REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.

Karolina Niedzielska
Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych
Czas pracy osoby niepełnosprawnej - co trzeba o nim wiedzieć? / fot. Shutterstock
Czas pracy osoby niepełnosprawnej - co trzeba o nim wiedzieć? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy osób niepełnosprawnych został ukształtowany w sposób odmienny niż w Kodeksie pracy. Jakie są normy czasu pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.?

Osoby niepełnosprawne, które są pracownikami korzystają z różnego rodzaju praw uregulowanych w o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r., tj. Dz. U. 2018, poz. 511 ze zm.). Tym samym czas pracy osób niepełnosprawnych został ukształtowany w sposób odmienny niż w Kodeksie pracy (ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r., Dz. U. tj. 2018, poz. 917 ze zm.).

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Na gruncie omawianej ustawy rozróżnia się trzy stopnie niepełnosprawności. Podział ten jest bardzo ważny, albowiem od orzeczenia konkretnego stopnia niepełnosprawności mogą zależeć konkretne uprawnienia. Tym samym wyróżniamy następujące stopnie niepełnosprawności:

  1. znaczny;
  2. umiarkowany;
  3. lekki.

W przypadku wszystkich stopni niepełnosprawności czas pracy osoby niepełnosprawnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Konsekwencją takiego unormowania norm czasu pracy jest fakt, że osoby niepełnosprawne nie mogą być zatrudnione w porze nocnej oraz wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych.

Zakazy te są bezwzględne. Pracodawca nie może zatrudnić osoby niepełnosprawnej w porze nocnej lub zlecić pracy w godzinach nadliczbowych nawet za zgodą pracownika z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Zakaz ten obowiązuje bez względu na stopień niepełnosprawności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa przewiduje możliwość niestosowania ograniczeń dotyczących czasu pracy osób niepełnosprawnych jeśli do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Jednakże na gruncie omawianej ustawy przyznano szczególne uprawnienia osobom, które mają orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności. W praktyce oznacza to, że czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Stosowanie obniżonych norm czasu pracy dla pracowników z orzeczonym stopniem niepełnosprawności nie może mieć wpływu na wysokość wynagrodzenia.

Osoby te będą również mogły skorzystać z dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni w roku kalendarzowym. Urlop ten warunkują dwie okoliczności:

  1. podstawowy wymiar urlopu wypoczynkowego nie może wynosić więcej niż 26 dni, tym samym niektóre grupy zawodowe nie będą miały do nie uprawnień, np. nauczyciele, sędziowie, prokuratorzy,
  2. prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do znacznego lub umiarowego stopnia niepełnosprawności.

Pracownicy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mają prawo do dodatkowej przerwy wliczanej do czasu pracy.

Dodatkowa przerwa została przewidziana na gimnastykę. Wynosi ona 15 minut i jest wliczana do czasu pracy pracownika. Przysługuje bez względu na liczbę godzin, które pracownik świadczył na rzecz pracodawcy w konkretnym dniu.

Dodatkowa przerwa jest niezależna od 15 minutowej przerwy przewidzianej w przypadku sytuacji, gdy dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6godzin.

Polecamy serwis: Czas pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA