REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy

Małgorzata Kozłowska
Rozczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy. /Fot. Fotolia
Rozczna informacja dla pracownika - najczęstsze błędy. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Płatnicy składek mają obowiązek przekazania ubezpieczonym informacji zawartych w raportach imiennych przekazanych do ZUS za ubiegły rok, z podziałem na poszczególne miesiące do dnia 28 lutego 2014 r. W przypadku, gdy ubezpieczeni otrzymywali taką informację co miesiąc, płatnicy nie mają, co do zasady, obowiązku przekazywania im informacji rocznej, chyba że ubezpieczony zwróci się z wnioskiem o jej wydanie.

Płatnik składek ma obowiązek przekazać ubezpieczonemu informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do ZUS, z podziałem na poszczególne miesiące, za ubiegły rok w terminie do 28 lutego 2014 r. Informacja roczna jest przekazywana ubezpieczonemu w celu zapoznania się z danymi dotyczącymi wysokości składek na poszczególne ubezpieczenia i/lub wypłaconych świadczeń, które płatnik przekazał do ZUS. Wypełniony formularz może być przekazany w formie papierowej lub, za zgodą ubezpieczonego, w formie dokumentu elektronicznego. Na podstawie informacji rocznej ubezpieczony może zweryfikować informację o stanie konta otrzymaną z ZUS (art. 41 ust. 8 ustawy systemowej).

Autopromocja

POBIERZ FORMULARZ: ROCZNA INFORMACJA DLA OSOBY UBEZPIECZONEJ

Pracodawca przekazuje informację roczną w formie papierowej lub (za zgodą ubezpieczonego) w formie elektronicznej.

Jeśli płatnik co miesiąc przekazuje swoim ubezpieczonym dane zawarte w raportach rozliczeniowych (informację miesięczną), wtedy nie musi dodatkowo przekazywać informacji rocznej. Przedsiębiorca powinien jednak udostępnić informację roczną na wniosek ubezpieczonego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

Jak należy wypełnić informację roczną

Dane zawarte w informacji rocznej w poszczególnych miesiącach powinny odzwierciedlać informacje, które zostały przekazane do ZUS za ubezpieczonego odpowiednio w imiennych raportach ZUS RZA, ZUS RCA oraz ZUS RSA za dany miesiąc rozliczeniowy. Sposób wypełniania jest taki sam, jak przy wymienionych dokumentach rozliczeniowych. W informacji rocznej należy zatem wskazać:

Bloki II, III.A. – dane identyfikacyjne płatnika składek oraz osoby ubezpieczonej

Blok III.B. Zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne:

 • poz. 01 – należy podać 6-znakowy kod tytułu ubezpieczenia, podany w zgłoszeniu do ubezpieczeń;
 • poz. 02 – należy podać 3-znakowy kod Narodowego Funduszu Zdrowia;
 • poz. 03 – wypełnia się wyłącznie w przypadku przekroczenia przez pracownika rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

W polu tym należy wpisać.

1 - jeśli informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazał ubezpieczony,

2 - jeśli informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazał płatnik składek,

3 - jeśli informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazał ZUS;

 • poz. 04 – należy podać określony w umowie o pracę wymiar czasu pracy w postaci ułamka zwykłego, np.:
  • 1/1 – dla pełnego wymiaru czasu pracy,
  • 1/2 – dla połowy wymiaru czasu pracy,
  • 3/4 – dla trzech czwartych wymiaru czasu pracy,
  • 7/8 – dla siedmiu ósmych wymiaru czasu pracy,
  • 150/176 – gdy wymiar czasu pracy jest określony w godzinach;
 • poz. 05 do 29 dotyczą wysokości podstawy na poszczególne ubezpieczenia oraz przekazanych składek w podziale na rodzaj finansowania.

Blok III.C. Zestawienie należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne

 • poz. 01 do 05 – dotyczą wysokości podstawy i kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne w podziale na rodzaj finansowania.

Blok III.D. Zestawienie wypłaconych świadczeń

 • poz. 01 – należy podać kod świadczenia/przerwy,
 • poz. 02 – należy podać „okres od” i „okres do” przerwy w opłacaniu składek lub okres wypłaconych świadczeń/wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. Okres ten nie może wykraczać poza ostatni dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport ZUS RSA (oznacza to, że „okres od” i „okres do” mogą być wcześniejsze niż pierwszy dzień kalendarzowy miesiąca, za który jest sporządzany raport, ale nie mogą być późniejsze niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego, za który jest sporządzany raport);
 • poz. 03 – należy podać liczbę dni zasiłkowych lub liczbę wypłat;
 • poz. 04 – należy podać kwotę wypłaconych świadczeń lub wynagrodzenia za czas absencji chorobowej.

Informacja powinna także zawierać datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika składek albo osoby przez niego upoważnionej.

Zobacz również: Zmiany w ubezpieczeniach społecznych od 1 stycznia 2014 r.


Przykład:

Pracownik jest zatrudniony od 1 listopada 2013 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie za listopad otrzymał w listopadzie i w tym miesiącu zostały naliczone składki na ubezpieczenia od kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1600 zł. W grudniu zostało mu wypłacone wynagrodzenie w wyższej kwocie, tj. 1720 zł.

Prawidłowo wypełniona informacja roczna:

Zobacz koniecznie: Zmiany w emeryturach od 1 lutego 2014 r.

Najczęściej popełniane błędy

Płatnicy składek często popełniają błędy przy wypełnianiu informacji rocznej. Najczęściej są to puste pola, które powinny być wypełnione, m.in. suma składek, kod tytułu ubezpieczenia czy kod NFZ. Często też płatnik błędnie wykazuje składki na formularzu ze względu na rodzaj finansowania, błędnie też są wykazywane podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia. Najczęściej popełniane błędy przedstawiono w przykładach.

Zobacz również: Wniosek do ZUS o przeliczenie kapitału początkowego


Przykład:

Pracownik przez cały grudzień 2013 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Za ten okres otrzymał zasiłek chorobowy. Pracodawca błędnie wpisał kwotę podstawy wymiaru składek (2100 zł). Nie wypełnił także bloku III.D. – Zestawienie wypłaconych świadczeń i wynagrodzeń za czas absencji chorobowej. W podstawach wymiaru składek i składkach należało wpisać kwotę 0,00 zł, tak jak w imiennych raportach ZUS RCA przekazanych do ZUS za ten miesiąc, gdyż w grudniu pracownik otrzymał zasiłek chorobowy, a nie wynagrodzenie.

Zobacz także: ZUS Rp-7 - 4 najczęstsze błędy

Prawidłowo wypełniona informacja:

Przykład:

Pracownik, dla którego zatrudnienie u pracodawcy jest jedynym źródłem dochodu, w listopadzie 2013 r. przekroczył kwotę rocznej podstawy wymiaru składek. Płatnik składek powinien więc w poz. 03 w bloku III.B. wpisać 2 (informację o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek przekazał płatnik składek). Podstawa wymiaru została ustalona w następujący sposób:

Polecamy serwis: Odpowiedzialność, prawa i obowiązki

111 390 zł (roczna podstawa wymiaru) – (11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł + 11 000 zł) = 1390 zł.

W grudniu 2013 r. w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe płatnik powinien wpisać 0,00 zł, ponieważ została przekroczona kwota rocznego ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Płatnik podał błędną kwotę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe – zamiast 11 000 zł wpisał 1390 zł. Jednocześnie w zestawieniu składek za grudzień w poz. 03 wpisał 1, podczas gdy sam ustalił ograniczenie.

Prawidłowo wypełniona informacja:

Polecamy również: Ustalenie płatnika zasiłków w 2014 roku

Przykład:

Pracownica była zatrudniona na okres próbny (1 miesiąc) od 1 do 31 grudnia 2013 r. z miesięcznym wynagrodzeniem 1800 zł. Płatnik składek nie wypełnił poz. 29 (łączna kwota składek).


Prawidłowo wypełniona informacja:

Jeżeli ubezpieczony stwierdzi, że dane zawarte w informacji, którą otrzymał, nie są zgodne ze stanem faktycznym, może zgłosić płatnikowi na piśmie lub do protokołu wniosek o jej sprostowanie w ciągu 3 miesięcy od otrzymania informacji. Ubezpieczony informuje o tym fakcie także ZUS. Jeśli płatnik składek nie uwzględni reklamacji w ciągu 1 miesiąca od daty jej wpływu, ZUS wydaje decyzję na wniosek ubezpieczonego po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Podstawa prawna:

Więcej przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA