Dodatek za pracę w nocy w 2020 roku
REKLAMA
REKLAMA
[AKTUALIZACJA] Dodatek za pracę w nocy w 2021 r.
REKLAMA
Czym jest praca w nocy
Praca w nocy obejmuje 8 godzin między godziną 21 a 7. Oznacza to, że pora nocna nie może zaczynać się wcześniej niż o godzinie 21 i kończyć później niż o godzinie 7. Pracodawca może indywidualnie określić porę nocną w podanych ramach czasowych. Uregulowanie godzin powinno znaleźć się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy.
Pracownikiem pracującym w nocy jest pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Za pracę w godzinach nocnych pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej.
Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce
Zakaz zatrudniania w porze nocnej
Z uwagi na szczególnie uciążliwy charakter pracy w porze nocnej, pracodawcę obowiązuje zakaz zatrudniania w nocy:
- pracownicy w ciąży,
- pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4.roku życia bez jego zgody,
- pracownika młodocianego,
- pracownika niepełnosprawnego (chyba że lekarz wyrazi na to zgodę).
W przypadku niedostosowania się do powyższego zakazu, pracodawca może zostać ukarany karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. zł.
Wysokość dodatku za pracę w nocy w 2020 roku
Przepisy Kodeksu pracy regulują wysokość dodatku za każdą godzinę pracy w porze nocnej i wynosi ona 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Podstawę do obliczenia dodatku nocnego stanowi minimalne wynagrodzenie za pracę, zatem wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku wzrośnie kwota dodatków za pracę w nocy. Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2020 r. wynosić będzie 2600 zł (w 2019 r. wynosi 2250 zł).
Wysokość dodatku jest uzależniona od miesięcznego wymiaru godzin do przepracowania, dlatego też będzie się ona różniła w poszczególnych miesiącach:
Przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia pracownika nie jest uwzględniany dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej.
Powyższe wartości to kwoty minimalne, a zatem pracodawca może dobrowolnie ustanowić wyższą kwotę dodatku za pracę w nocy.
Dodatek za pracę w nocy jest niezależny od dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Jeśli więc godziny nadliczbowe przypadają w porze nocnej, pracownikowi należy wypłacić dwa dodatki.
Ryczałt
W stosunku do osób, które wykonują pracę poza zakładem pracy, możliwe jest zastąpienie dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej – ryczałtem. Wysokość ryczałtu ma odpowiadać przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.
Podstawa prawna:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat