REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ubezpieczenia, Pracodawca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przepisy ustawy o społecznej inspekcji pracy są zgodne z Konstytucją RP?

Konfederacja Lewiatan zarzuca ustawie o społecznej inspekcji pracy m.in. brak określenia maksymalnej liczby społecznych inspektorów w zakładzie pracy i zbyt ogólnego określenia ich kompetencji społecznych. Trybunał Konstytucyjny zbada również przepisy dotyczące obciążeń jakie pracodawca powinien ponosić w związku z funkcjonowaniem ustawy.

Rada Dialogu Społecznego zamiast Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych

Projekt ustawy dotyczącej funkcjonowania nowej instytucji dialogu społecznego - Rady Dialogu Społecznego został przekazany Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej. Nowa ustawa może zostać uchwalona jeszcze w tym półroczu.

Cel Krajowego Funduszu Szkoleniowego

Krajowy Fundusz Szkoleniowy ma na celu poprawę jakości zasobów pracy w Polsce oraz lepsze ich dostosowanie do wymogów zmieniającego się rynku pracy.

Zmiany w Komisji Trójstronnej

Będzie nowa formuła dialogu społecznego. Ma ona zastąpić lub usprawnić Komisję Trójstronną. Jakie zmiany mają zostać wprowadzone?

REKLAMA

Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm

Posłowie podczas 83 posiedzenia Sejmu przyjęli nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Wiąże się to z przyznaniem pracodawcom pomocy finansowej na wynagrodzenia, szkolenia i składki ubezpieczeniowe pracowników w latach 2015-2016. Pracę nad nowelizacją ustawy podejmie teraz Senat.

Reprezentatywna organizacja pracodawców

Konfederacja Lewiatan z niepokojem dostrzega praktykę sądów rejonowych i sądu okręgowego w Warszawie orzekającego o reprezentatywności organizacji pracodawców. Uznano za reprezentatywne np. stowarzyszenie. Tymczasem jest to podmiot, który nie może być uznany za organizację pracodawców, nie jest ani związkiem pracodawców, ani konfederacją czy federacją takich związków.

Polisy na życie opłacane przez pracodawców

W Polsce około 80% programów ubezpieczeń na życie stanowią ubezpieczenia finansowane przez samych pracowników. Wyróżnia to Polskę na tle innych krajów Europy Centralnej. Przeważają tam programy sponsorowane. To pracodawca opłaca składkę wynikającą z polisy na życie.

Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej

"Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej" to konkurs Państwowej Inspekcji Pracy. Już po raz 21. zostali nagrodzeni pracodawcy, którzy w sposób szczególny dbają o bezpieczeństwo zdrowia i życia pracowników.

REKLAMA

Jak powinno wyglądać przywitanie i uścisk dłoni?

W kontaktach biznesowych oraz komunikacji między pracownikiem a pracodawcą bardzo ważne znaczenie ma pierwsze wrażenie. Jak powinno wyglądać prawidłowe przywitanie i uścisk dłoni? Na co należy zwrócić uwagę?

Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Pracodawcy powinni wybierać ubezpieczenia grupowe oferujące pakiety z szerokim zakresem zdrowotnym. To ważne dla ochrony zdrowia i życia pracownika oraz jego rodziny. Jak wybrać ubezpieczenie grupowe dla pracowników?

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego to propozycja pracodawców i związków zawodowych. To, co się dzieje w zakładach pracy między pracodawcą i pracownikiem, dzieje się w regionach. Należy więc skutecznie rozwiązywać te problemy.

Zasiłek pogrzebowy także dla pracodawcy

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która zapłaciła za organizację pogrzebu. Osoba ta nie musi być spokrewniona ze zmarłym. O zasiłek pogrzebowy starać się może m.in. pracodawca.

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Aby praca była efektywna, konieczne jest zapoznanie się przez pracodawcę oraz pracownika ze swoimi obowiązkami. Które obowiązki stron stosunku pracy są najważniejsze?

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2014 r.

Od dnia 1 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, które określiło wysokość płacy minimalnej za 2014 r. Kwota ta została ustalona na 1680 zł brutto (ok. 1240 zł netto).

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem - ubezpieczenie społeczne

Osoba sprawująca osobistą opiekę nad dzieckiem, która spełnia warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym powinna złożyć w tym celu określone oświadczenia woli.

Bezpłatne zlecenie a opłacanie składek ZUS

Zakres ubezpieczeń i sposób opodatkowania zależy od rodzaju zawartej umowy cywilnoprawnej. Bezpłatna umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, a osoba ją wykonująca nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu.

Jak uzyskać europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego?

Dzięki Europejskiej karcie ubezpieczenia zdrowotnego (EKUZ) ubezpieczeni w Polsce oraz członkowie ich rodzin mają prawo do korzystania za świadczeń zdrowotnych na terenie krajów należących do UE i EFTA. Dla otrzymania karty niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta wydawana jest na właściwi wniosek zainteresowanego.

Konkurs "Pracodawca jutra" rozstrzygnięty

Konkurs "Pracodawca jutra" zorganizowany przez PARP i PSZK został rozstrzygnięty. Kto otrzymał nagrodę główną?

Lojalnośc pracowników sukcesem pracodawcy cz. 2

Wpływ pracowników na powodzenie pracodawcy jest nieoceniony i niekwestionowany. Jak zatem pozyskać pracownika lojalnego i utrzymać go w firmie?

Lojalność pracowników sukcesem pracodawcy cz. 1

Lojalny pracownik jest niekiedy gwarantem sukcesu pracodawcy. Jak zatem pozyskać lojalnego pracownika i utrzymać go w firmie?

Umowa o dzieło a ubezpieczenie społeczne

Umowa o dzieło jest jedną z najczęściej występujących umów w obrocie gospodarczym. W niektórych sytuacjach podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu. Kiedy umowa o dzieło jest objęta ubezpieczeniem społecznym?

Zarządzanie pracownikami 50+ z korzyścią dla pracodawcy

Prognozy demograficzne dla Polski nie są optymistyczne. Przewidują duży wzrost populacji w wieku 60–65 lat, przy jednoczesnym coraz większym spadku liczebności populacji w grupach wiekowych 0–17 i 18–44 lata. W Polsce spójne programy zarządzania wiekiem 50+ należą do rzadkości. Jakie korzyści dla firmy może przynieść wdrożenie takiego programu.

Zgłaszanie do ubezpieczeń osób przebywających na urlopie wychowawczym lub pobierających zasiłek macierzyński

Do kogo należy obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym lub pobierania zasiłku macierzyńskiego i w jaki sposób należy dokonać zgłoszenia? Wiele osób nie zna odpowiedzi na to pytanie. Poniższy artykuł wyjaśnia kto jest odpowiedzialny za zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych oraz w jak dokonać zgłoszenia.

Zwolnienie z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych za nianię

Czy każdy z nas wie kto zwolniony jest z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych i na jakiej podstawie? Poniżej przedstawione zostały przepisy na podstawie których płatnik zwolniony został z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej.

Rozliczanie składek za nianię

Czy każda osoba zatrudniająca nianię wie kto ma obowiązek rozliczenia składki za nianię, w jaki sposób składki powinny być rozliczone i w jakim terminie? Poniższy artykuł podaje przykłady i wyjaśnia procedurę rozliczenia składek za nianię.

Procedury ubezpieczenia niań

Czy procedury związane z legalnym zatrudnieniem niani są bardzo skomplikowane? W artykule przedstawione zostały niezbędne kroki, jakie muszą zostać podjęte, aby ubezpieczyć swoją nianię.

Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niani

Zgodnie z głównym celem ubezpieczenia zdrowotnego jakim jest zapewnienie pracownikom kompleksowej ochrony zdrowotnej poniżej wyjaśnione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek i ich wysokość.

Zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne niani

Ubezpieczenia społeczne mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa dla pracowników, którzy pozbawieni zostali możliwości zarobku tymczasowo lub na stałe. Poniżej przedstawione zostały zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne.

Składki na ubezpieczenia społeczne niani

Zastanawiasz się co stanowi podstawę składki na ubezpieczenia społeczne dla niań i jakie przepisy to regulują? Poniżej przedstawione zostały zasady ustalania podstawy wymiaru tych składek oraz ich wysokość.

Ubezpieczenia społeczne niani oraz okres ich trwania

Czy zatrudnienie osoby do opieki nad Twoim dzieckiem będzie wiązało się z wysokimi kosztami? Wcale nie musi tak być. Za nianie zatrudnione legalnie ZUS będzie odprowadzał składki.

Przygotowanie do poszukiwania pracy

Jak przygotować się do poszukiwania pracy? W jaki sposób zaprezentować się przyszłemu pracodawcy z dobrej strony? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Praca w małej firmie czy w korporacji?

Zatrudnienie w małej firmie czy w korporacji? - przed takim dylematem stoi wiele młodych osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego. Wśród tych, którzy je w mniejszym lub większym stopniu nabyli, opinie są podzielone. Jedni wolą stabilne zatrudnienie, które oferuje praca w korporacji. Inni wybierają wyzwania i szeroki zakres kompetencji, jakie spotkać można pracując w małej firmie. Kto ma rację?

Zarządzanie talentami pracowników: dlaczego tak niewielu firmom się to udaje?

W czasach gospodarki opartej na wiedzy zasoby ludzkie stanowią największy potencjał firm i organizacji. Dlatego tak ważne jest umiejętne zarządzanie zdolnościami i kompetencjami pracowników. Bo dobrze zarządzane talenty to najlepszy sposób dystansowania konkurencji.

Plany pracodawców na 2014 rok

Początek nowego roku nie zapowiada znaczącego wzrostu liczby miejsc pracy. Stopniową poprawę sytuacji ekonomicznej kraju może jednak zwiastować rosnąca otwartość pracodawców na podwyższanie poziomu wynagrodzeń. Czy 2014 rok przyniesie wyczekiwane zmiany na rynku pracy?

Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Co do zasady przepisy prawa pracy działają na korzyść pracownika. Istnieją jednak sytuacje, w których nie stosuje się ogólnej zasady. Kiedy przepisy prawa pracy nie działają na korzyść pracownika?

Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji zawartych w raportach imiennych przekazanych do ZUS za ubiegły rok, z podziałem na poszczególne miesiące do dnia 28 lutego 2014 r. W przypadku, gdy ubezpieczeni otrzymywali taką informację co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania im informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.2

Prezentujemy drugą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. W drugiej części wywiadu ekspertka opowiada nam o niestandardowych formach promocji i (nie)zarabianiu na blogu.

Niezbędna znajomość nowych technologii cz.1

Prezentujemy pierwszą część wywiadu z Natalią Hatalską, ekspertką trendów w nowych technologiach i ambientem marketingu. Ekspertka radzi, iż na "poszukiwanie pracy należy traktować w kategorii kampanii reklamowej, gdzie grupą docelową jest jedna, dwie, a nawet trzy osoby". Jak to rozumieć?

Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Najcenniejszym zasobem organizacji są ludzie, którzy w niej pracują. Niezwykle ważne w zarządzaniu personelem jest uwzględnienie wieku pracowników w działaniach personalnych. Jak wydobyć potencjał z doświadczonej kadry?

Menedżer projektu cz. 2

Choć od wieków ludzie realizowali projekty - budowali drogi, domy, budowle i wzniecali wojny, wiedza z zarządzania projektami rozwija się od niedawna. Przywódcy, budowniczowie i wielcy architekci od stuleci działali według naczelnej zasady zarządzania projektem - zrób to w wyznaczonym czasie i za zaplanowane pieniądze.

Menedżer projektu cz. 1

Wzrost znaczenia projektów w zarządzaniu przedsiębiorstwem w ostatnich kilkudziesięciu latach spowodował tworzenie się na rynku pracy nowej profesji - menedżera projektu. Jego sylwetka skupia w sobie wiele cech należących do ludzi o szerokich horyzontach myślowych i wykazujący się dojrzałą osobowością.

Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy

Czy pracodawca może nagrywać pracowników w pracy? Coraz szybszy rozwój techniki sprawia, że za pomocą bardzo niewielkich nakładów finansowych pracodawca może monitorować działania pracowników. Jednak nagrywanie pracowników zarówno w formie audio, jak i audio-wideo jest dopuszczalne tylko po wcześniejszym ich poinformowaniu o tym.

Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych i skutki jej naruszenia przy rozwiązywaniu umów o pracę

Reprezentacja pracodawcy w sprawach pracowniczych to w przypadku pracodawców, którzy są osobami prawnymi, osoba lub organ zarządzający tą jednostką albo inna wyznaczona do tego osoba, a w przypadku pracodawców, którzy są osobami fizycznymi, pracodawca osobiście, osoby zarządzające lub inne do tego wyznaczone. Jakie są skutki naruszenia reprezentacji przy rozwiązywaniu umów o pracę?

Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.

Jakie zmiany w ubezpieczeniach społecznych nastąpiły 1 stycznia 2014 r. ? Wyższa kwota minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2014 r. spowodowała wzrost składek na ubezpieczenia społeczne. Na nowych zasadach będzie ustalana podstawa wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, która będzie obowiązywała przez cały rok. Obowiązują również nowe druki dokumentów ubezpieczeniowych oraz nowe kody ubezpieczenia i świadczenia (przerwy).

Sabbatical - urlop dla profesjonalistów

Subbatical jest nową forma motywowania pracowników. W Polsce z możliwości tej korzystają nieliczni pracodawcy. Benefit ten jest inaczej nazywany urlopem dla profesjonalistów. Na czym polega Sabbatical i jaki przybiera kształt w Polsce i na świecie?

Plan urlopów w organizacji

Plan urlopów określa terminy urlopów wypoczynkowych w danym zakładzie pracy. Plan ustala pracodawca, uwzględniając wnioski pracowników. Jest wiążący dla pracodawcy i pracowników. Czy możliwe są odstępstwa od ustalonego wcześniej planu?

Jak rozliczyć wydatki poniesione na organizację świątecznego spotkania?

W okresie świąt większość pracodawców organizuje bożonarodzeniowe spotkania dla swoich pracowników. Jak rozliczyć wydatki związane z organizacją świątecznego spotkania. Czy przygotowane przez pracodawcę paczki świąteczne, wręczane podczas spotkania będą kosztem podatkowym? Co z odliczeniem VAT od zakupionych prezentów?

Prawne i finansowe warunki pracowniczego zakazu konkurencji

Jednym ze sposobów zabezpieczenia interesów pracodawcy jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, która może obowiązywać w trakcie zatrudnienia albo po jego ustaniu. O ile umowa obowiązująca podczas zatrudnienia nie powoduje obowiązku wypłaty odszkodowania przez pracodawcę, o tyle zawarcie tzw. klauzuli konkurencyjnej po ustaniu stosunku pracy jest odpłatne.

Znajomość języków obcych a pozycja na rynku pracy i dochód przedsiębiorstwa

Znajomość języków obcych wpływa pozytywnie na pozycję kandydatów do pracy w procesie rekrutacji. Znajomość języków obcych wpływa nie tylko na pozycje na rynku pracy, ale i na wynagrodzenie pracownika, czy dochód przedsiębiorstwa.

Jak przeprowadzać zebrania z pracownikami

Przeprowadzenie zebrania, tak jak każde wystąpienie publiczne może przysporzyć kłopotów. Wystąpienia są znamienne choćby dla pełnienia funkcji kierowniczych. Poniżej kilka wskazówek, jak przygotować się do wypowiedzi przed swoimi pracownikami.

REKLAMA