Dni wolne za święta wypadające w sobotę w 2020 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dni wolne za święta wypadające w sobotę
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracodawca ma obowiązek wyznaczenia dodatkowego dnia wolnego za święto ustawowo wolne od pracy wypadające w sobotę. Jest to wynik wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2012 r., który za niezgodne z konstytucją uznał przepisy różnicujące liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracownikom. Trybunał stanął na stanowisku, iż działanie takie stanowi naruszenie konstytucyjnej zasady równości. Konsekwencją wyroku jest przyznanie pracownikom innego dnia wolnego za święta przypadające w dni rozkładowo wolne od pracy. W sytuacji gdy sobota jest dla pracownika dniem pracującym, według obowiązującego go rozkładu czasu pracy, wówczas pracownikowi nie należy się dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę.
REKLAMA
Zobacz również: Niedziela handlowa i niehandlowa w 2020 r. - kalendarz
Ponadto pracodawca nie ma obowiązku udzielenia dnia wolnego, gdy święto wypadnie w niedzielę, która dla jest dla pracownika dniem wolnym od pracy.
Sprawdź, jak ewidencjonować dzień wolny za święto wypadające w sobotę >>>
Święta wypadające w sobotę w 2020 r.
W 2020 roku aż dwa święta przypadają na sobotę, tj. 15 sierpnia oraz 26 grudnia. Zatem pracownik otrzyma dodatkowe dwa dni wolne. W 2021 roku pracownicy również otrzymają dwa dodatkowe dni za święto w sobotę, tj. 1 maja i 25 grudnia.
Udzielenie dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę może nastąpić zarówno przed dniem świątecznym obniżającym wymiar czasu pracy (np. 14 sierpnia), jak i po takim dniu (np. 16 sierpnia). Z reguły pracodawca ustala go samodzielnie i nie musi uzgadniać tego terminu z pracownikami. Może jednak uwzględnić propozycje pracowników w tym zakresie.
W przypadku nieudzielania dnia wolnego w okresie rozliczeniowym pracodawca naruszy przepisy o czasie pracy, bowiem nie zapewnił pracownikom przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Naruszenie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika, za które grozi kara grzywny w wysokości od 1000 zł do 30 000 zł. Ponadto godziny pracy świadczone ponad obowiązujący wymiar czasu pracy w sierpniu i grudniu zostaną zakwalifikowane jako praca w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca musi zrekompensować.
Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM
A jak będzie w 2021 r.? Czy któreś ze świąt wypada wówczas w sobotę? Sprawdź >>>
Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 r.
Wymiar czasu pracy 2020
W 2020 roku liczba godzin pracujących wyniesie 2024 (w 2019 r. to 2008 godzin). Najbardziej pracującym miesiącem w 2020 roku będzie lipiec, bo aż 23 dni (184 godziny). Z koli najmniej godzin pracy przypada na luty, maj, sierpień i listopad.
Więcej na ten temat przeczytasz ->>> Wymiar czasu pracy w 2020 r.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 roku - Kodeks pracy;
- Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat