki płac, pracodawca oblicza wynagrodzenie pracownika, nie uwzględniając tych podwyżek.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

REKLAMA

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

REKLAMA