Prawa autorskie do utworu stworzonego przez pracownika

REKLAMA
Nabycie autorskich praw majątkowych
Przepis art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2016 roku, poz. 666), zwanej dalej ustawa prawo autorskie, statuuje prawo pracodawcy, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy, do nabycia autorskich praw majątkowych do tego utworu. Prawo to może zostać wyłączone lub zmodyfikowane na podstawie przepisów ustawy lub postanowień umowy o pracę.
Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami
Na podstawie art. 12 ustawy prawo autorskie pracodawca nabywa autorskie prawa majątkowe do utworu stworzonego przez pracownika w rozumieniu art. 2 k.p., t.j. osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Przepis nie przyznaje prawa do nabycia autorskich praw majątkowych do utworów stworzonych przez osoby świadczące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w szczególności na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia.
Przedmiotem nabycia są wyłącznie autorskie prawa majątkowe do utworu. Obejmują one prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu (art. 17 ustawy prawo autorskie).
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Kup ksiażkę:
Czas pracy 2023. Planowanie, rozliczanie i ewidencjaUtwór powstały w ramach stosunku pracy
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy prawo autorskie utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Pracodawca nabywa prawo do utworu powstałego w związku z wykonywaniem przez pracownika jego obowiązków służbowych. Obowiązki te mogą wynikać m.in. z treści umowy o pracę, zakresu obowiązków, polecenia służbowego, wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy (np. regulaminu pracy). Nabycie autorskich praw majątkowych następuje także w przypadku, gdy z istoty danego zawodu lub stanowiska wynika, iż wiąże się ono z wykonywaniem pracy twórczej (np. dziennikarz, florystka.).
Prawa autorskie do utworu nie będą przysługiwać pracodawcy, jeżeli jego stworzenie nie należało do obowiązków pracownika. W takim przypadku nie ma znaczenia okoliczność, iż utwór powstał w godzinach pracy lub do jego stworzenia został wykorzystany sprzęt należący do pracodawcy.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineNabycie prawa do utworu
Nabycie autorskich praw majątkowych do stworzonego przez pracownika utworu ma charakter pochodny. Pierwotnie prawa te przysługują pracownikowi. Pracodawca nabywa je dopiero z chwilą przyjęcia utworu.
Przepisy ustawy prawo autorskie nie precyzują sposobu, w jaki pracodawca ma dokonać przyjęcia utworu. Zastosowanie mają zatem przepisy Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli, w szczególności art. 60 k.c. Przepis ten stanowi, iż wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej. Tym samym wola przejęcia utworu może zostać wyrażona w dowolny sposób - zarówno wprost, jak i w sposób dorozumiany.
Termin na przejście z telepracy na pracę zdalną wygasa 7 października 2023 r.
Pracodawcy dotychczas zatrudniający pracowników na podstawie umów o telepracę powinni wdrożyć wobec nich nowe zasady.
Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlineJeżeli umowa o pracę nie stanowi inaczej, z chwilą przyjęcia utworu pracodawca nabywa własność przedmiotu, na którym utwór utrwalono (art. 12 ust. 3 ustawy prawo autorskie).
Powrót autorskich prawa majątkowych do pracownika
W okresie dwóch lat od daty przyjęcia utworu pracodawca obowiązany jest przystąpić do rozpowszechniania utworu przeznaczonego do tego celu w umowie o pracę. W przeciwnym wypadku pracownik - twórca może wyznaczyć mu na piśmie odpowiedni termin na rozpowszechnienie utworu. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego przez pracownika terminu, prawa uzyskane przez pracodawcę wraz z własnością przedmiotu, na którym utwór utrwalono, powracają do pracownika - twórcy. Pracownik i pracodawca mogą w drodze umowy określić inny termin na przystąpienie przez pracodawcę do rozpowszechniania utworu, a nawet wyłączyć możliwość powrotu autorskich prawa majątkowych do pracownika (art. 12 ust. 2 ustawy prawo autorskie).
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: