REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestracja czasu pracy - kto jest zobowiązany do jej prowadzenia?

inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
czas pracy, zegar, praca/fot. Shutterstock
czas pracy, zegar, praca/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W obecnych czasach często można usłyszeć zdanie: “Czas to pieniądz”. Ta powszechna maksyma ma zastosowanie nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale też w zawodowym. Pracodawca chcąc wprowadzić w życie taką zasadę, stara się ze wszystkich sił, aby jego pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy pracowali jak najbardziej efektywnie. Dla pracodawcy każda godzina pracy pracownika np. spędzona na rozmowach przy kawie czy też przeglądaniu internetu to zmarnowany czas i wyobrażenie ogromnych strat finansowych. Czy da się skutecznie egzekwować wydajny czas pracy albo całkowicie uniknąć sytuacji, w których pracownik marnuje cenny czas? Czy jest w ogóle możliwe kontrolowanie pracownika w czasie jego godzin pracy? Sprawdź, czym jest rejestracja czasu pracy.

Co to jest rejestracja czasu pracy?

Poprzez rejestrację czasu pracy rozumie się nowoczesne rozwiązania, które mają na celu umożliwienie skutecznego rozliczenia danego pracownika z czasu, który spędza w ciągu dnia na swoim stanowisku pracy. Tego typu kontrolę można zastosować w zakładach pracy, gdzie pracownicy głównie zajmują się pracą biurową np. praca grafików przy komputerze albo działy call center, ale także będzie to odpowiednie narzędzie weryfikujące pracę osób np. przy maszynach czy taśmach produkcyjnych. Zgodnie z art. 149 Kodeksu pracy pracodawca prowadzi ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Rejestracja czasu pracy to więc element składowy wszystkich czynności związanych z ewidencją czasu pracy zatrudnionego.

REKLAMA

Autopromocja

Czy rejestracja czasu pracy jest obowiązkowa?

Zgodnie z przepisami prawa pracy każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić rejestr czasu pracy swoich pracowników. Należy podkreślić, że ten obowiązek dotyczy każdego pracodawcy, zarówno małych firm, jak i wielkich korporacji, bez względu na liczbę osób, które zatrudniają. Także rodzaj zawartej umowy o pracy z pracownikiem nie ma tutaj znaczenia.

Podstawą prawną nawiązania stosunku pracy może być przykładowo umowa, a mianowanie, powołanie czy wybór. Na każde żądanie pracownika powinno się udostępnić jego ewidencję przepracowanego czasu, aby mógł mieć wgląd do swoich danych. Oprócz obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy, ważne jest, by czas pracy pracowników był spisywany osobno dla każdego pracownika. Pozostałe kwestie dotyczące rejestracji przepracowanego czasu znajdziemy w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika.

Istnieje kilka wyjątków, kiedy pracodawca nie musi ewidencjonować czasu pracy pracowników:

  • objętych systemem zadaniowego czasu pracy,
  • zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy
  • otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej.

Mówi o tym paragraf 2 artykułu 149 Kodeksu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wygląda rejestr czasu pracy i co zawiera?

Podstawowy i niezbędny element, który musi znaleźć się w każdej prowadzonej ewidencji czasu pracy to ilość godzin, które przepracował dany pracownik w poszczególnych dobach. Muszą tam być również informacje o przepracowanych niedzielach, świętach, pracy

w porze nocnej i godziny nadliczbowe. Dodatkowo należy uwzględnić w rejestracji przepracowane dni wolne od pracy wynikające z pięciodniowego tygodnia pracy. Zawrzeć należy dla każdego pracownika informacje o dyżurach, urlopach, zwolnieniach od pracy, oraz inne usprawiedliwione i nieusprawiedliwione nieobecności w pracy. Jak więc można zauważyć, liczba zawieranych informacji jest bardzo duża. Państwowa Inspekcja Pracy dopuszcza jednak prowadzenie kart ewidencji czasu pracy również w formie elektronicznej, z możliwością wydruku w razie kontroli. Mowa o takich systemach i urządzeniach jak rejestrator czasu pracy.

Polecamy: Wynagrodzenia 2019. Rozliczanie płac w praktyce

Rejestracja czasu pracy w formie elektronicznej

Rejestratory czasu pracy dla firm zatrudniających kilkadziesiąt czy kilkaset osób były sporym utrudnieniem, gdy prowadzono je głównie w formie papierowej, biorąc pod uwagę fakt, że dla każdego pracownika trzeba prowadzić oddzielny rejestr. Sporym udogodnieniem dla pracodawców przekładającym się na wzrost efektywności wśród pracowników są elektroniczne rejestratory czasu pracy. Rejestracja czasu pracy jest coraz powszechniej stosowana w wielu przedsiębiorstwach jako elektroniczna ewidencja wejść i wyjść pracowników, przez co zwiększa się bezpieczeństwo na terenie zakładu pracy i niwelowane jest ryzyko związane z pojawieniem się osób postronnych w biurach czy też na terenie magazynów. RCP system pozwala na zwiększenie dyscypliny wśród pracowników, a w konsekwencji efektywności zatrudnianych osób. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych rozwiązań pracodawca szybciej może wyliczyć nadgodziny, sprawdzić spóźnienia u zatrudnionych osób albo rozliczyć czas pracy u konkretnej grupy pracowników.

Konsekwencje braku rejestracji czasu pracy przez pracodawcę

Kodeks pracy przewiduje dla pracodawców, którzy nie dostosowują się do obowiązujących przepisów i nie prowadzą ewidencji czasu pracy wysokie grzywny. Takie zachowanie jest bowiem traktowane jako wykroczenie przeciwko prawom przysługującym pracownikom i zakłada się karę grzywny w wysokości od 1 000 zł do 30 000 zł (art. 281 pkt 6 Kodeksu pracy).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA