| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Umowa o pracę tymczasową - najważniejsze informacje

Umowa o pracę tymczasową - najważniejsze informacje

Umowa o pracę tymczasową jest dość specyficzną umową. Niby nosi znamiona umowy na czas określony, a jednak nią nie jest. Powiem szczerze, że nie raz spotkałam się z błędnym przekonaniem, iż czyjaś umowa jest umową na czas określony i niestety dużym rozczarowaniem, gdy tłumaczyłam, że umowa o pracę tymczasową to zupełnie inna konstrukcja.

Nie do końca zakorzeniona jest świadomość czym są agencje pracy tymczasowej oraz to, czym ta umowa się charakteryzuje. Z perspektywy przyszłych mam, niestety do czerwca 2017 taki błąd w świadomości niósł za sobą fatalne skutki. Umowa o pracę tymczasową nie dawała ani gwarancji ochrony stosunku pracy oraz miała mocno ograniczoną sferę uprawnień dla kobiet w ciąży czy mam. Na szczęście zapanował tutaj nowy porządek prawny i dla mam to akurat bardzo dobra wiadomość.

Umowa o pracę tymczasową - charakterystyka

Bardzo często dostaję pytania czy umowa o pracę tymczasową jest umową „śmieciową”? NIE. Umowa ta jest umową o pracę. Czym więc różni się umowa o pracę tymczasową od umowy o czas określony?

Główna różnica to fakt, iż w tej umowie pojawiają się trzy podmioty: pracownik, agencja pracy tymczasowej, pracodawca. W tym stosunku umowę o pracę podpisujesz z agencją pracy
tymczasowej i to ona kieruje Cię do określonej pracy.
Pracodawcę zaś wiąże również umowa z agencją, która na jego rzecz zatrudnia pracowników.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Ustawa o pracownikach tymczasowych przewiduje krótsze okresy wypowiedzenia, aniżeli dla umowy na czas określony:

- 3 dniowy okres wypowiedzenia - dla umów, nieprzekraczających 2 tygodni;
- tygodniowy okres wypowiedzenia - dla umów, przekraczających 2 tygodnie.

Urlop wypoczynkowy, przysługujący w tym stosunku pracy to 2 dni, za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji jednego pracodawcy.

Zmiany dla kobiet w ciąży

Zmiany z perspektywy kobiet w ciąży są bardzo ważne. Nowelizacja bowiem zrównała prawa kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową z kobietami zatrudnionymi na podstawie umowy na czas określony. W praktyce oznacza to więc, iż umowa o pracę tymczasową również korzysta z ochrony, jaką wprowadza art. 177 § 3 kp. Zgodnie z nim umowy o pracę na czas określony, bądź umowy na okres próbny, przekraczający jeden miesiąc, nie mogą zostać rozwiązane, po upływie trzeciego miesiąca ciąży. A co za tym idzie przedłużają się one do dnia porodu. Tak samo w tej chwili wygląda status umowy o pracę tymczasową.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie uprawnienia będą Ci przysługiwały w związku z przedłużeniem umowy o pracę do dnia porodu, zapraszam do zapoznania się z tymi informacjami TUTAJ. Nowelizacja miała na celu wzmocnienie ochrony pracownika, nie tylko w czasie ciąży. Jakie więc inne zmiany przyniosła nowelizacja?

Ograniczenie czasowe zatrudnienia

Bardzo dużą zmianą w nowych przepisach jest to, że ustalono limit zatrudnienia na podstawie takiej umowy. Nie może być to więcej, aniżeli 18 miesięcy w przeciągu ostatnich 3 lat u tego samego pracodawcy. Istotnym jest, że pracodawca nie będzie mógł zatrudnić tego samego pracownika, nawet w sytuacji wskazania go przez inna agencję (w tej chwili było to możliwe).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »