REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenie chorobowe, Czas pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r.

Znana jest już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie KRUS w IV kwartale 2020 r. Jaki jest ostateczny termin ich opłacenia?

Umowa zlecenie - zawarcie, składki, urlop, rozwiązanie

Wszystko, co trzeba wiedzieć o umowie zlecenia, znajduje się w poniższym artykule. Jak zawiera się taką umowę cywilnoprawną? Jakie składki odprowadza się od zlecenia? Czy zleceniobiorcy przysługuje urlop wypoczynkowy? Jak rozwiązuje się umowę zlecenia?

Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić dobrymi nawykami?

Palenie papierosów wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale może również wpływać na obniżenie wydajności pracownika. Jak przerwę w pracy na papierosa zastąpić zdrowymi nawykami? Co zrobić, aby chęć zapalenia nie zaburzała planu dnia?

7 zmian w pracy kierowcy od 20 sierpnia 2020 r. (Pakiet mobilności)

Pierwsze zmiany z Pakietu mobilności obowiązują od 20 sierpnia 2020 r. Do 7 nowych regulacji dotyczących pracy kierowcy należą m.in.: obowiązkowy powrót kierowcy do bazy co 4 tygodnie, wymogi do wykorzystania dwóch skróconych odpoczynków tygodniowych pod rząd, zakaz odbierania odpoczynków tygodniowych regularnych w kabinie pojazdu, możliwość przedłużenia czasu jazdy o maksymalnie 1 lub 2 godziny przy powrocie do bazy czy nowe wyłączenia dotyczące tachografu.

Czas pracy w 2021 – tabela wymiaru czasu pracy

Wymiar czasu pracy w 2021 r. wyniesie 2016 godzin. Dwa święta wypadają w sobotę, a więc każde z nich obniża czas pracy o 8 godzin. Jak ustalić wymiar czasu pracy w 2021 r.?

Jak liczyć 6 miesięcy pracy cudzoziemca na oświadczeniu?

Obcokrajowiec wykonujący w Polsce pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi może robić to maksymalnie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jak liczyć 6 miesięcy pracy na oświadczeniu?

Ustalanie wysokości wynagrodzenia chorobowego dla pracownika objętego przestojem na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Pracownik zatrudniony od 1 stycznia 2019 r. w pełnym wymiarze czasu pracy jest objęty przestojem ekonomicznym na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Jego wynagrodzenie za ten okres zostało obniżone do minimalnej płacy. W lipcu 2020 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim przez 10 dni. To jego pierwsza niezdolność do pracy w tym roku. Czy wynagrodzenie chorobowe powinniśmy obliczyć tylko od wynagrodzenia za okres przestoju czy z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy?

Czas pracy w 2020 r. – tabela wymiaru czasu pracy

Czas pracy w 2020 r. przedstawia poniższa tabela. Zgodnie z Kodeksem Pracy maksymalna liczba godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracującym wynosi 8 godzin – czyli 40 tygodniowo. Wymiar czasu pracy w 2020 r. różni się jednak od tego z lat poprzednich. Sprawdź, ile dni będzie trzeba przepracować w tym roku i kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop.

Lekki, umiarkowany i znaczny stopień niepełnosprawności a przywileje w pracy

Pracownik niepełnosprawny jest w sposób szczególny chroniony przez prawo pracy. Jakie przywileje ma osoba posiadająca orzeczenie o lekkim, umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności?

Czy otrzymam zasiłek chorobowy za czas kwarantanny, jeśli jestem pierwszy miesiąc na zleceniu?

Pierwszą w życiu umowę zlecenia podpisałam 5. maja 2020 r. W tym samym miesiącu przebywałam na kwarantannie w związku z koronawirusem. Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy? Na pytanie odpowiada Rzecznik Praw Obywatelskich.

Czy można zakazać korzystania ze smartfonów i innych urządzeń podczas przerw w pracy

Chcemy wprowadzić do regulaminu pracy zakaz używania na terenie zakładu pracy prywatnych smartfonów, tabletów oraz czytników książek elektronicznych - w czasie 15-minutowej przerwy "śniadaniowej" i 5-minutowych przerw związanych z obsługą monitorów ekranowych. Czy możemy to zrobić? Czy taki zakaz może dotyczyć wszystkich pracowników czy wyłącznie osób na wybranych stanowiskach pracy? - pyta Czytelnik z Łodzi.

Zmiana czasu pracy pracowników w czasie epidemii COVID-19

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 spowodowała znaczące trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. W wielu zakładach pracy wskutek zmniejszenia ilości zamówień i zleceń, zmniejszyło się również zapotrzebowanie na pracę. Nowe okoliczności często wymagają zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwach. Niekiedy konieczna jest reorganizacja np. warunków pracy zmianowej lub wydłużenie czasu pracy pracowników w poszczególne dni. Stosunkowo sztywne reguły Kodeksu pracy nie zawsze pozwalają pracodawcom na szybkie wprowadzenie satysfakcjonujących i wystarczających rozwiązań organizacyjnych. Z pomocą przychodzą przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ta umożliwia pracodawcom, którzy doznali spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, wprowadzenie modyfikacji w zakresie czasu pracy pracowników.

Tarcza 3.0 - zmiany w prawie pracy

Tarcza 3.0 ma zawierać przepisy dotyczące zmian w prawie pracy. Szczególnie ważna jest modyfikacja zasad organizacji pracy. Uzasadnione wydaje się być wprowadzenie tymczasowych zmian sposobu rozliczania czasu pracy.

Dłuższy limit czasu pracy kierowców

W związku z epidemią koronawirusa wydłużono limit czasu pracy kierowców. Ile aktualnie wynosi dobowa, a ile tygodniowa norma czasu pracy?

Kwarantanna po powrocie z zagranicy - wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy także dla domowników

Od 1 kwietnia obowiązkowa kwarantanna po powrocie z zagranicy dotyczy również domowników. Im także należy się za ten czas wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub zasiłek chorobowy. Ważne, aby osoby te były objęte ubezpieczeniem chorobowym.

Tarcza Antykryzysowa: elastyczne rozwiązania w zakresie czasu pracy tylko dla wybranych

Nie każdy przedsiębiorca może skorzystać z dodatkowych rozwiązań dotyczących czasu pracy w okresie stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii. Chodzi o zmianę systemu lub rozkładu czasu pracy pracowników oraz zlecenie pracy w godzinach nadliczbowych.

Czy pracownik może jednego dnia wykorzystać zwolnienie na opiekę nad dzieckiem i wyjście prywatne

PROBLEM: Pracownik złożył wniosek o udzielenie mu w tym samym dniu 2 godzin zwolnienia na opiekę nad dzieckiem oraz 2 godzin zwolnienia w celu załatwienia sprawy osobistej. Czy możemy udzielić obu tych zwolnień jednego dnia? W jaki sposób wykazać taki dzień w ewidencji czasu pracy, czy oznaczyć 6 godzin przepracowanych i 2 godziny zwolnienia na dziecko, czy wskazać na 4 godziny przepracowane i 4 godziny nieprzepracowane? - pyta Czytelniczka z Łodzi.

KRUS. Wyższy zasiłek chorobowy w związku z koronawirusem

Od dnia 8 marca 2020 r. zmieniła się wysokość zasiłku chorobowego za każdy dzień czasowej niezdolności do pracy - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Zmiana ma związek z epidemią koronawirusa.

Składki KRUS na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r.

Miesięczna składka na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r. została ustalona w wysokości 42,00 zł za każdą osobę podlegającą temu ubezpieczeniu.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 (dodatkowy zasiłek opiekuńczy) - jak wypełnić druk, od kiedy

Jak wypełnić w oświadczeniu okres sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem? Co z sobotami i niedzielami? Kiedy i jak złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do lat 8 w związku z zamknięciem z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły? Od kiedy przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Nieprzewidziane zamknięcie żłobka, przedszkola lub szkoły – skorzystaj z zasiłku opiekuńczego

ZUS przypomina, że w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły można skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Jakie dokumenty należy złożyć, aby otrzymać zasiłek?

Prosta spółka akcyjna - ubezpieczenia społeczne akcjonariuszy od 1 marca 2020 r.

Od 1 marca 2020 r. akcjonariusz prostej spółki akcyjnej jest zobowiązany do zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne do ZUS. Z jakim kodem zgłosić się do ubezpieczenia?

Limit 30-krotności w 2020 r. - nowa kwota, podstawy wymiaru składek

W 2020 r. zmieniła się wysokość tzw. 30-krotności. Sprawdź jaka jest minimalna podstawa wymiaru składek osób prowadzących działalność pozarolniczą w 2020 r., podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia za osoby przebywające na urlopach wychowawczych, podstawa wymiaru składek za pracowników delegowanych.

VI Konferencja Kadry i Płace 2020 - rewolucyjne zmiany

Zapraszamy na "VI Konferencję Kadry i Płace 2020 - rewolucyjne zmiany", która odbędzie się w dniach 19-20 marca 2020 roku w Warszawie. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Infor.

Mały ZUS plus 2020 - najważniejsze informacje, przykłady, wyjaśnienia

Od 1 lutego 2020 r. wejdą w życie nowe zasady korzystania z małego ZUS plus. Jakie dokumenty zgłoszeniowe musisz złożyć, jeśli chcesz skorzystać z małego ZUS plus? Jakie warunki musisz spełnić? Jak długo możesz korzystać z małego ZUS plus? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi zmian.

Jak ustalać wymiar czasu pracy w 2020 r.

W 2020 r. wymiar czasu pracy wyniesie 2024 godziny. Jego wielkość uzależniona jest od tego, na jakie dni przypadają święta w poszczególnych miesiącach. W 2020 r. - inaczej niż w 2019 r. - wystąpią święta przypadające w sobotę i obniżające wymiar czasu pracy o 8 godzin z tytułu każdego z nich. Będzie to 15 sierpnia i 26 grudnia.

Ubezpieczenie chorobowe a zdrowotne - różnice

Ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie zdrowotne to dwa zupełnie różne ubezpieczenia. Czym się różnią?

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Praca na statkach rybackich - zmiany od 15 listopada 2019 r.

Nowelizacja ustawy o pracy na statkach rybackich reguluje wszystkie kwestie związane ze specyfiką pracy rybaków na statkach rybackich. Przepisy ustawy szczegółowo regulują sposób zawierania oraz treść rybackiej umowy o pracę, zasady związane z wynagrodzeniem, standardy w zakresie czasu pracy rybaków, a także prawa i obowiązki stron w razie rozwiązania stosunku pracy.

Lista obecności - czy pracodawca ma obowiązek ich przechowywania

Prowadzenie listy obecności pracowników to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez pracodawcę. W tym celu właściciel firmy tworzy odrębne działy kadrowe zajmujące się ewidencją czasu pracy lub zleca działania na zewnątrz, wynajmując firmy outsourcingowe. Niezależnie od podmiotu, który prowadzi ewidencję czasu pracy zatrudnionych, lista obecności służy do właściwego rozliczenia wielu elementów związanych z zatrudnieniem pracownika, mimo że jej forma nie jest określona przez Kodeks pracy. Jedną z kluczowych kwestii jest przechowywanie listy obecności. Sprawdź, czy pracodawca ma taki obowiązek.

Świadczenia chorobowe dla doktorantów 2019/2020

Prawo do świadczeń pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa dla doktorantów, którzy rozpoczną kształcenie nie wcześniej niż w roku akademickim 2019/2020 - wyjaśnienia ZUS.

Dodatek za pracę w nocy w 2020 roku

Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku wzrośnie kwota dodatków za pracę w nocy. Ile wyniosą w poszczególnych miesiącach w 2020 roku?

Wymiar czasu pracy - jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu?

W wielu branżach, przy sporej liczbie zatrudnionych, działy kadrowe nie mają łatwego zadania z dokładnym obliczeniem czasu pracy zatrudnionego. Trzeba wiedzieć, że za jakiekolwiek uchybienia w tym obszarze, winę ponosi pracodawca i podlega karze grzywny nakładanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Dlatego ewidencja czasu pracy wymaga niezwykłej precyzji. Na szczęście obecnie firmy mogą posługiwać się specjalnymi systemami RCP. Wymiar czasu pracy - sprawdź, jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu.

PIP: brak ewidencji czasu pracy i wypłaty wynagrodzeń

Pracodawcy dopuszczają się wielu naruszeń przepisów prawa pracy - ocenia PIP. Nieprawidłowości dotyczą m.in. czasu pracy i kwestii związanych z wynagrodzeniem za pracę w godzinach nadliczbowych.

Dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2020 r.

W 2020 r. dwa święta przypadają na sobotę, tj. 15 sierpnia i 26 grudnia. Za te dni pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi inne dwa dni wolne od pracy.

Jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy?

Każdy pracownik wraz z rozpoczęciem stosunku pracy poznaje określony czas rozpoczęcia pracy i zakończenia, czyli dobowy czas pracy. Wraz zapoznaniem się z ustalonym grafikiem podlega również określonemu trybowi pracy. Dla wielu firm, zależnie od charakteru prowadzonej działalności, jednym z najbardziej elastycznych systemów czasu pracy jest równoważny czas pracy. Sprawdź, jak przygotować grafik w systemie równoważnego czasu pracy.

Rejestracja czasu pracy - kto jest zobowiązany do jej prowadzenia?

W obecnych czasach często można usłyszeć zdanie: “Czas to pieniądz”. Ta powszechna maksyma ma zastosowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale też w zawodowym. Pracodawca chcąc wprowadzić w życie taką zasadę, stara się ze wszystkich sił, aby jego pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy pracowali jak najbardziej efektywnie. Dla pracodawcy każda godzina pracy pracownika np. spędzona na rozmowach przy kawie czy też przeglądaniu internetu to zmarnowany czas i wyobrażenie ogromnych strat finansowych. Czy da się skutecznie egzekwować wydajny czas pracy albo całkowicie uniknąć sytuacji, w których pracownik marnuje cenny czas? Czy jest w ogóle możliwe kontrolowanie pracownika w czasie jego godzin pracy? Sprawdź, czym jest rejestracja czasu pracy.

Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze

Telepracownica w ciąży ma prawo do przerw w pracy związanych z obsługą monitora ekranowego. Jak pracodawca powinien zorganizować przerwy w pracy dla telepracownicy?

Dni wolne od pracy w 2020 r.

W 2020 roku łącznie jest 113 dni wolnych od pracy, z czego 11 to dni ustawowo wolne. Dwa święta przypadają na sobotę. Kiedy? Sprawdź kalendarz świąt i innych dni wolnych od pracy w 2020 r.

Wymiar czasu pracy w 2020 r.

Wymiar czasu pracy w 2020 r. wyniósł 2024 godziny. Jaka była norma czasu pracy w 2020 r. w poszczególnych miesiącach? W 2020 roku dwa święta przypadły na sobotę – 15 sierpnia i 26 grudnia. Oznacza to, że pracodawcy musieli wyznaczyć inne dodatkowe dni wolne od pracy dla pracowników. Wymiar czasu pracy w 2021 r. również można sprawdzić poniżej.

Czym jest efektywność pracy i jak ją zwiększyć?

W ostatnich latach coraz częściej spotykamy się z hasłami takimi jak „produktywność” czy „efektywność”. Jeżeli prowadzisz własną firmę to z pewnością stykasz się z tym codziennie. W końcu każdy przedsiębiorca chce, by działania jego i współpracowników przekładały się na zyski, a przy tym niezmiernie ważna jest właśnie efektywność.

Jak uniknąć błędów w pracy z inteligentnym tachografem

Od 15 czerwca 2019 r. każdy nowy pojazd wykonujący na terenie Unii Europejskiej usługi transportowe musi być wyposażony w inteligentny tachograf. Obowiązkiem kierowcy jest rejestrowanie na karcie wszystkich swoich aktywności podczas dnia pracy.

Praca wakacyjna - poradnik dla młodocianych

Jakie prawa ma pracownik młodociany? Jak długo można pracować na wakacjach? Gdzie szukać pomocy w razie nieprawidłowości? Zapoznaj się z poradnikiem.

Skrócenie czasu pracy w czasie upałów - apel PIP

Główny inspektor pracy apeluje do pracodawców o skracanie czasu pracy podczas trwających upałów i przestrzeganie przepisów prawa pracy.

Inteligentne tachografy od 15 czerwca 2019 r. - czas pracy kierowców

Od 15 czerwca 2019 r. wszystkie pojazdy wykonujące na terenie Unii Europejskiej usługi transportowe powinny być wyposażone w inteligentny tachograf. Inteligentne tachografy skuteczniej prześledzą czas pracy kierowców.

Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy

W przypadku, gdy płatnikiem zasiłku jest ZUS świadczenia te wypłaca na bieżąco, po stwierdzeniu do nich uprawnień. Zasiłek powinien być jednak wypłacony nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentów niezbędnych do stwierdzenia tego uprawnienia. Kiedy ZUS może wstrzymać wypłatę zasiłku?

Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.

Czas pracy osób niepełnosprawnych został ukształtowany w sposób odmienny niż w Kodeksie pracy. Jakie są normy czasu pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.?

Czy można wprowadzić równoważny system czasu pracy podczas okresu rozliczeniowego

Przepisy prawa pracy nie zawierają żadnych bezpośrednich ograniczeń w zakresie momentu wprowadzenia nowego systemu czasu pracy.

Zmiana czasu na letni a tachograf i czas pracy kierowcy 2019

Zmiana z czasu zimowego na letni w 2019 roku nastąpi 31 marca. Co powinni w takiej sytuacji zrobić kierowcy, aby ewidencja czasu pracy była prawidłowa i zgodna z prawem?

Umowa zlecenia a urlop macierzyński lub urlop wychowawczy

Pobieranie zasiłku macierzyńskiego jest tytułem, który - pod względem ubezpieczeniowym - ma pierwszeństwo przed umową zlecenia. Inaczej wygląda sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorców przebywających na urlopach wychowawczych. Jeśli nastąpi zbieg tytułów ubezpieczeniowych - umowy zlecenia i urlopu wychowawczego, umowa zlecenia ma pierwszeństwo przed urlopem wychowawczym.

REKLAMA