REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca w Niemczech i w Austrii

REKLAMA

Otwarcie 1 maja 2011 r. rynku pracy przez Niemcy i Austrię dla obywateli ośmiu środkowoeuropejskich państw UE nie wywoła nowej fali emigracji zarobkowej z Polski - ocenił w Berlinie wiceminister gospodarki Rafał Baniak.

Podczas polsko-niemieckiej konferencji gospodarczej, poświęconej konsekwencjom planowanego zniesienia ograniczeń na niemieckim rynku pracy, wiceminister podkreślił, że - według statystyk - dynamika migracji (zarobkowych) uległa wyraźnemu ograniczeniu. "Nie wydaje się, by otwarcie rynków pracy Niemiec i Austrii mogło tę sytuację istotnie zmienić" - powiedział Baniak.

REKLAMA

Autopromocja

Co piąty Polak pracował za granicą >>

1 maja przyszłego roku dobiegnie końca maksymalny siedmioletni okres przejściowy, w którym "stare" kraje UE mogły utrzymywać bariery w dostępie do swych rynków pracy dla obywateli ośmiu nowych państw Unii, przyjętych w 2004 r. Tylko Austria i Niemcy wykorzystały cały możliwy okres przejściowy.

Baniak ocenił, że niemiecka gospodarka straciła na utrzymywaniu "sztucznej bariery, jaką było ograniczenie niemieckiego rynku pracy dla polskich pracowników".

"Dziś o wiele trudniej będzie przyjąć wykwalifikowanego polskiego pracownika. Skończyły się czasy, kiedy polski młody pracownik podejmował każdą pracę bez względu na warunki, jakie mu się oferuje. Dzisiaj specjalista w Polsce osiąga średnio niewiele niższe wynagrodzenie niż to, które mogą mu zaproponować Niemcy" - powiedział polski wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca za granicą >>

Powołał się na badania Instytutu Spraw Publicznych, według których od czasu integracji z UE w Polsce maleje zainteresowanie podjęciem pracy za granicą, w tym w Niemczech. "Coraz częściej mówi się o ograniczeniu potencjału emigracyjnego w Polsce i odnotowuje się przypadki powrotów polskich emigrantów do kraju" - dodał.

"Ewentualna zwiększona skala wyjazdów nie powinna być dla Polski niekorzystna z uwagi na stosunkowo wysoki stopień bezrobocia wśród osób bez kwalifikacji zawodowych. Prawdopodobnie nie dojdzie do szczególnego nasilenia wyjazdów osób z wysokimi kwalifikacjami zawodowymi" - powiedział wiceminister. Jego zdaniem można jednak oczekiwać, że z Polski wyjechać zechce wielu rzemieślników, szczególnie z branży budowlanej.

W ocenie Baniaka, biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu PKB w Polsce można ocenić, że w przyszłym roku nie powstaną ekonomiczne przesłanki ani do nasilenia fali emigracji, ani do znaczącego wzrostu liczby powrotów z emigracji. Pozytywną konsekwencją otwarcia rynku pracy przez Niemcy może być m.in. uelastycznienie zatrudnienia sezonowego, a także eliminacja uciążliwych procedur administracyjnych związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na pracę czasową lub stałą. Liberalizacja może też ułatwić działalność polskim inwestorom w Niemczech.

Emerytura europejska dla osób pracujących w różnych krajach UE >>

REKLAMA

Wiceminister gospodarki w senacie (rządzie krajowym) Berlina Jens-Peter Heuer ocenił, że zniesienie barier na niemieckim rynku pracy w przyszłym roku niesie ze sobą wiele szans, ale także ryzyko. Jak powiedział, Polacy już obecnie pracujący w Niemczech powinni wykorzystać liberalizację do poprawy swoich warunków pracy i wynagrodzeń, a w niektórych przypadkach - do legalizacji swego zatrudnienia.

Z przytoczonych przez Heuera danych wynika, że w Berlinie mieszka 42,3 tys. obywateli Polski, a w berlińskiej izbie przemysłowo-handlowej zarejestrowanych jest około 6 tysięcy przedsiębiorców z polskim obywatelstwem, co stanowi 18,4 proc. wszystkich zagranicznych przedsiębiorstw w niemieckiej stolicy; Polacy wyprzedzają pod tym względem nawet znacznie liczebniejszą berlińską społeczność turecką.

Praca w Niemczech - zatrudnianie pracowników przez agencje rekrutacyjne >>

Heuer przyznał, że zaskakują go alarmistyczne relacje niektórych niemieckich mediów, które ostrzegają przed napływem taniej sił roboczej z Polski. "Nie oczekuję żadnej nowej fali migracji po 1 maja 2011 r." - powiedział. Jego zdaniem decyzje obywateli państw Europy Środkowej i Wschodniej o podjęciu pracy za granicą nie zapadają już spontanicznie, tak jak obserwowano to bezpośrednio po rozszerzeniu UE.

"Utrzymywanie przez Niemcy okresu przejściowego na rynku pracy raczej nie było dowodem tego, że nasz kraj jest otwarty na świat" - ocenił berliński minister.

Dodał jednak, że liberalizacja rynku pracy nie może doprowadzić do obniżenia standardów socjalnych i płacowych w Niemczech. Dlatego rządząca w Berlinie SPD postuluje wprowadzenie ustawowej płacy minimalnej. Szczególnie dotyczy to pracowników tymczasowych - podkreślił Heuer.

Jak uzyskać niemiecką emeryturą - porady ekspertów >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA