Kategorie

Wymiar czasu pracy - jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu?

inEwi
inEwi to wygodna aplikacja do Zarządzania Czasem Pracy. Gwarantuje łatwą i precyzyjną kontrolę wszelkich aspektów ewidencji czasu pracy Twojego zespołu.
Wymiar czasu pracy - jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu?/fot. Shutterstock
Wymiar czasu pracy - jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu?/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
W wielu branżach, przy sporej liczbie zatrudnionych, działy kadrowe nie mają łatwego zadania z dokładnym obliczeniem czasu pracy zatrudnionego. Trzeba wiedzieć, że za jakiekolwiek uchybienia w tym obszarze, winę ponosi pracodawca i podlega karze grzywny nakładanej przez Państwową Inspekcję Pracy. Dlatego ewidencja czasu pracy wymaga niezwykłej precyzji. Na szczęście obecnie firmy mogą posługiwać się specjalnymi systemami RCP. Wymiar czasu pracy - sprawdź, jak obliczyć liczbę godzin pracy w miesiącu.

Wymiar czasu pracy - jak go ustalić?

Przede wszystkim na początek należy odpowiedzieć na pytanie, o jakim charakterze działalności jest mowa. Inaczej bowiem będą rozliczani z czasu pracy zawodowi kierowcy, urzędnicy, a jeszcze inaczej pracownicy fizyczni wykonujący pracę np. trzyzmianową. Warto również przyjrzeć się kwestiom prawnym oraz uwarunkowaniom zapisanym w Kodeksie pracy. W rozdziale II Kodeksu pracy znajdziemy szczegółowe informacje na temat wymiaru czasu pracy. Art. 129. mówi stanowi dokładnie:

§ 1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144.

Standardowy wymiar czasu pracy wynosi więc 8 godzin na dobę i jeśli czas pracy zawarty w umowie o pracę z zatrudnionym ustalony jest na określone godziny, przyjmijmy od 7.00 do 15.00, ustalenie tygodniowego czasu pracy nie będzie stanowić problemu. Łatwo wyliczyć, że w takiej sytuacji, pracownik w 2019 roku przepracuje miesięcznie:

- styczeń - 176 godz.

- luty - 160 godz.

- marzec - 168 godz.

- kwiecień - 168 godz.

- maj - 168 godz.

- czerwiec - 152 godz.

- lipiec - 184 godz.

- sierpień - 168 godz.

- wrzesień - 168 godz.

- październik - 184 godz.

- listopad - 152 godz.

- grudzień - 160 godz.

Od czego zależy wymiar czasu pracy?

Wymiar czasu pracy zależy również od warunków zatrudnienia. Jeśli pracownika z pracodawcą wiąże umowa o pracę na pół etatu lub 3/4 etatu, normalną sytuacją będzie mniejsza ilość godzin pracy wykonywanej przez zatrudnionego. Przyjmijmy, że czas pracy osoby pracującej na pół etatu wyniesie 20 godzin tygodniowo, czyli 80 godzin miesięcznie. Pracownik zatrudniony na 3/4 etatu przepracuje 120 godzin miesięcznie.

Dni pracujące:

-l pełny etat - 21 (przy 168 godzin pracy w miesiącu)

- pół etatu - 10,5 dnia

- trzy czwarte etatu - 15 dni

Jak obliczyć wymiar czasu pracy?

Dokładną metodę obliczenia wymiaru czasu pracy znajdziemy w Artykule 130 Kodeksu pracy. W nawiązaniu do artykułu 129, który mówi o przyjętym okresie rozliczeniowym, mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni, które przypadają na dany okres czasu pracy, czyli przez 4 dla miesiąca. Następnie do otrzymanej liczby dodajemy iloczyn 8 godzin oraz liczby dni, które pozostają do końca okresu rozliczeniowego i przypadają od poniedziałku do piątku. Każde święto obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Dodatkowo obniża się liczbę godzin czasu pracy o usprawiedliwione nieobecności.

Warto przyjrzeć się również brzmieniu następujących paragrafów Artykułu 131.

- § 1. Tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.

- § 2. Ograniczenie przewidziane w § 1 nie dotyczy pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Polecamy: Wynagrodzenia po 1 sierpnia 2019 r. Rozliczanie płac w praktyce

Pracownicy zarządzający zakładem pracy w imieniu pracodawcy

Przepisy stanowią, że osoby, które zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy, a także kierownicy wyodrębnionych komórek organizacyjnych nie podlegają ściśle określonemu wymiarowi czasu pracy. Ilość dni roboczych w takich przypadkach może ulec zwiększeniu. W razie konieczności zobowiązani są do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych. Nie dotyczy ich wtedy przepis mówiący o dodatkowym wynagrodzeniu za godziny nadliczbowe. Jeśli jednak godziny nadliczbowe przypadają w niedziele lub święta, a pracownik nie otrzymał innego dnia wolnego od pracy, który miałby zrekompensować mu obowiązek wykonywania pracy we wskazane dni, wtedy przysługuje mu prawo do wynagrodzenia oraz dodatku z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

Wymiar czasu pracy a systemy RCP

Systemy RCP składające się z odpowiedniego oprogramowania oraz czytników kart mierzących czas rozpoczęcia oraz zakończenia pracy są bardzo pomocne w obliczaniu liczby godzin pracy w miesiącu dla poszczególnego pracownika. Elektroniczna ewidencja czasu pracy pozwala na precyzyjne wyliczenie łącznej liczby godzin pracy w okresie rozliczeniowym niezależnie od charakteru wykonywanej pracy, wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, czy też należnego urlopu. System odnotowujący każde spóźnienie pracownika, dokładny czas rozpoczęcia pracy i wyjścia z firmy zdecydowanie ułatwia ewidencjonowanie czasu pracy, które jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Dodatkowo elektroniczne urlopy są wygodne zarówno dla pracowników działu kadr, którzy czuwają nad odpowiednim rozliczaniem czasu pracy oraz przysługujących zatrudnionemu dni urlopowych, jak i dla samych pracowników mających możliwość wnioskowania o dni wolne nawet z domu, jeśli tylko posiadają dostęp do odpowiedniego systemu RCP. Można przypuszczać, że niebawem elektroniczne systemy do ewidencjonowania czasu pracy staną się normą w większości firm.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Czas pracy 2021. Planowanie, rozliczanie i ewidencja
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS

  Sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy - wsparcie z ZUS otrzymują wsparcie z ZUS. Mogą liczyć na postojowe i zwolnienie z opłacania składek. Do kiedy można składać wnioski?

  Minimalna płaca w 2022 r. brutto netto

  Minimalna płaca w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?

  Emerytura brutto netto - kalkulator

  Emerytura brutto - ile to netto? Kalkulator emerytalny pozwala ustalić wysokość emerytury. Oblicz.

  Ochrona przedemerytalna - ile lat?

  Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

  Strategia Demograficzna 2040 - ocena Konfederacji Lewiatan

  Strategia Demograficzna 2040 jest zbyt ogólna i nie odpowiada współczesnym trendom związanym z rodziną. Jak ocenia ją Konfederacja Lewiatan?

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu

  Zwolnienie lekarskie musi wskazywać aktualny adres pobytu. Czy trzeba poinformować ZUS o zmianie miejsca pobytu?