reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poprzednie tematy > Wynagrodzenie dla pracownika przywróconego do pracy

Wynagrodzenie dla pracownika przywróconego do pracy

Pracownik przywrócony do pracy ma prawo do wynagrodzenia za okres, w którym nie wykonywał pracy w związku z niezgodnym z prawem działaniem pracodawcy. Nie zawsze jednak otrzyma on wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, który przez sąd został przywrócony do pracy i zgłosił gotowość do jej wykonywania, pracodawca zobowiązany jest wypłacić wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Minimalne i maksymalne ramy tego wynagrodzenia określają przepisy Kodeksu pracy, a o konkretnych wysokościach orzeka sąd pracy w wydanym wyroku. Warunkiem uzyskania przez pracownika prawa do tego wynagrodzenia jest zgłoszenie – w ciągu 7 dni od przywrócenia do pracy – gotowości niezwłocznego podjęcia pracy w ramach przywróconego stosunku pracy. W przypadku uchybienia temu terminowi pracodawca może odmówić ponownego zatrudnienia pracownika, chyba że przekroczenie nastąpiło z przyczyn niezależnych od podwładnego. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia, wlicza się do okresu zatrudnienia czas pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie.

Za jaki okres przysługuje wynagrodzenie

Wysokość wynagrodzenia uzależniona została od długości okresu pozostawania bez pracy.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy po wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, które było nieuzasadnione lub naruszało przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc (art. 47 k.p.). Natomiast pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie i który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 3 miesiące i nie mniej niż za 1 miesiąc (art. 57 § 1 k.p.).

Jeżeli jednak umowę o pracę rozwiązano z pracownikiem w wieku przedemerytalnym albo z pracownicą w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego, wynagrodzenie przysługuje za cały czas pozostawania bez pracy. Dotyczy to także przypadku, gdy rozwiązano umowę o pracę z pracownikiem–ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego albo gdy rozwiązanie umowy o pracę podlega ograniczeniu z mocy przepisu szczególnego.

Odmowa przywrócenia do pracy związkowca >>

Obliczanie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Ustalając wysokość wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, stosuje się zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy zgodnie z rozporządzeniem z 29 maja 1996 r., które z kolei odsyła do rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (zwane dalej rozporządzeniem).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama