REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r.

Małgorzata Podgórska
Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r. / fot. Fotolia
Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2017 r. weszły w życie zmiany dostosowujące zasady przygotowania zawodowego młodocianych do nowego systemu oświaty. Wprowadzono także przepisy przejściowe, które objęły młodocianych, którzy rozpoczęli przygotowanie zawodowe przed 1 września 2017 r.

Od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów, do których nie była już prowadzona rekrutacja. Ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum w roku szkolnym 2018/2019. Zatem od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą funkcjonować gimnazja.

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto od 1 września 2017 r. dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa stała się branżową szkołą I stopnia. Na rok szkolny 2017/2018 nie przeprowadzano już postępowania rekrutacyjnego do I klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej. W latach szkolnych od 2017/2018 do 2019/2020 w branżowej szkole I stopnia będą prowadzone klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej aż do czasu likwidacji tych klas.

Polecamy książkę: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

W wyniku tych zmian wprowadzona została nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Ma ona charakter wyłącznie dostosowujący do reformy oświatowej. Zmiany polegają na zastąpieniu "zasadniczej szkoły zawodowej" - "branżową szkołą I stopnia" (w § 5, § 10 ust. 1 pkt 1 oraz w § 11 ust. 2 i § 12 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania) oraz na zastąpieniu "gimnazjum" - "ośmioletnią szkołą podstawową" (w § 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania).

Dostosowanie odesłań do obowiązujących aktów prawnych

Od 1 września 2017 r. kształcenie w branżowej szkole I stopnia odbywa się w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. Przewiduje się, że wszystkie zawody przyporządkowane do tego typu szkoły są zawodami jednokwalifikacyjnymi, przy czym część z nich ma kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym na poziomie technikum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego powodu w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania brzmienie § 11 ust. 2 i 4 dostosowano do obowiązujących aktów prawnych, tj. rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz rozporządzenia w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Przepisy przejściowe

W celu zachowania przejrzystości przepisów dotyczących przygotowania zawodowego młodocianych wprowadzono przepisy przejściowe odnoszące się do pracowników młodocianych, którzy rozpoczęli przygotowanie zawodowe przed 1 września 2017 r. Umożliwiają im one ukończenie tego dokształcania na dotychczasowych zasadach. Konieczne jest bowiem zagwarantowanie ciągłości kształcenia dla tej grupy osób, co pozwoli im na ukończenie dokształcania opartego na treściach nauczania stanowiących kontynuację rozpoczętej nauki.

Zgodnie z przepisami przejściowymi młodociani, którzy rozpoczęli dokształcanie teoretyczne w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej, realizowane w dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej lub w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego albo u pracodawcy, od 1 września 2017 r. kontynuują to dokształcanie na podstawie dotychczasowej podstawy programowej kształcenia w zawodach oraz dotychczasowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Ponadto w przepisach przejściowych uregulowano sytuację młodocianych zatrudnionych u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, którzy rozpoczęli dokształcanie teoretyczne przed 1 września 2017 r. odpowiednio w dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej bądź w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego albo u pracodawcy i będą przystępowali do egzaminów zawodowych. Przepis przejściowy uwzględnia zmiany dotyczące struktury egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (redukcja kwalifikacji w zawodach z 3 do 1, a co za tym idzie - zmniejszenie liczby egzaminów w danym zawodzie z 3 do 1).W przypadku młodocianych dokształcających się w dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej przyjęto, że osoby te będą zdawały egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie zgodnie z dotychczasowymi zasadami (egzamin przeprowadzany odrębnie z zakresu każdej kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie).

W odniesieniu do młodocianych dokształcających się w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego lub u pracodawcy przyjęto, że osoby te będą zdawały egzamin eksternistyczny potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (przeprowadzany odrębnie z zakresu każdej kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie).

Ponadto zgodnie z przepisami przejściowymi młodociany, który rozpoczął:

  • naukę zawodu przed 1 września 2017 r. u pracodawcy będącego rzemieślnikiem, będzie zdawał egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych na zasadach obowiązujących 31 sierpnia 2017 r.,
  • przyuczenie do wykonywania określonej pracy przed 1 września 2017 r., kontynuuje przyuczenie na dotychczasowych zasadach.

Podstawa prawna:

§ 1-3 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania - Dz.U. z 2017 r. poz. 1641

§ 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 kwietnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie - Dz.U. z 2015 r. poz. 673

§ 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych - Dz.U. z 2017 r. poz. 89; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1607

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

PIP może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

4 uchwały rządu premiera D. Tuska. Miesięcznie 1000 zł aż do końca 2027 r. Dodatek motywacyjny. Budżet pokryje też ZUS i NFZ

Wypłata 1000 zł dodatku motywacyjnego miesięcznie (start od 1 lipca 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. 

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Istotnym warunkiem niezbędnym do uzyskania renty jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

Bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Również w 2024 r. będą organizowane bezpłatne wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci ubezpieczonych. Poniżej opis, gdzie, dla kogo, kiedy, na jakie schorzenia i na jakich warunkach organizowane są turnusy.

REKLAMA

Renta socjalna 2024 r. – ile na rękę

Renta socjalna jest świadczeniem przeznaczonym dla osób, które nie mogą pracować ze względu na stan zdrowia. Świadczenie przyznaje i wypłaca ZUS.

Minimalnie 9230,57 zł zarobi od 1 lipca 2024 r. psycholog kliniczny. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie

Już od 1 lipca 2024 r. wchodzą w życie nowe i to nie małe stawki minimalnego wynagrodzenia w publicznej służbie zdrowia. Okazuje się, że przykładowo psycholog kliniczny musi minimalnie zarabiać aż 9230,57 zł od 1 lipca 2024 r. Przepisy nie pozwolą na niższe wynagrodzenie. Minimalne stawki są powiązane z rodzajem profesji, kwalifikacjami i zakresem odpowiedzialności.

REKLAMA