REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Uprawnienia pracodawcy, świadczenia emerytalno-rentowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność pracownika za szkodę w mieniu powierzonym

Prowadzę niewielką firmę. Zamierzam zatrudnić pracownika i powierzyć mu całe mienie firmy, którym do tej pory zarządzałem sam. Na jakiej zasadzie odpowiada pracownik za mienie powierzone i do jakiej wysokości? Czy jeśli pracownik wyrządzi mi szkodę, będę mógł potrącić jej wysokość bezpośrednio z jego wynagrodzenia?

Naruszenie dobra osobistego pracownika

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia z zakresu m.in. ubezpieczeń społecznych, dokumentacji ubezpieczeniowej, bhp, zasiłków i innych świadczeń.

Komisja Trójstronna zajmie się zmianami ws. OFE

Zespół ds. ubezpieczeń Komisji Trójstronnej w piątek, 17 grudnia, ma zająć się zmianami ws. otwartych funduszy emerytalnych (OFE). To kolejny, planowany termin posiedzenia. Nad reformą emerytalną pracuje kilka zespołów, oprócz KT, m.in. zespół ministra Michała Boniego i Rada Gospodarcza przy premierze.

REKLAMA

Szkodliwe pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów

Zdaniem Pracodawców RP ostatnie pomysły rządu dotyczące emerytów i rencistów są nie tylko krótkowzroczne, niesprawiedliwe społecznie, ale i szkodliwe dla naszego rynku pracy oraz gospodarki.

ZUS przypomina o konieczności wyboru OFE

W najbliższych dniach ZUS wyśle do osób rozpoczynających pracę zawodową ponad 400 tys. listów z przypomnieniem o konieczności wyboru otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Wnioski o rentę można składać wielokrotnie

Prawomocny wyrok wydany w sprawie odmowy przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy nie zamyka ubezpieczonemu drogi do ponownego złożenia wniosku o to świadczenie. Muszą jednak być przedłożone nowe dowody, a wnioskodawca musi spełniać wszystkie ustawowe warunki nabycia prawa do renty.

Boże Narodzenie - dzień wolny za 25 grudnia 2010 roku

Przepisy dotyczące oddawania pracownikom dnia wolnego za święto przypadające w sobotę zmienią się od 1 stycznia 2011 r. Może jednak dojść do sytuacji, że w przyszłym roku pracodawca odda dzień wolny za dzień Bożego Narodzenia przypadający w sobotę, 25 grudnia 2010 r.

REKLAMA

Odprawa emerytalna dla pracownika zwolnionego dyscyplinarnie

Nasza firma zatrudniała pracownika, który od 15 stycznia 2010 r. miał ustalone prawo do emerytury w ZUS. W sierpniu br. pracownik ten zdecydował się przejść na emeryturę i złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracownika obowiązywał 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Umowa o pracę powinna więc rozwiązać się 30 listopada 2010 r. Jednak w okresie wypowiedzenia pracownik często opuszczał pracę bez usprawiedliwienia, w związku z czym 15 października 2010 r. rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (art. 52 § 1 pkt 1 k.p.). Po rozwiązaniu umowy o pracę pracownik przeszedł na emeryturę i wystąpił do nas o wypłatę odprawy emerytalnej. Czy jesteśmy zobowiązani wypłacić mu odprawę?

Pracodawcy przeciwni przywilejom emerytalnym służb mundurowych

Pracownicy służb mundurowych są nadmiernie uprzywilejowani wobec pozostałych grup zawodowych, zarówno pod względem wieku emerytalnego, jak i wysokości emerytur - ocenia doradca zarządu PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

Zatrudnianie cudzoziemców w Polsce bez zezwolenia na pracę

Od 1 stycznia 2011 roku obywatele Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy będą mogli pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę. Minister pracy Jolanta Fedak podpisała rozporządzenie w tej sprawie.

Reforma emerytalna - czas służby funkcjonariuszy musi być wydłużony

Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała, że konieczne jest wydłużenie okresu aktywności zawodowej służb mundurowych. Za zły pomysł uznała włączenie emerytur mundurowych do powszechnego systemu emerytalnego.

Czy pieniądze przekazywane do OFE to pieniądze publiczne, czy prywatne?

Pieniądze przekazywane z budżetu państwa do OFE są w sensie prawnym pieniędzmi tych, którzy płacą składki na swoje przyszłe emerytury - powiedział minister Michał Boni. Zaznaczył, że nie są to pieniądze publiczne.

Stabilność zatrudnienia spółdzielczego

Spółdzielczy stosunek pracy jest dość stabilną podstawą zatrudnienia. Dzieje się tak, ponieważ korzysta on niejako z podwójnej ochrony, tej przewidzianej przepisami Prawa spółdzielczego oraz ogólnej, czyli kodeksowej, właściwej dla wszystkich pracowników.

Nie trzeba będzie oddawać dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę

Od 1 stycznia 2011 r. pracodawcy nie będą mieli obowiązku oddawania dnia wolnego za święto, które przypada dla pracownika w dniu wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, np. w sobotę. Jednocześnie nowelizacja przewiduje wprowadzenie nowego dnia wolnego od pracy - 6 stycznia, tj. święto Trzech Króli.

Akcje funduszu majątkowego - nowy pomysł na reformę systemu emerytalnego

Otwarte fundusze emerytalne (OFE) powinny dostawać jak największą część składki ubezpieczonych w gotówce, ale gdyby część wpłat miały stanowić obligacje emerytalne, to mogłyby je zastąpić akcje specjalnego funduszu majątkowego gwarantowanego przez Skarb Państwa - uważa PKPP Lewiatan.

Soczewki kontaktowe w całości sfinansowane przez pracodawcę na podstawie przepisów bhp są zwolnione z podatku – indywidualne stanowisko fiskusa

Wartość soczewek kontaktowych korygujących wzrok jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeżeli wyniki badań pracownika wykażą konieczność ich stosowania przy obsłudze monitora ekranowego i będzie to świadczenie w całości sfinansowane przez pracodawcę – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 30 września 2010 r. (nr IPPB2/415-599/10-4/MK1). Jednak zwolnieniem nie jest objęty zwrot kosztów zakupu soczewek na podstawie faktury wystawionej na pracownika.

Emerytura niezależnie od wieku - Sejm ponownie zajmie się projektem ustawy

Po kilkumiesięcznej przerwie posłowie ponownie zajmą się projektem OPZZ, który przewiduje możliwość odchodzenia na emeryturę kobietom po 35, a mężczyznom po 40 latach pracy. Komisja polityki społecznej i rodziny wróci do projektu 15 grudnia.

Reforma emerytalna - w ciągu 5 lat należy podnieść wiek emerytalny

Jeśli w ciągu 5 lat nie podwyższymy wieku emerytalnego, to nie będzie gwarancji wypłaty emerytur i rent w perspektywie 10 i dalszych lat - uważa prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. Minister pracy jest przeciwna podwyższaniu tego wieku.

Oszczędności emerytalne gromadzone w OFE nie są zagrożone

Oszczędności emerytalne gromadzone w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) nie są zagrożone, a obowiązujący system emerytalny zostanie zachowany - powiedział w czwartek, 2 grudnia, w Sejmie minister Michał Boni.

Jak należy wykazywać okres nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, który przypada również na dni wolne od pracy

Jeden z naszych pracowników w okresie od 16 do 22 listopada br. nie przychodził do pracy i jednocześnie nie usprawiedliwił swojej nieobecności. Pracownik stawił się do pracy 23 listopada i z tym dniem rozwiązaliśmy z nim umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym. Jak należy wykazać dni przerwy w pracy w dokumentach rozliczeniowych za ten miesiąc? Czy w raporcie ZUS RSA należy wykazać ciągłą nieusprawiedliwioną nieobecność w pracy, jeśli przypadała ona również na sobotę i niedzielę, czyli na dni wolne od pracy dla tego pracownika?

Wpływ dyżuru na organizację pracy

Pracodawca powinien uprzedzić pracownika, że w danym dniu tygodnia musi pozostawać do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym wyznaczonym miejscu w oczekiwaniu na polecenie świadczenia pracy.

Czy pracownik może ubiegać się o przeliczenie emerytury na podstawie nowych zarobków

W styczniu br. jeden z naszych pracowników ukończył 65 lat i nabył prawo do emerytury. ZUS obliczył mu świadczenie uwzględniając zarobki z 20 dowolnie wybranych lat kalendarzowych. Pracownik nieprzerwanie pracuje w naszej firmie. Po przepracowaniu 1 roku (co nastąpi pod koniec stycznia 2011 r.) będzie chciał zwrócić się do ZUS o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem zarobków uzyskanych po jej przyznaniu. Uprzedził nas, że chciałby otrzymać zaświadczenie o zarobkach za ostatni rok. Czy takie przeliczenie będzie możliwe?

Jakie odszkodowanie przysługuje pracodawcy z tytułu szkody wyrządzonej przez pracownika

Prawo pracy przewiduje dwa rodzaje odpowiedzialności materialnej pracownika: za mienie powierzone oraz za szkodę wyrządzoną pracodawcy. Z tytułu każdej z tych odpowiedzialności pracodawcy przysługuje od pracownika odszkodowanie.

Reforma systemu emerytalnego - prace nad koncepcją obligacji emerytalnych

Pracujemy nad koncepcją obligacji emerytalnych, powiedział premier Donald Tusk. Nie wykluczył zmiany wysokości składki przekazywanej do OFE.

Czy rząd podwyższy składkę rentową

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, 30 listopada, że rząd rozważa kilka wariantów w sprawie składki rentowej, m.in. jej podwyższenie.

Czy można złożyć pracownikowi wypowiedzenie definitywne po wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego

We wrześniu 2010 r. wręczyliśmy naszemu pracownikowi (tak jak większości pracownikom spółki) wypowiedzenie zmieniające z zachowaniem 3-miesięcznego obowiązującego go okresu, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Następnie 29 października 2010 r. temu samemu pracownikowi wręczyliśmy wypowiedzenie umowy o pracę ze względu na nienależyte wywiązywanie się z jego obowiązków i utratę zaufania. Pracownik do czasu otrzymania wypowiedzenia definitywnego nie złożył oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie z października 2010 r. jest skuteczne?

Pracodawca może zastosować "dyscyplinarkę" podczas wypowiedzenia umowy o pracę

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia w razie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Pracodawca może rozwiązać umowę w tym trybie w każdym momencie trwania zatrudnienia pracownika, także w okresie wypowiedzenia.

Czy można kontrolować prywatną korespondencję elektroniczną pracownika w pracy

Pracownik zarzucił nam, że przeglądamy jego prywatną korespondencję elektroniczną, którą prowadzi on ze służbowego adresu e-mail. Czy mamy prawo sprawdzać bez zgody pracownika taką korespondencję?

Związki zawodowe chcą spotkania ws. emerytur mundurowych

Policyjni związkowcy po raz kolejny zwrócili się do rządu w sprawie wyznaczenia miejsca i terminu spotkania poświęconego reformie emerytur mundurowych. Jeżeli do rozmów nie dojdzie, nie wykluczają protestu.

Emerytury pomostowe - ustawa jest zgodna z konstytucją

Ustawa o emeryturach pomostowych jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny (TK). Część zarzutów zawartych w skardze Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (OPZZ) Trybunał uznał za bezzasadne, a część z nich umorzył.

Kiedy pracodawca może być pewny niekaralności pracownika

Obligacje emerytalne - kolejny pomysł na reformę systemu emerytalnego

Propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz otwartych funduszy emerytalnych (OFE) wydaje się obecnie "najmocniejsza" - poinformował minister Michał Boni, szef doradców premiera. Ministerstwo Finansów analizuje możliwość emisji takich obligacji.

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE nie jest najlepszym rozwiązaniem

Dobrowolność wyboru między ZUS a OFE z punktu widzenia dotychczasowej praktyki budowania systemów emerytalnych nie jest najlepszym rozwiązaniem - powiedział szef doradzającej premierowi Rady Gospodarczej Jan Krzysztof Bielecki.

Jak uchylić mandat karny nałożony przez inspekcję pracy

W razie braku zgody na przyjęcie mandatu karnego inspektor pracy składa do sądu wniosek o ukaranie. Jednak gdy sąd ustali, że mandat był nałożony bezpodstawnie, nakaże zwrot uiszczonej grzywny.

System emerytalny trzeba dogłębnie zreformować

Członek Rady Gospodarczej przy premierze prof. Witold Orłowski uważa, że należy wykorzystać moment debaty o otwartych funduszach emerytalnych (OFE) do dokończenia reformy emerytalnej. "Jest moment, by system emerytalny zreformować dogłębnie" - powiedział ekonomista.

System emerytalny - czy przekazywanie składek do OFE zostanie zawieszone?

Wspólnie z instytucjami odpowiedzialnymi za przyszłe emerytury będziemy szukali rozwiązań, wśród których zawieszenie przekazywania składek do OFE wydaje się mało prawdopodobne - powiedział premier Donald Tusk na konferencji po posiedzeniu rządu.

Kiedy można zgodnie z prawem wypłacić pracownikowi niższą pensję

Pracownik może wystąpić do sądu pracy z roszczeniem o zapłatę brakującej części wynagrodzenia, jeżeli uzna, że pracodawca niesłusznie pozbawił go całości lub części wynagrodzenia.

Jak sprawdzić stan konta emerytalnego w ZUS

Pozytywna ocena założeń do zmian w ustawie o OFE

Większość instytucji, które w ramach konsultacji społecznych oceniły założenia do zmian w ustawie o OFE, odniosła się do nich pozytywnie. Zdecydowanie przeciwne nim są resort pracy i OPZZ; które mają inną wizję zmian - powiedział minister Michał Boni.

Potwierdzenie przybycia do pracy – karty zegarowe i magnetyczne

Każdy pracodawca – bez względu na liczbę zatrudnionych – musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Obowiązek ten jest niezależny od przyjętego przez pracodawcę sposobu potwierdzania obecności w pracy.

Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia

Pracodawcy często zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia mimo braku podstawy prawnej do takiego zwolnienia. To rozwiązanie jest korzystne dla pracodawcy chociażby z powodu zapewnienia odpowiedniej atmosfery w zakładzie pracy.

Pozytywne oceny zmian ustawy o OFE

Organizacje pracodawców i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych pozytywnie oceniają założenia projektu zmiany ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, przygotowane przez zespół ministra Michała Boniego. Są one obecnie w konsultacjach społecznych.

Urlop wychowawczy rodzica opiekującego się bliźniętami

Pracownicy opiekujący się bliźniętami nie mają z tego tytułu prawa do wydłużonego urlopu wychowawczego na podstawie przepisów prawa polskiego. Takie uprawnienie nie wynika też z prawa europejskiego.

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia

ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie i seminarium z zakresu bhp oraz rent i świadczeń przedemerytalnych.

Zarzuty ws. trybu przygotowań założeń zmian ustawy o OFE

Zarzuty, które formułują przedstawiciele niektórych związków zawodowych, są bezpodstawne i niesprawiedliwe - napisał w oświadczeniu minister Michał Boni, odnosząc się do uwag związkowców, że tryb przygotowań założeń zmian ustawy o OFE był niewłaściwy.

Nielegalne wymagania pracodawcy - posiadanie konta w banku

Jestem pracownicą banku X. Pracodawca wymaga ode mnie i innych pracowników posiadania w tym banku rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, na które przelewa co miesiąc nasze wynagrodzenia. Czy pracodawca – bank może wymagać od nas takiego zachowania oraz czy jest to zgodne z prawem pracy?

Emerytura z OFE może być dwa razy wyższa od emerytury z ZUS

Przy dobrej koniunkturze na rynkach finansowych za 26 lat emerytura otrzymywana z OFE może być nawet dwa razy wyższa od emerytury z ZUS - powiedział na posiedzeniu zespołu ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej minister Michał Boni.

Jak prawidłowo powierzyć pracownikowi inną pracę

Co do zasady zmiana warunków pracy wymaga zawarcia wypowiedzenia zmieniającego lub porozumienia zmieniającego. Jednak prawo dopuszcza czasową zmianę warunków pracy z pominięciem tych procedur. Jednym z warunków jest, aby praca tymczasowa nie trwała dłużej niż 3 miesiące.

Ile razy w roku PIP może kontrolować zakład pracy?

W sklepie z tzw. dopalaczami były w tym roku przeprowadzane kontrole przez różne organy, m.in. przez inspekcję sanitarną, urząd skarbowy i Państwową Inspekcję Pracy. Czy są ograniczenia co do liczby kontroli PIP w danym roku?

REKLAMA