Zasiłek pogrzebowy także dla pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Zasiłek pogrzebowy - po czyjej śmierci przysługuje?
Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby ubezpieczonej; osoby, która pobierała emeryturę lub rentę; osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania oraz członka rodziny osoby ubezpieczonej albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę.
REKLAMA
Śmierć w wypadku w szczególnych okolicznościach a zasiłek pogrzebowy
Kogo uznać za członka rodziny?
Za członka rodziny można uznać:
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione,
- wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka,
- małżonka (wdowę i wdowca),
- rodziców.
Kto może się starać o przyznanie zasiłku pogrzebowego?
Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS o zasiłek pogrzebowy może starać się:
- pracodawca,
- dom pomocy społecznej,
- gmina, powiat,
- osoba prawna kościoła
- związek wyznaniowy.
Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4000 zł. Aby się o niego ubiegać trzeba złożyć odpowiednie dokumenty do ZUS w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której on przysługuje. Po upływie tego okresu prawo do pobrania zasiłku pogrzebowego wygasa.
Zasiłek pogrzebowy po śmierci żołnierza
Zasiłek pogrzebowy dla pracodawcy
Omawiana ustawa zawiera warunki, które należy spełnić, aby pracodawca mógł otrzymać zasiłek pogrzebowy w związku ze śmiercią zatrudnianego przez niego pracownika. Przede wszystkim pracodawca musi przedstawić rachunki ukazujące koszty, jakie poniósł w związku z pogrzebem pracownika. Mogą to być koszty związane z przewiezieniem zwłok, zakupem trumny czy tez miejsca na cmentarzu. Wniosek o przyznanie zasiłku składa do ZUS. Czas złożenia dokumentacji to 12 miesięcy od śmierci pracownika. Kwota jaką otrzyma, nie będzie wyższa niż 4000 zł, nawet jeśli poniósł wyższe wydatki na pogrzeb. Do złożenia wniosku potrzebny jest także akt zgonu pracownika.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 Nr 153, poz. 1227 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat