REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowa o pracę, Sąd pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowe wzory dokumentów dla pracodawców i pracowników 2019

Resort pracy opublikował nowe wzory dokumentów związanych z ubieganiem się o zatrudnienie, nawiązaniem, zmianą oraz ustaniem stosunku pracy. Pomocnicze wzory dokumentów są zgodne z aktualnymi przepisami, które weszły w życie od 1 stycznia 2019 r. Pobierz aktualne wzory dokumentów.

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK

Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15). 

Wysokie kary za zatrudnianie dłużników alimentacyjnych na czarno w 2019 r.

Kary grzywny wobec nieuczciwych pracodawców, którzy zatrudniają dłużników alimentacyjnych "na czarno" a także wypłacają im wynagrodzenie pod stołem bez potrącania alimentów - to jedna ze zmian w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Kara może wynieść nawet 45 tys. zł. Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2019 r.

Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.

25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.

Zgłoszenie członka rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego - zmiana tytułu ubezpieczenia

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego w przypadku zmiany tytułu ubezpieczenia? Jaka jest podstawa prawna?

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony 2019 - wzór pisma

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony? Jakie są okresy wypowiedzenia w 2019 roku? Kiedy rozpoczyna się i kończy okres wypowiedzenia? Przedstawiamy wzór pisma wypowiadającego umowę na czas nieokreślony.

Debata "Postępowanie sądowe w sprawach pracowniczych" - 10.10.2018

Pracodawcy RP zapraszają na debatą na temat przyszłości sądownictwa pracy, w tym wprowadzenia rozwiązań, które ułatwią dochodzenie roszczeń ze stosunku pracy. Debata odbędzie się 10 października 2018 r. w siedzibie Pracodawców RP przy ulicy Berneńskiej 8 w Warszawie.

Zwolnienie z kosztów sądowych w sprawach ze stosunku pracy - zmiany

Pracownicy, którzy dochodzą swoich praw w sądzie pracy w sporze z pracodawcą, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych nie będą ponosić kosztów sądowych - takie zmiany przewidziano w projekcie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego.

Czy pracownikowi przywróconemu do pracy należy wystawić nową umowę o pracę

Jeżeli sąd pracy prawomocnym wyrokiem przywróci pracownika do pracy, powinien on zgłosić gotowość podjęcia pracy w ciągu 7 dni od wydania tego wyroku. Czy w związku z tym, konieczne jest podpisanie nowej umowy o pracę?

Problemy z zatrudnianiem młodocianych po 1 września 2018 r.

Od 1 września 2018 r. pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Jednocześnie przepisy Kodeksu pracy nadal będą zakazywać pracy osobom poniżej 16. roku życia.

Brak umowy o pracę i wynagrodzenia - co ma zrobić pracownik

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, umowa o pracę powinna zostać zawarta na piśmie. Co jeśli pracodawca zatrudnił pracownika bez umowy, następnie zwolnił i nie wypłacił wynagrodzenia?

Zatrudnianie nauczycieli na umowy o pracę od 1 września 2018 r.

Od 1 września 2018 r. wszyscy nauczyciele muszą być zatrudniani na podstawie umowy o pracę - zakłada nowelizacja Karty Nauczyciela.

Przyczyny wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę może zajść jedynie w określonych przepisami prawa przypadkach. Wówczas następuje ono z mocy prawa i niepotrzebne są dodatkowe oświadczenia woli. W jakich sytuacjach dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę?

Ważne zmiany w umowach na czas określony w listopadzie 2018 r.

21 listopada 2018 r. upływa limit czasowy zatrudniania na czas określony. W przypadku kontynuacji zatrudnienia, od 22 listopada pracownicy - z mocy prawa - będą zatrudnieni na stałe.

Co to jest mobbing? Jak z nim walczyć?

Ogólnie rzecz ujmując, mobbing to uporczywy i długotrwały terror psychiczny w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że każdemu pracownikowi, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę przysługuje odpowiednie odszkodowanie. Co więcej, w przypadku gdy zachowanie pracodawcy spowodowało problemy zdrowotne pracownikowi należy się także zadośćuczynienie.

Przyczyny zwolnienia pracownika w orzecznictwie

W większości przypadków Kodeks pracy nie precyzuje jakie mogą być powody zwolnienia, a zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracodawca zobowiązany jest wskazać konkretną podstawę rozwiązania umowy. Poniżej przedstawione orzecznictwo Sądu Najwyższego z ostatnich lat rozstrzyga wątpliwe kwestie dotyczące przyczyn zwolnienia pracownika.

Jak wypowiedzieć umowę na czas nieokreślony?

Wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony może nastąpić zarówno na mocy porozumienia stron, jak i za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Warto wiedzieć, czym charakteryzuje się każda z tych form oraz jakie okresy wypowiedzenia obowiązują przy umowie na czas nieokreślony.

Jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę?

Co do zasady, umowa o pracę może być rozwiązana. Warto jednak wiedzieć, że każdy pracownik ma prawo do odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę, jeśli ma zastrzeżenia co do działania pracodawcy. Czego może domagać się niesłusznie potraktowany pracownik? Jaki jest termin na wniesienie odwołania?

Umowa na zastępstwo - wszystko co należy wiedzieć

Pracodawca może zawrzeć umowę na zastępstwo, w związku z nieobecnością stałego pracownika np. związaną z urlopem wypoczynkowym czy macierzyńskim. Przed jej podpisaniem warto poznać swoje prawa.

Większe uprawnienia dla inspektorów pracy w zakresie ustalania stosunku pracy

Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy. W 2017 r. do sądów wniesiono prawie 190 powództw o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Rodzaje umów o pracę 2018/2019

Jakie umowy o pracę mogą zawierać między sobą pracownik i pracodawca? Czym się charakteryzują poszczególne umowy i jak je rozwiązać?

Zatrudnianie młodzieży w okresie wakacyjnym - obowiązki pracodawcy

Sezon wakacyjny to dla części młodych ludzi okazja do zarobienia pierwszych pieniędzy. Prawo pozwala na pracę młodzieży, a nawet dzieci, ale nie każdą pracę mogą one podjąć. Przepisy określają, jakie warunki muszą być spełnione, by młodzi ludzie mogli bezpiecznie i legalnie pracować.

Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony

Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę - jak liczyć, przykłady

Jak liczyć okres wypowiedzenia? Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, okres wypowiedzenia, czyli czas, który musi upłynąć, aby umowa o pracę rozwiązała się, wynosi w zależności od rodzaju zawartej umowy: 3 dni, tydzień lub wielokrotność tygodnia albo miesiąc lub wielokrotność miesiąca. Oto praktyczne przykłady.

Jak negocjować warunki pracy

Każdy z nas był kiedyś w sytuacji, w której negocjował warunki umowy o pracę. Są to bardzo trudne negocjacje. A co jeśli mogliśmy zarabiać więcej i pracować na lepszych warunkach?

Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy - praktyczna instrukcja, wzór

W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca może jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Zobacz wzór informacji w sprawie zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy

Jak zgłosić i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego

Członkowie rodziny, po zgłoszeniu ich do ubezpieczenia, uzyskują prawo do świadczeń opieki zdrowotnej od dnia zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Jak prawidłowo zgłosić i wyrejestrowywać członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego?

Umowa o pracę tymczasową - najważniejsze informacje

Umowa o pracę tymczasową jest dość specyficzną umową. Niby nosi znamiona umowy na czas określony, a jednak nią nie jest. Powiem szczerze, że nie raz spotkałam się z błędnym przekonaniem, iż czyjaś umowa jest umową na czas określony i niestety dużym rozczarowaniem, gdy tłumaczyłam, że umowa o pracę tymczasową to zupełnie inna konstrukcja.

Zatrudnianie młodocianych od 15 roku życia - zmiany od 1 września 2018 r.

Od września tego roku zostanie obniżona granica wieku i pracę będą mogły podjąć osoby, które ukończyły 15. rok życia. Jaką umowę można zawrzeć z młodocianym pracownikiem i co powinno się w niej znaleźć?

26 dni urlopu dla wszystkich - projekt nowego Kodeksu pracy

26 dni urlopu dla każdego pracownika, bez względu na staż, nowy katalog umów o pracę - to tylko niektóre ze zmian zaproponowanych przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy. Teraz projektem zajmie się resort pracy.

Nowe umowy o pracę - koniec zatrudniania na umowę zlecenie

Komisja Kodyfikacyjna zaproponowała stosowanie kilku rodzajów umów o pracę, m.in. umowę o pracę dorywczą czy umowę o pracę tzw. nieetatową. Tym samym zatrudnianie na umowę zlecenie ma zostać ograniczone. Zaznaczono, że propozycje komisji nie są projektami ustaw.

Jak zawierać i rozwiązywać umowy o pracę na zastępstwo w 2018 r.

Umowę na zastępstwo stosuje się głównie w przypadku długotrwałych, usprawiedliwionych nieobecności w pracy pracowników, jeżeli zachodzi konieczność ich zastępstwa. Zobacz przykładowy wzór umowy o pracę na czas zastępstwa.

Nowe umowy dla pracowników sezonowych, opodatkowanie dochodów

Pracownicy sezonowi będą mogli być zatrudniani na podstawie umowy o pracę na okres 3-4 miesięcy. Projekt zakłada też, że dochody pomocnika rolnika będą opodatkowane.

Eksperci: obecny Kodeks pracy wymaga wielu zmian

Monitorowanie aktywności pracowników w internecie, wprowadzenie bardziej elastycznego czasu pracy, ograniczenie urlopów na żądanie - to zdaniem ekspertów zmiany, których potrzebuje Kodeks pracy.

Kiedy ZUS najczęściej podważa podleganie ubezpieczeniom

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podważyć podleganie ubezpieczeniom jeżeli stwierdzi pozorność zawarcia umowy o pracę czy obejście prawa. ZUS najczęściej kontroluje umowy o pracę zawierane z kobietami w ciąży.

Urlopy rodzicielskie dla doktorantów - zmiany w 2018 r.

Wprowadzenie urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego dla doktorantów na zasadach określonych w Kodeksie pracy - to nowe rozwiązania w szkolnictwie wyższym. Zniesiony będzie też obowiązek habilitacji. Przewiduje się, że zmiany wejdą w życie w 2018 r.

Składki ZUS za emeryta na zleceniu, który pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z inną firmą

Emeryt-zleceniobiorca, który jest jednocześnie zatrudniony na umowę o pracę jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym zarówno z obydwu umów. Decydujące znaczenie ma tu wysokość miesięcznego wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę.

Rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy jeszcze w tym roku

Jeden wymiar urlopu do 26 dni dla wszystkich niezależnie od stażu pracy, likwidacja tzw. umów śmieciowych, czy zakaz zakładania działalności gospodarczej w miejsce umowy o pracę - to tylko niektóre z ważnych zmian zaproponowanych w nowym Kodeksie pracy. Prognozuje się, że zmiany mogą wejść w życie jeszcze w 2018 roku.

Nowe obowiązki pracodawcy w 2018 r.

W 2018 roku pracodawców czekają nowe obowiązki, między innymi opłacanie wyższych składek ZUS. Prezydencki projekt zmian w Kodeksie pracy zakłada również istotne zmiany w wydawaniu i prostowaniu świadectwa pracy.

Jak zatrudnić nianię i skorzystać z dofinansowania w 2018 r.

Rodzice zatrudniający nianię mogą ubiegać się o dofinansowanie do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 stycznia 2018 r. budżet państwa sfinansuje składki na jej ubezpieczenia tylko częściowo. Jak krok po kroku zatrudnić nianię i jakie warunki należy spełnić by otrzymać dofinansowanie?

Kogo PIP skontroluje w 2018 r.?

W 2018 roku Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) planuje przeprowadzić w całym kraju 72 tys. kontroli. Szczególną uwagą PIP objęte będą obszary prawnej ochrony pracy i związane z bezpieczeństwem oraz ochroną życia i zdrowia pracowników.

Rozwiązanie umowy o pracę w 2018 r. (art. 30) – podstawowe informacje

Art. 30 Kodeksu pracy określa podstawowe zasady dotyczące rozwiązywania umowy o pracę. Jak rozwiązać umowę o pracę w 2018 roku?

Całkowity koszt zatrudnienia pracownika w 2018 r.

W 2018 roku minimalne wynagrodzenie wyniesie 2100 zł. Wzrost pensji minimalnej oznacza więc także wzrost kosztów pracy. Jaki jest całkowity koszt zatrudnienia pracownika? Jakie składki do ZUS pokrywa pracodawca?

Ile może dorobić emeryt i rencista od 1 grudnia 2017 r. do 28 lutego 2018 r.

Emeryci lub renciści mogą dorabiać do emerytury bez ograniczeń, jeżeli osiągnęli powszechny wiek emerytalny. W pozostałych przypadkach ZUS zawiesi lub zmniejszy emeryturę. Od 1 grudnia 2017 do 28 lutego 2018 r. obowiązują nowe limity dorabiania.

Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

Pracodawca nabywa prawo do utworu powstałego w związku z wykonywaniem przez pracownika jego obowiązków służbowych. Prawo to może zostać wyłączone na podstawie postanowień umowy o pracę. Czy uprawnienie przysługuje osobom świadczącym pracę na podstawie umów cywilnoprawnych?

Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r.

Od 1 września 2017 r. weszły w życie zmiany dostosowujące zasady przygotowania zawodowego młodocianych do nowego systemu oświaty. Wprowadzono także przepisy przejściowe, które objęły młodocianych, którzy rozpoczęli przygotowanie zawodowe przed 1 września 2017 r.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kolejna umowa o pracę z tym samym pracodawcą

W ostatnim dniu miesiąca pracownikowi kończy się umowa o pracę. Pracodawca i pracownik chcą zawrzeć kolejną umowę o pracę kilka dni po zakończeniu obecnej. Czy w związku z tym pracodawca może nie wypłacić ekwiwalentu pieniężnego?

Przedwstępna umowa o pracę

Proces rekrutacji pracownika coraz częściej staje się wieloetapowym narzędziem selekcji i wyboru potencjalnie najlepszego z punktu widzenia pracodawcy kandydata na pracownika. Po jego zakończeniu strony porozumiewają się m.in. co do terminu zawarcia umowy o pracę i terminu jej rozpoczęcia, a praktyka wskazuje, że nie zawsze są to terminy tożsame. Zdarza się, że pracodawca przed zawarciem umowy o pracę proponuje pracownikowi zawarcie umowy przedwstępnej. Czy jest to dopuszczalne na gruncie przepisów prawa pracy, a jeśli tak to jaka powinna być treść takiej umowy i jakie konsekwencje dla stron rodzi jej podpisanie?

Ile może dorobić emeryt od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r.

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez ograniczeń. Dla pozostałych osób dorabiających do emerytury lub renty, od 1 września 2017 r. do 30 listopada 2017 r. obowiązują nowe limity. Ich przekroczenie spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie prawa do emerytury.

Wypowiedzenie umowy o pracę członkowi zarządu z powodu zbliżającego się upływu kadencji

W przypadku, gdy członek zarządu spółki kapitałowej związany jest ze spółką umową o pracę na czas nieokreślony bardzo często dochodzi do sytuacji, w której okres kadencji członka zarządu nie jest dokładnie skorelowany z okresem stosunku pracy, tj. mimo upływu kadencji, członek zarządu jest nadal związany ze spółką umową o pracę, którą pracodawca wypowiada dopiero po upływie kadencji. Czy jest wobec tego prawidłowe wypowiedzenie o pracę członkowi zarządu z powodu zbliżającego się upływu kadencji złożone jeszcze przed upływem kadencji?

REKLAMA