Pomoc dla pracodawców w latach 2015-2016 przyjęta przez Sejm
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacja ustawy
Sejm podczas 83 posiedzenia przyjął nowelizację ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Celem nowych rozwiązań jest wspieranie przedsiębiorców, a dokładnie ochrona miejsc pracy w zakładach, w których wystąpiły trudności, zwłaszcza w wyniku wprowadzenia embarga przez Rosję. Zmiany mają obowiązywać od 1 lutego 2015 r.
REKLAMA
Pomioty uprawnione do pomocy
Zgodnie z nowelizacją, wsparcie będą mogli otrzymać przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w działalności gospodarczej i usługowej związanej z handlem, przetwórstwem, transportem, uprawami rolnymi lub chowem i hodowlą zwierząt. Z tych rozwiązań będą mogły skorzystać firmy, których obroty gospodarcze spadną o co najmniej 15 proc. w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Przy czym chodzi o miesiące przypadające po 6 sierpnia 2014 r. i poprzedzające dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń w porównaniu do tych samych 3 miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego.
Brak zaległości
Przedsiębiorca, który będzie chciał otrzymać wsparcie, nie może mieć zaległości w opłacaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Pracy. Przewidziano jednak wyjątki od tego przepisu. To np. sytuacja, gdy zadłużony przedsiębiorca zawarł umowę z ZUS lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności.
Nowość: Umowy zlecenia 2015
Wynagrodzenia, składki ubezpieczeniowe, koszty szkoleń
Zgodnie z nowelizacją, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić z wnioskiem do marszałka województwa o wypłatę środków na: częściowe zaspokojenie wynagrodzeń pracowników za czas przestoju ekonomicznego, częściowe zrekompensowanie wynagrodzeń pracowników z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy, opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne pracowników należnych od pracodawcy od wypłaconych świadczeń oraz dofinansowanie kosztów szkoleń pracowników organizowanych przez pracodawców.
Źródło finansowania pomocy
Środki na tę pomoc, w wysokości 500 mln zł, będą pochodziły z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W 2015 r. i 2016 r. będzie można wypłacić po 250 mln zł. Teraz nad nowelizacją będzie pracować Senat.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat