| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Cudzoziemcy > Niebieska karta UE

Niebieska karta UE

Niebieska karta UE to zezwolenie udzielone obywatelowi państwa trzeciego uprawniające go do pobytu oraz pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji na terytorium państwa członkowskiego UE.

Warunki nabycia niebieskiej karty UE reguluje dyrektywa Rady 2009/50/WE (dalej zwana dyrektywą). Państwa członkowskie mają obowiązek wdrożyć ten akt prawny do prawa krajowego najpóźniej do 19 czerwca 2011 r. (art. 23 ust. 1 dyrektywy). Termin ten obowiązuje również Polskę.

Jak uzyskać niebieską kartę UE – wymagania formalne

Celem dyrektywy jest zachęcanie wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej do przyjazdu i osiedlenia się w jednym z państw członkowskich UE. W związku z tym warunkiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku o niebieską kartę UE jest posiadanie i odpowiednie udokumentowanie wyższych kwalifikacji w zawodzie, w którym dana osoba zamierza podjąć pracę w państwie członkowskim UE.

WAŻNE!

Przez wyższe kwalifikacje zawodowe rozumie się kwalifikacje uzyskane w ramach kształcenia na poziomie wyższym (pod warunkiem że czas studiów wynosił co najmniej 3 lata).

Państwo członkowskie może jednak dopuścić wyjątkowo, że poświadczeniem kwalifikacji będzie posiadanie co najmniej 5-letniego doświadczenia zawodowego (art. 2 lit. g i h dyrektywy).

Ważne jest również istnienie związku między posiadanymi wyższymi kwalifikacjami a pracą, jaka będzie wykonywana w państwie członkowskim UE (art. 5 ust. 1 lit. b i c dyrektywy).

Warunkiem przyjęcia obywatela państwa trzeciego jest także dołączenie do wniosku ważnej umowy o pracę zawartej na okres co najmniej jednego roku (ewentualnie, jeżeli prawo krajowe danego państwa członkowskiego tak stanowi, wiążącej oferty o pracę).

Przy czym, jak wskazuje art. 5 ust. 3 dyrektywy, roczne wynagrodzenie brutto wyliczone na podstawie tej umowy nie może być niższe niż tzw. krajowy próg wynagrodzenia za pracę. Z kolei próg ten nie może być niższy niż 1,5 średniego rocznego wynagrodzenia brutto w danym państwie członkowskim. W przypadku szczególnego zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych pracowników z państw trzecich próg ten może być jednak obniżony.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »