REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze/ fot. Shutterstock
Telepraca - przerwy dla pracownicy w ciąży pracującej przy komputerze/ fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Telepracownica w ciąży ma prawo do przerw w pracy związanych z obsługą monitora ekranowego. Jak pracodawca powinien zorganizować przerwy w pracy dla telepracownicy?

Pracodawca zatrudnił pracownicę w formie telepracy w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownica przedłożyła zaświadczenie, że jest w ciąży. Jakie ma zatem uprawnienia do przerw w pracy związanych z obsługą monitora ekranowego niezbędnego do wykonywania pracy w formie telepracy? Czy uwzględniając elastyczny charakter telepracy pracownica będzie miała prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy? Czy pracownica będzie miała prawo wyłącznie do 5-minutowych przerw wynikających z rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe czy również do 10-minutowych przerw, które wynikają z wykazu prac wzbronionych kobietom w ciąży? - pyta Czytelniczka z Przemyśla.

Autopromocja

Zatrudniona przez Państwa telepracownica będzie miała prawo tylko do 10-minutowych przerw po każdych 50 minutach spędzonych przed monitorem. Przewidziane w przepisach rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach komputerowych 5-minutowe przerwy w pracy przy monitorach ekranowych nie będą jej przysługiwały, co wynika z braku możliwości nieprzerwanego przepracowania pełnej godziny z wykorzystaniem monitora ekranowego.

Telepraca polega na regularnym wykonywaniu pracy poza zakładem pracy z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniach usług drogą elektroniczną (art. 675 Kodeksu pracy). Ze względu na charakter telepracy należy przyjąć, że podstawowym narzędziem pracy telepracownika jest komputer wyposażony w monitor ekranowy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami

Możliwe jest powierzanie pracownicy w ciąży pracy przed monitorem ekranowym przez nie więcej niż 8 godzin na dobę. Jednak po 50 minutach takiej pracy pracownica powinna mieć 10 minut przerwy wliczanej do czasu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy w ciąży pracującej przed monitorem ekranowym, po 50 minutach pracy przysługuje 10 minut przerwy wliczanej do czasu pracy.

Pracodawca zatrudniający telepracownicę będącą w ciąży, świadczącą pracę z wykorzystaniem monitora ekranowego, może mieć wątpliwość, czy powinien organizować pracę w sposób uwzględniający 10-minutową przerwę wliczaną do czasu pracy. Odnosząc się do powyższej wątpliwości należy uznać, że dużo w tym względzie zależy od sposobu organizowania pracy oraz od tego, czy pracownica świadczy pracę w ramach telepracy wyłącznie przy obsłudze monitora ekranowego.

Telepracownica będąca w ciąży świadczy pracę na stanowisku analityka finansowego. Jej praca polega na analizie dokumentów, które są jej przekazywane w formie papierowej. Następnie przy użyciu komputera sporządza raporty i analizy, które przesyła do siedziby pracodawcy drogą elektroniczną. W przypadku gdy pracownica, uwzględniając mieszany charakter wykonywanych czynności, będzie świadczyła pracę w sposób niezapewniający spełnienia przesłanki, jaką jest 50-minutowa praca przy obsłudze monitora - wówczas 10-minutowa przerwa nie będzie jej przysługiwała. Jeżeli natomiast pracownica świadczy pracę przez 4 godziny, analizując dokumenty papierowe, a przez kolejne 4 godziny pisze sprawozdanie na komputerze - to wtedy po każdych 50 minutach pisania sprawozdania powinna mieć zapewnioną 10-minutową przerwę wliczaną do czasu pracy.

Niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w siedzibie pracodawcy czy w formie telepracy, w przypadku świadczenia pracy przy użyciu monitora ekranowego niezbędne jest takie zorganizowanie procesu pracy, w którym po każdych 50 minutach pracy przed komputerem pracownica będzie miała zapewnioną 10-minutową przerwę od pracy.

Warto mieć na względzie, że przepisy rozporządzenia w sprawie bhp na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe zawierają regulację zobowiązującą do zapewnienia pracownikom naprzemiennego łączenia pracy związanej z obsługą monitora z pracami innego rodzaju, które nie obciążają narządu wzroku i są wykonywane w innych (niewymuszonych) pozycjach ciała. Jeżeli pracodawca nie może zorganizować pracownikowi w taki sposób pracy to jest zobowiązany zapewnić mu 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Należy przyjąć, że pracownica w ciąży nie będzie miała prawa do 5-minutowej, dodatkowej przerwy w pracy. Wynika to z faktu, że przerwa w wymiarze 5 minut jest przewidziana, ale dopiero po każdej godzinie pracy przy monitorze ekranowym. Ponieważ jednak pracownica w ciąży ma zagwarantowaną 10-minutową przerwę - po każdych 50 minutach pracy przed ekranem monitora - nie ma możliwości wypracowania godziny pracy, która uprawniałaby ją do dodatkowej 5-minutowej przerwy.

Podstawa prawna:

• pkt 12 ust. 1 rozdziału I załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 3 kwietnia 2017 r. w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią (Dz.U. z 2017 r. poz. 796)

• § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. Nr 148, poz. 973)

• art. 675 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 917, ost. zm. Dz.U. z 2019 r., poz. 730)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA