REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r.

Małgorzata Podgórska
Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r. / fot. Fotolia
Przygotowanie zawodowe młodocianych - jakie zmiany od 1 września 2017 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 września 2017 r. weszły w życie zmiany dostosowujące zasady przygotowania zawodowego młodocianych do nowego systemu oświaty. Wprowadzono także przepisy przejściowe, które objęły młodocianych, którzy rozpoczęli przygotowanie zawodowe przed 1 września 2017 r.

Od roku szkolnego 2017/2018 rozpoczęło się wygaszanie gimnazjów, do których nie była już prowadzona rekrutacja. Ostatni rocznik dzieci klas III ukończy gimnazjum w roku szkolnym 2018/2019. Zatem od 1 września 2019 r. w ustroju szkolnym nie będą funkcjonować gimnazja.

Autopromocja

Ponadto od 1 września 2017 r. dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa stała się branżową szkołą I stopnia. Na rok szkolny 2017/2018 nie przeprowadzano już postępowania rekrutacyjnego do I klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej. W latach szkolnych od 2017/2018 do 2019/2020 w branżowej szkole I stopnia będą prowadzone klasy dotychczasowej zasadniczej szkoły zawodowej aż do czasu likwidacji tych klas.

Polecamy książkę: Ochrona danych pracowników. Praktyczny poradnik dla pracodawców 

W wyniku tych zmian wprowadzona została nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Ma ona charakter wyłącznie dostosowujący do reformy oświatowej. Zmiany polegają na zastąpieniu "zasadniczej szkoły zawodowej" - "branżową szkołą I stopnia" (w § 5, § 10 ust. 1 pkt 1 oraz w § 11 ust. 2 i § 12 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania) oraz na zastąpieniu "gimnazjum" - "ośmioletnią szkołą podstawową" (w § 15 ust. 2 rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania).

Dostosowanie odesłań do obowiązujących aktów prawnych

Od 1 września 2017 r. kształcenie w branżowej szkole I stopnia odbywa się w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, dla których przewidziano kształcenie w tym typie szkoły. Przewiduje się, że wszystkie zawody przyporządkowane do tego typu szkoły są zawodami jednokwalifikacyjnymi, przy czym część z nich ma kwalifikację wspólną z zawodem nauczanym na poziomie technikum.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z tego powodu w rozporządzeniu w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania brzmienie § 11 ust. 2 i 4 dostosowano do obowiązujących aktów prawnych, tj. rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz rozporządzenia w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Przepisy przejściowe

W celu zachowania przejrzystości przepisów dotyczących przygotowania zawodowego młodocianych wprowadzono przepisy przejściowe odnoszące się do pracowników młodocianych, którzy rozpoczęli przygotowanie zawodowe przed 1 września 2017 r. Umożliwiają im one ukończenie tego dokształcania na dotychczasowych zasadach. Konieczne jest bowiem zagwarantowanie ciągłości kształcenia dla tej grupy osób, co pozwoli im na ukończenie dokształcania opartego na treściach nauczania stanowiących kontynuację rozpoczętej nauki.

Zgodnie z przepisami przejściowymi młodociani, którzy rozpoczęli dokształcanie teoretyczne w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej, realizowane w dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej lub w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego albo u pracodawcy, od 1 września 2017 r. kontynuują to dokształcanie na podstawie dotychczasowej podstawy programowej kształcenia w zawodach oraz dotychczasowej klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Ponadto w przepisach przejściowych uregulowano sytuację młodocianych zatrudnionych u pracodawcy niebędącego rzemieślnikiem, którzy rozpoczęli dokształcanie teoretyczne przed 1 września 2017 r. odpowiednio w dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej bądź w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego albo u pracodawcy i będą przystępowali do egzaminów zawodowych. Przepis przejściowy uwzględnia zmiany dotyczące struktury egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (redukcja kwalifikacji w zawodach z 3 do 1, a co za tym idzie - zmniejszenie liczby egzaminów w danym zawodzie z 3 do 1).W przypadku młodocianych dokształcających się w dotychczasowej zasadniczej szkole zawodowej przyjęto, że osoby te będą zdawały egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie zgodnie z dotychczasowymi zasadami (egzamin przeprowadzany odrębnie z zakresu każdej kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie).

W odniesieniu do młodocianych dokształcających się w ośrodku dokształcania i doskonalenia zawodowego lub u pracodawcy przyjęto, że osoby te będą zdawały egzamin eksternistyczny potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (przeprowadzany odrębnie z zakresu każdej kwalifikacji wyodrębnionej w danym zawodzie).

Ponadto zgodnie z przepisami przejściowymi młodociany, który rozpoczął:

 • naukę zawodu przed 1 września 2017 r. u pracodawcy będącego rzemieślnikiem, będzie zdawał egzamin kwalifikacyjny na tytuł czeladnika przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych na zasadach obowiązujących 31 sierpnia 2017 r.,
 • przyuczenie do wykonywania określonej pracy przed 1 września 2017 r., kontynuuje przyuczenie na dotychczasowych zasadach.

Podstawa prawna:

§ 1-3 rozporządzenia Rady Ministrów z 16 sierpnia 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania - Dz.U. z 2017 r. poz. 1641

§ 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 27 kwietnia 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie - Dz.U. z 2015 r. poz. 673

§ 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 10 stycznia 2017 r. w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych - Dz.U. z 2017 r. poz. 89; ost.zm. Dz.U. z 2017 r. poz. 1607

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  REKLAMA

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  REKLAMA

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  REKLAMA