REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa o pracę tymczasową - najważniejsze informacje

Marzena Pilarz-Herzyk
www.mamaprawniczka.pl
Umowa o pracę tymczasową - najważniejsze informacje/fot.Shutterstock
Umowa o pracę tymczasową - najważniejsze informacje/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o pracę tymczasową jest dość specyficzną umową. Niby nosi znamiona umowy na czas określony, a jednak nią nie jest. Powiem szczerze, że nie raz spotkałam się z błędnym przekonaniem, iż czyjaś umowa jest umową na czas określony i niestety dużym rozczarowaniem, gdy tłumaczyłam, że umowa o pracę tymczasową to zupełnie inna konstrukcja.

Nie do końca zakorzeniona jest świadomość czym są agencje pracy tymczasowej oraz to, czym ta umowa się charakteryzuje. Z perspektywy przyszłych mam, niestety do czerwca 2017 taki błąd w świadomości niósł za sobą fatalne skutki. Umowa o pracę tymczasową nie dawała ani gwarancji ochrony stosunku pracy oraz miała mocno ograniczoną sferę uprawnień dla kobiet w ciąży czy mam. Na szczęście zapanował tutaj nowy porządek prawny i dla mam to akurat bardzo dobra wiadomość.

Autopromocja

Umowa o pracę tymczasową - charakterystyka

Bardzo często dostaję pytania czy umowa o pracę tymczasową jest umową „śmieciową”? NIE. Umowa ta jest umową o pracę. Czym więc różni się umowa o pracę tymczasową od umowy o czas określony?

Główna różnica to fakt, iż w tej umowie pojawiają się trzy podmioty: pracownik, agencja pracy tymczasowej, pracodawca. W tym stosunku umowę o pracę podpisujesz z agencją pracy
tymczasowej i to ona kieruje Cię do określonej pracy.
Pracodawcę zaś wiąże również umowa z agencją, która na jego rzecz zatrudnia pracowników.

Polecamy: Multipakiet RODO 2018 dla kadrowych i HR

Ustawa o pracownikach tymczasowych przewiduje krótsze okresy wypowiedzenia, aniżeli dla umowy na czas określony:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 3 dniowy okres wypowiedzenia - dla umów, nieprzekraczających 2 tygodni;
- tygodniowy okres wypowiedzenia - dla umów, przekraczających 2 tygodnie.

Urlop wypoczynkowy, przysługujący w tym stosunku pracy to 2 dni, za każdy miesiąc pozostawania do dyspozycji jednego pracodawcy.

Zmiany dla kobiet w ciąży

Zmiany z perspektywy kobiet w ciąży są bardzo ważne. Nowelizacja bowiem zrównała prawa kobiet zatrudnionych na podstawie umowy o pracę tymczasową z kobietami zatrudnionymi na podstawie umowy na czas określony. W praktyce oznacza to więc, iż umowa o pracę tymczasową również korzysta z ochrony, jaką wprowadza art. 177 § 3 kp. Zgodnie z nim umowy o pracę na czas określony, bądź umowy na okres próbny, przekraczający jeden miesiąc, nie mogą zostać rozwiązane, po upływie trzeciego miesiąca ciąży. A co za tym idzie przedłużają się one do dnia porodu. Tak samo w tej chwili wygląda status umowy o pracę tymczasową.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie uprawnienia będą Ci przysługiwały w związku z przedłużeniem umowy o pracę do dnia porodu, zapraszam do zapoznania się z tymi informacjami TUTAJ. Nowelizacja miała na celu wzmocnienie ochrony pracownika, nie tylko w czasie ciąży. Jakie więc inne zmiany przyniosła nowelizacja?

Ograniczenie czasowe zatrudnienia

Bardzo dużą zmianą w nowych przepisach jest to, że ustalono limit zatrudnienia na podstawie takiej umowy. Nie może być to więcej, aniżeli 18 miesięcy w przeciągu ostatnich 3 lat u tego samego pracodawcy. Istotnym jest, że pracodawca nie będzie mógł zatrudnić tego samego pracownika, nawet w sytuacji wskazania go przez inna agencję (w tej chwili było to możliwe).

Ograniczenie, co do możliwości zatrudnienia

Pracodawca nie będzie mógł już zatrudnić pracownika tymczasowego do pracy, którą do tej pory wykonywał pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Ważnym jest tutaj, że kontrola w takich sytuacjach będzie dotyczyła charakteru wykonywanej pracy, a nie nie samej nazwy stanowiska w umowie (co oznacza, że ewentualna zmiana nazwy stanowiska pracy nie
wystarczy).

Przedstawienie zasad wynagrodzenia

Na wniosek agencji, pracodawca jest zobowiązany do przedstawienia jej zasad wynagradzania na danym stanowisku. Agencja zaś będzie musiała na piśmie przekazać te informacje zainteresowanemu pracownikowi. Ma to na celu zapewnienie podobnych warunków pracy i płacy wśród osób zatrudnionych na umowie o pracę i na umowie o pracę tymczasową.

Marzena Pilarz-Herzyk | Mama Prawniczka | www.mamaprawniczka.pl

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 9 lipca 2003 o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 962), w szczególności art. 8, 11a, 13, 14a, 17, 20.
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 Kodeks Pracy, Dz.U. 1974 Nr 24 poz. 141 z późn.zm w szczególności: art. 177. § 3.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Igrzyska olimpijskie za mniej niż 100 dni! Polscy sportowcy będą walczyli o medale ale też o olimpijską emeryturę

Gdzie odbędą się igrzyska olimpijskie w 2024 roku? Ile obecnie trwają igrzyska olimpijskie? Kiedy odbędą się najbliższe igrzyska olimpijskie? Jakie dyscypliny na igrzyskach? Gdzie będą igrzyska 2028? Ile wynosi emerytura olimpijska w 2024? Komu przysługuje emerytura olimpijska?

Rząd: 10 dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego dla opiekunek. Pracownicy: My też chcemy 36 dni urlopu

Opiekunowie pracujący w żłobkach otrzymają przywilej w postaci 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego rocznie. Wywołało to reakcję innych pracowników "My też chcemy 36 dni urlopu wypoczynkowego rocznie".

REKLAMA

2 dni lub 16 godzin za połowę wynagrodzenia. Pracodawca nie może odmówić

Pracownik może wykorzystać zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w określonych sytuacjach. Kodeks pracy wymienia pilne sprawy rodzinne spowodowane chorobą lub wypadkiem, jeżeli jest niezbędna natychmiastowa obecność pracownika.

Prace interwencyjne PUP - co to? Jakie to korzyści dla pracodawcy i bezrobotnego?

Czym są prace interwencyjne z PUP? Dlaczego warto skorzystać z tego wsparcia z urzędu pracy? Jakie korzyści ma bezrobotny, a jakie pracodawca? Ile wynosi refundacja wynagrodzenia?

1780,96 zł brutto do 19 kwietnia 2024 r. dla tej grupy emerytów

W piątek, 19 kwietnia 2024 r., na konta 6,6 mln emerytów trafi ponad 11 mld złotych. Tego dnia ZUS przeleje kolejną transzę trzynastych emerytur.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

REKLAMA

Zmiany w kodeksie pracy co do BHP - dotyczą wielu branż

To będzie nie mała rewolucja dla takich branż i rodzajów pracy jak: praca przy produkcji i stosowaniu pestycydów, produkcji i przetwórstwie tworzyw sztucznych, w przemyśle gumowym, farmaceutycznym, metalurgicznym, kosmetycznym, w budownictwie, w placówkach ochrony zdrowia, w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych i warsztatach samochodowych. Dlaczego? Ponieważ Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało kolejny już projekt zmian w zakresie prawa pracy. Tym razem chodzi o pewne czynniki oraz procesy stwarzające szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników. Trzeba będzie zmienić rejestry prac i pracowników.

Trzęsienie ziemi w Poczcie Polskiej. Tysiące osób ma stracić pracę

Poczta Polska, narodowy operator pocztowy, planuje wprowadzić istotne zmiany w swojej strukturze zatrudnienia i funkcjonowaniu placówek. Według doniesień prasowych, spółka zamierza znacznie ograniczyć liczbę pracowników oraz zmniejszyć liczbę otwartych okienek i skrócić godziny pracy swoich urzędów.

REKLAMA